N°. 649. Zondag 24 December. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dun Bubo 80 Cts. - Franco per post door go- heel Nkdkbland 45 Cts. Naar Aurannr a (q andere landen met verhooging der porto'a. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Ots. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en AD VERTENT IEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParitstraatBuna op Tbxbl. TEXEL, 23 Dec. 1893. Door het kiescollege bij de Herv. Kerk aan den Burg, zijn aldaar verkozen tot ouderling de Heer D. Kalf Az. tot diaken de Heer A. Geus Hz. De vergadering van de afdeeling der Holl. M. v. L., welke Donderdagavond werd gehouden, was belegd volgens reglement, om te voorzien in de periodieke aftreding van bestuursleden. Aan de beurt van aftreding waren de Heeren A. P. Koorn en C. A. Keijser (niet herkies baar) en de Voorzitter (wel herkiesbaar). Gekozen werden tot bestuursleden de Heeren S. P. Koning en J. D. Kooiman. Tot Voorzitter werd herkozen de heer C. Keijser Pz. Daarna had de uitreiking plaats van de prijzen behaald bij de Stierenkeuring vanwege de afdeeling gehouden, (voor zoover dezelve konden worden uitgereikt) en van de prijzen behaald op de algemeene tentoonstelling. Van het hoofdbestuur was ingekomen een schrijven, waarbij opgave werd gedaan van een 15-tal personen, waaruit door de leden eene keuze zou kunnen worden gedaan voor eene te houden lezing in de afdeeling. De keuze bepaalde zich op den Heer Reimers van Wageningen, en op het onderwerp gezond heids- en voedingsleer. Na afloop van de werkzaamheden werd door den heer Roeloffs eene lezing gehouden, welke wij zouden bestempelen als: lets over voeding en voedingsmiddelen. De spreker begon met het een en ander mede te deelen over het organisme van het dierlijk lichaamover ademhaling, bloedsomloop en spijsverteeringhij schetste welk voedsel en de wijze waarop dit moet worden toegediend en maakte duidelijk waarom aldus behoort te geschieden. Na wenken te hebben gegeven over voeding in verband met leeftijd, geslacht en tempera ment van het dier, als ook of dat voedsel moet dienen als krachtvoeder of mestvoeder, ontleedde de spreker de verschillende voeder soorten welke worden gebezigd, als: Haver, Gerst, Rogge, Tarwe, Wikken, Lupinen, Maïs, Koeken, Boonen, Erwten, Brood, en water mogelijk nog meer mag zijn. Bij al die voedingsmiddelen gaf de spreker eene beschrijving in welke gevallen deze goed of minder goed konden zijn. 't Was o. i. een werkelijk leerrijke lezing, welke de spr. ten beste gaf. Duidelijk, zoo zelfs dat een leek hem konde volgen, gaf hij vele wenken welke tot nut kunnen strekken voor hen die willen leeren. 't Was een lezing die een grooter aantal hoorders waardig was geweest. De Yoorz. was dan ook ontegenzeggelijk de tolk der vergadering, toen hij den spreker welgemeende dank bracht. Aan het bestuur werd overgelaten om de te verwachten lezing van een spreker van wege het hoofdbestuur te regelen. Met eene herinnering aan het haast afge- loopen jaar en eene bemoediging voor het komend jaar, werd de vergadering gesloten. 33 leden woonden de vergadering bij. Waal, 20 Dec. Voor een goed bezette zaal trad heden in de derde Nutsvergadering als spreker op de Heer C. Schaap van den Hoorn, die op zeer verdienstelijke wijze een opstel van Prof. Molzer, getiteld: leve de werkman ten beste gaf. Eenige bijdragen, zoowel van ernstigen als van komischen aard volgden en verhoogden mede het genot van den avond. Met een woord van dank aan sprekers en hoorders, en met een woord van opwekking om het nieuwe jaar met moed tegemoet en in te gaan, sloot de Voorzitter de vergadering. Oudeschild, 21 Dec. Gisteren hield het plaatselijk nut „Neptunes" alhier, weer een spreek- en zangavondje. De leesbeurt werd vervuld door den Heer C. C. Backer, die eenige bladzijden uit het groote levensboek ontvouwde, en eenige schoone gedachten van Dr. Ritter ten gehoore bracht. De heer C. Zijm hield eene bijdrage, die ook wel in den smaak viel. Het was een schetsje van vanMaurik: „waarom de mottige niet kwam." Tusschen beide lezingen in, werd een lief kwartetje ten gehoore gebracht door de gezusters J., A. en D. Vos en den Heer H. Hin. Daarna volgden nog eenige bijdragen, zoowel in zang als in voordracht, deels ernstig of comisch van inhoud. Te ruim 10 uur werd de bijeenkomst ge sloten, die weder zoo gezellig mocht bijdragen om het nuttige met het aangename te ver binden. Oosterend, 21 Dec. „Nut en Genoegen" hield gisteren eene vergadering, waarin voor een niet bijzonder groot gezelschap als spreker optrad de Penningmeester der Vereeniging met eene novelle van Cremer, getiteld „Tonen in den Nieuwjaarsmorgen." Later werd nog door hem voorgedragen „Een nacht aan de Kust," door P. Louwerse. Ter afwisseling werden door den heer E. Vlessing op verdienstelijke wijze voorge dragen een paar stukken van A. de Winter, getiteld: „Jongens van Jan de Witt," en „Een miskend Genie." Na eene bijdrage van den heer Koppen, getiteld: „In den Gelderschen Achterhoek," werd de vergadering gesloten. Den Hoorn, 22 Dec. Gisterenavond hield de vereeniging „Leering en Genoegen" alhier haar derde vergadering in dit seizoen. Als spreker voor dezen avond trad op de heer C. Slot met een stuk over het misbruik van sterken drank en de gevolgen daarvan. Ofschoon, zooals de Voorzitter te recht aanmerkte, ons dorp niet zoozeer de rechte plaats was, waar zulk eene lezing noodig was, meende hij toch dat er zeer veel uit viel te leeren, hetgeen zeker door alle aanwezigen wel zal zijn toe gestemd. Ais tweede spreker trad op de heer D. Zijm met een zeer koddig stukje, getiteld: „Een preek van pater Brom," hetgeen zeer goed voldeeft aan de vele toehoorders, zooals duidelijk bleek uit het luid en langdurig hand geklap. Daarna traden nog verschillende andere heeren op, wier voordrachten alle wel in de smaak vielen en waarvan we alleen, ten einde niet te veel plaatsruimte in te nemen, noemen den heer A. Lap, welke eene lezing hield over de talrijke ongelukken, welke er gedurende den afgeloopen herfst op zee voorvielen in 't algemeen en in 't bijzonder over de ramp, welke het dorp Wierum nu dezer dagen heeft getroffen, en welks ongelukkige bewoners hij in de liefdadigheid van zijne hoorders aanbeval. Na een woord van dank van den Voorzitter zoowel aan sprekers als hoorders, werd de vergadering gesloten. De Cooksdorp, 22 Dec. Na de laatste opgave zijn nog 900 kolders uit het in de Eierlandsche gronden gestrande schip aangebracht. In weerwil van den hevigen storm van Woensdagnacht is het wrak niet van plaats veranderd. Tot kerkvoogd bij de Ned Herv. gemeente is gekozen de heer R. Stoepker. Men schrijft aan de „Amsterdammer": De Zuiderzee-commissie hield gedurende de vorige week eenige dagen vergadering. Zij vordert met hare werkzaamheden en het is zeer wel mogelijk, dat haar rapport eerder gereed komt dan de minister in uitzicht heeft gesteld. Natuurlijk baart de financieels zijde van het vraagstuk de meeste moeilijkheid. Tusschen Westzaan en het station Koog- Zaandijk is een schroefbootdienst geopend met éen bootje, dat voortbewogen wordt door een petroleummotor. Het sierlijke vaartuigje, dat ingericht is voor 40 passagiers, heeft slechts een diepgang van 80 cM. en maakt bijna geen golf. Door het Bestuur der Vereen, tot bevord. der belangen van den Landbouw in Holland's Noorder-kwartier, is een adres verzonden aan ZEx. den Minister van Financiën, alsmede afdruk daarvan aan de Leden der 2e kamer. Tevens zond het bestuur aan de Besturen van verschillende Landbouw-maatschappijen in Nederland, afdruk van het adres, met verzoek door soortgelijk adres, of een adres van adhaesie bij zijne Excell. aan te dringen op de totstand koming van een staatshypotheekbank. Bij een veehouder te Hoogcarspel deed zich dezer dagen een geval voor, dat wij ter waarschuwing, meenen te moeten melden. Hij had n. 1. eenige varkens gekocht, die gestald werden in een hok waarin turfstrooi- sel lag. Een der varkens vond dit strooisel zoo smakelijk, dat hij er te veel van gebruikte en een paar dagen later dood in 't hok ge vonden werd. Vermoedelijk zal de Tweede Kamer na de Kerstvacantie op 6 Februari haren arbeid hervatten met de behandeling der kies wet. Men verwacht dat de Regeering in hare ontwerpen nog eenige wijzigingen zal brengen om aan de gerezen bezwaren tegemoet te komen. (HHd.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1