Buitenland. Helder, 2 Dec. De visschersvloot ia alhier binnen, behalve oene schuit van Enkhuizen. Men heeft gegronde hoop dat deze wel IJmuiden zal hebben bereikt. Zilver of nikkel? In eeneafdeelingder Tweede Kamer heeft een der leden den wensch uitgesproken de zilveren dubbeltjes en stuivertjes door pasmunt van nikkel of een ander minder slijtbaar metaal vervangen te zien. Zulke grootere stukken zouden, volgens zijne meening gerieflijker zijn in het gebruik. Vele andere leden echter waren het daar mede volstrekt niet eens en vonden juist de zilveren dubbeltjes zeer gerieflijk. De meeste landgenooten zullen er ook wel zoo over denken. Groote pasmunt van weinig waarde is lastig geld in de beursde vrouwen vooral zullen er niet op gesteld zijn. Wel is het raadzaam de vele gesleten dubbeltjes, waarop niets meer te onderscheiden is, zooveel mogelijk uit de wandeling te nemen door ze bij aanzuivering van belastingen in betaling te nemen en dan niet weder uit te geven. De heer van Hall, directeur der Prins Hendrik- stichting, verzoekt het volgende op te nemen Het St. Nicolaasfeest nadert weer en evenals vorige jaren komt het vriendelijke verzoek tot u, om de oude zeelui, die de Prins Hendrikstichting te Egmond a/z. bevolken, in de gelegenheid te stellen, dien dag mede te vieren. Zeker, zQ zQn geen kinderen, maar kinderlijk blij zijn ze, wanneer de welwillendheid dien dag hun eene versnapering schenkt, die zQ maanden lang ontberen moeten. De oude, verweerde gasten, die ieder jaar „in tal en last groeien", drukken zwaar in zorg op de schouders der regenten der Prins Hendrik-stichting. Het kost moeite en inspanning, daar den ouden Janmaat het hoofd boven water te houden; de inrichting, die telkens uitbreiding moet ondergaan, kost zooveel geld, dat als het noodzakelijkste moet verschaft worden, voor het aangename geen cent overblijft. En toch wie gunt den armen, ouden zeeman ge9n haaltje aan een sigaar, geen trekje aan zjjn pijp? Wie zal zich niet gaarne een klein offertje getroosten, om den verschrompelden varensgezel in zQn levensavond een aangenaam uur te verschaffen? Een sigaar, een pjjp, een kop chocolade of een glas bier is geen kapitale vraag en zooveel Hollandsche goedhartigheid bestaat er nog wel, dat de St. Nicolaas- avond in een gesticht van oude zeelui opgewekt kan gevierd worden. Met vertrouwen wordt dus voor de ouwe jongens der Prins Hendrik-stichting de bede herhaald Een sigaar of een pijp tabak s.v.p. Evenals andere jaren zal van ingekomen gaven, in natura of in geld verantwoording gedaan worden door den directeur der inrichting te Egmond a/z. en verklaren zich tot het in ontvangst nemen daarvan en tot belanglooze expeditie naar Egmond a/z volgaarne bereid H. van der Velden Co., Prins Hendrikkade 121 te Amsterdam. Een onderwijzer in Friesland solliciteerde naar een vacature aan een school in Noord- Holland. Het hoofd der school zond de volgende vragen naar het hoofd, onder wien de Friesche onder wijzer werkzaam was: 1. Is uw onderwijzer socialist? 2. Is hij lid van den Nederlandschen Bond voor Onderwijzers. 3. Is hij lid van een kerkgenootschap Zoo ja, van welk? Zoo niet, waarom? Over zijn practische geschiktheid werd geen woord gerept; dat scheen bijzaak te zijn. Het hoofd der Friesche school stelde den sollicitant in kennis met de gedane vragen en beiden besloten den nieuwsgierigen vrager zonder eenig antwoord te laten. Eene Stoom-reddingboot. Binnenkort zal door de „Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen" aan den Hoek van Holland een stoom-reddingboot van geheel nieuwe constructie worden gestationneerd. Deze boot zal de eerste van die soort zjjn op het vasteland van Europa. Ze is genomen naar een Engelsch model. Deze boot wordt noch door raderen, noch door een schroef voortgestuwd, doch door een zoogenaamde turbuni, d. w. z. het inzuigen en met kracht weer uitspuiten van water. Deze turbine, welke nagenoeg horizontaal ligt en 2' 6" diameter heeft, zuigt het water in door twee haalpjjpen onder in het vlak van de boot. Zjj worden beschermd door kimkielen, tevens dienst doende om de boot recht te houden, wanneer zjj grond mocht raken. De pjjpen die het water, 1 ton per seconde, uitwerpen (aan eiken kant één naar voren, één naar achteren en 1 zjjwaarts gericht, welke laatsten als buffers dienst doen, wanneer de boot langszjjde van een vaartuig komt te liggen) zjjn hooger aan de kim, op of nabjj de waterljjn aangebracht. Door de werking der turbine beweegt het vaartuig zich dus in een richting tegenovergesteld aan die, welke het uitgestooten water volgt. De voordeelen, die men aan dit systeem toekende en later genomen proefnemingen hebben die ver' wachtingen niet teleurgesteld waren de volgende: 1. De voortstuwende kracht werkt oogenblikkeljjk op het schip, hetzjj bjj hooge zee of stil water. 2. Het zoogenaamde „racen" (doorslaan) der machine wordt vermeden, hoe het schip ook mag stampen. 3. De „trilling" van het vaartuig is veel minder dan bjj het gebruik van raderen of schroef. 4. Daar de machine zich slechts in eene richting beweegt, is de sljjtage belangrjjk minder, terwjjl er ook geen tjjd verloren gaat voor het „stoppen", het „achter" of „vooruit" gaan. 5. De behandeling van het vaartuig berust geheel in handen van een persoon aan dek, die door de bediening van twee krukken het uitwerpen van het water kan beheerschen, terwjjl het „stoppen", „voor uit" of "achteruit" gaan geheel onafhankelijk van de machinekamer plaats heeft. 6. Het vaartuig heeft onder water geen hinderlijke deelen die op het zeilvermogen invloed kunnen uitoefenen of aanleiding zouden kunnen ge yen tot aan den grond loopen of verward raken in touwwerk of wrakhout. 7. Mocht iets met het roer gebeuren, dan kan het vaartuig geheel door de turbine gestuurd worden, terwjjl bjj het gebruik van beiden, het manceuvreer- vermogen veel beter is dan bjj eenig ander stuur- toestel. 8. De bemanning der reddingboot komt frisch bfl het wrak en is dadeljjk gereed om de handen uit de mouw te steken. Dit laatste zal natuurlijk het geval wezen bjj elke op mechanische wjjze voortbewogen reddingboot. Behalve de bemanning (9 koppen) kan de boot 30 schipbreukelingen in de open kajuit bergen. Als een bewjjs, dat de vele diensten, door den tegenwoordigen eere-president, J. J. Marie van Heel, tal van jaren aan de Redding-Maatschappjj bewezen, op prtls worden gesteld, heeft men deze boot Presi dent Van Heel gedoopt. Eene beschrijving met afbeelding komt voor in het Rotterdamsche dagblad „Scheepvaart", Maandagmiddag werd in „Planciua" te Amsterdam een vergadering van werkloozen gehouden, uitgeschreven door het comité van werkloozen, gekozen door verschillende vak-ver- eenigingen. Het strooibiljet, dat voor deze vergadering was verspreid, eindigde met het volgende versje Wie werkloos gaat op straat, Die doet de stad verwjjt, Dat die het niet verstaat, Hoe men die ramp vermijdt. In de zaal werd een geschriftje verspreidt, ge titeld „Weg met den persoonlijken eigendom." De heer Geel het woord verkrijgende herinnerde aan de eerste werkloozen-vergadering in 1884 in de „Vrjje Gemeente" gehouden, waarop reeds duizenden werkloozen aanwezig waren. Toen sloeg den bezitters de schrik om het hart en zjj deden iets voor de werkloozen. In dien tijd ben ik zes jaar uit uw midden geweest (een stem uit het publiekongelukkig genoeg) en nu raad ik u aan, volg straks kalm in optocht het comité en wanneer er iemand mocht zjjn, die gaat zingen, of iets anders doet dat kwaad kan doen aan de beweging, gooit hem dan uit uw midden. Bewaart uw vrijheidslied, totdat gjj op de baricade staat. Ik hoop, dat de pers deze woorden zal opnemen, opdat, wanneer straks de politie er misschien weer op in hakt, ieder kan zien, dat wjj daartoe geen aanleiding hebben gegeven en ook niets zullen terug doen. Door het instituut tot onderwijs voor blinden te Amsterdam wordt thans een tijd schrift uitgegeven, waarop zeer zeker de geijkte term toepasselijk is dat het in eene bestaande behoefte voorziet. Het doel is in de eerste plaats te zorgen dat de vruchten van het onderwijs door de blinden genoten in hun verdere leven niet verloren gaan, daarna om door het aanbieden van lectuur hun isolement van de buitenwereld zoo veel mogelijk op te heffen. Het tijdschrift is dan ook geheel in het bekende Braille-type gedrukt. Dit laatste geschiedt op een handpers met Voor dit doel gegoten letters in het prik- of Braille-type. Eerst na vele proefnemingen onder leiding van den directeur, den heer H. J. Lenderink, is men er in geslaagd het vroegere prikken der letters door deze wijze van reproductie te vervangen. Te Nijmegen had in de vorige week een zeldzame trouw-plechtigheid plaats. Een paartje, waarvan hij reeds 61 en zij slechts 23 zomers achter den rug had, zou in het huwelijksbootje stappen. Reeds vóór 12 uur was de Burchtstraat zwart van nieuwsgierigen, die door de politie in bedwang moesten gehouden worden, daar nu en dan een beetje luidruchtige instemming met dit huwelijk werd betuigd. Aan de woning van den bruide gom aan de Ziekenstraat was het nog veel erger. Met ketelmuziek werd het paartje opgewacht en de woning moest zelfs door de politie beschermd worden. Na de plechtigheid ten gemeentehuize werd hun, omstuwd van politiedienaars en gevolgd door honderden nieuwsgierigen, uitgeleide gedaan, terwijl op de Markt rotte appelen en koolblaren als pijlen de lucht kliefden, de hoofden van het paar als mikpunt kiezende. In de thans by Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot regeling van de benoeming en aftreding van leden der Eerste en Tweede Kamer is in de art. 4 en 6, overeenkomende met artt. 73 en 79 der nog geldende kieswet, rekening gehouden met de regelen betreffende de heffing der vermogensbelasting en de bedryfsbelasting. Daar het niet waarschijnlijk is dat dit ontwerp tot wet zal zyn verheven, wanneer in 1894 de voorbereidende maatregelen tot vaststelling van de nieuwe lysten der hoogstaangeslagenen voor de verkiesbaarheid tot lid van de fierste Kamer een aanvang nemen, is voorgesteld reeds nu m de bestaande kieswet de veranderingen aan te brengen, welke met het oog op de heffing van genoemde belastingen en de daarby opgelegde geheimhouding noodig zyn. Blindgeboren paarden. Bij een paard in Friesland, den achtjarigen inlandschen hengst Friso, stamboek no. 76, van den heer D. C. lest te Kooten, heeft zich het ongewone Ver schijnsel voorgedaan, dat vier door hem verschillende merriën voortgebrachte nakon 1 lingen blind of nagenoeg blind zijn gebore Het bestuur van het Paarden-Stamboek achtte het instellen van een onderzoek ge- wenscht, te meer daar Friso bij herhali ig op de provinciale keuring is bekroond, den laatsten keer zelfs met den lsten prijs. De heer W. C. Schimmel, leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, heeft, hiertoe uitgenoodigd de oogen van Friso en van de vier merriën onderzocht waarbij is gebleken, dat die oogen volkomen normaal zijn, doch een veulen vertoonde een zeer duidelijke lenstroebeling. Naar het oordeel van den heer Schimmel, ligt de oorzaak van de blind heid der veulens waarschijnlijk bij een der voorouders van den hengst. Het onderzoek naar het gezichtsvermogen van voorouders en andere nakomelingen van Friso zal worden voortgezet. Bij het begieten van kamerplanten ont houdt men het volgende. Men giet nooit met koud water, maar met zulk, dat met warm water vermengd is. In den zomer kan het 15 20° R., in den winter 8 10° zijn. In den bodem van een pot moet afvloeiing zijn. Planten met fijne wortels, zooals azalia's enz., hebben meer water noodig dan knolachtige, als aloë, cactus, hyacinthen, tulpen enz. De leek doet het gewooniyk omgekeerd. Jonge planten met sterke wortelontwikkeling be hoeven verscheidene jaren lang een omplanting in iets grootere potten. Nooit mogen ze bij 't verplanten, dieper geplaatst worden dan vroeger. Hebben planten door de vorst geleden, wat voorkomen zal, wanneer men zijn lievelingen, die men anders in de kamer heeft, in den tuin laat staan en ze niet vroegtijdig naar binnen haalt, dan besproeie men deze met zeer koud water, laat ze 24 uur in het donker staan, daar, waar de temperatuur zoo laag mogelijk is, en zorge daarby, dat er gcon tocht is. Gewoonlijk worden ze dan, wanneer de vorst slechts eenige graden bedroeg, nog gered. Schier ongeëvenaard blijkt het aantal schipbreuken, door den jongsten storm op de kusten van het Yereenigd Koninkrijk aange richt. Maandag alleen werden er niet minder dan 144 aangegeven. Dit is het grootste aantal dat ooit op éénen dag werd geboekt. Het cijfer dat er het meest aan nabijkwam, 139, voert ons terug tot den October-storm van 1881. Het zwaarst hadden de kustvaarders meerendeels slechte zeilers, het te ontgelden vandaar dan ook het buitengewone groote verlies aan menschenlevens. En dit verlies zou nog veel grooter geweest zijn zonder de reddingsbooten van de „Roijal National Insti tution, door wie toedoen, op verschillende punten aan de kust, 192 opvarenden van gestrande schepen aan den dood in de golven ontrukt werden. Nu de groote werkstaking onder de kolen- delvers van Engeland een einde heeft genomen ofschoon niet overal Maandagochtend de arbeid kon worden hervat, daar hier en daar eerst onbruikbaar gemaakte schachten hersteld of ver nielde machineriën door andere moesten vervangen worden nu juist meenen de Schotsche kolen- delvers, die gedurende de vier maanden der Engelsche werkstaking aan het werk bleven, dat de tijd voor hen gekomen is om ook eens door eene werkstaking hun verschil van zienswyze met hunne patroons te kenmerken. Uit vele deelen van Schotland komt nameiyk het bericht dat de kolendelvers opgehouden hebben met werken, omdat de meesters weigeren het dagloon met één shilling (zestig cents.) te verhoogen. De pryzen van steenkool en yzer zijn er dien tengevolge terstond gerezen, en de voorraad kolen was zeer gering. Een Iersche knaap van 12 jaren, Ferdinand de Courcy genaamd, zag zQn moeder, zusje en broertje namelooze ellende lQden. De vader was dood, ze waren geheel verarmd, en zaten broodeloos in Dublin, na goede dagen gekend te hebben. De knaap nam toen een wanhopend besluit om zfln moeder te redden. HQ las overal advertentiën van dag- en weekbladen, iie het leven verzekeren van dengeen, die door een ongeval het leven verliest en op wiens persoon het laatste nummer van het blad gévonden wordt. Ook zQn er tal van kleeder-

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2