Binnenland N°. 676. Donderdag 29 Maart. A\ 1894. Nieuw®» en Advertentieblad. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dbn Buna 80 Cts. Franco per post door ge heel Nkdebland 45 Cts. Naar Ahbzuka en andore landen met verhooging der porto's. Advert entiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prigs der Advertcntiên Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGEVELB DE RQOIJ, Parkstraat, Bobo op Tmar, TEXEL, 28 Maart 1894. De muziekuitvoering van het fanfare-corps an den Burg, op Maandagavond jl., voldeed reder goed. Het programma, voor een deel ls de uitvoering op 7 Maart jl., had deze erandering ondergaan dat de nummers voor iano en viool waren weggelaten en daarvoor enige nieuwe nummertjes voor blaasinstpu- ïenten in de plaats waren gesteld. Voor de financiën der Vereeniging zou een aimer opkomst van belangstellenden wel renscheljjk zijn geweest; wij willen evenwel renschen dat niet mindere belangstelling de orzaak zal zijn geweest van het minder druk Moge het fanfare-corps, waarvan de leden iet lust en ijver zich oefenen, onder een lirecteur die geheel belangloos zijn moeielijke aak vervult, steeds die steun en waardeering ndervinden welke tot instandhouding van het Drps zoo onmisbaar is. Wij vleien ons dat het corps zich nu dezen omer eens in het publiek zal laten hooren. - Op de deze week gehouden markt was og geen vee aangevoerd. Oudeschild, 27 Maart. De uitvoering door et mannenkoor „Amicitia," gisterenavond in e „Zeven Provinciën" gegeven, mag als goed Bslaagd beschouwd worden. Onder directie an den Heer G. Klazinga, werd een tiental ummers gezongen, en meerendeels zeer cor- jet uitgevoerd. Ter afwisseling van den koor- png, was een alleraardigst programma samen- Bsteld van voordrachten en zangstukjes, ilijkens de toejuichingen welke na ieder iniummer weerklonken en de stilte, die bij 't ;ejoordragen heerschte, scheen ook dit deel van ait programma flink in den smaak te vallen. .en gezellig bal was 't slot van den prettigen iltvond. In de kermis week moet „Amicitia," plan afebben zich andermaal in 't openbaar te doen oren. - Naar gemeld wordt, bestaat het plan, het O-jarig bestaan van het Kon. Instituut van de jtarine te Nieuwediep in October a. s. feestelijk herdenken door eene reünie van actieve en jspensionneerde zee-officieren. De reünie zou Amsterdam gehouden worden. L. D.) - Door Gemeente-secretarissen in verschil- Jpnde gemeenten des lands is aan de Koningin- egentes een adres ingezonden, omin het ie srlang in de Tweede Kamer te behandelen ,ii atwerp tot wijziging van de Gemeentewet, m Bpalingen op te nemen tot verbetering hunner Dsitielo. door het regelen hunner jaar- 3i edde, meer in verband met hunnen zich ie -Beds uitbreidenden gewichtigen werkkring a. het onder staats- of ander toezicht stich- li m van een weduwen- en weezenfonds; en het daarheen te leiden, dat een eind ome aan het willekeurig ontslaan van ge- leente-secretarissen uit hunne betrekking. In de vergadering van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, Woensdag jl. te Abbekerk ge houden, deed de Heer J. M. Billroth te Hoorn, mededeeling van den uitslag der proefnemingen tegen het kalf verwerpen der koeien. De geringe belangstelling, wat betreft het beschikbaarstellen van beesten voor de bewerking was weleenigs- zins teleurstellend, doch de verkregen resultaten waren overigens alleszins bevredigend. Bij den heer Vijn te Twisk waren 9 koeien ingespoten, met dit gevolg dat alle op tijd hadden gekalfd even goede uitkomsten waren verkregen by de koeien van den heer Donker te Wognum. By dezen had eene koe de inspuiting opzettelijk niet ondergaan, en het beest had weder het kalf verworpen. Da heer Billroth verzekerde, dat de inspuiting geen merkbaar nadeelige gevolgen had op den groei' der koeien, en de kosten waren zeer geringvoor 20 koeien hoogstens f 10 per jaar, dat is dus niet meer dan f 0,50 per koe. Ook in het buitenland, met name in Sleeswijk- Holstein, waar door dr. Koch 4111 koeien waren ingespoten, waren even gunstige resultaten ver kregen. Bevreemdend is het dan ook, dat niet meer veehouders hun beesten de bewerking laten ondergaan, daar by het verwerpen, dat dikwijls voorkomt, het kalf weg is, en de melkopbrengst in den eersten tijd gering is, dat tot een niet onbelangrijke schade leidt. Met zekerheid kan thans bericht worden dat te Beekbergen een kolonie wordt opge richt op christ. gebied om aan bedelaars en zij die buiten staat zijn in hun onderhoud te voorzien, kost en inwoning te verschaffen en te trachten hen op te leiden tot nuttige leden der maatschappij. Door de commissie zijn voor dat doel reeds 2 bouwplaatsen, groot ruim 17 H.A., aange kocht en wordt nog voortgegaan geschikte terreinen uit te zoeken, waartoe in deze gemeente ruimschoots gelegenheid bestaat. Een nieuwe watermolen. Op de plaats van den in 't vorige jaar afgebranden molen op den Sloterdijkermeerpolder is een nieuwe watermolen gebouwd van bijzondere constructie. Hij bestaat geheel uit ijzer, heeft 8 wieken en moet het water opbrengen door draaiing van vinnen in een gemetselde kuip. Deze molen, tot heden eenig in ons land, waarvan de ontwerper is de heer v. d. Made te Loenen, is bijna gereed. Met belangstelling wordt de proefmaling, welke eerstdaags zal plaats hebben, tegemoet gezien, wijl alsdan blijken zal of 't met deze constructie mogelijk is het water tot eene hoogte van 4 Meter op te voeren. Door de nasporingen van den burgemeester van Edam kwam dezer dagen het volgende feit aan het licht Te Volendam binnen die gemeente woont zekere C. K., beter bekend onder den naam van den „poffer-bakker". Gelijk meest alle Volendammers heeft hij een bijnaam, en daar hy onder dien naam beter bekend is, zullen wij maar voortgaan hem daarmede aan te duiden. De „pofferbakker" dan zat (voor eenigen tjjd) in geldelijke verlegenheid. Hoe nu aan contan ten te komen Hij bedacht het volgende Zijne dochter stuurde hij naar den vracht schipper van Volendam op Edam, en vertelde dezen hoogst eenvoadigen man, dat de heer pastoor gezegd had, dat hij f 150 moest heb ben. Kwam dat geld niet, dan zou de moeder van den vrachtschipper sterven; zfj vertelde er zelfs ook by, dat hij er volstrekt niet met den heer pastoor over spreken mocht, want zeide zij „dan wordt jou het hoofd afgeslagen"! Onze vrachtschipper wist in Edam geld te leenenhij bracht het by den „pofferbakker", die het binnenpalmde. Een poosje later stuurt de „pofferbakker" zijne dochter weder naar denzelfden vrachtschipper, met de boodschap„dat de heer pastoor te Volendam nu f 200 moest hebbenkomt het geld niet, zoo sprak zy dan moet mijn broer een visschersknecht in zee van boord vallen en verdrinken. Maar komen de f 200 wel, dan zal de heer pastoor missen lezen en behoeft Dirk niet te verdrinken." En weder wist onze eenvoudige man f 200 machtig te worden (nu van een fabrikant uit Deven ter, waar hy heen reisde), en weder borg onze „pof ferbakker" de gelden in eigen buidel. Van een ander te Volendam wist hij later f 40 los te krygen, en misschien zou er nog meer in zyn bezit gekomen zyn, wanneer de zaak ten laatste niet aan de politie was ter oore gekomen. De pofferbakker liep eindeiyk in den val. Aan zyn zwager (alias de bollen-prikker) vertelde hy dat zyne vrouw (die reeds lang dood was) hem gedurig in haar doodshemd verschoen, en dat zij niet kon „rusten" of er moest f 200 wor den betaald bij den heer pastoor. De zwager moest bij mej. de wed. W. te Ilpendam (in welk dorp hy by na dagelyks met visch vent) om f 200 vragen voor den pastoor van Volendam. De zwager (even onnoozel als de Volendam- mer vrachtschipper) gelooft aan de praatjes, en komt om f 200 vragen bij mej. W. Deze heeft wel f 100, maar niet f 200; zij zendt Jaap, den vischventer, dus naar den heer pastoor te ilpen dam, om de andere f 100. De heer pastoor te Ilpendam begreep natuuriyk, dat er bedrog in het spel was; vermoedeïyk zal hy zyn col lega te Volendam wel een wenk hebben ge geven, en allicht is dit misschien de oorzaak geweest, dat er een einde kwam aan het spel van logen en bedrog. De „pofferbakker" zal nu andere „poffers" moeten gaan bakken, want de burgemeester van Edam (tot welke gemeente Volendam be hoort) heeft hem gevangen genomen, en gesteld ter beschikking van den officier van justitie by de arrond.-rechtbank te Haarlem. In Friesland is eene vereeniging opge richt, hoofdzakelijk uit landbouwers, hand werkslieden en arbeiders bostaande, ten doel hebbende te onderhandelen of emigratie door kolonisatie ook mogelijk is en, zoo ja, waarheen de stroom dan het best zal kunnen worden geleid. Daartoe wenscht zij eene commissie van practische mannen naar Noorö-Amerika te zenden, om eenige staten te bereizen en bij terugkomst over verschillende zaken, haar bij instructie aangeduid, uitvoerig te rapporteeren. Mocht het rapport der commissie gunstig luiden, dan wenscht zij, ter verbetering van de maatschappelijke toestanden in deze provin cie, emigratie op groote schaal te bevorderen. De vereeniging, die den naam „Onderzoek" draagt, is begonnen te trachten gelden, voor de uitzending van bedoelde commissie benoo- digd, bijeen te brengen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1