Buitenland. In een hoofdartikel bespreekt het Weekblad of Brielsche Gt. orgaan van liet Tweede Kamerlid mr. H. Ph. De Kanter, lid der „Com missie van onderzoek in zake Neerbosch" (voor de financieels commissie) een zaak, waarmede de gansche natie zich bemoeit: de Weesinrichting te Neerbosch. Een tweetal conclusies trekt de schrijver van het artikel De eerste daarvan is dezeBedelen is bij de wet verboden, indien het strekt om in eigen nooddruft te voorzien. Doch bedelen voor een liefdadig doel is geoorloofd, en geoorloofd op de grootst mogeiy ke schaal, zonder dat men gebonden is aan eenige contróle, welke ook, betreffende de wijze, waarop het bijeengebodelde geld besteed wordt. Als de stichting maar bestaat en uit wendig goed gaat, wordt er al heel weinig, neen in het geheel niet vanwege datzelfde publiek, dat opbrengt, naar verantwoording gevraagd, en de Staat doet het evenmin. De Lindenhout- beweging kon wel eens hiertoe strekken, dat van de Staat op dit punt de oogen opengingen. De heer Van Dijk te Doetinchem heeft ook eens al was het op kleiner schaal zulk eene beweging doorleefd, waarin hy op allerlei wijze beschuldigd werd van malversaties; hij kwam zegevierend uit dien strijd te voorschijn, doch waarom zijn zulke bewegingen mogelijk? Is het goed, dat de staat op zulke wijze inrichtingen laat ontstaan van de uitgebreidheid, op zulk een lossen grondslag gebouwd, die als ze in elkaar vallen wezenlijk ernstige gevolgen kunnen hebben? Men stelle zich eens voor, dat Van Deth zijn doel bereikte en de stichting omver wierp waar zou men heen met de weezen en verwaar loosden, ten getale van ruim 1000? Men zou er leeiyk mee staan te kijken. De tweede con clusie, die de schrijver trekt, is deze, dat onze wet op hoon en laster slecht is. De wijze, waarop Van Deth ageort, is toch beneden alle critiek. Letterlijk van alle zijden worden zijne mededeelingen door zeer geloofwaardige menschen tegengesproken; eenmaal zelfs is hjj deswege veroordeeld en toch gaat hij voort met het houden van voordrachten, geheel bestaande uit dezelfde hoele en halve lasteringen en het op schandaal beluste publiek stroomt by honderden toe en offert zijn kwartjes aan den redenaar. Dat moest niet kunnen en mogen. Door De Veldpost zijn vier prijsvragen uit geschreven op het gebied van land- en tuinbouw, te weten: 1*. Welke is de voordeeligste en beste manier om rundvee op den stal vet te mesten? 2». Op welke wijze kan de melkgeving van rundvee het krachtigst worden bevorderd? 3°. Aan welke eischen moet een H.A. bouw grond of weiland voldoen, om met voordeel voor het warmoeziers- of tuinier sbedrijf geschikt te worden gemaakt en hoe moet dit geschieden? Met welke stoffen bemest? Waarmedebepootof bezaaid worden, om met de minste kosten de meeste opbrengst te leveren 4°. Qp welke wijze kunnen op groenten- en fruitmarkten, zoo hier te lande als in het buiten land, de belangen van kweekers en warmoeziers bij den verkoop hunner producten het best worden bevorderd en beschermd tegen daar heerschende misbruiken Voor de beantwoording van elk dezer prijs vragen looft De Veldpost een premie uit van vijf-en-twintig gulden. De antwoorden moeten zoo beknopt mogelijk gesteld worden en hoogstens 6 kolommen van De Veldpost beslaan. Inzendingen worden ingewacht uiterlijk 16 Maart a. s. Een windgeschiedenis. Een vreemde heer met zijn vermoedelijke levensgezellin stond Zondag op het Domplein te Utrecht vol bewon dering met het hoofd in den nek naar de spits van den hoogen toren te kijken. Terwijl hij met zijne vrouw beraadslaagde over de moeieiyk- heden, op eene winderigen dag als Zondag, om den toren te beklimmen, werd de vrouw plotseling voor zijne oogen verborgen door een wolk van rokken, die tot dusver om hare beenen hadden gehangen, maar nu eensklaps door een rukwind om haar hoofd werden geslagen. De heer strekt zijne handen uit om zijne vrouw te helpen, maar op dat onzalig oogen blik laat hy den rand van zijn hoogen hoed los, die door een dwarrelwind wordt weggevoerd en spoorloos verdwijnt. Des heeren echtgenoote spartelt tegen hare rokken tot groot vermaak van eenige straatjongens, die echter in de hoop op een fooitie den verdwenen hoed „in alle richtingen narennen." De man en de vrouw die, voor hun pleizier in Utrecht zijn, overwinnen eindelijk het ruw geweld van den wind en zoeken een schuilplaats in het Metalen Kruis achter een glas Trappisten bier, wachtende op de jongens mot den hoed. zy hebben echter zeer lang gewacht, want de hoed kwam maar niet. In zekeren zin was echter hun wachten niet vergeefs geweest, want in den vroegen avond kon men het echtpaar reeds aan het station zien, zij met een boos gezicht en h(j met een zakdoek over zjjn bloote hoofd geknoopt en dronken. De man had zijn tijd nuttig besteed De portier, die volgens zijne verklaring ziels medelijden met den heer had, troostte hem met de verzekering dat „zoo iets" hier ieder oogenblik voorkwam en dat hij biy mocht zijn, dat hij er zoo afgekomen was, want dat er verleden week nog een heer was geweest, wiens geheele vrouw was weggewaaid. „O gunstriep de juffrouw. En de heer maakte eene beweging alsof hij dadelijk nog eens met zyn vrouw naar het Dom plein wou gaan. Fabricage van Worst. Wat er zoo al voor worst gegeten wordt bleek op de zitting van het kantongerecht te Utrecht, blijkens een verslag in het „Utr. Dagblad". Daar stond de vleeschhouwer J. H. terecht, beklaagd dat hij in zijne woning voorhanden had een nog ongeboren kalf met het voornemen dit voor de fabricage van worst te gebruiken. Een keurmeester was in zjjn huis gekomen om eene geslachte koe te keuren en had aan dit beest opgemerkt, dat het onmiddellijk voor den dood in „gezegende omstandigheden" moest hebben verkeerd. Op de vraag van den keurmeester naar de vrucht, kwam de vleeschhouwer slechts aarzelend met het kalf voor den dag, en ofschoon hij nu ten stelligste ontkent het snoode voornemen gehad te hebben, dat onvoldragen wicht als worst in den handel te brengen, de keurmeester ver klaart pertinent, dat hy het dier behoorlijk van ingewanden ontdaan en gereinigd uit het fornuis te voorschijn haalde en de vleeschhouwer tot hem zeide: „nu, ik zal het je dan maar zeggen, ze smaken zoo lekker in de leverworst." Dit nu beweert de vleeschhouwer alleen gezegd te hebben uit „aardigheid", omdat de keurmeester tegen hem ook wel eens een „gek woord" zegt. Maar hij zelf wist van het heele kalf eigenlijk niet af. Want natuurlijk slacht zijn oom en die heeft natuurlijk dat kalf in het fornuis verstopt en hij zelf was natuurlijk onschuldig! Het kalf was in beslag genomen en door den heer Hoefnagel als deskundige onderzocht, die verklaarde, dat dergelijk vleesch nadeelig is voor de gezondheid, omdat veelal op het gebruik er van hevige diarrhea volgt Op eene vraag van den kantonrechter, of het getuige bekend is, dat zulke onvoldragen kalveren voor het maken van worst worden gebezigd, antwoordde de heer Hoef nagel, dat naar zijne meening op plaatsen waar geene keuring bestaat, dit algemeen usance is." Photografeeren van onderzeesche landschappen. Zfj, die het groote aquarium in den dierentuin to Amsterdam gezien hebben, met z(Jne verwonderlijk echoone planten- en dierenwereld zjjn in staat zich, bjj benadering, een voorstelling van een onderzeesch land schap te maken. Bfj benadering, want in waarheid is alles grootscher, ruimer gestoffeerd van een ons onbe kende prachtige wereld van levende wezens, op een bodem met rijken plantengroei; visschen en zeedie ren schieten overal door, rechts, links, er heerscht een altijddurende ruischende stilte het moet, naar het getuigenis van duikers, op den zeebodem iets ondenk baar schoons wezen. Helaas, hop weinigen is het ge geven, met eigen oogen die verborgen beeriykheid te aanschouwentot heden, kon zelf de photografie, die de vogelen in de lucht en het rennende paard, ja zelfs dén bliksemstraal in staat is weer te geven, ons daar omtrent geen voorstelling bezorgen, altyd stuitte men op de vraag: hoe komt men aan den sterken licht straal, die noodig is voor moment opname in het onder zeesche duister? Professor Bouton, een Fransch natuurkundige heett eindelijk het antwoord op deze vraag gegeven, hij vond een toestel uit, dat een lichtstraal voort brengt, verblindend sterk en voldoende om op de grootste diepten te photografeeren. Dit toestel bestaat uit een grooten stevigen ton, die met zuurstofgas ge vuld is en van boven een glazen klok draagt waarin een spirftuslampje brandt. Met een gummibal kan men, van boven magnesiumpoeder door de vlam der lamp blazen, waardoor men een korten, doch zeer sterken lichtstraal verwekt, gedurende welke de op name gedaan wordt. De met zuurstof gevulde ton is aan den bodem van openingen voorzien, waardoor het zeewater in evengroot quantum binnenvloeit, als het gas verbruikt wordtop zoodanige wgze houdt de druk in en op den ton, gelflken tred. Gewapend met dit preparaat, stelde prof. Bouton in de baai van Troc een onderzoek in. Zonder twijfel zal de door prof. Bouton gedane ont dekking voor de wetenschap van zeer veel belang zijn, alle geheimenissen zal men den Oceaan kunnen ontrukken, en de kennis van het bestaan der visschen- wereld treedt een nieuw stadium in. Letterk: Bijv. R. Nbld. een ont De anarchisten te Londen hebben le ge bijeenkomst gehouden en besloten den doodle hi Vaillant, indien deze mocht terechtgesteld woltjk te wreken. jBdinj De politie heeft dientengevolge buitengetersla maatregelen van voorzorg genomen. Nietaiwape worden de voornaamste anarchisten in het| vols gehouden, maar tevens zyn de politie-patromemei die gewoonlijk de woningen der buitenlandachot gezanten bewaken, aanmerkelijk versterkt. Te Warschau is de Homelschouwbuigl heel afgebrand. De brand ontstond tegen in de coulissen op het oogenblik, dat men tweede bedrijf van „Mignon" zou beginne! de zaal dus vol toeschouwers was. Geli werden er geen menschen in het gedrang gei wegens het krachtig optreden en de koelbli heid van den commissaris van politie, die, hij zag, dat er een paniek ontstond, dn allen te doen neerschieten, die te snel het ll dende gebouw wilden verlatenhierdoor koi ontruiming geleidelijk plaats hebben. Van gebouw is niets dan een puinhoop overde scbj bedraagt ongeveer 350.000 francs. In Siberië bevriest de melk, tengevolge de hevige koude die daar heerscht en wordl dientengevolge, gelijk de „American Dary; mededeelt, aldaar slechts in vasten vorm kocht. Men verkoopt de melk aan stukkei plaats van by de liter. Voor de gemakkeiyk! laat men de melk rondom een stok bevris om ze daardoor beter te kunnen vervoeren,) de melkboer geeft naar dat er noodig is, eei meer stukken daarvan aan de klanten af. gelijke wyze is nu ook in Frankryk eene bela| ryke industrie ontstaan, doordien men aldaa:^ g melk kunstmatig laat bevriezen en ze evensj- j> in vasten vorm ten verkoop aanbiedt. Menjg q in Frankryk de melk door middel van gem g ysmachines in bussen bevriezen en verzendt! -v aldaar op deze wyze zoowel per spoor als schip naar de plaats van bestemming. De die de bevroren melk ontvangt, laat ze paar minuten voor het gebruik by het vuur dooien. Bij gelegenheid eener voordracht toonde Gui te Grandville aan, dat de ysmelk noch wat halte betreft, noch in eenig ander opzicht bem de gewone melk staat. Bevroren melk kan zeer goed voor kaas en boterbereiding gebn worden. (N. L. W.) Op een pakketboot, die van New-Hai (Engeland) te Dieppe aankwam, zijn gedurei den overtocht twee olifanten gestorven vat vyf, die vervoerd werden. Deze teerdere huidige beestjes zyn bezweken tengevolge zeeziekte. Prins Ferdinand heeft in eene proclaim den volke kennisgeving gedaan dat hem zoon is geboren, wien hy den naam Boris hi gegeven, met de titels: prins van Tirnova, gaarsch prins, erfgenaam van den troon Bulgarye, hertog van Saksen, ridder van de een en vierde klasse der Militaire orde voor dap] heid. Alsof dit nog vooreerst niet genoeg wi heeft de gelukkige vader in de volle biydscl zjjns harten den nieuwgeborene begiftigd het collier der Orde van den H. Alexander hem geproclameerd tot chef van het 4e regimi infanterie, alsook van het 4e regiment cavallej en het 3e regiment artillerie. Landeiyke onschuld. Te Pesth verschi dezer dagen aan het paleis eene oude boerin, eene lange reis had ondernomen om den Keil Koning gratie te vragen voor haren zoon. Z. M. over te halen, had zy een met demee^ zorg vetgemest speenvarkentje meegebracl Met veel moeite werd haar beduidt dat zy ba beestje niet mocht meenemen ter audiënti Keizer Frans Jozef, die de geschiedenis had hoord, ontving het oudje zeer vriendeiyk beloofde zyn best te zullen doen. Maar het vark moest zy weer meenemen. De heer Padrel, lid van d6 gemeenteraad vi Thiers naby Clermont-Ferrand, kreeg eergist! een brief van zekeren Fayette, onderwyzer het naburige dorp Faux, met verzoek te wlll< zorg dragen voor de teraardebestelling zyi echtgenoote. Hy zelf zou dood wezen, als di brief den geadresseerde bereikte. Fayel noemde zich zelf, ondanks zyn vreeseiyk mi dryf, meer beklagenswaardig dan strafbaar, erkende tevens dat zyn echtgenoote een uitsl kende vrouw en bovendien een uitmuntende oi derwyzeres was. Voorts dat hy zyn klasse ve: waarloosd had tengevolge van zyn treurigen f moedstoestand, a m 1 ie' 2 e u e Pai daar 20 i. '61 e: 'et 0 el

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2