N°. 647. Zondag 17 December. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsn Bubo SO Cts. Franco per post door go- heel Nkdkbland 45 Cts. Naar Ahkhjexa en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 16 Dec. 1893. Alles wisselt met den tijdna de drukbezochte volkslezingen van het „Nut" in vroegere jaren, kwamen de avonden van Rederijkersvoorstellingen, Zanguitvoeringen, Gymnastiek en dergelyken, waardoor het getal bezoekers van de Nutsavonden tot een minimum werd gebracht. Rederijkers, zang en gymnastiek behooren echter tot het verleden en de volkslezingen van het „Nut" schynen weder het aantrekkingspunt te worden. Tot nog toe valt althans voor dezen winter over bezoek niet te klagen; was by de eerste lezing het bezoek bevredigend, bij de tweede leziDg was het bezoek zeer goed en bij de derde lezing, welke Donderdagavond werd gehouden, was het getal aanwezigen zoo groot dat men meer dan tevreden kon zyn. En 't was nu eens geen „vreemde spreker" die zoovelen naar de zaal van „de Vergulde Kikkert" deden opgaan, doch een onzer eiland bewoners. De heer de Jongh, van de Waal, zou dien avond als spreker optreden; de ruime opkomst was dus thans niet nieuwsgierigheid naar wat „de vreemde mijnheer" zou vertellen, doch meer een ?evolg van aangename herinneringen aan vroegere lezingen, welke van den spreker voor dezen avond, waren bewaard. Was die belangstelling voor den ïeer de Jongh zeer vleiend, ze maakte er zyne ,aak niet minder moeieiyk omter zyner eere mogen we echter wel vermelden dat de spr. zyn gehoor niet alleen niet teleurstelde, doch zelfs )ovenmate bevredigde. De heer de Jongh had als lezing gekozen een opstel van wyien Ds. Koetsveld, getiteldDe Toekomst. Aanleiding tot de keuze van dit opstel had de spr. gevonden - naar hy zeide - doordien er in onzen tyd een streven schynt te bestaan om „groote mannen" welke van het aardsche ;ooneel zijn afgestapt, in hunne werken te huldi- ;en, en hy op deze wyze eene hulde wilde brengen aan de nagedachtenis van den ouden hofprediker. Na eene verklaring van wat „de toekomst" is, werd deze bezien door twee kykers, die der verbeelding en die van vertrouwen, en dat bezich tigen herinnerde zeker menig aanwezige aan ïetgeen hy zelf voor zyn eigen leven door die tykers heeft waargenomen: aan teleurgestelde verwachtingen of bevredigende uitkomsten dat iet zien door den kyker van vertrouwen meer voldoening biedt dan door dat der verbeelding, iot eerde dit opstel ontegenzeggeiyk. De spr. behandelde slechts een deel van het |ne|enoemde opstel, doch voegde als slot daaraan oe een blik in de toekomst van ons eiland, zeker rie door den kyker der verbeelding gezien. Soezerijen of Texel in 1910, was de titel hiervan. )e spr. die voor ruim 5 jaren geleden, het voor- lemen had de gemeente Texel te verlaten om Q Indië eene betrekking te vinden, had in die .„.lazerijen" zich in die dagen eene gedachte emaakt hoe hy na verloop van een twintigtal en' iren, wanneer hy weder eens het eiland zou aaijezoeken de toestand veranderd zoude vinden. Geestig, pikant, gaf hy weer hetgeen hij zich lan aarvan had gedroomd, helaas slechts had edroomd, want die toestand was zoo verheffend oo streelend, dat menigeen, ja mogeiyk wel allen, e wensch in zich voelden opkomen, och, mocht &t nu eens niet door den kyker der verbeelding °ch door die van vertrouwen zyn waargenomen. Eene aansporing tot verwezenlijking daarvan, m al was het dan ook voor een zeer klein deel, mocht zeker het slotwoord heeten, toen de spreker met een terugblik op het, voor menigeen zoo ongunstig, haast verstreken jaar, aanspoorde om met moed het nieuwe jaar, de toekomst tegemoet te gaan. Na de pauze gaf de spreker als bydrage nog ten beste „De Gulzigheid" van Dr. E. Laurrillard, zoomede een paar dichtstukjes: „Een huisselyk tooneeltjeen „Op en achter het tooneel," van denzelfden schrijver. Die bydragen, op ongeëvenaarde en meesterlijke wijze weergegeven, verwierven èn daardoor èn door de vaak diepe ernst en gezonde humor welke er in lag opgesloten, luiden by val. Wij smaakten een avond van leering en genot zooals ons maar zeldzaam is bereid. Meer dan verdiend was het woord van dank dat de Voor zitter van ons Nutsdepartement den spreker van dezen avond bracht, terwyi de luide instemming bewees, dat het verzoek„dat de heer de Jongh nog eens hier zal optreden" allen uit het harte was gegrepen. Dat niet alleen „wat uit den vreemde komt" mooi is, doch ook in eigen omgeving wel iets is te vinden waardig optemerken en te waardeeren, leerde ons dezen avond. Oudeschild, 15 Dec. Door het zangkoor „Utile Dulci" alhier, wordt eene eigenaardige kerstmisviering voorbereid. Men heeft ons in staat gesteld dienaangaande de volgende mede- deelingen te doen. Op den avond van den tweeden kerstdag, te acht uur, zal het zangkoor een aantal fraaie kerst liederen ten gehoore brengen, van oude en nieuwe meesters. Ds. Kuperus, van den Burg, zal bij die gelegenheid als spreker optreden. De toegang is voor de bewoners van het dorp geheel vrij, terwijl van hen, die elders woonach tig zijn, by een eventueel bezoek, een matig entréegeld zal worden geheven. In de pauze zal eene collecte worden gehouden, voor de ongeluk kige bevolking van het in rouw gedompeld vis- schersdorp Wierum, waar veel, zeer veel noodig is, om in de groote ellende der zwaar getroffen weduwen en weezen te kunnen voorzien. Niet 't minst om dit schoone doel is zeker krachtige hulp van alle zijden te verwachten. De Cocksdorp, 15 Dec. Het aantal der aangebrachte kolders uit het gestrande schip bedraagt thans ongeveer 3000. Gisteren zijn de schuiten weer naar het wrak geweest, doch moesten, wegens het holle en ruwe water, onverrichterzake terugkeeren. Eene schuit had nog eenen mast met steng opgevischt, te zamen ongeveer 90 voet lang. Heden is het weder te ruw en de wind verkeerd. Bij eenen Oosten- of Noordenwind kan de lossing gemak kelijker plaats hebben. Naar men uit Den Haag verneemt, is de toestand van het lid der Tweede Kamer, den kapit. luit.-ter-zee Land vrij ernstig. De Heldersche afgevaardigde lijdt aan bronchitis. De laatste berichten luiden gunstig. - In de noordelijke provinciën vertoeft thans een gezelschap Spanjaarden, die tegen hooge prijzen runderen koopen. De heer Caspers, veehandelaar te Zwolle, verkocht aan hen eenige kalfkoeien, tegen de usom van f 310 per stuk. De visschershaven te IJmuiden! Volgens het nog niet definitief vastgestelde ontwerp, zal de visschershaven te IJmuiden een oppervlakte verkrijgen van ruim 6.5 H.A. bij een breedte van 100 a 145 M., een lengte van 400 M. en een diepte van 5,10 M. A.P. De visschersvaartuigen zullen aanleggen aan een aan de Noordoostzyde der haven gelegen 435 M. langen kaaimuur, aan de Zuidwestzijde is een steiger van 100 M. ontworpen voor het lossen van steenkoleneny's. Om de haven wordt een straatweg aangelegd, die op eenige plaatsen met de straten van IJmuiden verbonden kan worden. Gerekend is op het leggen van de noodige werksporen op het terrein van de visschershaven en om die te verbinden met den spoorweg IJmuiden Velzen. De kosten zyn geraamd op f 750,000, behalve f 365,000 voor de ontgravingen. De bedoeling is het werk tijdig in 1894 aan te besteden, om te trachten in 1895 de haven voltooid te krijgen. De totale uitgaven noodig voor de verdieping van het Noordzeekanaal tot 9. M. A.P. zyn geraamd op f 357,000. Voor een nieuwe schut sluis te IJmuiden is thans circa 3'/s millioen uitgegeven. Voor de voltooiing wordt nog 2 millioen gevorderd. Uit Amsterdam wordt gemeld: Een weldadig stadgenoot laat op het oogen- blik voor een bedrag van tienduizend gulden voor schoenen en kleeren voor behoeftige school kinderen vervaardigen. Deze voorraad wordt dan in het begin des volgenden jaars door bemiddeling der vereeniging „Kindervoeding" verdeeld; zoo zullen om te beginnen in de maand Januari ter beschikking van elke lagere school der le klasse worden gesteld 16 stel kleederen en 8 paren schoenen. Eenige scholen zullen daarbij als dépots dienen, terwijl een dames-comité zich met de uitreiking zal belasten. De Regeering heeft te kennen gegeven, dat zij, mede in verband met reeds vroeger gebleken voornemens, ernstig overweegt het invoeren van maatregelen in zake de verzeke ring van werklieden en wel door do stichting van eene Rijksinstelling tot verzekering en deze als eene afdeeling aan de Rijkspostspaar bank te verbinden. Bij de voorgenomen wettelijke regeling van de consignatie zal ook het denkbeeld in over weging worden genomen om de Rijkspost spaarbank dienstbaar te maken aan de belegging en de administratie van de in de consignatiekas gestorte gelden. Een treurig geval. - Men deelt aan de „Tel." het volgende treurige geval mede. In de Staalstraat No. 6, te Amsterdam woonde een gezin op eene kamer ten huize van mejuffrouw N. Door armoede was de vader niet in staat gedurende vijf weken de huishuur te betalen. En wat deed nu de eigenares, om de familie, die nergens heen kon, tot vertrekken te dwingen Eerst liet zij de deur wegnemen en vervolgens de vensters, onder voorwendsel, dat ze geschilderd moesten worden, en toen de menschen door het dichtspijkeren van die openingen met stukken doek het nog uithielden op de kamer, werd hun de toegang geheel ontzegd. Mej. N. zal zich voor deze daad moeten verantwoorden voor het kantongerecht. TEXELSCHE COÜRANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1