680. Donderdag 12 April. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika sn andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitgev&rs LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Bubg op Tkxïl TEXEL, 11 April 1894. - In de Maandagavond gehouden Huish. jrgadering van het Nutsdepartement Texel srd tot afgevaardigde naar de alg. verg. jnoemd de he9r C. A. de Braai, tot diens latsvervanger Jhr. Strick van Linschoten. [Voor leden van het Hoofdbestuur viel de ie op de heeren P. H. Hugenholtz Jr., te terdamMr. E. Fokker, te Middelburgen A. Böhringer, te .Maastricht, ie rekening over de alg. bewaarschool was ongunstig, de begrooting voor het volgend echter minder bevredigend, 'ot commissaris voor die inrichting werd enoemd de heer W. C. Reij. esloten werd verder nog om ter versprei- ig eenige exempl. aan te koopen van het kje „Onze kleeding", waarom en hoe moeten ons kleeden? - Op de weekmarkt van Maandag werd mog geen vee aangevoerd. - Dat de strijd over wel of niet uitbreiding in het kiesrecht waarom het dan toch deze verkiezing, volgens vele redenaars en anten-artikelen, heet te gaan onze olking vrij kalm laat, daarvoor mag zeker getuigen het feit dat alhier bij de Dinsdag louden verkiezing slechts 146 van de 579 toe gerechtigden aan de verkiezing deel- en; dat is ternauwernood 25%. Wellicht dt er elders meer belangstelling getoond, h anders zou men waar zulke cijfers spreken willekeurig geneigd zijn zich af te vragen het wel der moeite waardig is zooveel weging te maken, als in den laatsten tijd geschiedt, over eene zaak die een groot 1 van het volk volstrekt niet schijnt te Messeeren. opening der stembriefjes heeft Donderdag- rgen te 9 uur, te Helder, plaats. Diegenen van onze eilandbewoners welke niet gelegen komt een uitstapje te maken ir de bloembollenstreek bij uitnemendheid, enen thans evengoed genieten van het schoone izicht dat bloembollenvelden, wanneer zij vollen pronk staan, den toeschouwer bieden. Was de bloembollencultuur reeds gedurende lige jaren alhier niet geheel vreemd, op ligszins grooter schaal werd in het vorig jaar irmede voortgegaan door de firma J. M. ggelbout Co., welke nabij de Koog daar- )r een terrein in gereedheid deed brengen. )e eerste bloemenoogst op die velden is ins te bewonderen en wij verheugen er ons er dat, al is 't op bescheiden schaal, ook ons kunnen vergasten in de pronk die de streken van Haarlem zoo beroemd maakt. Tot het bezichtigen van de bloemen die in rscheidenheid van vorm en kleur het oog lien, werd dan ook in deze dagen, en niet I i minst Zondag jl., een heerlijke voorjaars- |g, een ruim gebruik gemaakt, en velen Inoten van het ongekend genot. [Zeker zullen velen met ons wenschen dat K ondernemers van deze cultuur, hunne moeiten en kosten zullen beloond zien met een zoodanige bevredigende oogst van bollen, dat het zal aanmoedigen tot meerdere uit breiding. Een nieuwe bron van verdiensten zou daardoor ook voor den werkenden stand zijn geopend. Men schrijft uit Den Haag aan het „N. v. d. D." De minister van financiën heeft aan ieder der leden van de ontbonden Tweede Kamer een mandaat op de schatkist gezonden van f 109,59, als schadeloosstelling als lid dier Kamer van 1 tot en met 20 Maart. Naar aanleiding hiervan wordt herinnerd, dat velen dier leden hunne kamers of huizen, waarin zij wonen, voor de geheele zitting hebben moeten huren. Zooals bekend is, krijgen ambtenaren, die ontslagen worden, in den regel het loopende kwartaal of minstens de loopende maand trakte ment. De grondwet zegt in art. 89 dat, behalve reiskosten aan de leden, als verdere schade loosstelling wordt toegelegd eene som van f 2000 's jaars. Art. 1039 van het Burgerlijk wetboek, dat aan den meester de bevoegdheid geeft om ten allen tijde, zonder het aanvoeren van redenen, de dienst- en werkboden weg te zenden onder verplichting aan hen, behalve het verschenen Iood, tot schadeloosstelling te betalen zes weken, terekenen van den dag, waarop zij uit den dienst zijn weggezonden, is op de Kamerleden niet van toepassing. Thans in het gunstige geval, dat een Kamerlid herkozen wordt, krijgt hij van 21 Maart tot 26 Mei geen traktement. Voor de boot van nieuwe constructie, genaamd „de Vlinder", van den Heer W. Kooij, te Huizen, welke boot, gelijk men weet te Amsterdam in den Binnen-Amstel ter bezichtiging ligt, moet, naar men zegt, eene som van f 30,000 geboden zijndit bod is echter door den uitvinder niet aangenomen. Niet te laat! Als een gunstig voor teeken voor de Paaschtentoonstellings-loterij voor 1895 te Schagen, verdient zeker ver melding, dat Donderdag jl. aldaar 10 kop boter werd verkocht voor 20 Schager loten 1895. (Z. Ot.) De heer G. H. Hintzen te Rotterdam, lid der thans ontbonden Neerbosch-commissie, dringt er in de „N. Rott." op aan geen verderen steun aan den directeur van Neerbosch te ver- leenen, voor en aleer deze beslist zal hebben verklaard „dat hij van verdere opneming van weezen zal afzien, en dat hij de gelden, die hem toevloeien zal besteden voor de hervor mingen, waarmede niet langer mag worden gedraald." In het dorpje Heppeneert, bij Maeseyck (Limburg) moet een vreeselijk drama zijn afgespeeld. De 14-jarige zoon van Jan Paradijs, pachter op den hof „de Waay" aldaar, was, na het ontbijt te hebben gebruikt, opeens spoorloos verdwenenmen zocht den heelen dag in veld en bosch, doch vruchteloos. Het heele dorpje was op de beentegen den avond zag men een klomp van den vermiste staan in de nabij heid van een beerput en hierdoor kwam men op de gedachte, ook hierin te zoeken, en toen men het zware deksel oplichtte, vond men het lijk van den ongelukkige drijven. Zijn hoofd was geheel verminkt; op het lijk waren verscheidene messteken aanwezig.: Hoe de arme jongen daarin geraakt is, begrijpt men niet, wijl de zware steen nog op de put lag, die slechts door twee personen of door een uiterst krachtig persoon kan gelicht worden. Uit de Zaanstreek schrijft men „Door de felle zon en den heerlijken dauw der voorgaande week is het gras hier zeer vooruit; de weiden vertoonen haar jeugdig groen en hier en daar is het vee reeds buiten. Het hooi, in het najaar schaarsch en duur, wordt nu tot lagere prijzen aangeboden. Te Knechsel (Noord-Brabant) ontstond brand bij den landbouwer J. Heere, waardoor diens huis en schuur afbrandden. Eene arme krankzinnige vrouw, die het huis niet wilde verlaten voordat het vlammende dak op haar neerschoof, kreeg daardoor zulke hevige brandwonden, dat haar leven in groot gevaar verkeert. Algemeen wordt vermoed, dat zijzelve den brand gesticht heeft; in haren zak vond men een doosje lucifers. Behalve den inboedel is ook nog eene som gelds ver brand. Het huis alleen was tegen brand schade verzekerd. In den tuin van de familie M., aan den Teteringschen dyk te Breda, heeft een hoogst treurig ongeval plaats gehad. Eenige knapen, waaronder de zoon van genoemd gezin, waren in het bezit van een geladen flobertgeweer. Uit speelschheid gedreven, richtte deze laatste het wapen op zijne eveneens aldaar aanwezige tantehet schot ging af en de ongelukkige vrouw viel, doodelijk aan 't hoofd getroffen, neder. De ontboden arts kon slechts den dood constateeren. De dame was eenige dagen aldaar gelogeerd en herkomstig uit Den Haag. „Recht voor Allen," het orgaan van den heer Domela Nieuwenhuis, noemt het kiesrecht „een handelsartikel naar gelang van de ver schillende partijen" en dat het daarom goed is zijne handen niet te steken in dat knoeiwerk. Het waarschuwt dan ook zijne geestverwanten: „zich niet te laten spannen voor de zegekar van minister Tak." Het „Centrum" 'teekent hierbij aan dat, al moge men aan de overzijde blijven beweren dat de in te dienen kieswet ons land aan de socialisten zal overleveren en dat de heer Tak speelt in de kaart der revolutionairen, het toch steeds duidelijker blijkt dat ruime uitbreiding van het kiesrecht niet alleen door het conser vatisme, maar ook door het socialisme wordt gevreesd. De overmacht dezer beide partijen zou dan eerst aan het licht komen. Te Bergen op Zoom is door een schipper een monstervisch gevangen, volgens kenners een bedhaai. Het dier heeft eene lengte van 3,2 M. bij een omvang van 2,1 dM. Bovendien werd in de haven eene slang gevangen, lang 4 voet. Beide monsters werden door de ingezetenen druk bewonderd. [Haarl, Ot.) COURAIT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1