Buitenland. *eS< Texel. Een treurig ongeval had heden morgen in den polder „de Eendracht" plaats: een jongetje van vijf jaren van den arbeider H. kwam noodlottig om hut leven, doordien het in brand geraakte. Naar men ons mededeeld ontstond het onge luk doordien het knaapje (met nog een jonger kind alleen in de kamer zijnde) zijn zakdoek in de kachel hield; de zakdoek vatte vlam en de vlammen deelden zich vervolgens mede aan het hoofdhaar en de kleeding van de knaap; toen de moeder in de kamer kwam, was het knaapje naar het schijnt reeds bezweken het andere kind bleef gelukkig ongedeerd. De Regeering is voornemens eerlang eene wijziging ter hand te nemen van het reglement van 18/27 April 1891 voor de onder steuning van Rijkswege van de paardenfokkerij. De verschillende provinciale commissiën, belast met de regeling der van Rijkswege toe te kennen bijdragen, zullen worden uitge- noodigd om door tusschenkomst van Gedepu teerde Staten op te geven welke wijzigingen haar noodig voorkomen. Te Oirsbeek (bij Sittard in Limburg) hebben LeoKnops, en de knecht van zijne moeder onder een hoop aardappelloof 3 zakken gevonden, gevuld met kleedingstukken en lijflinnen. Hierbij bleken te zijn 5 nog nieuwe vrouwen hemden, gemerktM. S. 6. Zou deze vondst ook in verband staan met mej. M. Schmitz, een der verdwenen vrouwen, die in betrekking stond tot den bekenden H. de Jong. (Tel.) Door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is de volgende oiflcieele ken nisgeving betreffende de valsche bankbiljetten verspreid „Bij een nauwkeurig onderzoek is het der politie gebleken, dat de goede bankbiljetten zich onderscheiden van de andere door het papier, daar het papier van de goede krakerig, glad en hard is en van de andere uiterst zacht en wollig. Voorts is bij de valsche het kopstuk in het medaillon en in den gewerkten rand en het schild met aanduiding van de cijfers 100, 200 en 300, zeer grof zwart en veel harder. Aan de achterzijde is de strafbepaling zeer kenbaar er later op gedrukt, zoodat deze niet op hare plaats staat en meestal veel dichter bij den zoogenaamden spiegel is gedrukt, terwijl bij de echte hierbij een tusschenruimte bestaat." Weder zullen vier windmolons te Koog aan de Zaan verdwijnen. Een houtzaagmolen, een oliemolen, een pelmolen en een rijstmolen. Dat dit het gevolg zou zijn van te weinig wind in ons land, wordt weersproken door hetgeen men in de laatste weken, en vooral dezer dagen ondervond. De prijzen der aardappelen in deNeder- Betuwe_ zijn steeds stijgende. De aardappelen welke in het najaar verkocht werden voor f 1.50, worden nu verkocht voor f 2.10 per Heotoliter. In verschillende Duitscbe bladen wordt op de gunstige resultaten gewezen, wanneer bjj het reinigen der wasch een geringe hoeveelheid petroleum by het water gevoegd wordt. Bij voeging van soda en chloor is dan overbodig dit levert het groote voordeel op, dat het weefsel der stoffen niet wordt aangetast. Een der voorschriften luidt aldus: By een emmer water (ongeveer 20 liter) voegt men 250 gram fijn gesneden zeep en twee eetlepels petroleum en mengt dit goed dooreen. Dit mengsel giet men in den ketel, doet het te wasschen goed er bij en laat het een half uur langzaam koken (beter iets langer dan korter;. Neemt men daarna de wasch uit den ketel, dan is z(j volkomen gereinigd, wordt nogmaals in een slappe zeepoplossing gedaan en dan uitge spoeld en met blauwsel behandeld. Wy plaatsen dit bericht niet zonder eenigen twijfel; doch achten het zoo belangrijk, ver betering te brengen in het tegenwoordige wasch- en bleeksysteem, waar bp, dank zij het chloor, ons goed binnen zeer korten tijd vernield wordt, dat wij alle voorschriften ter vervanging van chloorkalk zeer gaarne in overweging geven. Voor mededeeling der resultaten van proefnemin gen houden wy ons zeer aanbevolen. (Maanbl.) De kantonrechter te Bergum heeft 4 personen van Doopsgezinde afkomst, die zich nog bij geene gemeente hadden aangesloten, gedwongen den eed af te leggen bij het ver doelen eener erfenis. Volgens de kanton rechter is de eed verplichtend voor ieder die den bijzonderen doop niet heeft ondergaan. Zoolang de wetsbepaling bestaat, is nog nooit de eisch gesteld het toonen van een bewijs dat men gedoopt isook de kantonrechter te Bergum geloofde de gedoopten op hun woord. Ook zijn er erkende doopsgezinde gemeenten die leden aannemen zonder gedoopt te zijn en waar men leden der Ned. Herv. Kerk aanneemt op attestatie en hunne verklaring van instemming met het gevoelen dar doops gezinden aan doop en eed. Naar de „Zondags bode" meldt hebben de vier bedoelde personen zich tot den minister van justitie gewend. Men schrijft a/d Telegraaf Te Schagen waar de strijd bij de stembus in den regel nog al fel is doet zich thans het opmerkelijk verschijnsel voor, dat voor een zetel in den Raad door geen der partijen een candidaat is gesteld. Evenmin wordt iemand door of in het locaal blad aanbevolen. 't Is dan ook niet te verwonderen dat bij een kiezerskorps van 340, twee ingezetenen ieder met 7 stemmen in herstemming komen. In „de Kampioen" wordt al geadverteerd met „de pneumatic schaatsen." Deze zoogenaamde schaats bestaat uit een plaatje in den vorm van den voetzool, dat op gemakkelijke wijze aan de schoen kan bevestigd worden. Onder de plaat zijn twee vorkjes aange bracht tusschen elk waarvan zich een wieletje met pneumatic banden bevindt. Het geheel vormt een zeer klein rijwiel in zijn eenvoudigste constructie. Elke voet staat dus als 't ware op twee wieletjes, die natuurlijk op kogel-assen draaien. 't Moet een aardig gezicht zijn iemand op die rolschaatsen langs 's heeren wegen te zien zwieren. Of ze in de praktijk voldoen en geen te groot gevaar voor den berijder opleveren, is de groote vraag. Men schrijft uit Lukaswolde, 5 Febr. Voor eenige dagen zou alhier eene gerech telijke verkooping van huisraad enz. plaats hebben. Toen de deurwaarder uit Groningen arriveerde, waren er reeds een honderdtal socialisten aanwezig, die uit de Surhuisterveen- sterheide waren overgekomen, om den boeldag te verhinderen. Naar de booze wereld zeide, had de man, wiens goederen zouden worden geveild, hen bekocht voor één gulden per persoon, om dat werk te volvoeren. De be woners uit deze streek moesten echter van de socialisten niets hebben en waren in nog grooter getale opgekomen om den deurwaarder in zijn toch al niet aangenaam werk te steunen. De socialisten, ziende, dat ze in de minderheid waren en niets konden uitrichten, hielden zich kalm, zoodat er geene wanordelijkheden voor vielen, en de verkooping goed van stapel liep. De „Alarmklok" vertelt iets curieus omtrent 't stedeke Alkmaar, dat waariy'k heel uit onzen tijd is. „Ieder, die nog een beetje heeft onthouden van zpn vaderlandsche geschiedenis, schrijft dit blad, zal weten dat in de achttiende eeuw ons gezegend land geregeerd werd door een aantal koopliedengeld had in die dagen de meeste kracht, zooals nu, terwijl in sommige opzich ten, de baantjesjagery een sinds ongekende hoogte had bereikt. Titels, zooals Zakjesplakker van het Stadhuis, Veegster van den Dam, Turfdrager enz., wer den vergezeld van een niet onaardig inkomen. Doch de Revolutie van 1789 heeft al die baantjes in de groote steden met een grooten bezem weggeveegd. Stadjes als Alkmaar schijnen echter de algemeene schoonmaak te zyn ontkomen, daar dergelyke dingetjes hier nog beslaan. Aan de Waag zyn n. 1. een aantal Kaasdragers verbonden, waaronder behooren de rykste in dustriëlen van de stad we kennen er enkelen by name die voor hun titel maar f 1,— per uur ontvangen. Het werk wordt verricht door sjouwerlui, die door die arme kaasdragers betaald worden met 25 ct. per uur. Drie kwartjes per uur - de belooning is niet te groot voor den last, die het dragen van zoo'n hoogen titel meebrengt." Chm Weder een aanslag. Maandagav&ens d 9 uur wierp te Parijs een jonge man eene 'eE in het café van het hotel Terminus. 5 dit menschen zijn daarvan het slachtoffer ge? tame waarvan drie kellners. Allen zyn vryj aan de beenen gewond. Men vreest voj leven van verscheidene hunner. De dader is gevat, hy zeide dat hy had willen wreken en dat nog anderen hemjl navolgen om de bourgeois maatschappy nietigen. Toen het gebeurde door Parijs j werd, uitte zich algemeen de verontwaaii® De markiezin van Londonderry betref ja en zeer terecht in een schryven aan 4,3 Ha Mall Gazette" het volslagen ontbreken (g Pa: meest elementaire heelkundige kennis grl min gegoede volksklassen en ook by dij: cit gegoede, had zij er gerust kunnen byvl Du Niet één persoon in het dozijn, zegt zjj] wi hoe eene eenvoudige wond te behandelei.7 Ka het bloeden te stelpen, hoe een lid te verb'4 Ro De markiezin stelt voor, dat dames de hl (je ineenslaan om hierin verbetering te breng; Kc Het graf van Vaillant blijft sedert^ ^-£ terechtstelling voortdurend ten doel staaf allerlei betuigingen van deelneming. Dag^6 Gl vindt men er verscheidene bouquetten 1 §T bloemen op, alsmede biljetten, die aanko. dat zyn dood eerlang gewroken zal wordeiklkm wordt evenwel op het kerkhof nauwlJ 230 wacht gehouden en de agenten van politie wyderen alle bloemen en biljetten, die dooihapei gevonden worden. ct. 1 Een vrouwen-duel. Uit Milaan het volgende gemeldDezer dagen wet arts van de reddmgsvereeniging by barones Froco, eene algemeen bekende chansonett geres, geroepen. De arts vond haar, door! sabelhouw gewond, te bed liggen, terwjj! mooie kamermeisje der barones, door een houw aan den linker-bovenarm gewond, in fauteuil zat. Tusschen haar beiden had ui! loerschheid een duel plaats gehad om een in Milaan gezien Oostenryksch industriëel. kamermeisje wilde hem de barones ontrukkc vandaar de uitdaging van den kant der baro De arts vond dat duel een beetje te eij aardig en gaf het geval by de politie aan, w: bleek dat het kamermeisje uit Turijn van zieniyke familie afkomstig was, doch hare ou in stilte had verlaten. By het verhoor der rechtbank verklaJf 21 de Oostenryksche industriëel van geen Ove beiden meer wat te willen weten ongalant 1 Te Antwerpen is dezer dagen een zonderling, Van Gonlaken genaamd, overlei die een verbitterd tegenstander was van „nieuwigheden." Hy was even fel op de trams gebeten indertyd een bekend Amsterdamsch zonder! bewoner van de Utrechtschestraat. Toen er tramiyn werd aangelegd langs zyn huis - jaren geleden gaf hy den gemeenteraad ken dat hij nu nooit meer iets zou doen om gevel op te knappen, en hy liet getrouw zyn belofte, zyn huis vervallen. Het werd ergernis voor de geheele buurt. Zijn neven erven zijn talryke onroere goederen, effecten en 800,000 fr. in goud. zyn testament verbood hy zyn erfgena: uitdrukkeiyk, „met droefheid" kennis te ge van zyn overiyden, omdat die betuiging leugen zou zy'n. Voorts gaf hy last, allen, deelnamen aan zijn teraardebestelling, een gi feestmaal te geven, opdat niemand zou kunt zeggen, dat hy zich had verveeld op Van G laken's begrafenis. In de Beriynsche bladen werd dezer gen melding gemaakt van eenen reus, als kellner in het Bromberger Gesellschaff haus aangesteld, by eenen leeftyd van 18 jajfy 2 meter 25 centimeter lang is. Hy is d nog 20 centimeter grooter dan de grootste P sische officier, kapitein Von Plüskow, van Ie garde-regiment te voet, die maar 2,05 me lang is. In verband hiermede is het niet onaanL te weten, dat de te Beriyn aanwezige leven groote portretten van de grootste grenadier v den reuzengarde van Frederik Wilhelm grootte van den Bromberger reus niet bere ken. Van deze reuzengarde had de grenadif v Jonas Henrichson uit Noorwegen eene lengt van 2,10 M. en James Kirkson, uit IJsland, e lengte van 2,13 M. Ook de afmetingen van den kellner verd 'ere a 1 ma en 'ett leid 15i elï 18' 'ett [uc! 'ett !ag ,ide. Veti 1 0,1 N!

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2