I 654. Donderdag 10 Januari. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bobo 80 Ota. Franco per post door go- heel Nkdejelakd 45 Ots. Naar Amntrea on andere lauden met verhooging der porto's. Advert entiën vóór 10 nor op den dag der nltgave. Prijs der Adoertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Ots. - Iedere regel meer 6 Ots. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ots. per nummer. JNNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen b$ de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bras OP Tem». Onze abonnenten bulten den Burg woonachtig, worden verzocht het g door hen verschuldigde over het atgeloopen ir per postwissel over te maken voor 15 Jann- 1 a. s. Na dien datum zal over het verschui lde per postkwitantie worden beschikt, met rhooglng van 5 ets. voor incasseering. Belooning voor het vinden van een lijk. De BURGEMEESTER van TEXEL, maakt kond, dat bljjkens b(j hem ontvangen bericht in den Heer Commisaaris van Politie te Gouda, ie|me premie van EENHONDERD GULDEN is z jatelcl op het vinden van het lijk van den Heer BK Cornelis de Jong, oud 43 jaren, agent aan Handelmaatschappij wonende te Gouda, lang "71 M., aangezicht rond, voorhoofd hoog, oogen I, nuw, neus lang, haar en snor blond, draagt eger ondergoed, gemerkt DJ en witte sokken. Bedoelde persoon heeft zich in den nacht van o 29 op 30 December 1893 vermoedelijk ver bonken van de boot „Zeeland", varende tusschen lissingen en Londen, terwijl vermoed wordt, ,t het lijk noordwaarts is gedreven en het niet 'e,|iwaarschijnlijk is, dat het om of nabij Texel ie|nspoelt. By het vinden van bedoeld lijk, verzoekt de ïrgemeester onmiddellijk telegrafisch bericht. Texel, den 9 Januari 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 10 Jan. 1894. Aan den Heer M. Hillenius, schoolopziener het arrondissement Texel, is op diens ver lek eervol ontslag uit genoemde betrekking drieend. Bij de Zondag gehouden herstemming, aodig voor de verkiezing van Diakenen bij Doopsgezinde Gemeente van Burg, Waal Oosterend, werden gekozen Voor den Burg, de Heer Jb. Roeper. Voor Oosterend, de Heer H. Keijser Cz. Van de gelegenheid tot het markten van de, Maandag jl.„ werd geen gebruikt gemaakt. Oostbbend, 9 Jan. Achter Oost zitten negen .huiten op en in het ijs. Door uithakking deft men ze eene minder gevaarlijke positie innen geven; mocht er echter een sterke ind ontstaan uit het Oosten, wat ijskruiing ngevolge zou hebben, dan zouden de vaar- igen tegen den dijk verpletterd kunnen orden. Op enkele plaatsen is het ijs reeds iven op den dijk gekroden, terwijl op eenigen a fetand ijsbergen worden gevormd. Betreffende de oestervisscherijen op de oster-Schelde wordt gemeld, dat de aanslag het afgeloopen jaar algemeen buitengewoon oot is geweest. Er komen broedpannen lor waarop 400 stuks oestertjes geteld worden. De sterfte onder de groote oesters is nogal ilangrijk. Men schrijft deze toe aan het rervloedig melken van de oesters in den geloopen zomer, waarvan verzwakking het gevolg was en waardoor het weerstandsver mogen zeer verminderd werd. De kwaliteit wordt overigens geroemd, daar de oesters vet en blank zijn. Aan de postkantoren, telegraafkantoren en hulpkantoren der posterijen zal voortaan door de gemeentebesturen een afdruk' of af schrift worden gezonden van de publicatie betrekkelijk den herijk van maten en gewichten in de gemeente, waarin deze kantoren geves tigd zijn. Die publicatie moet op eene in 't oog vallende plaats in de wachtkamer van het post-, telegraaf- of hulpkantoor worden opgehangen. Naar de „Tel." verneemt zullen eenige ooggetuigen zich wenden met een adres tot den Gemeenteraad van Amsterdam om te protesteeren tegen het optreden van een in specteur met een detachement agenten tegen een stoet van werkloozen op den middag van den tweeden Kerstdag in de Kalverstraat te Amsterdam. Adressanten hopen hiermede een gedach- tenwisseling in de aanstaande raadszitting uit te lokken. Als een bewijs, welk een gebrek aan onderwijskrachten er bij het Christelijk Onder wijs heerscht, deelt men mede, dat er zich voor eene vacature aan de school voor uitgebreid lager onderwijs in de Yischstraat te Dordrecht geen sollicitanten aanmeldden, hoewel het salaris op i 800 gebracht is. Als een bizonderheid uit het vruchtbare rijk der varkens zij gemeld dat te Nieuw- Vennep een zeug van den landbouwer Brakenhof een-en-twintig jongen ter wereld bracht, alle levend en welvarend. Te Ruinerwold is een boerenknecht met een vuurwapen van het leven beroofd. Minnen- nijd moet daartoe aanleiding hebben gegeven. Men denkt hier aan moord, maar over de vraag door wien die zou zijn gepleegd, loopen de gevoelens zeer uiteen, men meent zelis van voorbedachterade te kunnen spre ken. 't Is tegenwoordig gevaarlijk bij avond in de Drentsche dorpen te verkeeren, want iedere boerenknecht bezit haast een revolver, en gaat 's avonds nooit zonder dat wapen uit; in de binnenlanden van Afrika is het veiliger dan in de binnenlanden van Drenthe 1 Algemeen keurt men het af, dat trots de wapenwet, dergelijke vuurwapenen in 't bezit zijn van personen, die er niet veel goeds mede uitrichten. Te Amsterdam bestaat (volgens de Tijd) een „verhuurkantoor van kinderen." Voor deze kinderen wordt 25 cents per dag betaald door zekere exploitanten, die ze langs de huizen met zich voeren, om daardoor het medelijden op te wekken! Op 1 Mei e. k. kunnen bij de Rijkskweek scholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht kweekelingen worden geplaatst. By gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, ot die, elders wonende, zeil in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daar van door de ouders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich voor 1 Maart e. k. aanmelden by den directeur der Rijkskweekschool die zy wenschen te bezoeken. Zy moeten op 1 April e. k. hun 15de jaar ingetreden zyn en hun 16de jaar nog niet hebben volbracht. Boeken en leermiddelen worden aan de kweeke lingen van Rijkswege kosteloos verstrekthuis vesting en verpleging wordt alleen verleend aan hen, die niet wonen in eene gemeente waar eene Rykskweekschool voor onderwyzers is gevestigd. Nadere byzonderheden vindt men in de Staats- Cour. Van eenen brievenbesteller te Utrecht zijn in de vorige week beide handen bevroren, zoodat de man geen dienst meer kan doen. In een der laatste zittingen van de Tweede Kamer deed de heer van Beuningen eenige mededeelingen omtrent de werking van het thans vigeerende hoogere telegramtarief, dat, zegt de Arnh. Ct., door de cyfers sterker spreekt dan beschouwingen. De Arnh. Ct. ontleent daaraan het volgende In 1892 was het aantal binnenlandsche tele grammen 65,914 of byna 3 pet. minder dan in 1891, en de opbrengst was f 24,280 lager. De geheele opbrengst der Rykstelegraaf was in 1892 f 49,784 lager dan in 1891, daarentegen waren de gezameniyke kosten f 181,680 hooger. Het Ryk had dus f 231,464 meer by te passen. Het nadeelig verschil tusschen ontvangsten en uitgaven steeg van f 383,291 tot f 614,855. De toestand is dus nog erger geworden dan 10 jaren geleden toen men f 510,270 te kort kwam. Het binnenlandsch telegrafisch verkeer is dan ook treurig stationnair gebleven. In 1884 werden door elk inwoner gemiddeld 472 zulke berichten verzonden; in 1892 was het gestegen tot 474, dus slechts met 2, terwyi in Groot-Brittannië in die 8 jaren het gemiddelde, per hoofd der bevolking, van 797 tot 1632 is vooruitgegaan. Maar in Engeland heeft men dan ook den moed gehad in 1884 het tarief met 40 pet. te verlagen. En de opbrengst? Die is met 7 millioen gulden of ook 40 pet. gestegen. Door den koster van de Groote of St. Laurenskerk te Rotterdam is een aan den kerkeraad gericht schrijven ontvangen, waarin de bedreiging geuit is, dat men de kerken der Ned. Herv. gemeente aldaar, door dynamiet zal verwoesten. Hoewel men niet vreemd is aan de gedachte, dat men met eene misplaatste grap te doen heeft, zijn de noodige maat regelen genomen en wordt de kerk voortdurend bewaakt. Als middel tegen koude voeten en handen wordt aanbevolen: Voor het eerste: Loop op de teenen; ga afwisselend op de teenen staan en diep hurken zonder dat de hielen den grond raken. Door deze eenvoudige bewegingen gevoelt men binnen vijf minuten een aangename warmte in voeten en boenen. Voor het tweedeHef de handen recht naar voren en maak dan een krachtige nederwaartsche beweging, alsof ge een natten kwast of hoed wildet droog slaan. Herhaal dit eenige minuten en de handen worden heerlik warm. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1