Buitenland. Volgens een bericht in de N. R. Ct. is gisterenmorgen te 11 uren het glanshuis en het korrelhuis van de kruitfabriek te Muiden ontploft. De oorzaak is onbekend. Reeds zijn twee lijken onder de puinhopen weggehaald, andere personen worden nog vermist. Er heerscht een groote paniek in de omgeviDg. Brand is niet ontstaan; in de gebouwen waren 5 a 6 werklieden aanwezig. Te Muiden is geen schade van eenig belang veroorzaakt, zoodat de ramp niet de afmeting heeft van die in 1883. Nader meldt men nog dat twee stoven met 150 kilogram buskruit gesprongen zijn. De beide dooden waren vaders van talrijke gezinnen. In de tweede helft van deze maand zal bij het departement van marine een vergelijkend examen worden afgenomen van hen, die in aanmerking wenschen te komen voor een be noeming tot 2en klerk bij genoemd departement, op een bezoldiging van f 400 's jaars. Te Utrecht wordt thans veel gesproken over het bekende proces van de Bank van Leening. Eerst nu kan er ook eens goed worden geoordeeld over het schandelijk misbruik dat de directeur en de boekhouder der genoemde instelling reeds lang van het toevertrouwde goed hunner medeburgers hebben gemaakt. Thans is gebleken, dat de zoo goed bezoldigde directeur gemeene zaak heeft gemaakt met tal van opkoopers, van hen geld heeft geleend, bij hen voorwerpen beleende, die aan zijne zorgen waren toevertrouwd enz. Van het getuigenverhoor zij nog vermeld, dat mr. Elias, laatstelijk commissaris van de bank, verklaarde, dat hi), achterdocht gekregen hebbende bij nauwkeurig onderzoek tien Amsterdamsche lombardbriefjes had gevonden, een bewijs dat panden uit de Utrechtsche bank naar eene soortgelijke instelling van Amsterdam waren verhuisd. Toen de kas onderzocht werd, bleek bleek dat er slechts f 46 aanwezig was en dat van de 33,000 panden, die er moesten zijn, slechts een derde gedeelte, en dat wel geenszins uit de kostbaarste voorwerpen bestaande, aanwezig was. De officier van justitie verklaarde in zijn uit voerig requisitoir, dat beklaagden schuldig waren aan verduistering, en valschheid in geschriften; de directeur nog bovendien aan gebruikmaking van de vervalschte stukken en eischte tegen den directeur 4 jaren en tegen den boekhouder 2 jaren gevangenisstraf. Te Heerlen is opgericht eene Maatschappij tot exploitatie van Limburgsche steenkolen. Deze naamlooze vennootschap stelt zich ten doel het ontginnen van steenkolen en andere delfstoffen uit het in Limburg gelegen mijnveld „Oranje Nassau." Men schrijft aan het „N. v. d. D.": De levering van spek voor de gevangenen is te Breda deze week aanbesteed. De laagste inschrijver vroeg 75 cents per kilogram. Voor de soldaten is het spek eveneens aan besteed; daarvoor werd gevraagd 589/io cent per kilogram. Wie kan dat verschil verklaren? Reeds in 1873 werden te Amsterdam van gemeentewege 8600 kelderwoningen onbe woonbaar verklaardvan deze zijn in de verloopen 20 jaar slechts 62 als woning buiten gebruik gesteld. De Heer N. Tetterode, aldaar, ontwikkelt thans in een brochure een plan tot stichting eener werkmansstad (cité ouvriére) buiten de kom van Amsterdam. Voor den bouw van 1600 huizen, elk van 2 verdiepingen, bewoond door 2 gezinnen, wordt berekend een aanlegkapitaal van f 8,000,000 noodig te zijn. Volgens De Nederlander is het geen zeld zaamheid in Limburg, dat aan de onderwijzers der openbare scholen hunne jaarwedden niet gere geld wordt uitgekeerd. „Iemand, die even betrouwbaar als goed op de hoogte is, zegt dat weekblad, noemde ons een heele reeks van gemeenten, waar ongeregelde betaling, T zij ook aan de verdere onderwijzers, schering en inslag is. Hij voegde erbij: „Even zoo is het in nog wel meer gemeenten, waar vele onderwijzers niet durven klagen, uit vrees voor onaangenaamheden." ,En men meene niet, dat het slechts kortston dige vertraging betreft, of dat zjj slechts loopen over luttele bedragen. Integendeel moeten de menschen dikwijls maanden en maanden wachten op hun geld. Op 1 Januari van dit jaar was er een, die, bij een wedde van 1 700, nog f 300 te ontvangen had; een ander, die meer dan drie vierden van zijn tractement nog niet had gebeurd. In een derde gemeente werd half October jl., dus na negen maanden wachtens, het eerste geld over het loopende jaar uitbetaald, en wel f 150 aan het hoofd der school, f 125 voor elk der beide andere onderwyzers; terwyi het waarschijnlijk 1894 worden zal, vóórdat zij weer iets in handen krijgen. „De moeite waard ware het te weten, of in al die gemeenten andere ambtenaren met name of de burgemeesters en de secret arissem evenmin op tyd betaling ontvangen." Dezer dagen ontmoette een Leidsch groen in een der straten een anderen student. Deze laatste wenkt den groen en vraagt hem iets, waarop de groen antwoordt, doch waaruit tevens blijkt, dat hij den ouderen niet van naam kent. „Je kent me niet?" zegt de ander. „Neen mijnheer." „Nu," herneemt de eerste een zoon van een zeer bekend staatsman „mijn naam kan je anders in elke courant lezen Geen blad waarin mijn naam tegenwoordig niet voorkomt." „O!" herneemt d» ander, „dan is u zeker meneer De Jong!" Tableau. Uit Westergoo wordt gemeld: Thans, nu de landbouwers voldoende ver zekerd zijn dat de aardappelprijzen de hoogte of liever de laagte bereikt hebben, blijkt het hoe groot hun misrekening geweest is. Alge meen dacht men deze zomer weinig te zullen oogsten, de langdurige droogte wettigde dit vermoeden. Boven verwachting is echter het beschot uitgevallen p Zeer veel en zeer goed is de opbrengst geweest. Niettegen staande de lage prijzen, haasten toch de meesten zich van hun voorraad te ontdoen. Het voorjaar brengt hun toch geen hoogere prijzen. De tijd zal 't leeren. aan den herbergier ter hand gesteld. De zaak| is in handen der justitie. De „Zw. Ct." geeft de volgende beschouwing| over het lot, dat waarschyniyk aan de amen dementen op de kieswet beschoren is. De Tweede Kamer zal na vervulling der] bestaande vacatures zjjn samengesteld uit 51 of 52 liberalen, 2 of 3 radicalen, 20 anti revolution nairen en 26 katholieken. Voor het „groote"] amendement-van der Kaay c.s. kan gerekend] worden op de fractie-van Houten, die 9 10| leden sterk is, op ongeveer 20 katholieken er misschien 2 a 3 anti-revolutionairen in het geheell alzoo op pl. m. 32 stemmen. Voor het amende] ment Kolkman c.a. stemmen, zoo het niet wordtf ingetrokken, vermoedelijk dezelfde leden boven] dien de voorstellers en hun vrienden in der liberalen en in den katholieken hoek, die echte] voor zoover zij niet tot de voorstanders van he] „groote" amendement behooren, in deze zaak gezameiyk niet meer dan een tiental zullen bedragen. Dit amendement zou dus pl. m. 4] stemmen kunnen verkrijgen. Het katholieke amendement van de heere] Vermeulen c.s. (meervoudig kiesrecht) heef evenmin kans van slagen als het anti-revolutionair] amendement van de heeren E. Mackay en va] Alphen (huismanskiesrecht.) Het is te verwachte] dat de Regeering, na ontvangst van het jongst afdeelingsonderzoek, uit de verschillende amer dementen het een en ander zal overnemen, voc zoover dit mogelijk is met behoud van haa beginsel, dat het kiesrecht thans behoort te wordej uitgebreid zoover als een eerlijke uitlegging de Grondwet toelaat, met afsnijding van elke banj met de belastingen. Daarna zal onder de overige, minder ingrijpend amendementen een groote slachting worden aa] gericht. Bij de eindstemming over het eers] wetsontwerp is een dergeiyke stemmenverhoudir waarschijniyk, als voor het amendement Kolkma c.s. becijferd werd, natuuriyk in omgekeerde! zin. Wellicht kan de meerderheid voor hj ontwerp nog eenigszins grooter worden dan tegen dat amendement, wanneer namelijk voorstellers daarvan zich ten slotte bij het ontwe] j mochten nederleggen. De Sociaal-democratische Bond, afdeeling Amsterdam, herdacht Zaterdagavond in „Con- stantia" „de slachtoffers te Chicago." De heer Domela Nieuwenhuis trad als spreker op. Na afloop der vergadering trokken de meeting- gangers te zamen in sterken getale door Rozen- en Bloemdwarsstraat, door Leliestraat, langs Leliegracht, Molsteeg naar de Gravenstraat,terwijl overal de socialistische liederen luide weerklonken. •Toen de voorhoede aan het eind van de Gravenstraat was gekomen, stuitte zij op een detachement politie-agenten, die met stok en sabel in de hand den heelen stoet onder eene verbazende paniek terugdreven. Al vluchtende werden naar de politie steenen geworpen, waarvan een de groote spiegelruit van het magazyn der Electrische drukkery (voorheen J. J. Arnd Zn.) verbrijzelde. Op den Nieuwezjjds Voorburgwal werd de troep geheel verspreid. Toen de politie echter naar den Dam trok, ontstonden om haar heen opnieuw volksverzamelingen. Dit gaf aan leiding tot het bekende kry'gertje-spelen om het monument, waar hoog de Eendracht troont. Een jongen werd gearresteerd en onder een grooten toeloop door de Nes gebracht naar het bureau aan de Halle. Een detachement surveilleerde nog eenigen tyd in de Damstraat en op den Dam, waar natuuriyk op den Zaterdag-avond meer nieuws gierigen waren dan demonstranten. Een jongen werd gewond naar het bureau gebracht en ook een agent en een burger zyn weer door steenworpen gekwetst. Zooals gebruikelijk is, was te middernacht alles rustig. (Tel.) Id het docpje Oudwoude (gem. Kollummer- land; wenschte een landeigenaar eenige dagen geleden een aantal perceelen publiek te verhuren. De inschryvingssommen waren den verhuurder biykbaar te laag, want hij maakte bekend, dat tegen de geboden bedragen niets zou gegund worden. Hevige verontwaardiging van de zyde van het publiek, met bedreigingen aan het adres van den eigenaar, waren van dit besluit een onmiddelijk gevolg. Men beweerde, dat de ver huurder de lieden noodeloos op verteringskosten had gejaagd en eischte daarvoor vergoeding. Een oogenblik later zich naar buiten begevende, werd de man in den donker door eenige lieden aangegrepen en op grove wyze mishandeld. Geluk kig werd hy ontzet, doch niet zonder dat hy vele slagen en stompen had opgedaan. Om erger te voorkomen, werd toen door den eigenaar f 10 I Juist op het oogenblik waarop de trein, reizigers uit Calais en Ostende naar Lond] brengt van Dover zou vertrekken, stortte m een donderend gekraak de kap van het station i| De locomotief en de tender werden onder gruis bedolven. Niemand werd gewoüd. Als de oorzaak van het ongeluk beschouj men een ledigen wagen, die zoodanig stond, de locomotief van den mail trein hem aanre en omverwierp. De wagen viel tegen een yzeren pilaren, die misschien, ten gevolge v| e< een brand, die een jaar geleden een gedee| s£ van het station vernielde, niet zeer stevig m] w stond en daardoor de instorting veroorzaakte. h< Te Londen heeft een vrouw in een oog Ll blik van woede haren man een brandei petroleumlamp naar het hoofd geworpen man en zfjn dochtertje, dat by hem stond, wai in een oogenblik door vlammen omringd; kind is verbrand, de man ligt op het uiten De vrouw is gevangen genomen. De brand vry spoedig gebluscht. Te Dover zyn Dinsdag hagelsteenen geva zoo groot als peren. Zy kwamen met zoo kracht op de gezichten en handen der vooi gangers, dat groote bulten ontstonden en menschen verplicht waren in de huizen besc ting te zoeken. Vensterruiten werden stu slagen. De hagelstorm duurde een kwartier richtte een belangrijke schade aan. Aan uitgebreide berichten over den br aan boord van het stoomschip „Gellert" van Hamburg AmerikaanschePaketvaart maatscha is het volgende ontleend Den 21en October tegen 12 uur des na< meldde een matroos den kapitein, dat ui' luchtkokers op het achterdek een dichte i drong. De kapitein liet alle man op het komen en deed de passagiers wekken, die hi erschrikt op het dek verschenen. Om hen ge te stellen, werden de ieddingbooten gereed maakt. Intusschen werden in het ruim, o plaats waar men het vuur vermoedde, mact waterstralen geworpen. Moedige mannen trach in het onderste deel van het schip te dringen, de verstikkende rook dreef hen terug. In dek werden gaten gehakt om meer water beneden te kunnen werpen, de luchtkokers we dicht gestopt met het doel het vuur te uitgaan, wegens gebrek aan zuurstof. Daar w or he ur ty en w< te: vo mi be loc vai in me lie] Gri en kra wo: en de één ter zyd er blac met He SC eei VOO

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2