Buitenland. Met het oog op de gedrukte tijdsomstan digheden heeft de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Wognum allen, die land in huur hadden, behoorende aan de Ned. Herv. Kerk, in de gelegenheid gesteld ook binnenstijds de de huur op te zeggen. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik, waarvan het gevolg was, dat de meesten tegen een zeer belangrijke vermindering van huurprijs het land wederom in gebruik verkregen. Over het algemeen was de verlaging van huurprijs wel ongeveer 20°/.. Dat deze maatregel, die zoo gunstigen uitslag had voor de belanghebbenden, bij vele leden der gemeente instemming vond, behoeft geen betoog. (N. v. d. D.) Nederland, het blad van mr. Sprenger van Eyk, schryft naar aanleiding van de Memorie van Toelichting op de Begrooting van Water staat in zake de noodzakelijkheid van een onder zoek naar de betrouwbaarheid onzer spoorweg bruggen «Menigeen zal het treurig vinden, dat de Regeering komt verklarenHeel zeker, dat de spoorwegbruggen nog altyd solide en vertrouw baar zijn, ben ik niet; de onzekerheid is groot genoeg om onderzoekingen te gaan instellen, die tot heden öf niet geschieden öf geschiedden op onvoldoende wijze. Ik weet dus nog niet of er gevaar is of niet; dat moet in het duister biyven gedurende nog een groot getal jaren. Eerst na verloop van een groot getal jaren zal ik u kunnen mededeelen of gy al dan niet in gevaar verkeert bij 't rijden per spoortrein over eene der groote bruggen of zells over een der vele kleine spoorwegbruggetjes. „Doch stelt u gerust: de Regeering zal dat „groot getal jaren" van onzekerheid of onjuist heid wel inkrimpen. Als de Staten-Generaal een paar niet ruim bezoldigde ambtenaren toestaan, zal het getal jaren worden teruggebracht tot zeven, misschien vyf! „Toch is dat nog een lange tyd. En de vraag ryst dan ook, of de Regeering niet wys zou doen, enkele ambtenaren meer te vragen en het onderzoek op meer plaatsen tegelyk te laten beginnen." Men schrijft aan het „Hbl". uit Halfweg: Een ernstig ongeval werd Dinsdag avond aan het station alhier voorkomen. De steenkolentrein 10.10 van Delft moet aan dat station den opvolgenden personentrein 78 van Haarlem laten passeeren de machinist verzuimde echter te stoppen en stoomde door naar Amsterdam. Van uit Halfweg werd dit naar Amsterdam geseind en intusschen trein 76 „veilig" gegeven. De machinist van den steenkolentrein buiten het dorp zijne fout bemerkende, liet den trein stilhouden en daarna fluitend terug rijden, zoodat beide treinen elkaar tegemoet reden. Toen men dit aan het station Halfweg bemerkte, ging de chef onmiddelijk den trein met rood licht te gemoet, terwijl de assistent op dezelfde wijze den naderenden personentrein tegenliep. Het gelukte nog juist bijtijds de aandacht der machinisten te trekken, zoodat de treinen tot staan werden gebracht. In 't Friesche dorp Nijewerdum stierven in den jongsten zomer vele runderen en schapen aan miltvuur. De minister van binnenlandsche zaken heeft nu op verzoek der eigenaren vergoeding toegekend voor de huiden en voor 't hout, dat bij de verbranding is verbruikt. Wegens het vriezend weder van voor eenige dagen was het personeel der beide fabrieken van de firma Duintjes Wilkens te Yeendam aangezegd, dat Zondagnacht het werk niet kon stilstaan, maar evenals vroeger de regel was, Zondagavond de fabriek in werking moest worden gebracht. Dit schijnt niet naar den zin van een gedeelte der werklui geweest te zijn, althans bij de fabriek aan het Oosterdiep verschenen zij wel op den bepaalden tijd, maar een deel van hen weigerde aan den arbeid te gaan, zoodat ook de andere werklieden niet konden beginnen. Zij begaven zich nu naar de fabriek aan het Westerdiep en noodzaakten ook daar het volk, dat reeds was begonnen te werken, daarmede op te houden. De aan stokers van het vuurtje liepen hierop nog eenigen tijd in troepjes zingende bij de straat of gingen naar het vergaderlokaal der socialisten te Veendam. Aan bet. goederenvervoer op de spoor wegen schijnt nog zeer veel te ontbreken, voordat het voldoende mag worden genoemd. In de afdeelingen der Kamer werd dezer dagen geklaagd, b. v. dat voor het v( rvoer van hooi te Hoogeveen 23 waggons noodig, doch slechts 10 te verkrijgen waren. Aan de Amsterd. wordt van „zeer welinge lichte zijde" medegedeeld, dat er aan de Zeeuwsche lijn stations zijn waar 800 waggons te kort komen voor beetwortelen vervoer. Dag aan dag komen de goederen-treinen dan ook in vertraging, en deze brengen die zeer dikwijls over op de person en treir. In strijd met alle vroegere onjuiste courantenberichten wordt gemeld dat thans de Schardammorbeetskoog van het overtollige water is bevrijd en zoo ongeveer tot „winter- peil" is teruggebracht; het stoomgemaal en de molen hebben die ruim 1200000 Kubieke Meter overtollige water in betrekkelijk korten tijd weten uit te malen, aangevoerd door hevels en toeleidings door den afgesloten duiker. In 't laatst bekwam het stoomge maal een klein gebrek aan de zuigerstang, zoodat de molen de laatste diensten heeft bewezen. Men is thans bezig met zooveel doenlijk te greppelen teneinde de doorweekte landen te ontlastenhet land ziet er hoewel met eene kleine sliblaag bedekt vrij goed uit, de schade is echter voor de betrokken eige naren aan grasverlies voor dit jaar vrij groot. Eene verrassing, zij het ook geen aange name, viel Vrijdag jl. aan de abonné's van „De Christelijke Schoolbode" ten deel. Het toen verschenen nommer was voor het grootste deel wit papier; één kolom van de eerste bladzijde, de geheele tweede en derde blad zijde en een deel van de vierde waren wit als sneeuw. Ter verklaring van dit nieuwtje op het gebied der journalistiek las men aan het hoofd van het blad het bericht van den uit gever, den heer M. C. Bronsveld te Wage- ningen, dat hij „van de redactie geen meer dere kopij voor dit nommer heeft ont vangen." En dit is nog wel no. 1 van den nieuwen jaargang(„Schoolblad".) Aan de leden, deelnemers en begunstigers der Zuiderzee-Vereeniging is eene circulaire gericht, waarin het bestuur als zyne meening te kennen geeft, dat zoo lang het onderzoek der plannen door de Staatscommissie voortduurt, eene afwachtende houding schijnt voorgeschreven, en er ook thans nog geene aanleiding bestaat, de leden tot eene algemeene vergadering by een te roepen. Mag men aannemen, dat het rapport der Staats commissie wellicht, in de eerste helft van het volgend jaar aan het geëerbiedigd hoofd van den Staat zal worden aangeboden en daarna openbaar gemaakt, dan stelt het bestuur der Zuiderzee- Vereeniging zich voor, daarna zoo spoedig moge- ïyk eene algemeene vergadering uit te schry- ven, ten einde te overwegen, wat alsdan tot oplossing van het nationale vraagstuk, waaraan de Vereeniging zich heeft gewyd, te doen zal staan. Ten opzichte van den geldelijken toestand der Vereeniging kan worden medegedeeld, dat het jaar 1892 sloot met een deficit van f 516,51, waarby te voegen diverse crediteuren ten bedrage van f 1225, onverminderd de ten laste der Ver eeniging gesloten geldleening. Het bestuur meent zich te mogen vleien, dat, zoo de leden der Vereeniging getrouw biyven, de financieele toestand geen zorg behoeft te baren en zy in staat zal zijn in de toekomst zoodanige maatregelen te bekostigen, als vermoedeiyk zullen geëischt worden om, nadat de Staats commisie hare taak zal hebben voltooid, de groote zaak verder vooruit te brengen. Mocht het door de Staats-commissie uit te brengen rapport aanleiding geven tot wetsvoor stellen, strekkende tot uitvoering der plannen, dan acht het bestuur het vertrouwen gewettigd, dat de Regeering bereid zal worden bevonden, de geldelyke verplichtingen van de Vereeniging over te nemen. Tot nog toe weet men met zekerheid, dat ten minste 58 stoomschepen, barken en booten van allerlei aard ten gevolge van de ontploffing aan boord van de „Machichaco" te Santander gezonken zyn. Uit Santander wordt geschreven, dat daar geen huis is, waar men niet een doode of een gekwetste heeft. Men begint te vreezen dat, van elk van beiden bij de dooden dan de vermisten gere kend het aantal zal blyken twee a drieduizend te beloopen. In 1892 heeft de cholera te Hamburg 5000 kinderen tot weezen of halve weezen gemaakt, 278 jongens en 354 meisjes verloren beide ouders, de overigen vader of moeder door de ziekte. Meerendeels zyn de kinderen in gestichten opgenomen en voor ieder is 200 mark uit het cholerafonds rentegevend belegd. Te Parys wordt schaatsen geredende vijver van Villebom was dezer dagen met prachtig ijs bedekt, dat de Parijsche groote wereld naar buiten heeft gelokt. a Een telephooniyn te Bollivia is door de 1 Indianen vernield, daar de verklinkende stem der blanken den slaap hunner voorvaderen zou storen, geiyk zy meenden. De lyn werd hersteld, doch opnieuw afgesneden, terwyi de palen verbrand werden. De lijn werd niet weder aangelegd. De v Indianen wfidden nu hun aandacht aan hetelec- trisch licht te La Paz, dat volgens hen de maan y, opat, omdat enkele dagen na het ontsteken van het licht een maansverduistering had plaats gehad, ja Zy vereenigden zich om de gebouwen van de V maatschappy aan te vallen. De aanval werd evenwel afgeslagen en enkele Indianen werden 2( langs de machines geleid, waar men hun van 3( tyd tot tyd kleine schokken toebracht om ze een o, bygeloovigen eerbied in te boezemen voor het „kwade geneesmiddel" der blanken, dat reeds meermalen groote diensten bewezen heeft. Te veel van het goede 1 Te Norfolk overleed kapitein Charles Cazter, in den ouder dom van 93 jaren. Hy was achtmaal gehuwd I en laat 38 dochters na. p Te Rome is een byzonder invloedryk per- P' soon, de heer Chauvet, directeur der Popoplo Pt Romano, in hechtenis genomen. Deze man, |0fc ofschoon een alles behalve onbesproken verleden bo achter zich hebbende, wist het eene ministerie Ipo, na het andere, zoo men verzekert, naar zijne I hand te zetten. Hy schijnt nu, met behulp van L twee hooge ambtenaren van het ministerie van c™ Financiën, eene Maatschappy tot uitvoer van re; ryst in staat gesteld te hebben om de Schatkist I aanmerkelijk te benadeelen. De heer Castorina, directeur generaal der douane, en de inspecteur- generaal Gallina zyn geschorst en de laatste is j Donderdagavond mede in hechtenis genomen. De zaak schynt reeds twee maanden hangende I x te zijn geweest. I De financieele toestand in Italië is over het rr\ algemeen niet gunstig: het land is in groote yn. moeielykheden, maar ook de inwoners onder- l vinden veel last van die moeielykheden en dat \0Ï' niet alleen, doordat zy hooge belastingen moeten lao. betalen, er is geen klein geldStel u voor ge r? komt in een café drinkt een glas bier, geeft een i'y gulden en u wordt verzocht öf uwe vertering zoo groot te maken, dat er geen geld van uwen gulden terug behoeft te hebben, öf postzegels, I koperen speelpenningen en andere waardemeters 1 in ontvangst te nemen. Het is waar, voor die IG speelpenningen kunt ge later in hetzelfde café I weer terecht. Zoo is het in Italië niet alleen in de café's I maar overal, in alle winkels en bij alle particu-1 Oc lieren. In café's vereenigen de menschen zich I om samen porties eten te bestellen en rekenen 177 later zoo goedkoop mogeiyk met elkaar af; eenl winkelier, die u kent, verzoekt u, hem later! maar eens te komen betalende kruidenier laat I de rekening maar zoo hoog mogeiyk oploopen,!?- tot zy hot bedrag heeft bereikt van het munt-l biljet, dat zyn klant in het bezit heeft. Zelfs r de kleine bankbiljetten zijn zeldzaam: zilveren 5 of 2, zelfs 1-lirestukken ziet men bijna niet! meer. Die schaarschte is gedeelteiyk langs R) 0 kunstmatigen weg verkregen. Speculanten hebben I zilveren munten naar Zwitserland uitgevoerd om I ze schaarsch te maken, waardoor de munten ICoc die zy achter hielden, in waarde rezen naar del eenvoudige wet van vraag en aanbod. Daarbij werden Zuid-Amerikaansche 10 centimestukkenJj III ingevoerd, die slechts de waarde van 3 centimes hebben. I Werklieden hebben zich in verschillende plaatsen! vereenigd en bankbiljetten op eigen houtje voorL circulatie onder elkander uitgegeven. Een fonds f gedeponeerd in een bank dient voor zekerheid I en ieder deelhebbende trekt bankbiljetjes van l| j\ lire of minder op dat fonds, dat door de anderen L. in betaling wordt genomen. Groote werkgevers gaan evenzoo te werk. En het land ia te arm,r">!

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2