N°. 670. Donderdag 8 Maart. A'. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Binnenland. Dit bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dun Bubo SO Cts. - Franco per poet door go- heel Nkdhbland 45 Cta. - Naar Ambbika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE^ROOIJ, Parkstraat, nrnniCCi ncncci TC siën. Wierum ontving van de som f 400 en in het verslag der commisj Büüö op Texel SCHOOL MET UITGEBREID LEERPLAN. De BURGEMEESTER van TEXEL, brengt ter ennis van belanghebbenden, dat de jaarljjkache telating van leerlingen op bovengenoemde school, il plaats hebben op 1 April 1894, waartoe men ,ch vóór 10 Maart a. s. moet aanmelden by het etrokken Hoofd der school. Aangezien het onderwijs op bovengenoemde irichting over vijf leerjaren verdeeld is en eene jdige plaatsing zeer in het belang der leerlingen il zijn, wordt de ouders aanbevolen, voor hunn,e inderen plaatsing aan te vragen, zoodra deze en leeftijd van negen jaren bereikt hebben. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het [oofd der school, de Heer H. Groenewold. Texel, 28 Februari 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 7 Maart 1894. Den 14 Maart a. s. zal de Heer P. S. Bakels, rroeger pred. bij de Doopsgezinde gemeente Ihier, thans als zoodanig te Koog a/d Zaan, tjne 25-jarige ambtsvervulling herdenken. - Texel heeft kans eene zekere beroemd- leid (beruchtheid) te verkrijgen wanneer wij Btten op het volgende bericht, dat wij in en elders verschijnend blad lezen en hetwelk jet onmogelijk zeer spoedig de rondte in de ers zal doen „Het geschil tusschen het bestuur der ge- neente Texel en dat der dertig gemeenschap- elijke polders, over het onderhoud van den Weg tusschen de dorpen Burg en Waal, Ifchijnt nog altijd niet op bevredigende wijze te zijn opgelost. Intusschen wordt het groot -pgerief door het publiek het meest gevoeld. Heen bij 't volle daglicht, en met zeer groot (leid en voermanskunst, kan men stapvoets weg doorworstelen. Reizigers van elders, ïzekeren dan ook, dat zij in Nederland te rgeefs naar zulk een toestand zouden moeten Bken." juDESOHiLD, 6 Maart. Nimmer te voren is dezen tijd des jaars de garnalenvisscherij slecht geweest als thans. In de vorige week was er meer dan een rnalenvisscher, die voor zijn deel nauwelijks a kwartje per dag had verdiend. Wanneer m bedenkt dat de vastentijd, ook wat de jzen betreft, voor de garnalenvisscherij het ordeeligst is en daarbij in aanmerking neemt, .t gewoonlijk half Mei de visscherij eindigt, i het volstrekt niet te verwonderen, dat elen den zomer met groote bezorgdheid te emoet zien. Geheel ten voordeele der weduwen en reezen der verongelukte visschers van Wierum n Terschelling, in den sneeuwstorm van 1 Dec. I, gaf de Heer G. Hovens Gréve, te Steenwijk, m drietal kerstvertellingen uit. Yan de ïivere opbrengst kon dezer dagen, als voor- jpige s^-ting, een bedrag van f 500 worden -- „0fl aan de beide liefdadigheidscommis- siën. Wierum ontving van de som f 400 en Terschelling, waar de zeeramp gelukkig veel minder offers eischte, f 100. Vermoedelijk kan het totaal later met nog f 100 ongeveer worden verhoogd. Als iets zeldzaams wordt uit Os gemeld, dat aldaar de ruim 101-jarige weduwe A. van Heesch aan het gemeentebestuur vergunning heeft aangevraagd tot verkoop van sterken drank in 't klein. Te Amsterdam werd eene bestelling van 1000 sigaren aan eene woning op de N. Heeren gracht bezorgd. Een paar uren later kwam een man namens den leverancier de sigaren terughalen. De vrouw des huizes dacht er ongelukkigerwijs niet aan van den man eenig bewijs te vorderen en voldeed aan zijn verzoek, met het gevolg dat nu een oplichter de vruchten van zijn welgeslaagde streek geniet Men kan tegenwoordig niet voorzichtig genoeg wezen. De aanvoer van Sinaasappelen te Amster dam is zoo groot, dat de lading der beide stoombooten, die geregeld tusschen Amsterdam en Huil varen, er nagenoeg geheel uit bestaat. De booten brengen telkens een overvloed van de smakelijke vruchten uit laatstgenoemde plaats mede. Het schijnt dat de oorsprong van het valsche zilvergeld, dat in de laatste tijden hier te lande in omloop is, in onze Indische bezit tingen gezocht moet worden. Dezer dagen ontving een der grootste ban kiershuizen te Amsterdam een bezending baar geld, uit Indië, waarbij voor meer dan duizend gulden valsch geld was. Nv. d. IX) Voor eenige dagen vermiste iemand te Amsterdam uit zijn woning zijn jas. Maandag het Spui aldaar passeerende, kwam hij iemand tegen, die naar zijn meening dat kleedingstuk aan had. Hij hield hem staande, bekeek de jas nauwkeurig en gaf niet onduidelijk te kennen, dat hy zijn rechtmatig eigendom wilde terug hebben. Nu zette de dief het op een loopen en rende de Spaarpotsteeg door, achtervolgd door de politie en eene menigte menschen. Een agent maakte gebruik van zijn signaal hoorn en nu duurde het niet lang, of de vlugge vogel werd gearresteerd. De weduwe en de vijf kinderen van den te Apeltern aan cholera nostras overleden klompenmaker zijn insgelijks ongesteld ge worden, onder dezelide verschijnselen, als waaraan de vader zoo plotseling is overleden. De heer van 't Lindenhout schrfjft in „Het Oosten", in de rubriek „Kroniek der Weeainrich- ting", naar aanleiding der openbaarmaking van het Neerbosch-rapport „W(J zijn de heeren zeer dankbaar voor de moeite en zorgen, die zy zich getroost hebben om onze zaken te onderzoeken. WD vestigen bfj vernieuwing de aandacht onzer lezers op dit rapport en hopen, dat velen het in zijn geheel zullen lezen. De verbeteringen waarop daarin gewezen wordt, hopen we zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen, zoodra de noo- dige gelden daarvoor inkomen." Waarschijnlijk naar aanleiding eener zinsnede in het verslag der commissie van onderzoek, die betrekking heeft op mevrouw v. 't Linden- hout, schrijft hij „Dertig jaren lang is onder meer dan 2600 kinderen, meisjes en jongens, die tamelijk vrij met elkander hebben omgegaan, nog nooit een geval voorgekomen, dat een meisje op Neer bosch ten val is gebracht. Dit is te danken aan de aanhoudende zorg en liefde mijner ge liefde vrouw. Had deze niet dag en nacht ge waakt voor de eerbaarheid van de weesmeisjes, wees daarvan verzekerder zou wat meer op Neerbosch hebben plaats gehad, waar men met grond over had kunnen lasteren, dan nu ge lukkig het geval is. Natuurlijk, en dit zal elk huismoeder moeten toestemmen die op dit punt eenige ervaring heeft gemaakt, loopt men hier door gevaar, niet altijd als de liefste te worden beschouwd en dikwerf woont nog jaren daarna wraak in het harte ook bij goede vrouwen, waar een oudere in jaren hen in hun jeugd heeft tegengehouden om een groote dwaasheid te begaan en zich in ellende te storten. Dank baarheid oogst men op dit gebied zelden en toch is dit een zeer voorname factor bjj de op voeding der meisjes." De plaatselijke Commissie van toezicht op het' Lager onderwijs te Hilversum heeft aan den Gemeenteraad voorgesteld de ver ordening voor de schoolcommissie zoodanig te wijzigen, dat het mogelijk wordt aan het zestal heeren leden van haar college twee vrouwelijke leden toe te voegen. Te Surhuizum zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag 11. eenige jonge maagden handgemeen geweest, zóó, dat de politie er bij moest worden gehaald. Zij bedienden zich gelukkig niet van messen, maar van hare muilen als wapenen, waardoor er geen bloed werd vergoten en het met builen afliep. Het burengerucht was vervaarlijk. Te Sneek ontstond in de vorige week brand in de gevangenis, welke aangestoken was door een gevangene. De man had zyn stroozak in de gaspit gehouden en toen deze goed brandde, had hij door hevig kloppen tegen de deur hulp gevraagd. De brandweer bluschte het vuur in een uur tijd. Alle cellen zijn door het vuur beschadigd, zoodat de ge vangenen, die in het naastgelegen paleis van justitie in veiligheid waren gebracht, zijn opgezonden naar Leeuwarden. De schade wordt geschat op ongeveer f 3000. Naar men verneemt, zullen binnenkort nieuwe muntbiljetten van f 10 vervaardigd worden. Zal nu daarbij de practische vinding der Amerikanen worden toegepast, om een draad door het papier te brengen, zoodat eventueele vervalschers beginnen moeten met eerst het papier voor hunne industrie te vervaardigen? Het is bij herhaling door deskundigen aange toond, dat onze bank- en muntbiljetten door de photografie volkomen kunnen worden weergegeven. Een ontwikkeld wethouder. Uit het verslag van eene gemeenteraadszitting te Stratum blijkt, zegt „De Gemeentestem", dat een der wethouders aldaar lezen nog schrijven kan, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1