- 11 w Buitenland. Marktberichten. ^PREDIKBEURTEN.^ Oosteeend, 17 Feb. De uitslag van den damwedstrijd, gisterenavond door 8 dammers in „Het Wapen van Texel" gehouden, was de volgende Na 7 ronden behaalde de heer Joh. Koning Sz. 5 punten, terwijl de heeren P. Haremaker, M. Kooiman Albz. en J. Daalder ieder 47. punt verkregen. De eerste prijs werd dus behaald door den heer Koning, terwijl de drie laatstgenoemde heeren nog om de andere twee prijzen moeten kampen, hetgeen geschieden zal op Donderdag 22 Februari a. s. De N. R. Ct. ontving het volgende part. telegram uit Berlijn. „Nadat Duitschland zijne grenzen met het oog op den invoer van vee wederom gesloten verklaard heeft tegenover Frankrijk, Luxemburg en België, bestaat er gevaar, dat het dit ook tegenover Nederland zal doen, zoodra er maar de geringste vrees ontstaat dat besmet vee in Nederland zou hebben kunnen doordringen. De regeering heeft dezer dagen reeds over dezen maatregel beraadslaagd en er zich alleen van laten afbrengen onder de overweging, dat van Nederlandsche zijde steeds streng tegen alle verdachte dingen aan de grenzen wordt gewaakt Vrijdagnacht ontstond te Amsterdam brand in een slop achter de Nieuwe Kerkstraat, in de Jodenbuurt. Het schijnt dat verschillende der bewoners geen uitweg konden vindenmet reddingzeilen werden pogingen aangewend om te redden wat nog te redden was. Een der bewoners sprong mis en verwondde zich; bovendien werden drie deerlijk verbrande kinderen door de brandwachts nog levend uit het huis gehaald. Toen de brand gebluscht was, vond men nog het lijk van een vrouw en een kind. Als een bijzonderheid vermeldt de „Purm. Courant" dat een koe van den veehouder A. Blokker Jr. in de Wijde Wormer drie levende, mannelijke kalveren ter wereld heeft gebracht. De stormen van de laatste dagen schijnen aan de duinen langs Noordhollands westkust nogal afbreuk te hebben gedaan. Bijna langs de geheele kust ging een aanzienlijke breedte van den duinvoet verloren en op vele plaatsen de geheele buitenhelling der duinen, zoodat zij nu van het strand af gezien veel op steile rotsen gelijken. Even benoorden Petten brak de zee op vier plaatsen door den buitenduinregel en zette de achterliggende duinvlakte onder water. Geruimen tijd en vele uitgaven zullen er gevorderd worden, voordat de buitenduinregel weder in een even goed begroeiden toestand als vóór den storm zal verkeeren. Het water bereikte aan de peilschaal der Pettensche zeewering eene hoogte van 1,85 boven A.P. Wij zijn verzocht het volgende op te nemen Paaschtentoonstelling te Alkmaar. De jaarlijk- sche vee-tentoonstelling, sedert 1880 in deze stad gehouden, met uitzondering alleen van het vorige jaar, toen zij door den minister van binnenlandsche zaken, met het oog op de heerschende veeziekte, te elfder ure ver boden werd, is voor dit jaar bepaald op Vrijdag 16 Maart. Ook ditmaal zullen weder kunnen worden ingezonden: drie-, twee- en jarige rflstieren, benevens melk- en wolvee, alsmede vier- en driejarige vette ossen, afgewisselde- en niet afgewisselde vette koeien en vette kalveren. Aangiften moeten geschieden uiter lijk tot en met Zaterdag 10 Maart, bij den secretaris, H. Siebert Coster, te Alkmaar. De Aalsmeerder Plas. - De Aalsmeerder boer heeft in de laatste dagen reden te over gehad, de droogmaking te wenschen van dezen plas. Dit 900 HA. groote meer is by storm uit het ZW. ontzagwekkend, wanneer schuim en golven over den stevigen Stommeerdyk heen slaan, maar het is voor den landeigenaar in hooge mate nadeelig. De geweldige golfslag, de door het opgestuwde water veroorzaakte stroom doet het land aanhoudend verminderen, Geen schoeiing is daar op den duur tegen bestand. Wat er in den jongsten storm, welke 10 dagen aaneen ge- heerscht heeft, verloren is gegaan, is moeilijk te zeggen. Menigeen kan weer in wanhoop uitroepen: „Kijk, waar nu de schuiten varen, stond voor eenige dagen nog met moeite en zorg gekweekt boomgewas." „Jaar op jaar wordt het gevaar, dat Aalsmeer uit het Zuid-Westen dreigt, grooter; met elk jaar wordt de wensch vuriger, dat men toch eindelek tot het werk der droogmaking overga, waarvoor zoolang reeds concessie is aangevraagd en verkregen. De tegenwoordige concessionnaris, mr. Stuart te Amsterdam, schijnt echter al even weinig voortgang met de zaak te maken als de vorige. „Er is nog altijd weinig uitzicht, dat de 900 bunders vet land, thans onder water bedolven, binnen niet te langen tijd drooggelegd zullen worden, dat de Aalsmeerder bij storm onbezorgd en rustig slapen en hij de groote sommen, noodig voor schoeiwerk, besparen kan." (L. Dbl.) Eau onderwijzer, wiens gebrek aan kennis en verstandelijke ontwikkeling door eene ruime mate van eigenwaan werd aange vuld, had zijn portret laten schilderen en dat wel in de houding van iemand, die de aard rijkskunde doceert, namelijk met de hand uitgestrekt over eene aardglobe. „Hoe bevalt u dit schilderstuk?" vroeg hij met zekere zelfvoldoening aan een snaaksch bezoeker, die hem van nabij kende. „O, voortreffelijk," antwoordde deze, „dat is eene geestige allegorische voorstelling; men begrijpt dadelijk de beteekenis: Domheid beheerscht de wereld." Het grootste sieraad van den mensch is zedelijke moed, d. i. moed om de waarheid te zoeken en te zeggen moed om rechtvaardig te zijnmoed om weerstand te bieden aan de verleiding; moed in één woord om zijn plicht te doen. Eene wijziging van het ontwerp houdende regeling van de kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provin ciale Staten is aan de Tweede Kamer inge zonden bij brief van den Minister van Binnen landsche Zaken, van 3 Februari 1894. Volgens die wijziging worden de artikelen 3, 4, 5 en 7 gelezen Art. 3. Deze wet houdt voor kenteeken van geschiktheid en voor kenteeken van maatschap- pelijken welstand, het voorzien in eigen onder houd en in dat van het huisgezin. Art. 4. Zij acht het bezit daarvan aanwezig b^ hem, die gedurende de drie laatstverloopene maanden in eene zelfde woning iB gehuis vest geweest of, gedurende het laatstverloopen burgerlijk iaar, hoogstens eenmaal van woning is veranderd; gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar zelf evenmin als zijne vrouw of minderjarige kinderen onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid of van een gemeen tebestuur niet gedurende de drie laatstverloopen bur gerlijke jaren onherroepelijk is veroordeeld we gens bedelarij, wegens landlooperjj of tot plaat sing in eene rijkswerkinrichting; niet wegens misdrijf onherroepelijk is veroor deeld tot eene vrijheidsstraf van vier jaren of langer niet door den militairen rechter is ontslagen uit den militairen dienst, met onwaardigver- klaring om bij de gewapende macht te dienen zich niet opzettelijk aan den bij de wet op- gelegden krijgsdienst of aan eene by de wet opgelegde verplichting ten aanzien van 's ryks verdediging heeft onttrokken; zyne over het laatstverloopen dienstjaar ver schuldigde aanslagen in de ryks directe belas tingen in het laatstverloopen burgeriyk jaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan en, door eene overeenkomstig de bepalingen der wet ingerichte aanvraag om op de lyst der kiezers te worden geplaatst, het bewys heeft geleverd dat hy kan lezen en schryven. Het rapport der politie over de werkloosheid te New York is gereed. Daarin wordt verklaard, dat het aantal werkloozen 68.000 bedraagt, waar van 80 pCt. armoede ïydt. Yalsche munters. Donderdag heeft de politie te Marseille een geheele bende valsche munters in hechtenis genomen, die byna geheel uit Spanjaarden bestond. Men vond in hunne werkplaats machines, byna van dezelfde grootte en paardenkracht als die der Munt. Sen groote m 1 onze itje, en j der Uit eval hoeveelheid verdachte gouden, zilveren en koj munten van verschillende landen werd onl en er bestaat reden om te gelooven, dat een aantal personen] zoowel in Frankrijk als tot de bende in betrekking staan. Dat er dezer dagen nog iemand terechl wegens desertie uit den Fransch-Duitschen zal wel niet vaak voorkomen. De krygsr; Marseille had onlangs over een dergelijk te oordeelen, dat ook om andere redenen waardig was. De beschuldigde was een zekere Jean Sell van wien bleek, dat hy zich als vrywilligei aangesloten by het Loire-leger, en zich ze! deze half-gedisciplineerde armee zeer onderschf had. By Le Mans werd hy door de Duitai gevangen genomen, maar wist te ontsnappej meldde zich weder by zyn regiment te aan, waar hy voortging zich op bepaald haftige wyze te onderscheiden. Om onverklaarbare redenen begaf hy echter plotseling naar Cairo, vanwaar hy onlangs na eene afwezigheid van 23 jaren ti keerde. Hy werd gevat en voor den krygsi gesteld wegens het vergryp van desertie in van oorlog, waarop geiyk bekend de doodaj gesteld is. Seboul verdedigde zich evenwel, dat de ooi feiteiyk reeds geëindigd was, toen hy zich de gelederen verwyderde. Gelukkig voor nam de krygsraad deze verdediging aan en s hem vry, daarby zyn schitterenden staat dienst in het actieve leger in aanmerking nemei Uit Berlijn schrijft men aan het HandelsU Het vraagstuk van de „vliegmachine" is nu im daad opgelost, en wel door een Berljjnsch ingenii den heer Otto Lilienthal, wiens proeven om te vlii met een machine, die hij uitgevonden heeft, reeds sec lang veel aandacht trokken, niet het minst bij tech en in andere wetenschappelijke kringen, en die, nu] zijn machine reeds veel vereenvoudigd en verbet! heeft, bezig is om er, gesteund door een octrooi, vennootschap voor op te richten, teneinde de macl te reproduceeren, zoodat wy aan den vooravond si van een nieuwe luchtsport, waarvan ieder,die den 1 Lilienthal heeft zien „vliegen," erkennen moet, datL veel minder gevaariyk is, dan de luchtballonvar De uitvinder doet thans, om zijne machine te t bzi eenvoudigen, proefnemingen in de Rhinowsche berglttlis Hij heeft dan de veugels aan de armen vastgehecht§des met „hangende vleugels" loopt hy een eindweegs, tei den wind in, bergafwaarts tot op het oogenblik, dat de vleugels uitslaat en de wind hem draagt. Dan hs h(j slechts de armen te bewegen om naar verkiezing dalen of te stögen. Nu is hy laag by den grond, stra zweeft hy een paar honderd meter hoog, den wind e oogenblik met goed gevolg pareerende, by middelst ken wind met een doorsnede-snelheid van 5 meter pfCD Beconde, welke afstand natuuriyk kan vergroot wordi door oefening en armspierkracht. De heer Lilientfcike wil nu zyn vliegtoestel, anders geconstrueerd, voorilt van een stoommachinetje, dat 20 KG. zou wegen, vleugels zouden daarmee niet bewogen behoeven worden en zou er enkel sprake zyn van luchtzeilvi en zelfs dit denkt de uitvinder door den tyd te wyzit in een luchtroeistelsel. Maar dit is toekomstmuzii Zeker is het, dat er een toestel bestaat, waarmee mensch, zonder het lot van Icarus te deelen en zonder gevaar van den hals te breken, door de lui en hoog boven landen vliegen kan. Leiden, 16 Feb. Ter markt werden hedeL f aangevoerd: Ossen stuks f 112 a f 262$r 7 Stieren f 70 a f 152Veulens stuksP a f 108 kalfkoeien f 100 a f 254j. Melkkoeien f 100 a f 25462 Varekoeien f a 186136 Vette koeien f 112 a f 262 Vette kalveren f 46 a f 92, 94 Magere veren f 2,75 a f 12; Graskalveren f af 110 Vette Schapen f 16 a f 28. 20 Schap® weide) f 11, a f 19,— Paarden f af Magere Lammeren f af, Vett^ jarige 115 Magere Varkens f 15 a f 3! d Vette Varkens a. 215 Biggen f 5.50 a f 13. gc Londen, 15 Feb. Ter veemarkt zyn aangevoeiï 400 Runderen, 2000 Schapen en lammeren!" 25 kalveren, 5 Varkens. Men noteertRunderea 0,35 0,67'; Schapen en lammeren 0,47 a 0,86 J kalveren 0,85 4 0,90; varkens 0.50 a 0.67L Zondag 18 Febrnari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. van Sohaigx. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazueb. Ben Hoorn. Voorm. tien uur Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazuee. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Oocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Babends-I DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Voorm, tien uur Ds. Kofbbus,

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2