Buitenland. Tonnen vermist en beschadigd in het zeegat van Texel, 3e district. Volgens mede- deeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3e district, do. 22 Jan. jl. worden in het zeegat van Texel vermist: 1. In het Westgat de spitse ton no. 6 en de stompe ton no. 12 met afgeknotten kegel. 2. Inden Texelstroom de spitse ton no. 4, de roode kegelton no. 7 met kegel en de stompe ton no. 4terwijl de topteekens zijn verdwenen in het Schulpengat van de stompe ton no. 5 met afgeknotten kegel en van de rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton no 7 met kegel; zoo spoedig mogelijk zal hierin worden voorzien. In Friesland neemt de influenza nog toe. Er zijn dorpen waar de epidemie huis aan huis heerscht. De dokters en apothekers hebben het ongekend druk; eerstgenoemden kunnen met den besten wil het groot aantal patiënten niet op tijd bezoeken. Een genees heer begon 21 Jan. jl. 's morgens te zes uren de reis naar zijne patiënten, besteedde tien minuten voor het middagmaal en keerde des avonds elf uren huiswaarts, na dien dag 82 patiënten, deels te voet, deels per rijtuig, be zocht te hebben. Bij zijne thuiskomst stonden weer 19 namen van nieuwe patiënten op de lei, doch de dokter was zoo moede, dat hij zich genoodzaakt zag het bezoeken dezer laatsten tot den volgenden ochtend uit te stellen. Onaangename tehuiskomst. In de Anjelier straat te Amsterdam kwam Woensdag een man thuis om te eten; tot zijne groote ver bazing had zijn vrouw al het huisraad verkocht en had zij slechts zijn kleeren achtergelaten. Op den grond stond een bordje met twee boterhammen. De boterhammen waren niet belegd met kaas maar met lommerd briefjes. Naar aanleiding van een klacht in het orgaan der Friesche Maatschappij van Landbouw over de wijze waarop hier te lande de aankoop ge schiedt van trekpaarden voor de bereden artil lerie, komen in dat blad eenige hoogst belang rijke mededeelingen voor van den kapitein der veldartillerie K. D. Punt, omtrent de voorwaarden waaraan die paarden moeten voldoen. De eisch, die aan goede artilleriepaarden moet gesteld worden, is, dat zij, aangespannen voor de kanonnen, een draf van 1 a 2 uur goed kunnen volhouden, dikwijls over zeer ongelijk terrein, en ook desvereischt goed vlot in galop over alle terreinen kunnen gaan, dit alles (wat de rijpaarden en bfjdehandsche paarden aangaat) onder 6en last te dragen van 100 a 120 K.G., het gewicht van den ruiter, met bepakking en tuigen. Behalve dezen grooten eisch voor het volhardingsvermogen wordt tevens gevorderd, dat de paarden gemiddeld tien jaar diensttijd in de battery en hebben, reden waarom dan ook jaarlijks zooveel remonte-paarden worden aan gekocht, als het 7,o der vredessterkte bedraagt. De aankoop van remonte-paarden wordt dus in hoofdzaak beheerscht door de vraag.- zullen de paarden 10 jaar goede diensten in de bat terijen kunnen bewijzen Deze vraag nu moet proefondervindelijk van de meerderheid van de tot nu toe in het binnenland aangekochte paar den ontkennend beantwoord worden. Dinsdagmorgen was een vrouw in de Dapperstraat te Amsterdam bezig, haar bran dend petroleumtoestel bij te vullen. Plotseling sloeg de vlam in de olie. De vrouw, hevig ontsteld, nam het brandende toestel op en wierp dit uit het raam. Een voorbijganger kreeg dit op zijn hoofd. De vlammen tastten zijne kleeren aan, zoodat hij ernstige brandwonden bekwam. Gelukkig schoot onmiddellijk hulp toe, waardoor erger werd voorkomen. De man werd in een rijtuig geholpen en naar zijne woning in deComme- linstraat overgebracht. Een begrafenis met hindernissen! Donderdag zou het stoffelijk overschot van een te Grinneken (bij Breda) overleden land bouwer grafwaarts gebracht worden. De overledene was ongehuwd en wanneer onge huwde personen begraven worden, is het daar gewoonte, dat de dragers kleine bouquetten van witte bloemen dragen. De familie des overledenen verkoos dit echter niet te doen ©n nu verkozen de dragers ook niet de kist op den wagen te plaatsen, die het lijk naar het kerkhof te Teteringen zou overbrengen. Andere personen kwamen nu te hulp en voort ging de stoet. Aan het kerkhof aan gekomen, zaten de dragers onrustig in eene herberg en weigerden in het eerst hun diensten. Nadat er ongeveer een kwartier gekibbeld was, werd dan toch eindelijk maar besloten, doch niet zonder protest, den man naar zijne laatste rustplaats te brengen. Bijeen Vrijdag in'tAlteveer (gem. Onst- wedde) gehouden gerechtel. verkoop hebben woelige tooneelen plaats gehad. Toen de ven dutie begon, waren vele liefhebbers van Onst- wedde en de Pekela's aanwezig, maar een aantal anderen maakten zich meester van het terrein. Niemand durfde een bod doen. De geheele verkoop bracht slechts enkele guldens op, en alles werd gekocht door den vader van den gefailleerde. Na afloop ontstond er tusschen de socialisten van Ontwedde en de Pekela's in het huis van F. een hevige twist. Toen de politie kwam, was in het huis geen ruit meer heel, en er waren reeds eenige messteken uitgedeeld en zaten de revolverkogels in den zolder. Wy lezen in het „Vad.": Met spanning wordt door velen het rapport tegemoetgezien van de commissie, die benoemd is om een onderzoek in te stellen naar den toestand van de bekende weesinrichting te Neer bosch. Wij hebben inlichtingen ingewonnen, waaraan het te wijten is, dat bedoeld rapport zoo lang uit biyft, en daaruit is ons gebleken, dat het gerucht, alsof vertraging het gevolg zou zijn van groote verdeeldheid in den boezem der commissie, onjuist is. Wel zijn de leden het niet over alle punten eens, maar de samenwerking laat niets te wenschen over. Eerstdaags wordt echter een algemeene vergadering van de ge heele commissie gehouden, waarin men hoopt geheel gereed te komen. Reeds nu kan met zekerheid worden bericht, dat uit het rapport zal blijken 1. dat de beschuldigingen van den heer Van Deth, meer in het bijzonder die, welke de zede lijkheid betreffen, bijna alle onwaar zijn 2. dat het financieel beheer veel te wenschen overlaat 3. dat bij de lichamelijke kastijdingen de grenzen der gematigdheid meermalen zijn over schreden 4. dat men by het onderzoek van deze inrich ting de medewerking van vrouwelijke hulp niet van gunstige zyde heeft leeren kennen. Het hoofdbestuur van den „Oranjebond van Orde" heeft aan den „Ned. Journalisten kring" te Amsterdam een adres gericht, bevattende het dringend verzoek, dat de Kring zijn invloed bij de dagbladpers aanwende om geen verslagen meer te maken van de „faits et gestes" der socialisten en anarchisten, omdat dezen daardoor beginnen „hun geregelde be strijders als welkome bondgenooten te be schouwen, die voor hen reclame maken", terwijl men aan den anderen kant bij de rustige burgerij „een gevoel van afschuw wekt 't welk ten gevolge heeft, dat men het den goeden en ordelijken werklieden, die hulp en belangstelling verdienen, met de kwaden en onordelijken ontgelden laat. Het eindverslag der arbeids-enquête stelt volgens de „Nederlander" de volgende 20 eischen: 1. Wettelyke regeling van den leerplicht. 2. Wyzing en aanvulling der bestaande wets bepalingen, zoowel ten aanzien van den leeftyd als van de beperking van den arbeid van jeugdige personen en vrouwen in fabrieken en werkplaatsen met invoering van herhalings- en voortgezet onderwys als voorwaarde van dien arbeid voor jeugdige personen. 3. Beperking van den arbeid van jeugdige personen in of voor veenderyen. 4. Toepassing van het bedoelde sub 2, ten opzichte van jeugdige personen, op het lossen en laden van zeeschepen. 5. Verbod of beperking van het aanwenden in fabrieken of werkplaatsen van stoomkracht of daarmede geiyk te stellen beweegkracht op Zondag. 6. Uitbreiding van het corps inspecteurs van den arbeid. 7. Uitbreiding der wet, regelende het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen. 8. Wettelyke voorschriften in het belang van de veiligheid, de gezondheid en het welzijn in fabrieken en werkplaatsen. t bet ver 9. Wettelyke regeling, waarbij het in we hun treden of uitbreiden van een fabriek of een [era, plaats, in met name te noemen bedileelini afhankeiyk wordt gesteld van de vergeaegati van het gemeentebestuur. ilegg< 10. Wettelijke regeling van de dienatdag van beambten en werklieden by alle onfliend. mingen van vervoer, die met concessie vaï-is-w; openbaar gezag een spoorbaan beryden. 11. Instelling van Kamers van arbeid. 12. Herziening der wetgeving in zakejden eenigingen. d, w: 13. Regeling van het arbeids-contract. ad sc 14. Wettelyke bepalingen tegen misbrt p>e by de betaling van het loon. cijUi] 15. Verplichting der gemeenten om gel^0jtje heid te geven tot het genieten van herha', 0Ed en voortgezet onderwys. pn 16. Wettelyke regeling der ongevalletwe zekering. 17. Wettelijke voorschriften betreffende' woonbaarverklaring. 18. Wijziging der wet op de 19. Herziening der armenwet. 20. Wettelyke regeling der banken vanleei Op deze punten zyn bepaalde voorstellen gei k< ,is£ poi ina .er bl! :ee' f jen .is itoc ;e o< 1 jch ope In den nacht van Zaterdag op Zonds; zijn by het hek aan een der ingangen tot de magaz' van „le Printemps" te Parys een pot gevoi waaraan eene reeds ten halve afgebrande bevestigd was. Men dacht eerst hier wei doen te hebben met eene ellendige kwajoni foppery, maar dit was niet het geval. In gemeenteiyk laboratorium, waar de pot, nadi lont was gebluscht, onmiddeliyk gebracht heeft men ontdekt dat hy spijkers, schroot, peter en zwavel bevatte, vermengd met een poi dat men chloorzure potasch gelooft te zyn. De pot woog vyf kilo. Men kan, na de uiti king, die de bom van Vaillant in het pi Bourbon teweeg gebracht heeft, nagaan, wi onheilen hier zouden aangericht zyn, indiei eene ontploffing gevolgd was. Men graaft nog altyd naar de ïyken uoo 125 mijnwerkers, die bij de ramp van Anderlilter 11 Maart 1893, omgekomen zyn. Men vorje dageiyks slechts enkele meters. In vyf wek E hoopt men by de eerste lijken te komen. Te Perpignan is een klein kind, dat in zijn wieg alleen gelaten had, door een aangevallen; het dier knaagde een gedeelte handjes en van het gezichtje weg. Toen de oui thuis kwamen begrepen zy niet hoe hun in zulk een deeriyk verminkten staat was komen, 's Nachts werden ze echter door angstgeschreeuw der kleine wakker geschrikt| men vond toen een groote rat bezig het gezicl verder af te knagen. Na veel inspanning slaai men er in, het dier te dooden. De kleinej in een beklagenswaardigen toestand naar gasthuis gebracht. Maandagavond ontstond er op den boulevi Exelmans te Parys eene groote opschuddii Een jonge leeuw was uit zyn kooi in de menagei van Peson, die op dien boulevard staat, loi broken. Paarden gingen op hol by zyne naderi] en menschen zochten overal een goed heenko: De dierentemmer slaagde er echter in, dl woestynbewoner naar zyn hok terug te brengi doch niet dan nadat hy hevig gevochten met een Deenschen hond, die zyn meester vi gezelde. Te Londen zyn altyd geruchtmakem processenna het proees wegens het huwei tusschen twee vrouwen, komt er nu eene zi van veel wy very, zooals er nog nooit een pe weest is. Het betreft een man, nog betrekkeiyk jou behoorende tot een voorname Iersche familie i die op dit oogenblik 6 vrouwen in leven heet De man is dezer dagen te Parys aangehoudi op aanvraag van het Engelsche gouvernement i zal binnen kort uitgeleverd worden. 't Zal aardig zyn als die 6 vrouwen elkaar va de rechtbank zullen ontmoeten. De stad Chicago moet het voorrecht vs het houden van een wereldtentoonstelling dui betalen, Het tekort op de gemeentebegrootin voor het loopende jaar onlangs nog op 700,Of dollars geraamd bedraagt, naar men that bericht 2.600.000 dollars (f 6.500.000). Wat moet er van. ome jongens worden Deze vraag, die menig vader zooveel hoofdbreken heeft gekost, is nu beantwoord, zegt eenLondensc blad. Laat hen orgeldraaier worden, en, als i het niet byzonder slecht treffen, zullen zy eei verdienste hebben die menig advocaat ofgeneei

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2