N°. 652. Donderdag 4 Januari. A0. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ite rtii 'ek - Bit blad verscliljsit Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Boks 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentièn vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. - ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. 11' ISSHUS** ®nze ^onnenten buiten den Burg Jfl^F woonachtig, worden verzocht het nog door hen verschuldigde over het aigeloopen aar per postwissel over te maken voor 15 Janu ari a. s. Na dien datum zal over het verschul digde per postkwitantie worden beschikt, met olrerhooging van 5 cts. voor incasseering, HOOFDELIJKE OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het Suppletoir Kohier van den Eloofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1893 gedurende vijf maanden, van den 4 Januari 1894 ;ot en met den 4 Juni 1894, ter Gemeente-Secre tarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 2 Januari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 3 Jan. 1894. Bij de Doopsgezinde Gemeente van Burg Waal en Oosterend werd Zondag jl. tot diaken gekozenVoor de Waal de Heer A. P. Eelman. Voor den Burg en Oosterend bekwam niemand jifde meerderheid; eene herstemming daarvoor zal moeten plaats hebben tussehen de heeren fb. Roeper, (Koogerstraat), Jn. Rab Sr. en In. Flens voor den Burg en H. Keijser Cz. en C. G. Kuijper voor Oosterend. Waal, 31 Dec. Tot Notabel in de Herv. Kerk alhier werd door stemgerechtigde leden gekozen, de Heer J. Plaatsman. Het „Ned. Ldb. Wbl." meldt dat te Middelstum een paar voederproeven zullen worden genomen om te onderzoeken of een zeker vetgehalte in het voeder bepaald nood zakelijk is en of dit geheel of ten deele door koolhydraten kan worden vervangen. Bij den eenen landbouwer zullen tw6e enterossen met stroo en boonenmeel en twee andere met stroo, boonenmeel en lijnkoek gevoed worden, terwijl bij een anderen veehouder daarvoor stroo, boonenmeel en lijnzaad zal worden genomen. Door den Donderdag in de vorige week te Amsterdam geheerscht hebbenden mist zijn er een aantal gezinnen in rouw gedom peld. Langzamerhand blijkt dat meer men- schen verdronken zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Door eene onbekende oorzaak is de nieuwe polderdijk onder ÏEngwirden (Fr.) door gebroken. Reeds was er eene belangrijke opening in den dijk, toen het ontdekt werd. Met den meesten spoed snelden de uaastwo- nenden derwaarts, en niet minder dan 63 man warén onvermoeid werkzaam, om bet gat in den dijk te dempen, wat hun eindelijk na voel inspanning gelukte. Door deze doorbraak is het water in den nieuwen polder belangrijk gestegen en hebben de wijken en slooton onder rEngwirden en Schoterland een waterverlies geleden van ruim lVi voet. Tot nu toe bestond hier te lande de gewoonte den herijk der maten en gewichten jaarlijks te doen plaats hebben. Op grond der ervaring acht de minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zulk eene veelvuldige herhaling der herfjkbewer- king tot bereiking van het doel der ijkwet niet noodig. Met een hernieuwd onderzoek der maten en gewichten om de twee jaar kan z. i.- worden volstaan. De ijkplichtigen, om het andere jaar ontheven van den last, dien de herijk hun oplegt, zullen z. i. door deze verandering zeer worden gebaat. Daarom is bepaald, dat de eerstvolgende herijk-periode over de jaren 1894 en 1895 zal loopen en wel van 1 Januari 1894 tot 1 Sep tember 1895, terwijl aan Ged. Staten blijft over gelaten de tijdstippen te bepalen, waarop binnen dat tijdvak de herijk voor elke gemeente der provincie zal plaats hebben. In het belang van den geregelden gang van den ijkdienst oordeelt de Minister het wenschelijk, dat daarbij de gemeenten in eiken ijkkring in groepen verdeeld worden, waarin onderscheiden lijk voortaan de herijk zal plaats hebben in het eerste en in het tweede jaar van elke herijkperiode. Teneinde aan de belanghebbenden reeds dadelijk de voordeelen te verzekeren, die voor hen uit de nieuwe regeling zullen voortvloeien, weuscht de Minister, dat daaraan zooveel mogelijk publi citeit wordt gegeven. Het komt hem eindelijk van belang vooro.a.: Voor zooveel eenigszins mogelijk mondeling alle belanghebbenden van de tijdstippen van den herijk voor hunne gemeente te doen verwittigen Er de belangstellenden in het bijzonder op te wijzen, dat de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de ver- eischte stempelmerken; dat dus het laatst geplaat ste goedkeuringsmerk voortaan gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. De Schager Ct. bevat het volgende Onverstandige Ouders(Arme kleine.) Bij een onzer plaatsgenooten bracht St. Nicolaas voor het negenjarig zoontje een kistje sigaren. (Historisch.) De schoenmaker K. te Deventer sloeg zich met een hamer op de hand, waardoor een blaar ontstond. Hij prikte kort daarna de blaar met een els door en toen zij nog niet spoedig genoeg naar zijn zin zich ledigde, sneed hij haar eenige dagen later door, waarna de hand opzwol. Toen deed hij blauwsel op de wond. Eenige dagen later overleed hy. Droogmaking der Lauwerzee I De heer S. J. Vermaes, hoofdingenieur by den provincialen waterstaat in Friesland, heeft een ontwerp gereed tot drooglegging van de Lauwerzee, met berekening der kosten en de waarde der aan te winnen gronden, waaruit blijkt, dat die waarde de som der aan te wenden kosten belangrijk te boven gaat. Een dronken metselaar te Amsterdam kwam in een tapperij in de Groote Kattenburgerstraat binnen. Het heerschap was nog al lastig, en het duurde dan ook niet lang of hij kreeg het met den kas telein aan den stok. Beide mannen werden zelfs handgemeen en de metselaar beet daarbij zijn tegenstander duchtig in den duim. Zeer voldaan over dit heldenfeit zwaaide de dronkaard onder een luidruchtig gezang naar zijn kosthuis en stommelde met veel moeite de trap op. Drie hoog op zijn kamer aangeland, kreeg hy door een vreemden loop van gedachten het romantisch, maar hoogst gevaarlijk idéé omzijn woning te „ontvluchten" en met de halsstarrig heid, aan dronkaards eigen, begon hij dit plan uit te voeren. Hij stak al het geld dat hij bezat dertig gulden ongeveer bij zich, knoopte twee lakens en een deken aan elkaar en liet zich aan de achterzijde van het huis uit een raam zakken. Hy hield zich echter niet stevig genoeg vast, zoodat hij halverwege viel. Inwendig gekneusd werd hij opgenomen en naar het Binnengasthuis vervoerd, waar men hem verbond en vanwaar men hem ten slotte weer naar zijn kamer terugbracht. De Vlaard. Ct. bevat het volgende: Snoek-visschen kan ieder, maar Snoek ophalen is niet allemanswerk. Daar zyn taaie rakkers onder, onder de oude snoeken, die mans genoeg zijn, om den hengelaar, die hen aan den haak heeft geslagen, mee in het water te trekken. Gisteren overkwam dit een visscher, die in het oude diepe gat achter het Hoogelandpark zyn visschersgeluk beproefde. Met een stevigen ruk haalde hij een flinken snoek naar boven, maar deze trok even gauw den visscher met een stevigen ruk naar onder. Gelukkig was er een tweede visscher, die zijn kameraad weer op den vasten wal hielp. Het Weekblad „Wielersport" schreef onlangs eene prijsvraag uit voor de beste definitie van eene wielrijdende dame. In een reeks proeven uit de antwoorden, waaronder van zeer enthousiaste bewonderaars van de „wielsters", lezen wij o.a. de volgende twee, die o.i. zeer voor bekroning in aan merking kunnen komen, zegt de „H. Ct." Een maeght, die doet wat niet en hoort, Een maeght, die aan geen man bekoort, Een maeght, die wezen wil een man, Wijl z' der har geen krijgen kan. Zotternij, Dat zeggen wij, Is een dame op een fiets, Anders niets. Door de te Luinjeberd (Fr.) bestaande afdeeling „Patrimonium" zullen pogingen worden aangewend, perceelen woesten grond te ontginnen, om ze daarna aan de arbeiders af te staan, tegen een jaarlijksche aflossing, opdat na verloop van enkele jaren ieder arbeider een stuk land in eigendom krijgt. De ver- eeniging hoopt de benoodigde gelden te krijgen door het nemen van rentelooze aandeelen, waartoe zij een beroep zal doen op de inwoners der gemeente. Slaagt zij in haar poging, dan zal zoo spoedig mogelijk een begin met de werkzaamheden worden gemaakt. Ruim 20 jaar geleden vertrok uit Oud* Bierland iemand naar Amerika. Op de reis naar Rotterdam deed de conducteur der boot de gewone vraag„enkele reis of retour „De man vroeg toen hoelang retours geldig waren, waarop de conducteur ten antwoord gaf„zoolang u bet bewaart." De man is thans teruggekomen en had zijn retourkaart goed bewaard, en ofschoon ze reeds lang op die booten zijn afgeschaft, werd dat retour nog als geldig aangenomen. TEXELSCHE COUKAHT. «am e---. «n Tfs. im vxa>jun-jr~^ - rr r ■s.irfZaixrmveXTm

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1