Buitenland. Op de voordracht voor onderwijzer aan de Koog komen voor: Hendrikus de Vries, Steenwyjk. Klaas de Boer, Zanclvoort. Pieter Geertsma, Hemelum (Friesl.) De uitslag der verkiezing van Een Hoofd-In geland en een Heemraad voor den polder Waal en Burg, heden gehoudeD, was als volgt Voor Hoofd-Ingelanduitgebracht 49 stem men, van onwaarde 1. Hiervan bekwamen de Heeren S. Keijser Cz. 27 stemmen, P. P. Bremer 17, C. R. Keijser 2, S. R. Keijser en C. C. Eelman ieder één stem. Gekozen werd de Heer S. KEIJSER Cz. Voor Heemraad: uitgebracht 48 stemmen, van onwaarde 2. Hiervan bekwamen de Heeren C. C. Eelman 24 stemmen, C. R. Keijser 17, S. R. Keijser en S. Keijser Cz. 2 en P. P. Bremer 1 stem. Gekozen werd de Heer C. C. EELMAN. De dood heeft Maandag middag ongeveer 1 uur een einde gemaakt aan het langdurig, smartelijk lijden van mr. L. W. C. Keuchenius, een lijden door hem gedragen met die gelaten heid en berusting, die baar wortel vonden in het innige Godsgeloof, dat hij zijn leven lang in al zijne betrekkingen openlijk beleed. De plaats welke Keuchenius als staatsman heeft ingenomen is algemeen bekend. Zijne veelzijdige kennis, bovenal van historie, staat- en letterkundezijne vasthoudendheid van eenmaal na ernstigo studie opgevatte meenin gen; zijn scherpzinnigheid en zijne scherpte vaak van toon gaven aan zijne redevoeringen een zeer bijzonderen stempel, vooral daar bij bijna nimmer naliet alle onderwerpen door hem ter sprake gebracht, in verband te brengen met den godsdienst, dien bij als bron van elke menschelijke daad tot toetssteen nam en met zijne geloofsidealen. Zelden zal het voorkomen, dat in zoo'n korten tijd zoovele offers door den dood worden geëischt, als dit in een gezin te Kortezwaag plaats vond. In het huisgezin van den landbouwer O. S. J., bestaande uit vier personen, werden achtereenvolgens drie leden ongesteld en deze stierven allen binnen den tijd van 8 dagen, namelijk man, vrouw en dochter. Van het geheele gezin is slechts een 12-jarig zoontje overgebleven. De heer en mevrouw L., Heerengracht te Amsterdam, zijn door het kloek optreden der dienstbode aan een groot gevaar ontkomen. De familie was 's nachts laat van een par tijtje thuis gekomen en had vermoedelijk ver zuimd, de gaskroon op de slaapkamer af te sluiten. Toen de dienstbode te 6 uur opstond, werd zij al dadelijk een sterke gaslucht gewaar, en spoedde zij zich onmiddellijk naar beneden om de hoofdkraan af te sluiten. Men vond later den heer en mevrouw L. bewusteloos in hunne slaapkamer, bijna gestikt. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, gelukte het eerst na anderhalf uur bij den heer L. en vervolgens ook bij mevrouw het bewust zijn terug te roepen. In de vorige week is een boerenknecht van den heer H., te Woerden, deerlijk mis handeld door eenen stier. Tweemalen werd hij door den stier opgenomen en tegen de zoldering geworpen. De tweede maal kwam hij in de krib terecht en werd hij door eene opening uit den stal getrokken. Zijne wonden zijn niet levensgevaarlijk. Het schijnt dat die knecht den stier onlangs geslagen heeft en dat de stier daaraan gedachtig is gebleven. In een brief uit de hoofdstad in de Asser Courant wordt naar aanleiding van het werk van Julian van Tyche, de aandacht ge vestigd op de treurige vooruitzichten van kleine werkgevers; handelaren en industrieelen. Men kan, zegt de schrijver, dit misschien nergens beter opmerken, dan in een groote stad als deze. De kleinhandelaren verdwijnen langzamerhand, om plaats te maken voor groote magazijnen. Meer dan tweehonderd bakke rijen en eenige grutterijen zijn er bezweken in haar strijd tegen de meel- en broodfabrieken de gewone smederijen lossen zich op in stoom- grofsmederijen op groote schaal en reeds meer dan één stoomtimmerfabriek heeft menige timmermanswerkplaats doen verdwijnen; de bazen, die aan het hoofd van al deze inrich tingen stonden, zijn knechts geworden. En wanneer winkeliers of magazijnhouders zich willen vereenigen om iets in hun gemeen schappelijk belang uit te werken, dan stuiten zij af op de hooge macht, die boven hen staat: het kapitaal. Te Hoorn had Maandag nacht een droevig ongeval plaats. Door onbekende oor zaak ontstond er brand bij den kleermaker S. op het Groote Oost. Toen het gevaar ontdekt werd heeft de vader vijf van de zes kinderen kunnen redden, hoewel bij zelf en de kleinen daarbij brandwonden bekwamen. Een lief meisje van 3 jaren is echter in de vlammen omgekomen. Onder de bakkers te Oud-Beierland is eene hevige concurrentie uitgebroken, welke het publiek ten goede komt. Het brood, dat in het begin der week nog 14 cent per kilo kostte, wordt nu reeds voor 9 cent verkocht. Te Wijk-aan-Zee is een nieuwe fabriek opgericht tot bereiding van ganzenlever-wild en andere pasteien, die in ons land nog eenig is. Voor den landbouw zal deze industrie niet zonder belang zijn door het aanfokken van ganzen, enz. In ieder geval verschaft het aan vele handen te Wijk aan Zee werk, die, vooral des winters, wel vaak tot rusten gedoemd zijn. Te Oudega (Hemel. Oldeph. enNoordw.) is eene kat, die een weinig bloed had opgelikt van eene aan miltvuur gestorven koe, onmid dellijk ten gevolge hiervan overleden. Eene ernstige waarschuwing voor hen, die beweren wel het vloesch van dergelijke koeien te durven gebruiken Zooals reeds met een enkel woord is gemeld, kan de minister van waterstaat zich niet vereenigen met den aandrang om den Greenwichtijd te vervangen door de Midden- Europeeschen tijd. Hem is niet gebleken dat de dubbele tijd rekening thans zoo grooten last oplevert of dat er een sterke beweging in den lande is ten gunste der eenheid van tijd. De grief is dan ook meer gericht tegen den Greenwich tijd. Men wil liever den Midden-Europeeschen tijd, maar de Minister betwijfelt of bij aan neming daarvan alle bezigheden 40 minuten zouden worden vervroegd en men aldus 's avonds op kunstlicht zou uitwinnen. Men vergete niet, dat dan in den winter 's ochtends meer kunstlicht uoodig wordt. De ervaring in Duitschland sedert 1 April is nog te kort. Hij meent dat men de dagtaak veeleer als nu zooveel mogelijk naar zonnetijd zal regelen. Een vijftal jongelieden deelde Maandag te Amsterdam onder hen, die zich als werk- loozen op straat verzamelen, honderden blaadjes uit met opschrift „dynamiet," waarin op het voorbeeld, door de anarcbisiun in Frankrijk en Spanje gegeven, gewezen wordt en de werkloozen worden aangemaand „niet doof te blijven voor de roepstem dezer strijdende broeders en niet onverschillig voor hun vurig, heldhaftig optreden, enz." De suikerraffinaderij aan de Van Noord kade te Amsterdam heeft in den loop van dit jaar reeds de reusachtige hoeveelheid van vijftig millioen kilogram suiker verwerkt. Om dit schitterend succes waardiglijk te vieren en de heugelijke gebeurtenis in herin nering te houden scbonk de directie een konink lijke gift van tienduizend gulden aan het pensi oenfonds van de werklieden. Men schrijft uit Urk, 31 Dec.: De alhier benoemde gemeente-geneesheer, de heer Broekhoff, arts te Havelte, heeft gisteren tot groote teleurstelling van de bewoners van dit eiland, voor zijn benoeming bedankt. Op dit oogenblik is dit zoo afgelegen dorp met een bevolking van 2800 zielen van alle geneeskundige hulp verstoken, daar de alhier woonachtige geneesheer, de heer C. de Jong, reeds Vrijdag het eiland heeft verlaten en tot nu toe niet is teruggekeerd. Als men weet dat hier een tal van kinderen aan mazelen lijden, is deze toestand treurig te noemen. Gelukkig dat het nog geen vriezend weer- is. Voor een geneesheer, die een gemakkelijke practijk begeert lijkt dit dorp weleengewenschte plaats, daar hij, enkel voor armen-practijk, vaccinatie en doodschouw, een vast salaris van f 1800 's jaars geniet. In de eerste dagen van het volgend jaar zal bij de uitgevers J. van der Endt Zoon te Maassluis, een nieuw vakblad verschijnen, dat van groot belang belooft te worden voor allen die met scheepvaart en handel in relatie staan. Het zal tot titel voeren „Neptunus." Naar aanleiding van een voorgekomen geval van benoeming van een onderwijzer, die alleen op de voordracht voorkwam, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken beslist, dat deze benoeming als volkomen wettig moet beschouwd worden, indien na de oproeping geene meerdere sollicitanten zich hebben aan gemeld, de voorgedragen e geschikt geacht kan worden en het gemeentebestuur in overleg getreden is met den arrondissementsschool opziener. In eene in het vergaderlocaal der socialisten Walhalla, te 's-Gravenhage, gehouden bijeen komst voor werkloozen, waarin H. van Kol van Brussel de vraag behandeldeWat moeten we doen tot bestrijding van de werkloosheid? werd als antwoord op die vraag eene motie aangenomen, om in de volgende maand ge zamenlijk naar de zitting van de Tweede Kamer te gaan, met opdracht aan twee af gevaarüigden der werkloozen bij die gelegenheid aan de Vertegenwoordiging om „brood" te vragen. Een paar trouwlustigen uit Delftstra- huizen (Fr.) vervoegde zich 's morgens te 5 uren ten gemeentehuize van Schoterland om „de gebódens aan te geven." De huisklok was blijven stilstaan en niet wetende hoe laat het was, gingen ze op goed avontuur op reis. 't Moet toen pl. m. 2 uren in den nacht geweest zijn. Daar ze vóór 9 uren niet terecht konden, hebben zij de vier uren doorgebracht met wan delen langs de Heerenveensche straten. Eene 31-jarige vrouw te Overtoom, gehuwd met den werkman E. aldaar, had sedert eenigen tijd last van een zwerenden vinger. Op raad van een harer kennissen doopte zij dien, ter spoediger genezing, in den inkttengevolge daarvan zwol de hand en daarna de arm opzij werd naar het zieken huis te Amsterdam vervoerd en is daar thans aan bloedvergiftiging overleden. De Belgische weerkundige majoor Waelput voorspelt, dat de vochtige weerperiode, welke 1 Dec. begonnen is, zal duren tot 11 Februari. Tegen Kerstmis voorspelt de Majoor eenige vorst en tegen 18 Januari sneeuw. De maand Februari zal volgens hem koud zijn. Uit Londen wordt een New-Yorksch draad- bericht overgeseind, de vondst van een helsche machine vermeldende, die in een koffiebaal zou verborgen wezen, welke tot een partij Mexicaan- sche koffie, uit Oaxaca verscheept, behoorde. De baal was reeds in de stoomboot „City of Washington" geladen. De reederij brengt het misdadig plan in ver band met een vroeger onheil aan een harer schepen overkomen. In de vorige maand is de „City of Alexandria" naby Havana verband, na een ontploffing in 't ruim, waarvan men geen verklaring heeft kunnen opsporen. By die scheepsramp zijn menschen omgekomen. Het vermoeden bestaat, dat hier een wraakneming van werkstakers in 't spel is. De Fransche Kamer heeft de wet op de fabricatie en het onrechtmatig bezit van ontplof bare stoffen aangenomen met opsteken der handen. De wet op vereenigingen van misdadigers werd met 464 tegen 39 stemmen aangenomen, het crediet van 820,000 francs ten behoeve van de uitbreiding der politie met 445 tegen 43. Voor het crediet dat de Kamer heeft toege staan ten behoeve van de uitbreiding der politie zullen om te beginnen honderd commissarissen van politie worden aangesteld, die zeer noodig zfjn, want er zyn plaatsen van 5000 8000 in-

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2