Buitenland. In een onzer huizen van bewaring werd dezer dagen iemand binnengebracht, die één dag subsidaire hechtenis moest ondergaan, wijl hij een hem opgelegde geldboete van 50 ct. niet wilde betalen. De man zag er armoedig uit; toch vond men bij visitatie, gelijk dit bij het insluiten altijd geschiedt, ruim f 3000 aan bankpapier bij hem. Het kostte heel wat moeite hem te bewegen die bezitting, zoo zorgvuldig door hem verborgen, zij het dan ook maar tijdelijk, af te staan. (N. v. cl. D.) Te Heerenveen hadden in den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen plaats van op de bleek liggende goederen, looden pijpen, enz. Aan den commandant der aldaar gevestigde brigade marechaussees is het gelukt de schul dige te ontdekken, waardoor een van de treurigste voorbeelden van exploitatie van kinderen aan den dag gekomen is. De diefegge toch, die bekend heeft een vijttiental dief stallen te hebben gepleegd, is hetzelfde zeven tienjarig meisje dat voor 14 dagen terecht stond wegensoplichterij bij twee banketbakkers Bij eiken avond werd Wietske K. er door hare stiefmoeder op uitgezonden, en kwam zij met ledige handen te huis of was de buit te gering, dan werd zij meedoogenloos ge ranseld en haar alle voedsel onthouden. Geen wonder, dat hare lichamelijke en verstandelijke ontwikkeling leden onder zulk een stelsel van opvoeding. Het kleine, verwilderde en toch listige kind, zeer vervuild, maakte dan ook een treurigen indruk. Zoo groot was de vrees voor hare stiefmoeder, dat zij smeekte om in de gevangenis te worden gebracht. De justitie vond echter geen termen. Er is zoowel tegen haar als tegen hare stiefmoeder proces-verbaal opgemaakt. In een scheersalon in de Kortestraat te Arnhem was een recruut, sedert korten tijd in dienst, juist ingezeept toen een officier binnentrad om dezelfde operatie te ondergaan. Nauw had de ingezeepte hem opgemerkt of hij sprong van zijn stoel, nam de militaire houding aan en riep met donderende stem „Orrrrde 1" Groote verbazing van de aanwezigen en niet minder van den luitenant. Het bleek dat den recruten wordt geleerd bij het binnen treden van een officier in de kamer (bedoeld wordtsoldatenkamer,) te roepen: ordeOnze jeugdige militair had zulks in wat ruimer zin opgevat en meende dat in elke kamer, waar een officier kwam, aldus gehandeld moest worden. In Frankrijk wordt een felle strijd gevoerd tegen kunstboter of margarine, welker verkoop de belanghebbenden geheel verboden wenschen te zien. De botervrienden maken zich nu zeer ongerust over het gerucht, dat van een naar Nederland gezonden commissie, al de leden op één na van tegenstanders der margarine bekeerd zouden zijn tot voorstanders van den reglementairen verkoop daarvan. De wijze waarop hier te lande de kunstboter wordt bereidt, deed, naar men zegt, de heeren van overtuiging veranderen. Het officieel rapport der commissie is echter nog niet uitgebracht. Amsterdam kan ook gewagen van een dynamiet- aanslag. Hfj heeft plaats gehad in een bovenwoning in de Oldenbarneveldtstraat. Het „Hbld deelt dienaangaande het volgende mede: Een familie, daar woonachtig, had het voorrecht Donderdagochtend den wagen met postpakketten voor de deur te zien stil houden. Aan de vrouw des huizes werd een postpakket overhandigd, afkom stig uit Hannover, en waarop stond geschreven: „Voorzichtig behandelen." De vrouw draaide het ding om en om en wist niet recht wat te doen. Open maken Als er eens dynamiet in zat. Je kondt niet weten in dezen t(jd. Het pakje zag er zoo verdacht uit Rond, precies de vorm van een bom. Een grauw, vuil papier er om en dan uit Duitschland, waar het goede ruensch geen kennissen had. De zaak was verdacht, en toch - het adres was juist, alleen datvoorzichtig behandelen. De dochter kwam er b0, want den vader, wiens betrekking meebrengt dat h(j 's nachts moet waken de man is bakker en die rustig sliep, wilde men niet webken. Voorzichtig werd het papier afgewikkeld, en toen kwam een blikken bus te voorschfln. Geen twijfel meer, dat was een dynamietbom. Aan verder openen werd niet gedacht; het gevaarlijke voorwerp werd in een emmer water gestopt en toen het op die wijze onschadelijk was gemaakt, werd de politie gewaarschuwd. Deze kwam en nam het ding voorzichtig mede naar het bureau. Daar werd proces-verbaal opge maakt, werden moeder en dochter gehoord, en het gevaarlijke voorwerp eindelijk met alle voorzorgen geopend. De bus bevatte niets; het was een vuile smeerbus, zooals op fabrieken veel worden gebruikt. Slachtoffers zijn dus niet gemaakt, en de geheele „aanslag" was niets dan eene misplaatste wijze om schrik aan te jagen. Die aardigheid was tegen de dochter des huizes gericht geweest. Indertijd had de familie een com mensaal gehad, een Duitscher, die soms kennissen bfl zich kreeg, ook Duitschers. Deze trachtten het hof te maken aan de dochter, doch noch z{) noch hare ouders wilden iel s daarvan weten, en den heeren werd de toegang verder ontzegd. Onderwijl werden zij, wegens het niet vervullen van hun dienstplicht over de grenzen gebracht en eenmaal in Hannover hebben zi) deze flauwe wraak neming verzonnen. Voor eenige dagen hadden zjj nog doen informeeren of de bedoelde familie nog in de Oldenbarneveldtstraat woonde. Berichten aan vischschepen. Vaak gebeurt het dat vischschepen met hun vangst aan de markt komen en daar wegens overvloed van visch slechts geringe prijzen kunnen maken, terwijl op eene andere plaats meer geld voorde lading te krijgen zou zijn. Menige reeder zou wel eens wenschen een bericht te kunnen zenden aan zijn schip om zoo spoedig mogelijk thuis te komen als de toestand der markt zoodanig is, dat h: hooge prijzen voor zLjn visch zou kunnen maken. Zoover zijn we echter nog niet, dat een geregelde verbinding kan plaats hebben tusschen den schipper op zee en den reeder op het land. Een inzender in de Deutsche Fischery Zeitung meent echter, vooral voor de Duitsche visscherij, een hulpmiddel aan de hand te kunnen doen. Hij wil n. 1. sommige vuurtorens, die in de nabijheid der meest bezochte viscbgronden staan als signaalstations gebruiken. Door middel van de telegraaf zend de reeder naar den vuurtoren een depêche, bestaande uit den naam van het schip en een paar letters, waarvan de schipper de beteekenis weet. Een signaal uit een paar vlaggen bestaande wijst den schipper aan, dat er een bericht voor hem is. Van te voren is er natuurlijk tusschen den reeder en den schipper afgesproken om op of omtrent een bepaalden datum in de nabijheid van den vuurtoren in kwestie te zijn. De kleine vertraging, die hiervan misschien het gevolg is, kan dubbel vergoed worden door de opvolging van het verkregen bericht. Ook de schipper moet op die vuurtorens gelegenheid hebben om berichten of vragen aan zijn reeder te zenden. Met het aan de hand doen van dit middel wil de inzender volstrekt niet beweren het lastige probleem te kunnen oplossen, doch hij hoopt dat daardoor de attentie op dit punt zal gevestigd worden, en er proeven zullen genomen worden om het mogelijke van zoo'n verbinding te beproeven. f Te Roubaix heeft Dinsdagavond iemand onder den kreet „Leve de anarchie I" in dronken schap de spiegelruit van een juwelierswinkel stuk geschopt en voorts met vole handen horloges, ringen, armbanden enz. op straat geworpen. Hij werd terstond opgebracht. Te Parijs zijn weer tal van huiszoekingen ge daan, maar ettelijke anarchisten, op wien men het gemunt had, waren „gevlogen." Twee werden in hechtenis genomen. Naar schatting worden alleen in het Duitsche rijk jaarlijks 250,000 kanarie vogels geteeld. Een groot gedeelte daarvan wordt uitgevoerd naar de Vereenigde Staten, die er ongeveer 100,000 per jaar ontvangen. Onder de laplanders, in Zweedsch-Lapland, heerscht tegenwoordig zoo bitteren nood, als in deze eeuw nog niet het geval is geweest. Aan leiding er toe is de eigenaardige toestand van de gevallen sneeuw in dezen winter. Terwijl de rendier-kudden anders zeer gemakkelijk hun voedsel (rendiermos), onder de sneeuw weten te vinden, is hun dit dezen winter onmogelijk. De sneeuw ligt zoo diep en is zoo hard, dat de rendieren er niet doorheen kunnen delven. Aan de zijde van Finland was echter voor de dieren rijkelijk voedsel te vinden en tengevolge daarvan gingen zij bij duizenden over de grenzen. Sedert tal van jaren echter heeft Finland ver bodsbepalingen gemaakt tegen het overschreden der grenzen door Laplandsche kuddentengevolge daarvan moet op ongeveer duizend dieren beslag zijn gelegd. Daar de rijkdom der Laplanders uit sluitend uit hun rendieren bestaat, zijn heel wat eigenaars er van tot den bedelstaf gebracht, tweede plaag voor de ongelukkige Lapland- de veelvraat, die in het land rondsluipt er derden rendieren doodt. Eenige der voornaamste officieren vat Leger des Heils te Londen hebben het plan vat een jubilé fonds, groot 50,000 pd. at. te brengen om het jubilé-jaar van „gene Booth's christelijk leven op waardige wfi vieren. Het plan bestaat, in Juli een internat! eongres te houden en een jubilé veldtocht den generaal te organiseeren door de Veree; Staten en Canada, die vier maanden duren den aanstaanden herfst beginnen zal. Heti», zal verdeeld worden over de afd6elingen, Jh de generaal den meesten steun wil verle# Generaal Booth heeft besloten de opbii van een aan hem vermaakt landgoed 20000 aan het fonds toe te voegen. Een Hongaarsch blad verhaalt van een die, zonder het te weten, zijn eigen docht vrouw genomen had. De man, Felix Sl geheeten, was 20 jaar geleden van zijne gescheiden en had zijn eenig kind, een aan eenige bloedverwanten toevertrouwdlO het kind als hun eigen dochter opvoedderk vader verhuisde naar Amerika en men hi van hem niets meer. Toen het meisje o werd, behandelden hare vermeende oudera slecht, zij verliet hen en ging op zestienjai leeftijd met een familie naar New-York, zij spoedig eene goede betrekking kreeg 'in Hongaarsch gezin. Als dienstbode kwam dikwijls inkoopen doen in een winkel naas woning van haren meester. Zij maakte als genoote een praatje met den eigenaar Ste die in het dienstmeisje der buren zijne doi niet herkende, evenmin als deze op het vermo kwam, dat zij in nauwe familiebetrekking a tot den man, wiens naam zij nooit gehoord Ten laatste huwden zij en leefden langen gelukkig met hun eenig kind Het verlai naar het vaderland dreef hen naar Europa te De dochter bezocht hare vermeende ouders spoorde het verblijf zijner doGhter na, wa aan het licht kwam, dat zijne vrouw nien anders was dan zijne dochter. - Een vaderlijk gemeentebestuur. In een kleine Saksische stad heeft het meentebestuur den tappers verboden aan i zetenen, die hun belasting niet hebben beti drank of bier te leveren116 van de inwoners zjjn daardoor ambtshalve tot afat fera gemaakt. - Gevaarlijk bedrijf. - Een tandheelkun te Berlijn werd dezer dagen bij een opei door een dame in den vinger gebeten. Ee uren later bleek bloedvergiftiging ontstaan zijn, die zich snel over zijn geheele lichaam breidde. Den volgenden dag werd hij ülhoo en stierf kort daarop. - De vrees van de inwoners van Santaiu, blijkt maar al te gegrond te zijn geweest, wist dat er zich nog eene hoeveelheid nitro cerine bevond in het ruim van de „Cabo Machics de stoomboot die verleden jaar in de vloog, waarbij een deel der stad werd verwoei en de bevolking achtte zich niet veilig, zool het gevaarlijke goedje op den bodem der ha lag. Daar het onmogelijk bleek de nitroglyce te verwijderen, had de regeering last gegei alles onder de noodige voorzorgsmaatregelei laten springen, waartoe nu reeds een aam was gemaakt met de voorbereidende werkza heden. Terwijl de duikers beneden in het wrak waren, had onverhoeds de ontploffing j Wat daarvan de oorzaak is geweest, zal nooit opgehelderd worden, daar de duikers b ramp zijn omgekomen. Het juiste aantal doo is niet bekend, omdat nog eenige personen vern worden; dat der gewonden bedraagt 27. gebouwen werd geen schade toegebracht. In de stad heerschte natuurlijk groote onts tenis het volk was zoo verontwaardigd op autoriteiten, dat de gewapende macht noodig om de orde te handhaven. Alkmaar, 23 Maart. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 1022 Hectoliters, als- m f 5,50 f 77 Tarwe 15 Rogge 161 Gerst chev. 523 Haver Paardenboonen Bruine 108 Citroen Witte 5,- 3,35 5,50 6, 10, 11, ,12 8 0

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2