Buitenland. Waal, 24 Bee. Hedenavond had alhier het Kerstfeest plaats der bestaande Zondagschool. Door de leerlingen werden toepasselijke liederen gezongen en door de Onderwijzers Kerstver tellingen ten beste gegeven. Aan versnape ringen ontbrak het niet: de kinderen werden op chocolademelk en koek onthaald en kregen bovendien elk een kerstgeschenk mee naar huis. Een collecte voor de weduwen en weezen te Wierum op den le Kerstdag in de Gerefor meerde Kerk te Oosterend gehouden, heeft f 47.6972 opgebracht. De Cocksdokp, 26 Dec. Het in de Eierlandsche gronden gestrande schip is door den hevigen storm en het hooge getijde heden nacht aan merkelijk naar beneden gedreven en zit thans in „de Kolk." Met de lossing is het de laatste dagen nog al voorspoedig gegaan. In het geheel zijn thans 6580 kolders geborgen. De schuiten zijn weer vertrokken en zullen hoogst waarschijnlijk weer een flinkepartijaanbrengen daar het wrak nu niet zoo gevaarlijk meer zit. Tot lid van het kiescollege van de Ned. Herv. gemeente is gekozen de Heer H. Rik- kenberg. Oudeschild, 27 Dec. De Heer J. K. G. Muller, is herkozen tot Kerkvoogd der Herv. Gem. alhier. Tot notabelen werden herkozen de Heeren P. Vos en J. Zwanenburg. Dat de invoering van eene nieuwe belas ting zijne eigenaardige moeielijkheden mede brengt, ondervond men dit jaar ook te Rotterdam met de invoering der inkomstenbelasting. Er kwamen ongeveer 1000 reclames in op de 20000 aanslagen en ofschoon het belastingjaar reeds 31 Dec. eindigt, is zelfs nog geen beslis sing genomen op reclames, reeds in het begin van Augustus ingediend. Dezer dagen stierf te Groningen eene vrouw, schijnbaar in behoeftige omstandigheden. Na haren dood bleek, dat zich in hare nalaten, schap verschillende buidels met geld bevonden- terwijl bovendien nog op 8 verschillende boek jes en namen een bedrag van pl. m. f 6000 in de spaarbank was gedeponeerd. De vrouw was bij haar leven te zuinig om het noodige er van te nemen en was bij eenige voorname familiën nog al in beklag. De nalatensohap komt aan haar eenigen zoon ten goede. Deze, in vroeger dagen zeeman en verzorger van zijne moeder, is later blind geworden, gehuwd en thans mandenmaker van beroep. Een bedrieger ontmaskerd. Dezer dagen zag men den bedelaar, die onder de westelijke viaduct aan de De Ruyterkade te Amsterdam sedert langen tijd dag in dag uit op den grond zat, aan beide beenen verlamd, en lucifers verkocht, een paar jongens achterna rennen, die met zijne krukken op den loop waren gegaan. Een oud, goedhartig vrouwtje dat den man juist een paar centen had ge geven, zwoer in hare groote verontwaardiging, in het vervolgte zullen oppassen voor zulk volk Als een buitengewone zeldzaamheid meldt men, dat onder de ruim 1000 weezen in de Weesinrichting te Neerbosch, in de laatste drie maanden geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. „Werkt zonder kosten" is het nogal raadselachtige opschrift, te lezen op een drijvend huisje, in de haven van Huizen, dat een vaar tuigje verborgen houdt, waaraan de vervaar diger, de herbergier Kooij aldaar, volle vier jaren arbeids heeft besteed en dat nu eerst daags naar Amsterdam zal worden getranspor teerd om er ten toon gesteld te worden. Voor eenige dagen bleek, bij een proeftocht met dit vaartuigje op de Zuiderzee gehouden, dat het een uur gaans in tien minuten aflegt. Hoe de constructie er van is, zoomede door welke kracht de beweging wordt verkregen, is tot heden het geheim van den makerwel meent men zeker te weten, dat stoom- en electriciteit geheel buiten rekening blijven en door deze uitvinding de scheepvaart een ge- heele ommekeer te gemoet gaat .(R. Nbl.) Gratis brood en koffie In het oude Gymnasium op den Singel te Amsterdam is de gratis uitdeeling van brood en koffie weer begonnen. Den eersten dag 's morgens van 87a tot 107a uur stilden 870 en 's middags van 2 tot 4 uur ongeveer 1000 menschen hun honger. 't Geeft een zeker kalm gevoel te weten, dat niemand in Amsterdam nu meer honger behoeft te lijden, maar treurig stemt het, wan neer men ze ziet staan, die armen, op lange rijen, te wachten totdat het hun beurt wordt. 't Is een sombere schaar van sterke, flink gebouwde werklieden, van zwakke vrouwen en bleeke magere kinderen, huiverend in hun dunne kleeren. Bedeesd gaan ze binnen, doch nauwelijks hebben zij de dikke snee gebuild tarwebrood en de kom dampende koffie in de handen, of een blijde trek komt op hun gelaat en met graagte, vaak gulzig, stillen zij nu weer eens voldoende dien honger van vele dagen. Treffend is het te zien hoe de liefde van de moeder hier weer allereerst dringt tot hulp aan de kinderen. Zij breekt hun brood, zij blaast in de koffie, opdat zij zich niet zullen branden, en eindelijk kust zij de kleinen, innig gelukkig, dat zij zich hebben kunnen te goed doen. Dan eerst denkt zij aan haar behoefte. Het Hbld meldt het volgende Eenige ondernemers, die te Amsterdam een. omvangrijk badhuis willen stichten, gelijk het Haagsche, hebben der gemeente, indien wij wel zijn ingelicht, twee ton geboden voor deHeiligenweg-gevangenis, thans politie-bureau. Beide gebouwen beslaan met hunne binnen plaatsen eene oppervlakte van ongeveer twee duizend meterde prijs is dus berekend'tegen honderd gulden de M3. Door een der belendende eigenaars aan den Heiligenweg is thans voor eene strook achter zijne perceelen honderd en vijftig gulden voor den meter geboden. Een landbouwer uit eene naburige ge meente bracht ons heden het bericht „dat er in de omstreken van Leiden landbouwers zijn, die 25 a 40 pet. korting van hunne pacht hebben betaald." Als toelichting vertelde de gemoedelijke man ons dat hij zelf tot die landbouwers behoorde en dat we hier te doen hadden met eene eerlijke zaakmen had het maar eens geprobeerd in deze slechte tijden, in afwachting van 't geen de landheer zou doen berusten in de mindere ontvangst of bijbe taling vorderen. „(Leidsch Dbl.") Tegen een bewoner van Exloërveen, die in ruim 14 dagen drie kinderen aan de keel ziekte moest missen, is bij de teraardebestelling van het derde kind proces-verbaal opgemaakt. Herhaaldelijk had men den man gezegd, dat hij bij de begrafenis niet veel menschen zou bijeenbrengen, wegens het groote gevaar van besmettingeen waarschuwing, waaraan door den eigenwijzen man geen gevolg werd gegeven. Daar de keelziekte in dit huis kwaadaardig is, werd ter voorkoming van meer ziekte-gevallen handelend opgetreden. Professor Falb, die door zijne weervoor spellingen nog al eens van zich spreken deed, voorspelt nu iets veel ergers dan stormen en regen, namelijk het eind der wereld. Volgens hem zou dat einde zeer nabij zijn. Een komeet, in 1866 ontdekt, moet, volgens zijne berekeningen, den 13en November 1899 misschien een paar dagen later, den 15en in botsing komen met onze aardbol, waar door alles, wat daarop is, zal vergaan. Mocht de wereld er beter afkomen dan de professor vreest, dan zal men een natuur verschijnsel zien, zooals nog niet is aan schouwd, namelijk een regen van vallende sterren. Voor rekening van het Snouck van Loosenfonds te Enkhuizen is Vrijdag aldaar aanbesteed het verrichten van graafwerken, het dempen van slooten en het ophoogen van een terrein, waarop naderhand arbeiders woningen zullen worden gebouwd. In het bestek dezer werken zijn de volgende bepalingen opgenomen 1. Het minimum loon, dat de aannemer een volwassen arbeider zal uitbetalen, is 14 cent per uur. 2. Voor het vervoeren van aarde en zand naar en op het terrein zullen geen paarden of machines gebruikt worden, doch alles zal door werklieden moeten worden verricht. 3. De aannemer zal uitsluitend bewoners van Enkhuizen als arbeiders mogen bezigen. 4. De aannemer is verplicht den opzichter, den onderbaas en de werklieden tegen onge lukken en invaliditeit te verzekeren bij de eerste Ned. Verz. Maatschappij tegen Invalidi teit en Ongelukken. De hoogste inschrijving was f 150,000, de laagste f 68,805; geen klein verschil. De bevolking van Amsterdam is van 1 Januari tot 1 December dezes jaars toe genomen met 6311 zielende gemeente telde op laatstgenoemden datum 445,212 in woners, n.l. 210,824 mannelijke en 234,388 vrouwelijke. Men zal zich herinneren, dat het post kantoor te Leeuwarden schier onbruikbaar was geworden door de mieren. De Regeering deelt daarover nu mede, dat de oorzaak van de mierenplaag hoogstwaarschijnlijk niet in het postkantoor maar in een daarneven gelegen gebouw ligt. De plaag heeft zich reeds in het vorige jaar verspreid over onderscheidene in de nabijheid gelegen gebouwen. De vroeger en later aangewende pogingen hebben dan ook wel geleid tot een zeer tijdelijk zuiveren van het rijksgebouw, doch konden geen blijvend nut stichten, daar de insecten spoedig zich weder uit andere huizen in het postgebouw .verspreiden. De onderhandelingen met de eigenaren van de besmette panden stuitten af op de pertinente weigering dier eigenaren om hunne panden te -doen zuiveren, zelfs indien de kosten daarvan geheel ten laste van den Staat zouden komen. De bemiddeling van het gemeentebestuur, daartoe aangezocht, had geen beter resultaat. Te Amsterdam heeft in den „Tivoli- Schouwburg" in de Nes de eerste opvoering plaats gehad van het als „groot sensatiedrama" aangekondigde tooneelspel „De geheimen van de Weesinrichting Meerbosch, of de ontmas kerde Weesvader." Voor zooverre er in dit stuk, dat feiten, waarover een onderzoek in gang is, als bewezen voorstelt, sprake kan zijn van intrige, beweegt de intrige zich om een jong weesmeisje, dat bijna als slachtoffer valt van de toestanden, welke ten tooneele worden gevoerd. Bij wijze van apotheose wordt aan het slot de weesvader op lang niet malsche wijze door de verbolgen weesjongens gekastijd. Op het publiek het eigenaardig „allerlei" dat gewoonlijk den „Tivoli-Schouwburg" bezoekt scheen het „sensatiedrama" geen buiten gewonen indruk te maken, althans geen harts tocht op te wekken. Bedelen schijnt een lucratieve betrekking te zijn. In Breda wonen negen bedelaars- en landloopersgezinnen, waarvan de hoofden elk een abonnement op de Staatsspoorwegen hebben genomen, om zich de uitoefening van hun „beroep" gemakkelijk te maken en de „zaken" op uitgestrekter terrein te kunnen drijven dan hun mogelijk zou zijn, wanneer de afstanden te voet moesten worden afgelegd. Meer dan 1500 Russen, die uit Amerika naar hun vaderland terug wilden en aldaar aan de grenzen werden afgewezen, liggen nu te Berlijn in barakken, op kosten van Pruissen. Dit is dan ook de reden waarom Pruissen geen Russische landverhuizers, van Amerika terugkomende en niet behoorlijk van geld voorzien, doorlaat en daarom de grensstations met politie bezet heeft. De hoogste prijs van een loterfi voor het Roode Kruis in Berlijn, ten bedrage van 100000 Mark, viel onlangs op No. 350.812. De winner meldde zich niet aan. De vorige week werd dit in een der bladen bekend gemaakt en, dit lezende, bemerkte een dienstmeisje, dat dit het zelfde nummer was dat zfi in haar gezangboek had opgeschreven. Het lot zelf had ze, daar ze het nummer op een vluchtig doorgekeken trekking- lfist niet vermeld had gevonden, eenige weken geleden in den vuilnisbak geworpen. Alle moeite om het kostbaar stuk terug te krijgen, bleven vruchteloos. Het meisje houdt echter vol, ook nadat haar op het strafbare van een onwaarheid in deze was gewezen, dat haar lot het prfisnummer droeg en de persoon, by welken zfi reeds ook

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2