Buitenland. Nanweltjks is het ijsvermaak begonnen of men hoort van tal van ongelukken. Te Delft is de soldaat v. R. door het ijs geraakt en verdronkente Rijp wetering een achtjarig knaapje; teHeerenveen een 15 jarig jongeling-; te Beverwijk een 20 jarig jongeling verder worden tal van ongelukken gemeld, zoowel door het vallen op het ijs als tengevolge van de strenge koude. Toen In de vorige week een echtpaar, woonachtig in de Marnrxstraat te Amsterdam, brniloft vierde, werd de jonge man door een hevige lachbui overvallen, die hem zoodanig aangreep, dat hij dood ineenzakte. Alleen uit het dorp Beerta verhuisden in het afgeloopen jaar 93 personen naar Noord- Amerika. De berichten, die van daar komen, zijn zeer uiteenloopend. De een hoopt er spoedig rijk te worden, terwijl de ander het betreurt dat hij geen geld heeft om de terugreis te kunnen aanvaarden. Als een zeer werkzaam middel tegen de influenza, waarvan men dan ook druk gebruik maakt, wordt honig aanbevolen. Men neemt dagelijks eenige theelepeltjes vol honig en laat die op de tong oplossenhonig, in water opgelost en door den neus opgeslurpt, bespoedigt het genezingsproces. De influenza uit zich vooral in een ontsteking der slijm vliezen, en het in den honig aanwezige mie- renzuur is een voortreffelijk middel om die ontsteking tegen te gaan of te bestrijden. Zoo zeggen de dokters ten minste. De honig moet evenwel echt zijn, want deze alleen bevat het noodige mierenzuur. Ge lukkig is het dit jaar niet moeilijk echte honig te krijgen. („Ass. Ct.") Op Nieuwjaarsdag vond men in een der kelders aan den Singel te Amsterdam een mijnbeer zitten, die zoo aan den zwier was geweest, dat hij niet wist in welke eeuw hij leefde. Hij was beroofd van zijn horloge, zijn portemonnaie, zijn jas en zijn schoenen. Hoe hij in dezen toestand was gekomen, wist mijnheer volstrekt nietwaarschijnlijk zegt de Amst. heeft hij 's avonds het oude jaar met wat te veel glaasjes vaarwel gezegd en is op straat gekomen door de koude be vangen, waarna hij in handen is gevallen van straatroovers. Op een hofje in de Walstraat te Deventer hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag de bewoners van een huisje moeten slapen terwijl de voordeur er door den eigenaar was uitgenomen, en de opene ruimte door een paar zeer doorluchtige zakken was aangevuld. Wanneer men nu weet, dat de bedstede recht tegenover die voordeur ligt en er maar eene enkele deken in was, dan zal men zich kunnen voorstellen, wat die menschen bij de koude van dien nacht geleden hebben. De eigenaar van het huisje heeft die menschen er aan gewaagd. Den 14 Dec. begaf een paartje zich naar het gemeentehuis te Meersen, ten einde aan gifte te doen van zijn huwelijk. De secretaris Bchreef de namen in en de twee trouwlustige jongelui gingen huiswaarts, meenende dat alles in orde wasimmers in de kerk waren de atkondigingen gedaan. Donderdag nu begaf het jonge paar, benevens verwanten en vrienden, waarvan enkele van tamelijk ver waren gekomen, zich naar Meersen, teneinde het huwelijk burgerlijk te doen voltrekken. Maar daar wachtte allen eene zonderlinge teleurstelling. Hun werd medegedeeld dat het huwelijk niet kon voltrokken worden, omdat de wettelijke bekendmakingen niet waren geschied. Bij nader onderzoek bleek dat bruidegom en bruid bij vergissing waren ingeschreven als sollicitanten voor de betrekking van gemeenteveldwachter. Het paartje zal nu nog twee weken moeten wachten. Inmiddels was het bruiloftsmaal gereed en alles voorbereid op een huwelijk. Van ds. E. Bos, predikant der Holl. Christ. Geref. gemeente te Luctor Phillips Co. in Kansas ontving de Stand, een schrijven, waarin mede gedeeld wordt welk een treurig fiasco de emigratie naar Colorado maakte. Wat bleek toch, schrijft ds. B. o. a omtrent de kolonie Rilland, die dan nog in de minst on gunstige conditie was?: „Dat onze landgenooten aldaar in volslagen armoede verkeerden. „Dat ze samen op twee gezinnen na uit de hand der barmhartigheid onzer kerkgemeenschap zouden moeten leven tot op den volgenden oogst, anno 1894. Dat deze armoede aan geene bijzonderheid hoegenaamd te wijten is. Geen droogtegeen watervloedgeen hagelgeen ongeluk hoegenaamd. „Dat het land aldaar bepaald onvruchtbaar is natuurlijk schraal, en wat elkeen kan zien, voornameiyk in dezen tijd, de grond vol van alkali." Ten zeerste waarschuwt de schrijver dan ook, om gehoor te geven aan eventueele voorslagen van den heer Henry of zijnen agent van Angelbeek. De oorsprong van het oorijzer dateert van 776, toen Karei de Groote een keizerlijk bevel uitvaardigde, dat de weerbarstige FriezeD, mannen en vrouwen, met kaal geknipte hoofden moesten verschijnen. Volgens de legende werd daaraan slechts schoorvoetend voldaan, terwijl een edelman op de gedachte kwam, de blonde lokken van zijn bruid Tieske te vervangen door een gouden oorijzer, dat te Stavoren vervaardigd werd en sedert dien tijd het hoofdtooisel der voorname vrouwen werd. Rijkdom onzer taal. Het is bekend, dat onze taal tal van woorden en uitdrukkingen bezit om aan te duiden, dat iemand te veel spiritualiën heeft gebruikt. Merkwaardig is het daarbjj op te merken, dat men bij die nomencla tuur zoo uitstekend rekening weet te houden met maatschappelijke positie. „Ja, mijnheer!" zei me onlangs een militair, wij soldaten zijn altijd bez—pen, maar als de luit'nant of de majoor te veel hebben, dan weten ze er wel een anderen draai aan te geven. Wil je wel gelooven mijnheer, dat voor eiken rang in 't leger een ander woord wordt gebruikt?" „Laat me eens hoorenzei ik, en toen begon mijn landsverdediger met het leukste gezicht „Zooals ik u zeide, zijn de Soldaten bez—pen, 'n Korporaal is zat, 'n Fourier dronken, 'n Sergeant beschonken, de Sergeant-Majoor zwaaierig de Adjudant katterig, 'n tweede Luit'nant opge wonden, 'n Eerste eenigszins luidruchtig'n Kap'- tein hoogst vroolijk, 'n Majoor niet recht frisch en een Kolonel is ziek." „En de generaals? merkte ik op. „Ja, zie je mijnheer", zei de zoon van Mars, „tot uwe orders, by een Generaal komt zooiets nooit voor En hij maakte rechts-omkeer, gewis in het bewustzijn het prestige van zijn hoogste supe rieuren naar behooren verdedigd te hebben. Betreffende het oude „Cloveniersgilde" te Scherpenisse, dat in Mei zijn 300-jarig bestaan hoopt te vieren, worden nog de volgende bijzon derheden medegedeeld Het gilde bestaat uit 60 eerzame burgers der gemeente, die by meerderheid van stemmen worden gekozen. Aan het hoofd staat de bur gemeester C. Bolier als deken, bijgestaan door vier officieren en een boekhouder-penningmeester. De baten van het gilde vloeien voort uit de opbrengst van eenige landerijen, eigendom van het gilde, benevens de bijdragen en de boeten der leden, die minstens t 0,40 bedragen. Was in vroeger dagen het doel oefening in den wapenhandel en verdediging van de ge meente tegen invallen van vijanden, thans zjjn er zelfs in het geheel geen wapenen meer voor handen. Alleen wordt nog elk jaar feestgevierd, beginnende op den eersten Woensdag na Pink steren en eindigende op den volgenden Zaterdag. Dat .feestvieren bestaat in bierdrinken op het Raadhuis. Volgens een oud recht mogen de gildebroeders van de lokalen gebruik maken. Op die bijeenkomsten gelden nog de oude gebruiken en reglementen van voor 300 jaren. O.a. mogen de gildebroeders niet dan behoorlijk gekleed en geschoeid, alzoo niet met klompen aan de voeten, op de bijeenkomsten verschijnen, op straffe van f 0,40 boete. Hij, die uit zijn gevuld glas bier stort en den plas niet met de hand kan bedekkenhy, die zyn glas niet tot op den bodem ledigt: hy, die „boven zyn biertje" geraakt; hy, die onbetameiyk is; hy, die met een stok gewapend verschynt, enz. betaalt f 0,40 boete. In het Noordbr. Dagblad leest men het volgende schetsje, dat, zoo al niet waar, er toch niet minder vermakelijk om is. Boer. Hoeveul kost één latoerkortje, giens en terug, noa B.? Beambtej - U bedoelt een retourkaart deréscl klasse voor B., vriendje? tie Boer (knikkende). As te blieft, menee Beambte. 40 centen. bc Boer. Ik zei er drie nemen (hij wijst <r x zijn vrouw en zijn zoon Hannes, die schoo) voetend nader komen), mar dan met 't"-vei ne gulden doen. Beambte. Wil je hebben, dat ik er zi aan toegeef Maak, dat je weg komt, keri dat ik de andere heeren help. Het drietal verwijdert zich. Op het perroSrer gekomen wandelen zij, strak voor zich heej°°! ziende, daarheen, terwijl de boer zijn zoon Hac£t nes in het oor fluistert; „Veur al nie omzieibei Hannes. Kek mor is, ze zeilen ons wel tenty pc roepen." -gj- S ggg-" hl x>t er Btj Met in Frankryk zeldzamen spoed is instructie der zaak van Vaillaint, die in de Kamejj®'® een bom heeft geworpen, afgeloopen. De opet?'|j bare terechtstelling is uitgesteld niettegenstaand Vaillant op heeter daad is betrapt en eene volljod dige bekentenis heeft afgelegd, zoodat de taaloei van zyn advocaat niet zeer ingewikkeld is. e Uitgebreide maatregelen ter bescherming vaf?1 het gerechtshof en van de woningen der rechtei en juryleden zyn genomen; voor de laatsten daartoe wel reden, daar de bladen hunne namei hebben bekend gemaakt. Onder hen zyn baroi Rothschild en nog een Joodsch bankier, Een stuk grond te New-York, aan den zuii oosthoek van Broadway en Pine street eepd' oppervlakte van 1417 vierk. voeten (127.5 viert** meter) is dezer dagen verkocht voor dei buitengewoon hoogen prijs van f 240,000 f 169,20 per vierk. voet (0.90 Ms. Te Munchen heeft de thermometer in di vorige week op 4» onder 0 Fahrenheit (36 gradei vorst) gestaan en te Weenen op 2° onder 0. Te Fiume, Abbazia en de naburige plaatseij alsook te Triëst, was de yzige wind, de „bara,1 zóó hevig, dat men touwen spande tusschen df® lantarenpalen, om de inwoners in staat te stellet zich daaraan vasthoudende, van het eene huil naar het andere te gaan. Velen geraakten ei van de been door den wind en werden daarbl gewond. Er woei te Triëst o. a. ook eenryti met twee paarden omver. In een Fransch circus werd onlangs eei voorstelling gegeven met een troep gedresseerdi honden. Tot slot zou de knapste der viervoetii artisten, Azor, een stukje op de piano spelen. De muzikale hond ging op de kruk zitten ei begon de Marseillaise te spelen. Daar roept opeem eender toehoorders „een poes! pak zei Blaffendj sprong Azor van de kruk af, in de richting vi het geroep. Maar de piano een mechanische -| bleef doorspelen, tot groot vermaak van hel publiek. Eindeiyk heeft de Porte toch ook eens bel sloten, in het brandpunt der cholera althans| eenige maatregelen te nemen ter bestryding vanl de ziekte. Te Mekka zal een pelgrimshuis worden opgericht voor 1000 personen, benevens een hospitaal met 400 bedden, en te Medina een met 200 bedden, voorzien van apotheken, badkamer en ontsmet tingstoestellen. Voor de pelgrims, die uit Indië en Java komen I zullen de quarantaine-stations te Karaman, Elvas- f sta en Eba-Said worden gebruikt, terwyi nieuw» hospitalen te Eba-Ali by Djeddah en te Revis^ worden opgericht. Gedurende den Ramadan zullen 12 doctoren en» 6 apothekers naar Mekka gezonden worden. Eene zonderlinge verdwyning is opgegeven* aan het commissariaat van politie te Vincennes.® Ongeveer twee jaren geleden had daar de heer* Piassan van zyn vader, die een ondernemer van:" publieke werken was, een aanzieniyk vermogen t geërfd. Dan, sedert dien tyd, werd het leven; eene ware hel voor hem. Uitvinders, arme moeders, onvermogende werklieden en vaders? van een gezin van tien kinderen, richtten talrykej1 bedelbrieven tot hem; daarby kwam weldra eene groote menigte trotsche bevelen, het deelen van zyne goederen gelastende met de broeders anar-p chisten. Om aan al die aanvragen te voldoen,! zou het fortuin van den heer Piassan niet voldoende u geweest zyn. De buitengesloten sollicitanten f wroken zich op de volgende wyze. Een advertentie werd in een dagblad geplaatst 1 waarin aan het publiek bericht werd, dat dep heer Piassan zyne éénoogige dochter met een I bruidschat van 500,000 franken zou schenken aan p iemand, die hetzelfde gebrek had. Nadat alle éénoogigen by den heer Plasaan 1

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2