N°. 677. Zondag 1 April. A®. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 macmden Voor den Bubq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 19 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOIJ, Parkstraat, Boeg op Texel JACHT EIS VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER van TEXEL, brengt ter nnis van belanghebbenden, dat de blanco ver- ekschriften ter bekoming van Jacht-en Visch- ten en van kostelooze vergunningen tot uit- fening der visschert) van af heden ter secretarie r Gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, 29 Maart 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis a de ingezetenen, dat eene vergadering van in Raad door hem is belegd op Dinsdag, den 3 jril a. s., des voormiddags 11 uur, in de daar- or bestemde zaal ten Raadbuize dezer Gemeente. Texel, den 30 Maart 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen Mededeelingen. Ingekomen stukken. Verzoek J. Reuvers en H. Luitze om alsnog op de kiezerslijsten geplaatst te worden. TEXEL, 31 Maart 1894. In de Woensdag gehouden vergadering van t „Fonds tot remplaceering" alhier, werd ontbinding van genoemde Vereeniging sloten. De ontbinding zal echter niet eerder lats hebben dan wanneer de nog loopende ico's hebben opgehouden te bestaan. Tengevolge van het genomen besluit werd het bestuur geene verandering, door ver- izing, gebracht, doch het tegenwoordig be- lur opgedragen de zaak te beëindigen. De aanleiding tot het nemen van het besluit len meerdere deelname) is een merkwaardig iken van de verandering der tijden en pleit voor verminderde antipathie tegen het igen van wapenen öf voor eene minder nstig geldelijke toestand der ingezetenen. De Vereeniging werd opgericht den 1 Mei 16 en niet gewaagd is de onderstelling dat aanleiding tot oprichting er van, een gevolg irvan is geweestdat door Napoleon werd nietigd het voorrecht dat Doopsgezinden, uit igiëus oogpunt, (bij afkoop) werden vrij- iteld van het dragen van wapenen, alsook gevolge de later ingevoerde verplichte ing voor iedereen. erd vooral door Doopsgezinden aan de reeniging deelgenomen ook de Katholieken uien in grooten getale toe. Gedurende de 78 jaren welke de Vereeniging itond werden 853 personen als deelnemers ;eschreven, tegenover welke de Vereeniging :e verplichtingen nakwamdat zulks vaak «te offers eischte mag blijken uit het feit tijdens de Belgische onlusten van f 1600 f 1800 voor een plaatsvervanger moest rden betaald. iet altijd verkeerde de Vereeniging in gunstige fin. omstandighedenzelfs nog in het jaar 1880, toen de tegenwoordige boek houder, de heer S. Keijser Jz., die betrekking aanvaardde, stond de Vereeniging voor een beteekenend tekort. Na dien tijd is de toestand merkelijk ver beterd de Vereeniging heeft thans te beschikken over een kapitaaltje van nagenoeg f 2000 terwijl de verplichtingen der Vereeni ging nog slechts bestaan tegenover drie deel nemers; zonder verdere contributie-heffing zullen de aangegane verplichtingen worden nagekomen het kapitaal blijft daarvoor in reserve. Wanneer binnen enkele jaren de genoemde risico's hebben opgehouden te bestaan, zal aan het nog voorhandene kassa eene bestemming worden gegeven door het bestuur, aangezien de Vereeniging dan geene deelnemers meer heeft. De Vereeniging werd opgericht door de Heeren Pieter Jansz. Duinker, Jan K. M. Hillenius, Sijbrand Keijser, D. Ooikaas, H. Veenstra en Abr. Kikkert. Het tegenwoordig bestuur, de Heeren C. Keijser Pz., Voorz., S. Keijser Jz., Boek houder, Joh. S. Keijser, Aug. Keijser, C. B. Bakker en W. Jz. Smit, zal de zaak beëindigen. Opmerkelijk is het zeker dat hier het 3de geslacht van sommigen der oprichters, beëin digt, wat het 1ste geslacht in het leven riep. In eene gisteren avond gehouden ver gadering van het bestuur en de werkende leden van het Muziekcorps alhier, werden weder eenige aandeelen uitgeloot, (zie adv.) Verder werd besloten dat het muziekcorps zich in den aanstaanden zomer meermalen in het publiek zal laten hooren, en wel in de maan den Mei, Juni, Juli en Augustus. De eerste van die uitvoeringen zal vermoedelijk in het Park worden gehouden, op den tweeden Pinksterdag. Oüdeschild, 31 Maart. Reeds geruimen tijd geleden, werd er door den Texelschen Schippers- en Visschersbond op gewezen, dat de wrakken van de „Oulf of Panama," in de buitengronden, levensgevaar voor devisschers opleverden. Mitsdien werd opruiming ver zocht. Dit geschiedde nochtans niet. Nu er dezer dagen een Wieringer blazerschuit op heeft gestooten en de opvarenden, indien geen hulp in de onmiddelijke nabijheid ware ge weest, vrij zeker verdronken zouden zijn, hoopt men dat spoedig tot de verwijdering dier gevaarlijke wrakken zal worden over gegaan. Onlangs meldden wij, dat in een der polders van Noord-Holland (de Sloterdijker- meerpolder, gelegen in het gebied van de „Sloterbinnen- en Middelveldschegecombineerde Polders",) een watermolen zou gebouwd wor den van bijzondere constructie. Hij zou geheel uit ijzer bestaan, en 8 wieken hebben. Met belangstelling werd de proefmaling tegemoetgezien, die Zaterdag voor Paschen plaats bad; zij liep echter ongelukkig af. Hoewel er weinig wind was, is er het een of ander gebeurd, waardoor de wieken letsel bekwamen. Al het ijzerwerk der roeden is nu krom getrokken, en het geheel maakt den indruk van eene parapluie, waarvan alle baleinen verbogen zijn. In de verte gezien lijkt de molen nu een groote treurwilg Aan de papierfabriek van den heer H. Schut, te Loenen, werd door een weduwe, die oud papier sorteerde, een bankbiljet van f40 gevonden, dat zij aan haar patroon overhan digde. Van dezen ontving zij het geheele bedrag als belooning. Te Surhuisterveensehe-heide (Pr.) kwam, terwijl de vrouw van B. alleen thuis was, een man in de kamer met een zwart gemaakt gelaat. Hij vorderde van haar het geld, dat ze in huis had, en deed dit niet zonder be dreigingen. De vrouw nam eene geladen karabijn, welke bij het kabinet stond, en toen zij op hem aanlegde, koos hij het hazenpad. Zij grendelde nu haastig de deur, maar viel daarna in zwijm. Toen haar man thuis kwam, was zij nog zeer ontsteld. Te Maassluis had een verschrikkelijk ongeluk plaats. Terwijl op eene bovenwoning in de Stationsstraat een vijftienjarig dienst meisje bezig was de lamp te ontsteken, vatte een papieren schermpje daarboven vuur. Met haar voorschoot trachtte zij het teblusschen, doch dit had ten gevolge, dat het arme kindin minder dan geen tijd in lichtelaaie stond. In radeloozen angst snelde het de straat op en liep steeds schreeuwend en gillend van heteeneeinde naar het andere. De bewoners die op het angstig roepen naar buitenkwamen geloopen, verschrik ten op het zien van het brandende kind zóó hevig, dat zij weder in huis vluchtten en de deur achter zich sloten. Er heerschte een oogenblik een ware paniek. Een schoenmakersleerling viel van schrik tegen een lantaarnpaal aan; hij had wonden aan het voorhoofd en de wangen. Eindelijk wist een der aldaar gevestigde loodsen het brandende kind met een wollen deken te naderen en het daarin te wikkelen. Dr. Van der Starp, arts, was spoedig ter plaatse, terwijl ook later nog andere doctoren met hem alle middelen aanwenden om het kind in het leven te behouden. Het ongelukkige meisje is later overleden. Wij behoeven er -zeker niet bij te voegen onder verschrikkelijke pijnen en smarten. In de afgeloopen week hebben zich te Rotterdam 58 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Dit is het grootste aantal, dat zich gedurende de afgeloopen 6 maanden al daar binnen eene week voordeed. In den Bokstelschen gemeenteraad maakte een der leden de opmerking, dat de politie beter toezicht diende te houden op de naleving van art. 90 der plaatselijke politie verordening het reinigen der straten. De veldwachter, die onder het publiek aanwezig was tot het bewaren der orde, riep dat lid toe „dan kan ik bij uw broer wel aanhoudend proees-verbaal maken." De vergadering werd, als ware er niets voorgevallen, voortgezet I TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1