P. 674. Donderdag 22 Maart. A". 1894 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor qjen Bubs 30 Cfcs. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Ammnta en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 8QNNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuks op Texel ariyksche toelating van nieuwe leerlingen op de O. L. Scholen. 8 BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter nis van belanghebbenden, dat de iasriyksche ating van nieuwe leerlingen op de O. L. Scholen le Gemeente, zal plaats hebben op 1 April 1894, ,rtoe men zich vóór 26 Maart a. s. moet melden bij de betrokken Hoofden der Scholen, er overlegging van het vaccinatie-bewijs. Texel, 8 Maart 1894. De Burgemeester voornoemd,, Strick van Linschoten. RAADSVERGADERING, ie BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL -elet op art. 41 der Gemeentewet; irengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis de ingezetenen, dat eene vergadering van Raad door hem is belegd op Donderdag, den 22 t a. s., des voormiddags 11 uur, in de daar- bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 19 Maart 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen Jededeelingen. Ingekomen stukken. Benoeming leden stembureau. Vaststelling Kohier Hoofdeljjken omslag dienst 1894. TEXEL, 21 Maart 1894. !ij de Maandag gehouden aanbesteding voor bouwen van een boerenwoning, in Ongeren, en 9 inschrijvingsbiljetten ingeleverd, volgt Daalder, Burg, f 2750.— Daalder, Oosterend, f 2700.— C. Timmer, f 2690.— Dalmeijer, Waal, f 2685.— H. Plavier, Burg, f 2517.— fz. Bruin, f 2425.— H. Geus, f 2425.- Geus, Waal, f 2414.— Smit, Burg, f 2334,91 let schilderwerk is onder gemelde inschrij- ;sommen niet begrepen. Aan de laagste ihrijver is het werk gegund. - Op de markt van Maandag werd geen aangevoerd. - Jl. Zondag werd voor dit jaar het eerste fitsei op Texel gevonden. Wij herinneren belangstellenden dat enavond vanwege het Nutsdepartement 3 buitengewone vergadering wordt gehouden irin als spreker zal optreden Ds. van eff, van Leiden. - Dank zij de ijverige en onvermoeide 'ngen, zoowel van den rijksveldwachter te eschild, als van de gemeente-veldwachters Oudeschild en den Burg, is het mogen ikken de persoon te arresteeren, die zich uit e schuit, liggende in de haven alhier, een ied pak wist toe te eigenen, ten nadeele Jacob Huisman te den Burg. a door den Burgemeester te zijn verhoord, werd hij Maandag jl. gevankelijk naar de strafgevangenis te Alkmaar overgebracht. Oudeschild, 20 Maart. Tot koster bij de Herv. Gem. alhier is benoemd, de Heer C. Jz. Backer. Het mannenkoor „Amicitia" is voor nemens op den tweeden Paaschdag in de „Zeven Provinciën" eene uitvoering te geven, onder directie van den Heer G. Klazinga. De zang nummers zullen door voordrachten, enz. afge wisseld worden. Oosterend, 20 Maart. De onlangs op Onrust gestrande blazerschuit, toebehoorende aan schipper J. Wuis, van Oost, is afgebracht en ligt thans in de haven van het Nieuwediep. Het casco schijnt in beteren staat te verkeeren, dan men verwachtte. J.l. Zondag werd door een paar jongens van hier reeds een kievitsei gevonden, hetwelk zij verkocht hebben voor i 0,50. Dat is stellig veel te goedkoop 1 Ontbinding der Tweede Kamer. De „Staatscourant" bevat het volgende koninklijke besluit In naam van Hare Majesteit Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk Op de voordracht van den Raad van Minis ters van 17 Maart 1894, no. 62, Kabinet Gelet op art. 103 der Grondwet; Hebben goedgevonden en verstaan te be palen Artikel 1. De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Dinsdag 20 Maart 1894, des namiddags te drie uren. Met ingang van 21 Maart is mr. G. van Tienhoven op verzoek eervol ontsl. als min. van Buitenlandsche Zaken, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan H. M. en den lande bewezen en is het beheer van het departement ad interim opgedragen aan den minister van Marine den heer J. C. Jansen. Vrijdag jl. is onder het dorp Kubaard het eerste kievitsei gevonden. Het vinden van dit eerste ei is voor die streken altijd eene heugelijke gebeurtenis, daar hiermee het eierenzoeken seizoen wordt geopend. Boven dien is het een buitenkansje voor den vinder, daar er voor het eerstgevonden ei in de laatste jaren steeds f 15 wordt uitgeloofd. De ge lukkige vinder was het achtjarig zoontje van een werkman. In de provincie Friesland maken velen tegenwoordig eene flink daghuur met het vangen van goudpluvieren (wildsters) die hij den poelier f 0,35 opbrengen-. Vrijdagavond zijn door de politie in de Wagenstraat te 's Hage bij het Casino waar voor de eerste maal werd opgevoerd het sensatiestuk: „Valsche bankbiljetten of Amster dam in rep en roer," in beslag genomen circa 1250 strooibiljetten in den vorm van bank papier van f 100. Op deze biljetten ontbraken nummers en handteekeningen, en aan de achterzijde waren drie coupletten gedrukt. Overigens hadden zij, wat teebening en grootte betreft veel overeenkomst met echte bankbiljetten. Met het oog op artikel 440 Wetboek van strafrecht luidende „Hij, die drukwerken, of stukken metaal in een vorm, die ze op munt speciën doet gelijken, vervaardigt, verspreidt of ter verspreiding in voorraad heeit, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden, enz." heeft de politie proces verbaal opgemaakt tegen 3 colporteurs, wegens het verkoopen, en tegen den directeur van het Casino wegens het in voorraad hebben van dit drukwerk. Spek voor soldaten. Herhaaldelijk is in den laatsten tijd de vraag behandeld, waarom het spek voor gevangenen te Breda bi) eene gehouden aanbesteding zooveel hooger in prijs kwam dan spek voor de militairen in dezelfde plaats. In No. 27 van het „Orgaan van den Nederland- schen Slagershond" komt daaromtrent eene opheldering voor, waaraan hetvolgendeontleend is: Vóór 1 Januari 1893 was het ook bij de aanbe stedingen, vanwege het departement van oorlog ten strengste verboden, Amerikaanseh spek dat veel minder in qualiteit is dan het Hollandsche te leveren. Toch kon hiermede zeer veel gefraudeerd worden, daar de militaire autoriteiten bijna nimmer zoo juist als deskundigen konden optreden, dat zij het verschil tusschen beide qualiteiten wisten te constateeren. In 1891 werd toen de Nedérlandsche Slagershond opgericht, waarvan de leden met het wettig door den Bond gedeponeerde handelsmerk het inlandsche spek stempelden, en van dat oogenblik af was voor de Regeering de zekerheid te verkrijgen, dat het gestempelde Hollandsche waar was en in het vervolg dus by de aanbestedingen fraude voor komen kon worden. Het lag natuurlijk direct op den weg van den Nederlandschen Slagerabond zich tot de verschillende ministers te wenden met het verzoek, om nu voortaan, by de te houden aanbestedingen, het hebben van het merk ver plichtend te stellen. Koloniën voldeed hieraan: Marine wees kortweg at, maar de minister van oorlog wees niet alleen af, maar veranderde van dat oogenblik ook de voorwaarden van aanbesteding en concludeerde, dat thans (van 1 Jan. 1894 af) ook Amerikaanseh spek mag geleverd worden. Wat dus streng was verboden, voordat men eenige garantie had, dat het verbod kon worden nagekomen, werd toegestaan op het oogenblik dat de garantie -in den vorm van het handels merk van den N. S. B. bestond. Waar de gevangene zich dus kan voeden met echt degeiyk Hollandsch spek, biyft voor den Nederlandschen soldaat alleen het goedkoope Amerikaansche spek over. Bij eene op Zondag te Oosterhout ontstanen twist tusschen een veld-artillerist uit het garnizoen Breda en eenige burgers, ontving een dezer laatsten van den militair eenige sabelhouwen over het aangezicht, terwijl een groot stuk van den kin werd afgebeten. Hij werd nog denzelfden avond verbonden, Den militair werd zijn sabel ontnomen, wat hem vermoedelijk eene niet geringe straf zal bezorgen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1