Buitenland. Iets nieuws werd door den heer C. Joffer, schilder te Kolhorn, uitgedacht en wel een ijsrijwiel. Het is bijna aan een gewoon rijwiel gelijk, echter voorzien van tanden, welke in het ijs slaanwant is het op den weg eiscb, de snelheid te bevorderen, op het ijs moet de grootste snelheid worden tegengegaan. Achter het rijwiel werd een kleine slede aangebracht, met verhoogde zit plaats. Den 8 dezer werd het nieuwe vervoer middel beproetd. Dat zijn de liefhebbers. Ondanks het koude winterweder kon men in de voorlaatste week in zijkanaal F. bij Halfweg nog eenige Amsterdamsche hengelaars zien staan die na een bijt in het ijs te hebben gehakt, hun geliefkoosde bezigheid trots den hevigen kouden Noordoostenwind uitoefenden. Ook Zondag, terwijl iedereen zich op of bij de ijsbanen ophield stonden een twintig hengelaars bij de Rijnlandsche sluizen. De volgende wijze van werkverschaffing wordt thans in verscheiden plaatsen der provincie Noord-Holland toegepast. Vanwege een commissie wordt den ingezetenen een lijst voor finantieelen steun ter teekening aangebodenzij die eene bijdrage verleenen, kunnen onverschillig voor welken arbeidéén of meer werkloozen op aanvrage aan de com missie, in hun dienst verkrijgen. Het tarief is berekend op f 0,10 per uur. De koning der snoeken in den Loender- veenschen polder is gevangen en thans in het bezit van eenen vischkooper te Loosdrecht. Het reusachtige dier heeft eene lengte van ruim een meter en een gewicht van 23 pond. De ramp te Wierum. Men schrijft aan de Leeuwarder Gt. het volgende: De direct by de ramp te Wierum betrokken personen en huisgezinnen ontvangen thans naar mate van het verlies en de grootte van het huis gezin vanwege de commissie, belast met het beheer van de gelden tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen, eene wekehjksche bijdrage in geld, nadat aan allen voor eenige weken een bepaalde hoeveelheid brandstof is bezorgd. Op die wijze worden de zorgen van deze zoo zwaar beproefde menschen wel verlicht, doch in huisgezinnen waar veel, zoo niet alles noodig is en de kostwinners gemist worden, veroorloven de toegekende bedragen slechts de allernoodigste uitgaven. Toch klagen de menschen niet, inde stille hoop dat van de ingezamelde gelden nieuwe vaartuigen aangeschaft kunnen worden, opdat men hen in de gelegenheid stelle hun bedrjjf de visschers hebben anders niet geleerd en aan veldarbeiders bestaat ook geen behoefte voort te zetten. Van groot belang zou het zijn, dat die schepen nog in dit voorjaar gereed konden komen, opdat de visschertj, die gewoonlijk in Maart begint, ook dit jaar weder op den gewonen tijd kon aanvangen. Algemeen wordt het echter wenschelijk geacht, dat de commissie by eventueele aanschaffing een beter type van visschersvaartuigen kieze dan de thans in gebruik zijnde aken, die tot een lang vervlogen tijdperk behooren. Ook zou door het maken van een vluchthaven en het plaatsen van een beter kustlicht, welk laatste thans door de visschers zelf bekostigd moet worden en zoo primitief mogelijk is, van Rijkswege veel ver betering aangebracht kunnen worden. Werkverschaffing Zuiderzee. De heer J. van den Houten Willems, te 's Gravenhage, heeft een denkbeeld uitgedacht om tegen de epidemische ziekte der werkeloosheid het radicale geneesmiddel: de droogmaking van de Zuiderzee, te kunnen toepassen. Te kunnen, Want dat het werk aan duizenden zou ten goede komen en gedurende minstens 25 jaren arbeid zou verschaffen aan hoogeren en lageren, is een onbetwistbaar feit. De quaestie is eigenlek alleen de financieels zijde van het vraagstuk, die, zooals onlangs werd gemeld, aan de Zuiderzee-com- missie „de meeste zorg baart". Welnu, zegt de heer v. d. H. W., - daarvoor meen ik een uitstekend middel te hebben om der Commissie aan de hand te doen. Geld is er in overvloed; maar om het los te krijgen, dat is „the question" en nu houd ik het er stellig en zeker voor. dat, als de Commissie er toe kon besluiten om voor te stellen, een premieleening te sluiten, het geld zou stroomen als het zand aan den oever van de Zuiderzee; ieder zou licht uit zjjn spaarpot een lot koopen van f 100, f 50 of f 25 en deze belegging nog verkiezen boven die in de Rijks postspaarbankzt) zouden gaarne gevaar loopen om, bij hun rente van 3 pCt., een prijsje te trekken van f 100,000, f 60 000, f 25.000, f 10.000 of f 5000 enz., of, indien men geen geld als hoofdprijs wil af staan, dan den eigendom van een zeker deel van den ingepolderden grond van de alsdan gedempte Zuider zee, waardoor men nog gemakkelijker aflost en betaalt „met gesloten beurzen". „Bfl my, schrijft de heer v. d. H. W., wegen meer de technische bezwarendoch deze zijn wel te over winnen daarvoor hebben wil in ons land een overvloed, een keurbende van uistekende water bouwkundigen, die maar wachten op een gelegenheid om hun groote talenten ten toon te spreiden. De groote wei ken voor onze Staatsspoorwegen, de brug over den Moerdijk, de haven-, kanaal- en spoorwer ken te Vlissingen, de afdamming van het Sloe, dat alles legt getuigenis af van wat die wetenschappe lijke mannen kunnen. „Wy hopen dus maar, dat de Commissie tijd zal weten te vinden, haar rapport zoo spoedig en zoo vollodig mogelijk aan de Regeering in te dienen, de „wet tot demping der Zuiderzee" worde dan aange nomen; de opmetingen en peilingen, het opmaken van bestekken, het houden van aanbestedingen, alles op de grootste schaal, met een zoo groot mo gelijk personeel, zal kunnen worden ondernomen. „Gedaan was het dan met het praatje „geen werk" en vooral een uitkomst voor de duizenden in het Noorden van ons land, die alleen met schop en spade hun brood kunnen verdienen. „Het is, met het oog op het groote belang, dat onze geheele nijvere natie heeft bjj een vredelievende oplossing der sociale moeilijkheden, dat ik mi) de vrijheid heb veroorloofd, mjjn denkbeelden eenigszins uitvoerig te ontwikkelen. „In de kwart-eeuw, voor de aanbevolen droogmaking noodig, hebben dan de groote staathuishoudkundigen al den tijd om een geheele verbetering van sociale toestanden en verhoudingen op hun gemak voor te bereidenmaar mijn ondervinding, hoewel op kleine schaal, als armenverzorger, is altijd geweest„Ventre affamé n'a point d'oreillesl Ter navolging. De laatste schoof. In de noordelijke landen van Europa bestaat sinds eeuwen de gewoonte, om de laatste schoof van den oogst zorgvuldig te bewaren, ten einde die eene nuttige bestemming te geven, als de koude nijpt en de stormen woeden, midden in den winter. Dan plaatst elke boer groot of klein, rijk of arm een lange staak in zijn tuin of op den akker en hij hecht er die bewaarde schoof aan vast, om aan de kleine vogels een veilige verblijfplaats aan te bieden en overvloedig voedsel. Die goede gewoonte is eeuwen oud en zeer algemeen. Niemand verzuime het, dat geringe offer te brengen als tolk van het gevoel van dankbaarheid voor al de zegeningen, die het afge- loopen jaar heeft gebracht. Het planten van den stok met de schoof, kerstschoof geheeten, maakt een deel uit van de feesten die de Germanen reeds voor eeuwen vierden als de dagen het kortst waren. Zy noemden dat feest het Joëlfeest, dat 12 dagen duurde. Omtrent het vaartuig van den heer Kooy, uit Huisen, (thans in Amsterdam te bezichtigen) dat niet wordt voortbewogen door zeilen, stoom- of electrische kracht, maar op een wyze, welke voorloopig een geheim biyft, wordt het volgende gezegd Van de beweegkracht komt men door het bezichtigen van het yzeren vaartuig, dat 10 Meter lang en 2,40 M. breed is, niets te weten. De Heer M. die vyf jaar lang geheel alleen aan zyn uitvinding werkte, bewaart voorloopig zorgvuldig zijn geheim. Men kan alleen constateeren, dat er een be weegkracht is. Zoodra de Heer K. even draait aan een rad op het achterdek, komt de geheele machinerie in beweging, en zy blijft dan in be weging, totdat door het draaien van de stuur raderen de roeren het vaarluig heeft er twee als een paar sluisdeuren, tegen elkaar gebracht worden, dan staat alles stil. Het jacht licht natuuriyk in de besloten ruim te vast; men bemerkt van de beweging niets dan door een glasraampje het bewegen van het rad en de eigenaardige dreuning. Maar de Heer K. verzekert, dat het zeer snel kan varen, snel ler dan een stoomboot, en dat het door zy'n eigenaardige bouw ook nog minder gevaar op levert. Geiyk indertyd bericht werd, heeft het bij een proefvaart op de Zuiderzee, eenige maanden geleden, goed voldaan. Eenigen tyd geleden bood een firma te Amsterdam aan het bestuur van de vereeniging „Gratis brood" aldaar 1000 brooden aan. Het bestuur echter stelde zekere voorwaarden voor deze gift. En de heer Stieltjes, secretaris van het bestuur, schreef een brief aan de firma, waarin hy zegt: „Ik heb het genoegen u mede te deelen, dat de commissie met groote erkentelijkheid uwe gift zal ontvangen, als de door u te zenden brooden in grootte en hoedanigheid gelijk zfin aan die welke wy in de inrichting op den Singel verbruiken. „Een brood doen wy u heden toekomen." De firma heeft naar aanleiding van dit schry ven aan het bestuur het volgende geantwoord: „In antwoord op uw schry ven dd. 9 dt diene, dat wij in dit byzondere geval aan t eischen zullen voldoen, hoe vreemd het am ook klinkt om by eene schenking conditiëi stellen. Wy hadden uwe Vereeniging toebedacht 1 kilo ongebuild brood, zooals ook de andere stellingen van ons ontvangen hebben aangei echter het monster ons door u toegezonj belangryk minder in qualiteit is, noodzaak,^) ons van onze gewoonte om slechts prima br^te soorten te maken, af te wyken en voor diti eene inferieure qualiteit te leveren, die onge 10 pet. minder waard is. Wy willen echter die uitgewonnen toch voor het goede doel afstaan en zullei daarom in plaats van 1000 kilo van ons br< 1100 kilo van het door u ons toegezonden ster doen toekomen. Wy veroorloven ons echter ook nu van o| zijde eene conditie te stellen en wel dat on| tijdige arbiters zullen benoemd worden omj constateeren, dat het door ons te leverbn bij minstens aan het van u ontvangen mom voldoet. Wy vernomen gaarne hoe de party door u| ontvangst zal genomen worden." Eene plant, wier kweeking betrekkeiyk slechts kort in den landbouw is ingevoerd welke spoedig en blyvend algemeen door oi landbouwers zal geteeld worden, vooral door wier oogst bijna telkens door groote drooj mislukt, is de „Millo Maize." Zij is tegen grootste droogte bestand en tiert in de wa: landen. Het is een kostelijke voedingsplai hare bladeren zoowel als haar stam leveren uitmuntende voedering, vooral voor rundv Hare vruchtbaarheid is ongelooflijkzij ge ontzagiyk veel graan, dat daarbij van ee ti( uitmuntende hoedanigheid is, zij geeft daarv jaarlijks bijna dubbel zooveel als de gewo Indische mals en het driedubbele van tarwe eene gelijke uitgestrektheid grond verbouwd. Voor de broodbereiding is dit graan allerki telykst. By maling levert het een meel, waarvj men een uitmuntend brood bakt, dat heerlj van smaak is en slechts zeer weinig verse! van dat, hetwelk men van tarwemeel verkry Deze plant is bijzonder geschikt voor streki welke met schier aanhoudende droogte te kampi hebben en waar eene behooriyke bevloeiing oi breekt, want zy heeft slechts eene uiterst gerini vochtige lucht of aarde noodig en geeft di landbouwers goede uitkomsten, ter plaatse wi een gunstige oogst overigens een zeldzaamheid Bakkers-Bondscourant gel ne en z: scl gs pl ee isl< er er; ik va ei ien v llo ide 3 d il iP5 ipe '61 r .fl ik its .e l( sr til .1 De Indépendance beige deelt uitvoerig byzonderheden mede over een ongeluk, Dinsdag-avond te Gent is gebeurd. By het afbreken van de spinnery Van Kerlijr hoven, welke voor eenige jaren afbrandde die tot een cursus zou worden verbouwd, stortl plotseling een gedeelte van het gebouw, dat m was blijven staan, in. Tien werklieden werdel onder het puin bedolven. Ondanks de spoedig hulp der brandweer waren reeds vier van hel overleden, toen het puin werd opgeruimd, zes anderen werden nog levend, doch ernstii gewond naar het hospitaal vervoerd. Vaillant is door de jury schuldig verklaa en daarop ter dood veroordeeld. Een groot vei?T schil by het vorige jaartoen nam de jury bi Ravachol verzachtende omstandigheden aan. Jury' zyn gewoonlyk de weerslag van den algemeene: toestand, niet beter en niet slechter. Een jas. geleden was er veel gebeef en de jury durfdi niet. De politieke toestand is echter in dei laatsten tijd ietwat veranderd, de „gematigden' zyn aan 't roer en de „gematigden" zyn wellich juist door de onbeschaamdheid van Vaillant, on met een bom de heele Regeering in de lucht t< laten vliegen en de halve Kamer er by, tot meei moed aangezet dan zy hadden. Toen aan het einde van het verhoor de voor zitter aan Vaillant vroeg ot hy nog iets in het midden te brengen had, antwoordde hy toe® stemmend en las hy het volgende voor: Mijne Heeren. Binnen eenige minuten zult gy mij straffen, maar ik zal ten minste de vol doening hebben, dat ik de tegenwoordige ver vloekte maatschappy gewond heb, de maatschappij waar één persoon nutteloos zooveel verteren kan, dat duizenden huisgezinnen er van gevoed kunnen worden, die infame maatschappy, welke toelaat dat eenige personen allen maat- schappelijken rykdom opeenhoopen, terwyi hon derdduizenden ongelukkigen zelfs geen brood hebben, dat men den honden niet weigert, ea

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2