N 643. Zondag 3 December. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Oe Vroolijke Huisvriend, OFFICIEEL CEPEELTE. Binnenland. Sint Nicolaas. Aan onze abonnee's berichten wij *3- Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dhn Buna 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer* 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANQEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxel. Voor bovengenoemd feest je ontvingen wij als nog 2 maal f 1.00totaal kwam alzoo in bij de damescommissie en aan ons bureau f 21.50, benevens verschillende kleedingstukken. dat wij begin 1° Jannari aanstaande (bij genoegzame deelneming) aan ons blad als premie zullen toevoegen welke premie voor de abonnee's in den Burg verkrijgbaar zal zijn voor 25 Cts. per drie maanden; buiten den Burg franco per post 31V. Ct. Wij verzenden bij dit nummer van ons blad een proefnummer van,de Vroolijke Huisvriend," en verzoeken beleefd eene spoedige opgave of men die premie in het volgend jaar op de bepaalde conditiën geregeld wenscht te ont vangen. Verder verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De Uitgevers. Rijden met vrachtwagens door de Weverstraat. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL, vestigen de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde by art. 17 der verordening van politie voor de Gemeente, waarin o.a. voorkomt, dat het rijden met vrachtwagens (waaronder worden verstaan zoowel karren als wagens, beladen ot onbeladen) door straten, welke daarvoor door Burgemeester en Wethouders ongeschikt zjjn verklaard, terwijl zulks dooreen bord of eene plank aan het begin of einde der straat is aangeduid (zijnde in dezen de Wever straat aan den Bnrg), verboden is, tenzij men toestemming van Burgemeester en Wethouders heeft of de vrachtwagens in de straat geladen of gelost moeten worden. Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste drie gulden. Texel, 27 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linsohoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door hen vergunning is verleend aan CORNE- LIS KEIJSER ALBERTSZOON wonende te de Waal, tot het oprichten eener graanmalerij, gedre ven door middel van een petroleum-motor in de schuur, staande nabij zj)ne woning aldaar, plaat selijk gequoteerd wijk W N°. 1. Texel, den 30 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. SCHEEPVAART. De BURGEMEESTER van TEXEL vestigt de aandacht op de navolgende artikelen van het ten vorigen jare in werking getreden „Reglement ter voorkoming van aanvaring of aandrijving op openbare wateren in het Rijk, die voor de scheepvaart openstaan. Hoofdstuk I. l Algemeene bepalingen. Artikel 1. Voor do toepassing van dit reglement geldt; ieder vaartuig enz.; de tijd tussclien Zonsondergang en Zonsop gang au nacht. Hoofdstuk II. Voorschriften omtrent het voeren van lichten en seinen. Art. 6. De Schippers zorgen dat hunne vaar tuigen des nachts, welke ook de weersgesteldheid zjj, de lichten voeren, voorgeschreven in de vol gende artikelen. Het voeren van andere lichten is verboden. Art. 8. Alle vaartuigen die onder zeil of dra vende zijn, of gesleept, gejaagd, geroeid, geboomd of getrokken worden, moeten een helder wit licht van den grooten top voeren. Van de vaartuigen die onder zeil zjjn of gesleept worden, moet het licht by donkeren nacht en goed zicht, op ten minste 1 zeemijl (van 60 in den breedtegraad, 1852 meter) zichtbaar zyn. Vaartuigen met gestreken mast moeten het licht ter hoogte van ten minste 3 meter boven den romp voeren. Op vaartuigen zonder mast moet het licht zoodanig zijn aangebracht, dat het van alle zjjden goed zichtbaar is. Zeilvaartuigen mogen op ruime vaarwaters, in stede van het boven bepaalde toplicht, de in art. 7 genoemde zijlichten voeren. Visschersvaartuigen die in span aan de netten liggen moeten een helder wit licht aan den voor steven voeren. Art. 11. Vaartuigen in eenig vaarwater ten anker of jgemeerd liggende, mogen niet de lichten voeren, die voor in de vaart zijnde schepen zijn voorgeschreven. Zoodanig vaartuig voert ter plaatse waar zulks het beste kan gezien worden, evenwel niet lager dan 3 meter en niet hooger dan 6 meter boven den romp, een helder wit licht, dat aan alle zjjden goed zichtbaar is. Dit licht moet bjj donkeren nacht en goed zicht op ten minste 1 zeemyi (van 60 in den breedtegraad, 1852 meter) zichtbaar zyn. Dit artikel is niet van toepassing op vaartuigen, liggende lo. in vaarwaters, waarin de vaart door ys of andere oorzaken gestremd is 2o. aan een behooriyk verlichte lig- laad- of losplaats. Art. 14. Van alle vaartuigen zonder onder scheid, hetzy zy in de vaart zijn of stil liggen, die door een ander vaartuig in een richting genaderd worden, waarin hun licht of hunne lichten, moeilyk of in het geheel niet kan of kunnen gezien worden, moeten de schippers tydeiyk een helder wit licht vertoonen, in zoo- danigen stand, dat dit van het naderend vaartuig tydig kan worden waargenomen. Art. 15. Wanneer door mist, sneeuwjacht of andere oorzaken het goed zicht belemmerd wordt, zorgen de schippers van vaartuigen, die zich in het vaarwater bevinden, dat zoowel by dag als by nacht, de volgende seinen van hunne vaar tuigen gegeven worden a. Een stoomvaartuig, enz. b. Ieder ander vaartuig, dat varende is, doet met den misthoorn korte stooten geven, met kleine tusschenpoozen c. Ten anker liggende vaartuigen doen tenminste iedere minuut, en tevens wanneer luidsignalen de nadering van andere vaartuigen aanduiden, de klok luiden of vergeiyk geluid hooren. Texel, 1 December 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 2 Dec. 1893. In ons vorig nummer verzuimden wij te vermelden dat de heer C. Dros Albz. alhier, vroeger leerling aan de Machinistenschool te Amsterdam, in de vorige week met gunstig gevolg examen heeft gedaan, waarvoor hem diploma werd uitgereikt dat hij met goed gevolg de lessen aan de kweekschool voor machinisten heeft gevolgd en een jaar practisch heeft gewerkt. Helder, 1 Dec. Men is hier eenigszins bezorgd voor eeuige visschersvaartuigen, die zich bij den aanvang van den sneeuwstorm uit het Noord-Oosten, die heden namiddag zoo plotseling woedde, nog in zee bevonden. Een paar schuiten, keerde in 't hevigst van den storm naar de haven terug en waren zoo gelukkig er binnen te loopen. Met spanning wordt uitgezien naar de andere vaartuigen. Met het oog op de by gelegenheid van het aanstaande St.-Nicolaasfeest te verwachten drukte, wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres per pakketpost te verzenden, vergezeld van slechts ééne adreskaart, voor den tyd van 2 tot en met 6 December a.s. ingetrokken, en zal derhalve by elk, gedurende dat tydvak, ter verzending aangeboden pakket ééne adreskaart gevoegd moeten zyn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om by de onderwerpelyke gelegenheid 1° voor eene stevige en doelmatige verpakking der te verzenden pakketten zorg te dragen, in dier voege, dat de inhoud op afdoende wyze voor breken of beschadigen gevrijwaard zy 2°. zooveel mog6iyk de adressen op het omslag der pakketten zelf te schryven, en waar opplakking of aanhechting van het adres onvermydeiyk is, dit in ieder geval zoo te doen plaats hebben, dat voor het verloren geraken daarvan, tydens het ver voer, redelijkerwys geen vrees behoeft te bestaan. Dinsdagochtend is te Amsterdam het onder zoek aangevangen naar de oorzaak van het spoorwegongeluk op Zondag jl. door eerstaan wezende ambtenaren van de staatsspoorwegen, de heeren Beunke, Just de la Paissières en Achenbach. Gelijktijdig had een onderzoek plaats vanwege den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten, en is ook door de justitie de instructie geopend geworden. Voor zooveel met eenige zekerheid is bekend geworden, had de brugwachter, die dienst moést doen voor dengeen die op dien Zondag vry was, zich verslapen. Deze beambte was den vorigen middag vyf uur vrij geweest en moest te vijf uur 's morgens op zijnen post wezen. De goederentrein, die gestopt had voor het onveilig brugsein, is opgereden op het geroep dat het sein veilig was geworden. Het tegendeel is te laat bemerkt en öf de uit dertig wagens bestaande trein, die tegen de helling opstoomde, kon niet meer gehouden worden, öf door de duisternis is het gevaar niet bemerkt. De materieele schade is niet zoo belangryk als in den aanvang werd verondersteld. De personentrein uit Amsterdam stond voor het onveilig sein aan de andere zyde van de brug, toen de goederentrein er iDreed. Voor den kantonrechter. Een eieren- handelaar of zooals de Utrechtsche kanton rechter verbeterde een koopman in eieren, verdedigde zich tegen de beschuldiging, dat hij als beheerder en bestuurder van eene hondenkar een hond er voor had gespannen, welke niet tusschen boomen liep. Hij was niet de beheerder en bestuurder van de hondenkar geweest, verzekerde hij herhaalde malen, en hij zei dit zoo dikwijls, dat hij eindelijk de woorden door elkaar haspelde en verklaarde dat zijn buurman, de eigenaar van de hondenkar, deze ook „bestudeerde". Bij het verhoor van dezen beklaagde, die zich soms met verontwaardiging tot den hem bekeurd hebbenden agent van politie wendde, deed zich het merkwaardig geval voor, dat de kantonrechter en de agent beiden tegelijkertijd denzelfden wensch of schoon elk om eene andere reden uitspraken. „Spreek tot mij", zei de kantonrechter. „Ja, asjeblieft", zei de agent, „want je stinkt zoo naar de jenever, dat ik het niet uit kan houden." Den 30 November vierden Samuel Berclon en Rachel Elkan Cohen, respectievelijk 84 en 78 jaar, woonachtig Uilenburgerstraat 108, te Amsterdam, hun diamanten bruiloft. De oude man verdient als timmerman nog zoo goed en kwaad als het kan, zijn brood, doch de oudjes hebben het niettemin verre vftn rijk. (Amst.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1