N°. 644. Donderdag 7 December. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Sint Nicolaas. Dit Wad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dhn Bobo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groot» letters en Vignetten worden naar plaatsmimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxil. Eerste Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de Eerste zittiHg van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden te Alkmaar op Vrijdag, den 15 December 1893, des namiddags te één uren. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: le. de verschenen vrijwilligers voor de Militie 2e. de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend 3e. de lotelingen, in de artt. 55 en 56 der Militiewet bedoelden 4e. alle overige lotelingen. Ter Secretarie der Gemeente zijn inlichtingen te bekomen, wie al dan niet persoonlijk voor den Militieraad moeten verschijnen. Texel, den 5 December 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wssstra, Secretaris. TEXEL, 6 Dec. 1893. Het contingent der te leveren man schappen voor de Nationale Militie (lichting 1894) bedraagt voor Texel en Vlieland te samen 20 personen. Voor de loting van paarden, ten behoeve van het leger desgevorderd, waren alhier inge schreven 236 stuks. Bij de loting welke daarvoor plaats had, waren slechts 3 eigenaren van daaraan deelnemende paarden tegen woordig. Overgroot was de belangstelling alzoo niet. Het feest van St. Nicolaas. De door velen lang verbeide dag is weder voorbij, ver rassingen bezorgende aan sommigen, teleurstel lingen wellicht aan anderen. Voor het St. Nic. vieren, volgens de hier bestaande gewoonte, scheen niet zoo veel lief hebberij te bestaan als we andere jaren wel eens mochten opmerken; het jODgeregeslacht gaf althans weinig merkwaardigs te zien, en de deelneming was minder groot dan andere jaren. 't Kan zijn dat velen zich hadden gespitst op het feestje dat aan de kleinen was bereid, want toen de Sint, te paard gezeten, te 5 uur zich met zijn knecht naar het Hotel „den Burg" begaf, waar de genoodigde kinderen en bunne begeleiders zich met de Damescom missie en verdere belangstellenden bevonden, was het aantal toeschouwers om den Sinten zijn knecht te zien, niet onbelangrijk. Het feestje voor de kleinen was een niet onbelangrijk nummer van dezen dagSt. Nico laas in eigen persoon te zien was eene gebeur tenis zoo verrassend en aangenaam, dat menig /kinderhart daar reeds dagen te voren vol [van was. Na de in ons vorig nummer vermelde opgave, ontvingen wij voor bovenbedoeld feestje nog f 1,50. En daar was hij nu zelf: de Sint waarvan hun zooveel was verteldhij praatte tot hen en met hen en zij zongen liedjes ter zijner eereaardig was het op te merken met welk een vrijmoedigheid vele kinderen tot den Sint spraken. Dat de kleinen onthaald werden op zoetig heden en lekkernij is haast onnoodig te ver melden, terwijl aan het einde der geschiedenis aan ieder een pakje werd ter hand gesteld. Wat daarin verborgen was bleef voorloopig een geheim, doch wij Jiebben grond te vermoeden dat het wel iets goeds zal zijn geweest. Na zijn vertrek uit het Hotel den Burg bezocht de Sint die kinderen welke tengevolge ongesteldheid het feestje niet konden bijwonen, om hen de toegezegde pakjes tehuis te bezorgen. Een woord van dank aan de dames welke dit feestje op getouw hebben gezet en die voor eene goede uitvoering daarvan ongetwijfeld vele zorgen hebben gehad, mogen wij hier zeker wel neder schrijven. Later op den dag volgde menigeen de oude traditie om zich gemaskerd op straat te ver- toonen. Merkwaardigs viel er echter weinig waar te nemen, 't scheen van velen een geheel doellooze vertooningeen paar gecostumeerden als ridders uit vroegeren tijd, trokken door nette costumen en flinke houding vooral de aandacht, evenzoo de reusachtige .dame welke langs de straten wandelde, overigens waren er vele nette costumen op te merken. Op het gebied van vertooningen was zeker het photografeeren onder het licht van een straatlantaarn, wel het nieuwste't kan pleiten voor de vooruitgang op dat gebied öf ook wel voor onze straatverlichting. Uitgelokt door het goede weder, bewoog zich gedurende eenige uren eene groote menigte in de straten. Het feestje is voorbij, moge het velen tot genoegen zijn geweest. Waal, 3 Dec. Door de kiesgerechtigde leden in de Hervormde kerk werden heden herkozen als notabelen de Heeren M. Bakker en P. P. Bremer. De Cocksdorp, 5 Dec. De plotseling opge komen storm van Vrijdag j. 1. schijnt op de Noordzee nog al hevig te hebben huisgehouden. Op de stranden van Texel en Vlieland althans zijn verscheidene wrakken aangespoeld. Op het Eierlandsche strand bevinden er zich drie, waarvan het grootste dicht bij den vuurtoren. In de nabijheid van dit wrak kon men gisteren namiddag eene sleepboot waar nemen. Op eene zandbank nabij de Vliehors is nog aangespoeld de visschersschuit T. S. 21, die in de Noordzee is omgeslagen en waarvan de bemanning, vier in getal, naar alle waarschijn lijkheid den dood in de golven heeft gevonden. Het vaartuig was vreeselijk gehavend en lek en het mocht dan ook tot heden niet gelukken het van de strandingsplaats te verwijderen. Langs de kust ziet men citroenen en noten drijven. Later bericht. Naar men vermoedt ia het wrak, hetwelk dicht bij den vuurtoren is gestrand, een om geslagen schip, geladen met hout. Op de Vliehors is nieuw hout aangespoeld. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente is herbenoemd de heer P. Dros Az. i Oudeschild, 6 Dec. Aan de maskerade, ter gelegenheid van 't Sint Nicolaasfeest, werd gisterenavond door zeer velen deelgenomen. Bijzondere vertooningen zag men niet. Tal van meisjes liep verkleed rond. Voor zoover bekend had de feestpret onder de gemaskerden een ordelijk verloop. De druk kende tijdsomstandigheden schenen echter op de feestelijkheid wel van invloed te zijn. Sedert de laatste dagen is de garnalen- visscherij iets gunstiger. De eigenaars der kokerijen hebben nu bepaald, dat voorloopig door elke schuit per dag 3 manden garnalen mogen worden aangebracht. De prijs is thaDS f 2 per mand. Uit Maassluis zijn even als voorgaande jaren enkele schepen naar Bologne om de Haringvisscherij aldaar uit te oefenen. Thans worden ook twee loggers uitgerust om deze visscherij in 't Noorden uitteoefenen, ten einde te beproeven of daar nog haring te vangen is. Gebrek aan onderwijzers. Het blijkt hoe langer zoo meer, welk een enorm gebrek aan onderwijzers er nu reeds is. Als een pikant staaltje wordt uit Odoorner- veen nog gemeld, dat men daar voor de open bare school eenvoudig het vruchteloos adver- teeren opgegeven, en door den nood gedrongen, een oud-onderwijzer van 83 jaar voor de klas geplaatst heeft. De Haagsche correspondent van de Zutfensclie Couranthet „fameuze" tekort besprekende, wijst op de mogelijkheid, dat ons nationaal vermogen veel kleiner is dan de Regeering het vroeger berekende. Is dat werkelijk zoo, dan is er natuurlijk in de eerste jaren ook geene hoop op verbetering van deze inkomsten. Maar, vraagt hij, is het ook mogelijk, dat men nu de gevolgen te zien krijgt van het ontbreken van dwingende strafbepalingen voor de aangifte der vermogensbelasting? Blijkt misschien nu reeds dat in de ver mogensbelasting strafbepalingen niet hadden mogen ontbreken, evenmin als in de bedrijfs belasting. waar men ze wèl heeft opgenomen Op de bouwhoeve „Groot Zeeland" te Millingen is dezer dagen van een stoom-dorsch- machine gebruik gemaakt tot het dorschen van graan. Het gevaarte kwam uit Crefeld en mocht niet langer dan drie dagen op Nederlandsch grondgebied blijven, om vrij van rechten weer in Duitschland te kunnen ingevoerd worden. De machine dorschte 100 H. L. per dag. Aan den eenen kant werden de schoven ingeworpen, en aan den anderen kant kwam het graan voor den dag, beter gezuiverd dan tot dusver door den besten wanmolen kan geschieden. Het stoomdorschen kwam den boer op 25 cents per vim (100 garven.) COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1