Huishoudster gevraagd THEE THOISON _eene DIENSTBODE Buitenland» J.P. HORD THOMSON, Ilnfflimtoiial 25. zal, op Imüi 5 Maart 1894, lies avonds 7 ure, Marktberichten» PREDIKBEURTEN! ADYERTENTIËN. f 25 Mevrouw STAM G. J. O. D. DIKKERsT"" publiek verhuren: Vanwege de Nederlan&sche Heidemaat schappij is men begonnen met het beplanten der duinenrij tusschen Schoorl en Camp. Om het vervoeren der honderdduizenden dennen gemakkelijk te maken heeft men dwars door de duinen een dijk, waaraan zijdijken ver bonden, gelegd. Een 40tal werklieden uit Schoorl en Camp zijn er aan bezig. De commissie tot onderzoek der blinden en doofstommen in Nederland heefc de tusschen- komst van de Commissarissen der Koningin in de provinciën ingeroepen om bij de gemeente besturen pogingen aan te wenden, dat blinden en doofstommen in staat gesteld worden nader geneeskundig te worden onderzocht, ten einde op deze wijze niet alleen de verschillende oor zaken op te sporen, waardoor deze on gelukkigen zijn beroofd van edele organen, maar ook de middelen te kunnen aangeven, die in het ver volg blindheid en doofstomheid zooveel mogelijk kunnen voorkomen. In verschillende provinciën reeds hebben geneeskundigen zich bereid verklaard patiënten kosteloos te onderzoeken. Voor plaatsen, waar deze geneeskundigen niet zijn gevestigd, zal er bij de gemeentebesturen op worden aange drongen het vervoer der patiënten voor rekening van de gemeente te doen plaats hebben. (-W. B. Gt.) Een probleem. De „Amstelbode" meldde uit Amstelveen het volgende merkwaardige feit en vroeg de verklaring er van. In deze gemeente zijn in één huisgezin vereenigd: 3 vaders, 2 grootvaders, 1 over grootvader, 2 moeders 1 grootmoeder, 1 klein zoon en 1 nichtje. Dus, volgens Bartjens, 11 titularissen. En toch bestaat het geheele gezin slechts uit 7 (zegge zeven) personen 1 Reken dat maar eens uit! In de „A. C." komt de volgende oplossing voor De Kleinzoon heeftéén vader, één moeder, één grootvader, één grootmoeder en één over grootvader. Het nichtje heeft: één vader, een moeder, dezelfde grootvader, grootmoeder en overgroot vader als de kleinzoon. Een der moeders heeft een vaderdeze is dus de grootvader van beide kinderen. De eene moeder of vader heeft één groot vader. Deze is dus de overgrootvader der kinderen. De 11 titularissen zijn dus slechts in 7 per sonen vertegenwoordigd. Nog iets nieuws op 't gebied van rijwiel- fabricage ontleenen we aan Eigen Haard. De heer Valère, een bekend Parijsche email- schilder, heeft nl. een rijwiel uitgedacht, waarbij zoowel armen als beenen dienst kunnen doen tot vermeerdering der snelheid. Op de plaats van het stuur zitten twee krukken, die vooruit en achteruit kunnen worden bewogen en die door een eenvoudige inrichting de beweging van de armen overbrengen op de as van het wiel. Wanneer de rechtervoet daalt gaat de linkerarm naar voren en stijgt zij weder dan trekt de linker arm de kruk naar zich toe. Zoo krijgt men een afwisselende beweging, die spoedig instinctmatig wordt. Het sturen geschiedt, evenals bij een tandem tricycle, door het omdraaien van krukken. Hier zijn de krukken, die men been en weer beweegt om vooruit te komen, tegelijk stuur- krukken. De geheele inrichting is, nu ze eenmaal is uitgevonden, zeer eenvoudig. Op deze nieuwe tricycle bereikte de heer Valère, een gewoon amateur en geheel geen wielrenner, een zeer groote snelheid: bij kalm rijden verkrijgt hfj een snelheid van 20 K.M. die hij eenige uren achtereen kan uithouden. Over 500 M. reed hij slechts 45 seconden. Longtering. Er zijn reeds heel wat middelen tegen deze gevreesde ziekte aangewend, zonder resultaat en daarom is men onwillekeurig geneigd alle nieuw aanbevolen middelen met een onge- loovig hoofdschudden te antwoorden. Volgens de nieuwsbladen is door een zekeren mijnheer De Lajarrige weer een geneesmiddel ontdekt dat in de wetenschappelijke wereld van Parijs heel wat opgang maakt, door de reeds verkregen voor treffelijke uitkomsten. Dit middel moet eenvoudig hierin bestaan, dat men in de longen van den lijder een tamelijk groote hoeveelheid (dertig of veertig, kubieke centimeter) olijfolie inspuit, waarin jietr öïy£.t ujcu vuixumtiu waar ie zyü. "ï£ëi is alleen het bovengedeelte van de luchtpijp dat vreemde stoffen uitwerpt. Van daar het hoesten van iemand, die zich verslikt. Maar wordt de vloeistof werktuigelijk dieper in gebracht, zoo bestaat er volkomen gevoelloosheid en dus moge lijkheid, om de longen, die aangedaan zijn, met de vloeistof te bereiken en schoon te wasschen. Vanwege de West-Pruisische Visscherij- vereeniging zal in Mei a.s. eene visscherij-ten- toonstelling gehouden worden met de volgende hoofdafdeelingen a. Levende visch, broeierjjen, vijvervoeding b. Huis- en kamer-aquariënc. Vijanden der visschen, als otters, zeehonden, vogels (levende of doode)d. Vischbereiding, rookerij, kaviaar- bereiding, event, een kleine keuken voor de toebereiding van vische. VisscheriJ-benoodigd- heden; f. Visschersbooten met volledige uitrusting alsook kleedingstukken voor visschersg. Vallen en andere middelen tot de vangsth. Visch- producten, opgevulde vogelsi. Dierkundige voorwerpen, modellen voor booten en netten. Zich aan te melden bij den Heer Steinmeyer te Dantzig, bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Kóln. Zeit. betuigt hare verontwaardiging over het besluit der Londensche justitie, waarbij met het oog op het ongeluk aan Bourdin over komen, het onderzoek naar de anarchisten tot Vrijdag opgeschorst is. Het Duitsche blad vreest, dat de in hun vrijheid bedreigde anarchisten voor dien dag Londen zullen verlaten en daar Frankrijk niet gastvrij genoeg schijnt, zullen ze, volgens de Kóln Zgt., „naar Nederland komen, waar Domela Nieuwenhuis, ook zulk een vijand der maatschappij, hen volgaarne een schuilplaats zal verschaffen, totdat Londen, voor hen weder volkomen veilig is." Op den Ural-Rjasau spoorweg ontspoorde onlangs een gemengde trein, waardoor de twaalf voorste wagens grootendeels met spiritus beladen verbrijzeld werden. Tot de gevolgen van dat ongeluk behoorde een geduchte zwelgpartij. Want nauwelijks hadden de boeren uit den omtrek er van gehoord, of zij snelden toe en deden zich aan den spiritus tegoed, met het gevolg, dat er een paar honderd boeren in verregaanden staat van dronkenschap op den weg bleven liggen. Alweer een schat ontdekt. Ditmaal is het op het goed van een grondbezitter te Sebnitz, dat men een grooten pot met munten vond, welke alle uit de 17e eeuw afkomstig zijn. De gezamenlijke waarde wordt op ongeveer f 24.000 geschat. Men zal zich de verschrikkelijke ramp in de mijnen van de Belgische gemeente Anderlues herinneren, welke bijna twee volle jaren geleden (den lln Maart 1892) plaats had en aan 173 mijn werkers het leven kostte. De brand in de mijn gangen maakte het redden onmogelijk, evenals het zoeken der lijken. Men heeft later herhaal delijk gepoogd in de gangen door te dringen en heelt op een diepte van 320 M. een groote hoeveel heid puin, overblijfselen van wagens, machines, enz. gevonden. Tevens heeft men een tweeden vuurhaard ontdekt op 260 M. onder den grond. 'Nog steeds stijgt uit deze gang een dikke rook op. De ingenieurs beraadslagen over de nood zakelijkheid de gang onder water te zetten. Men hoopt dezer dagen de lijken te voorschijn te kunnen brengen. Zeer natuurlijk trekt het groote militaire kamp, dat de Duitsche Regeering bij Malmédy, naar 't heet tot het houden van groote gecom bineerde oefeningen der drie wapens, wil aan leggen, in België zeer de aandacht. Malmédy is toch vlak aan de Belgische grens gelegenin geval van oorlogsgevaar met Frankrijk kan Duitsch- land aldaar een voldoende troepenmacht legeren, om op 't eerste signaal de grens te overschrijden en door een coup de main Luik te bezetten, van waar zij door het Maasdal in het noordoosten van Frankrijk zou kunnen dringen. Van daar dat van Fransche zijde reeds de oprichting van een dergelijk kamp te Givet is aanbevolen, opdat een Fransche divisie gelijktijdig uit het zuiden door het Maasdal in België dringen kan en zich van Namen meester maken. Op die wijze zou, evenals in de dagen van Lodewfjk XIV en XV en in den geweldigen strijd van 1793 België weder om de voornaamste kampplaats worden, een eer waarop het weinig gesteld is. Wat gij doet, doet dat goed. TeNieuw- York is gearresteerd zekere heer Erastus Wiman, die valsche wissels maakte tot een bedrag van omtrent f 700,000. Ontsmettingsmiddel voor drinkwater. Uit Amerika en Engeland wordt gemeld, dat men daar tegenwoordig tot het dooden der zich in het water bevindende kiemen en schimmels met goed gevolg van aluin gebruik maakt. Reeds het toevoegen van 1 Va gr. aluin aan 1 M3 water, moet een volkomen verdrijving tengevolge hebben; verscheidene proeven hebben bewezen, dat water dat op 1 cM3. ongeveer 1200 microben van zeer verschillende aard bevatte door het bij voegen van aluin in bovengenoemde verhouding geheel werd ontsmet en alle kiemen dadelijk stierven. De werking der aluin schijnt bij keelontstekingen door middel van gorgelen, eveneens door het dooden der microben, tot de spoedige genezing bij te dragen Leiden, 2 Maart. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 114 a f 261 11 Stieren f 54 a f 175Veulens stuks a f 126 kalfkoeien f 108 a f 254 Melkkoeien f 103 a f 25481 Varekoeien f 84 a 182132 Vette koeien f 114 a f 261 52 Vette kalveren f 50 a f 96, 117 Magere 'kal- veren f 2,75 a f 6; Graskalveren f af 284 Vette Schapen f 16 a f 26. 34 Schapen weide) f 11, a f 17,- Paarden f a f Magere^ Lammeren f af, Vette jarige 105 Magere Varkens f 15 a f 39 Vette Varkens a. 237 Biggen f 5,50 a f 13. Londen, 1 Maart. Ter veemarkt zjjn aangevoerd 200 Runderen, 2000 Schapen en lammeren, 56 kalveren, Varkens. Men noteertRunderen 0,32' a 0,65; Schapen en lammeren 0,55 a 0,80 kalveren 0,85 0,86%varkens a Zondag 4 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorna, tien uur Ds. van Schaic: Waal. Voorna, tien uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. tien uur Ds. Leffe Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. van Schaic Oosterend. Voorm. tien uur de Hr. Bare: Gocksdorp. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. (Doo DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend. Voorm. tien uur Ds. Kuperus Burg. s'Avonds 67» uur Ds. Kuperus. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor TEXEL en de, d; onder ressorteerende, hulpkantoren werd durende de maand Februari Ingelegd f 2549,96 Terugbetaald f 2589,64. Het laatste, door dat kantoor uitgegevi boekje draagt het nummer 1193. T v J u O S 1 8 Heden overleed, zacht en kalm, na een] langdurig doch geduldig lijden, mijne ge-1 liefde Echtgenoote en der kinderen zorgvolle moeder, TETJE VLAMING, in den ouderdom van 49 jaren en 10' maanden. Uit aller naam, T. KERKE. Waal, Texel, 1 Maart 1894. L. ROEPER en M. MA NT JE. Spang, 2 Maart 1894. Allen, die iets te vorderen hebbe van verschuldigd zjjn aan c borgtochten hebben ten laste van KLAA! JACOBSZOON BAKKER, 8 Februari 1894 t Loosduinen overleden, worden verzocht daarvai opgave te doen, vóór 15 Maart 1894, ten kantor van den Notaris G. DIKKERS te TEXEL. tegen 20 MAART of iets later. Adresl S. P. KONING te Oosterend. wordt iedere week (van af heden in plaats Zater-I dags iederen Woensdag) verloot onder de verbruik" sters der door inzending der leege theezakjes bi) den winkelier waar de thee gekocht is of aan het Hoofdkantoor Kloveniersburgwal No. 25, Amster dam. Hoe meer zakjes men Inzendt, des te grooter de kans! H.H. winkeliers worden beleefd verzocht de bi] hun ingekomen leege zakjes der THEE THOMSON van af heden uiterlijk des Dinsdags naar het Hoofdkantoor op te zenden. 17 Februari viel de prijs ten deel aan den heer J. P. Roos, Zaandijk; de premie aan de winkeliers waar de thee gekocht was, de heeren Gebr. Stolp aldaar28 Februari de prijs aan Mej van Beveren, Appelmarkt, Zierikzee; de premie aan den win kelier, den heer L. v. Beveren aldaar. Deze Thee Thomson is van f 0.75 tot f 8 per 5 ons verkrijgbaar bjj te Texel: Wed. J. BROUWER; C. G. KUIJPER en F. v. d. VIS; te OudeschildK. G. BROUWER; te WaalJ. BRUIN te Burg op TexelD. C. DROS te Cocksdorp: Wed. BRANS—Blom. Importenr voor Nederland, AMSTERDAM. vraagt tegen 1 MEI als meid alleen wasch buitenshuis.) Notaris te Texel, in het hótel DEN BURG- alhier Voor JACOB Ph. BAKKER. Ongeveer 80 Aren BOUWLAND genaamd Ane Kikkertsland gelegen bjj den Burg. In Kavels, I 9: n 1 0 Ondertrouwd '6'

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2