N°. 069. Zondag 4 Maart. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEPEELTF. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor raw Bnaa SO Gts. - Franco per post door ga- heel Nederland 45 Gts. - Naar Anckeika en andere landen met verhooging der porto's. Mvertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Frijs der Adurtentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Gts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte barekend. Bewijsnummers 2 cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERT3NTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, ParkstraatBüsg op Texel SCHOOL HET UITGEBREID LEERPLAN. De BURGEMEESTER van TEXEL, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de jaariyksche toelating van leerlingen op bovengenoemde school, zal plaats hebben op 1 April 1894, waartoe men zich vóór 10 Maart a. s. moet aanmelden by het betrokken Hoofd der school. Aangezien het onderwijs op bovengenoemde inrichting over vyf leerjaren verdeeld is en eene tydige plaatsing zeer in het belang der leerlingen zal zyn, wordt de ouders aanbevolen, voor hunne kinderen plaatsing aan te vragen, zoodra deze den leeftijd van negen jaren bereikt hebben. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Hoofd der school, de Heer H. Groenewold. Texel, 28 Februari 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 8 Maart 1894. Was het weder ook ruw, toch waren zeer velen Donderdagavond opgegaan naar het lokaal „de Vergulde Kikkert" ter bijwoning van de vijfde Volkslezing vanwege ons Nuts- departement te houden. Als spreker trad dien avond op Ds. Ludwig, van Helder, die tot onderwerp had gekozen: „Arbeid". In zijne rede behandelde de spreker de arbeid als eene behoefte voor den mensch als middel van bestaan niet alleen, doch ook als zijne roeping, ter bevordering van tevredenheid, zedelijkheid, enz. Meer uitvoerig bleef de spr. stil staan bij de arbeid der vrouw in het gezin, niet "net minst als opvoedster van haar kroost. Als bijdrage gaf de spr. ten beste het schoone ^gidicht„de arme Vistschers", van de Génestet. be Met een woord van dank aan den spr., zoo- d^rrede aan de aanwezigen voor hunne goede pl opkomst, werd de bijeenkomst ter behoorlijker vuie gesloten. De lotelingen van hier, van de lichting 11894, welke bij de loting een dienstplichtig nummer hebben getrokken, zijn Vrijdag naar den Helder vertrokken om tot werkelijke dienst te worden ingedeeld. Oosterènd, 2 Maart. De heer C. Schuil, vroeger onderwijzer alhier, thans te Haarlem, is benoemd als 3de onderwijzer aan eene school le klasse te Amsterdam. I— De schuit van schipper J. Timmer, alhier woonachtig, kwam dezer dagen in het Nieuwe- diep in aanvaring met eene op Wieringen tehuis behoorende schuit, waardoor de eerste bhmerkelijke schade beliep, zoodat zij naar "e,akkum is vertrokken om aldaar gerepareerd 9n i worden. De Wieringer schuit bekwam '•hechts weinig averij. zuj De minister van buitenlandsche zaken [00:engt ter kennis van belanghebbenden, dat, „orijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Parijs, i verbsnd met het verbod van invoer in rankrij'- van rundvee uit België, de invoer |j in ru ndvee uit Nederland in Frankrijk via elgië fjechts geoorloofd is, indien de doorvoer oor België heeft plaats gehad per spoor, in oor die Nederlandsche douane geplombeerde rgPJns. - Sedert het verbod van varkensinvoer i Nederland in Duitschland tracht men bijna gelijks biggetjes over de Limburgsche gren- 2a Pruisen binnen te smokkelen, niettegen- sfande zulks dikwerf mislukt. Zoo werden <Je vorige week even buiten het grensdorpje Tudderd een 20-tal en Maandagavond niet ver van Schinveld 18 stuks binnengesmokkelde biggetjes door Pr. gendarmen aangehoudenen #auf oimmer wiedersehn" medegevoerd. Uit Harlingen schrijft men aan het „N. v. d. D." „Het strandjutten is op de eilanden, gelijk men weet gewoonte, doGh in den laatsten tijd ging het daarmee al wat heel erg. Van het op Terschelling gestrande Russische schip Roza was zooveel hout weggehaald dat de tusschenkomst der Rijkspolitie noodig geoor deeld werd. Dinsdag 13 dezer werden de brigadier van Franeker en de rijksveldwachter van Harlingen naar Terschelling gezonden tot assistentie. Na aankomst van deze ambtenaren was er geen mensch op het strand te zien, maar toen de volgende dagen, onder geleide van den burgemeester en den gemeente-veld wachter, een onderzoek naar het vermiste hout werd ingesteld, bleek, dat er 1300 stuks planken van verschillende afmetingen in slooten, onder den grond en in het duin waren weggestopt. Naar ons verzekerd is, zijn 11. Zaterdag door de gezagvoeder van het gestrande schip 700 planken herkend, terwijl de overige hoogst waarschijnlijk afkomstig zijn van het in Decem ber gestrande schip Danneborg. Tegen een land bouwer moet proces-verbaal zijn opgemaakt. Men schrijft uit Rozendaal (N.-B.) Welke moeilijkheden de valsche bankbiljetten veroorzaken, en hoe groot de vrees is blijkt wel hieruit, dat alhier bij verschillende kan toren (o. a. ook bij den rijks-ontvanger) geen munt- of bankbiljetten in betaling aangenomen worden vóórdat de laatste uitgever op de rug zijde daarvan zijne handteekening heeft gesteld. Men schrijft aan de „N. R. Ct." uit het Westen van NoordbrabantIn den laatsten tijd hoorde men op vele dorpen in deze streken bijna dagelijks van inbraak en diefstal, zelfs zóó, dat de bewoners hunne eigendommen niet meer veilig waanden en des nachts de wacht hielden. Gelukkig is thans de dievenbende ontdekt. Bij een landbouwer te Moerstraten onder Wouw meenden de dieven hun slag te slaan en kropen des nachts op het dak om langs den schoorsteen in huis te komen. De bewoner hield echter met een geladen geweer de wacht en liet hen stil begaan. Nauwelijks waren zij op goede hoogte gekomen of de boer loste een schot en trof eenen der inbrekers ia den buik. Gelukkig voor den dief, was het geweer met hagel geladen. De dieven zijn hierdoor echter bekend geworden en achter slot gebraeht. Naar men verneemt, is het eene bende uit Klutdorp (Lepelstraat), die er haar werk van maakte des daags de herbergen af te loopen en 's nachts bij afgelegen boerenwoningen in te breken. Eene nieuwe Beurs te Amsterdam. In het „Hbl." van heden komt de volgende advertentie voorTe koop aangeboden, in de onmiddellijke nabijheid van den Dam ruim 7000 vierk. m. terrein, uitstekend geschikt voor eene nieuwe Beurs. De eigenaren zijn niet ongenegen, indien 3000 bezoekers f 25 per jaar oontributie betalen, daarvoor eene nieuwe beurs te bouwen. In den laatsten tijd zijn een aantal valsche muntbiljetten aangehouden. Bij eenige cplettendheid is het niet moeielijk de valsche van de echte te onderscheiden. Die, welke totnogtoe ontdekt zijn, dragen allen het cijfer H C 8580 of H F 3780. De bruinachtige kleur van den gebloemden rand is b\j de valsche eenigszins safraanachtig ge tint. De letters van het woord „Muntbiljet" in het watermerk zijn zichtbaar grooter dan die van de echte. In het Persoverzicht van het L. D. lezen wij het volgende: In het Handelsblad werd dezer dagen ln zake hooge pachten door een „buitenman" o. m. geschreven „Laten wy den eigenaars niet alléén de schuld geven. Wy boeren zijn zeiven de oorzaak. Als er eene hoeve open komt, bestormen wy den landheer; de een biedt nog booger dan de ander, al weet men dat het f 20 a f 30 per morgen te veel is. Wy weten 'geen raad met onze jongens; ze willen allen boer worden enjong trouwen! Dat gaat heel vroeg met een meisje naar de kermis, en Zondagsavonds moet het paard voor de tilbury, om uit vryen te gaan. Hoeveel boeren zoons huwen niet zeer jong? Mevrouw Rysig schreef wel in de „Historie van Willem Leevend": „Och, die jongens van 25 jaar, ze zyn nauwelijks voor water en vuur bewaard", maar tal van boeren zoons zyn vóór dien leeftyd al man en vader." „Van durven gesprokenonlangs heeft een Beemster-boer eene hoeve in die Meer gepacht voor zijn zoon, tegen f 120 het morgen. Het ïykt nietsHet is te veel geld, maar de verle genheid doet het. Men wil wat hebben voor zoon of dochter. De som kan niet worden opge bracht en alleen de groote verlegenheid is oorzaak, dat er zóóveel geboden wordt. Is het dan te verwonderen, dat de hypothecaire schulden toe nemen Immers neen Menig vader bezwaart telkens weer zijn goed, om de kinderen te redden en hunne achterstallige pachten aan te zuiveren." Het komt meermalen voor, dat uit het buitenland, met verzoek om opgave van meer volledig adres, worden terugontvangen brieven en andere stukken voor niet algemeen be kende plaatsen, waarop, nevens de naam van den geadresseerde, alleen de plaats van be stemming is vermeld, zonder aanduiding in „welk land, welke provincie of landstreek" die plaats gelegen is. De overkomst dier brieven en stukken wordt daarom natuurlijk zeer vertraagd. Aan het publiek wordt daarom door den minister van w., h. en n. dringend aanbevolen om op brieven en andere stukken voor kleine plaatsen in het buitenland of voor plaatsen, waarvan er meer denzelfden naam dragen, bij den plaatsnaam steeds aan te wijzen in welk land, welke provincie of land streek de plaats gelegen is. Overigens is het zeer wenschelijk om de plaatsnamen op brieven voor het buitenland te schrijven zooals zij in het land van be stemming geschreven worden, by voorbeeld Wien en niet Weenen. Sts.-Ort Men schryft uit Londen. Juist nu men een afdoend geneesmiddel tegen de gevreesde aardappelziekte ontdekt heeft (in een mengsel van kalk met kopersulphaat en water) vertoont zich een nieuwe ziekte. Groothandelaren in aardappelen ontdekten nameiyk in een der in Groot-Brittannië meest verbouwde soorten, bekend als „Maincrop" een ernstige kwaal. ,Drie jaren geleden vertoonde zich die het eerst in Schotland, maar in veel zachter vorm dan thans. Ditmaal is eene groote uitgestrektheid in Lincolnshire aangetroffen. Voor zoover men tot dusverre kon nagaan wordt het loof niet aangetast en vermindert ook het gewicht niet, terwyi het uiteriyk van den oogst niet ïydt, zoodat de ziekte niet ver ward kan worden met de bekende „Phytoph- thore infestans". Maar de knollen zyn voor menscheiyk voedsel niet te gebruiken. Snydt men ze door, dan ziet men strepen en zwarte vlekken. Het lastigste dezer ziekte is, dat ze verborgen is, want men kan de aardappelen moeieiyk met een mes sorteeren. Een rat in bed. By den boer slaapt ge- wooniyk de knecht in den paardenstal. Zulk een nachtlogies heeft echter wel eens iets be denkelijks. De staljongen komt zekeren morgen de woning binnen en zegt, als blijk van wellevendheid, elkeen „goeje morgen," doch laat er onmiddeliyk op volgen„Peer, ich geluif, dat ich dezen nacht ein rat in 't bed geheurdjd heb." Met bezems, gaffels, enz. gewapend, de broek- pypen in de sokken, trekt men naar het jacht terrein. Na het beddegoed verwyderd te hebben, begint men in het gerstestroo te werken en o schrik I daar komen 13 grenadiers met lange staarten te voorschyn, waarvan er 11 krygsgevangen gemaakt worden. By verder onderzoek bleek, dat nog eene geheele familie hare tent in het bedstroo had opgeslagen. Men vond nameiyk nog een nest met 6 jonge ratten; TEXELSCHE COURANT. .■I -f B6r

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1