P. 683. Zondag 22 April. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdbq 80 Cts. Franco per post door go- heel Nhdebland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groot» letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. jNNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVEL© DE ROOU, Parkstraat, Buss op Texel TEXEL, 21 April 1894. - De thans gesloten kiezerslijst voor deze leente wijst aan een getal van 580 per- jn, gerechtigd om deel te nemen aan het irswerk voor leden van den gemeenteraad, 'rov. Staten en voor de Tweede Kamer Staten-Generaal. - Een hedenmorgen hier ontvangen tele- meldde dat ten Noordwesten van den doren in Eierland een Engelsche visch- lit was gestrandhulp van de reddingboot echter geen vereischte. Door het gemeentebestuur alhier zijn iemd tot taxateurs voor de schatting van iventueel door de Gemeente te leveren den ten behoeve van den krijgsdienst, de en J. S. Dijt, A. C. Keijser en P. Koning Sz. tot hunne plaatsvervangers de Heeren lakker Dz., C. M. Koorn en M. Langeveld Mz Dinsdag a.s. (24 April) wordt de van bekende markt van vee alhier gehouden. tl- De kommies bij 's Rijks belastingen te iterdam, T. Ree, is in gelijke betrekking •geplaatst naar hier. Volgens mededeeling van den inspecteur het Loodswezen in het 3de district dd. pril jl., zijn op de Zuider-Haaksgronden, ,t van Texel, drie kleine zwarte stompe ion gelegd op ééne lijn in de peiling licht en Kijkduin O 7N. )eze tonnen zijn voor de scheepvaart van in belang. Omtrent de ansjovisvangst wordt door '„Enkhuizer Ct." bericht dat Woensdag 15 10,000 stuks per vaartuig werd gevangen; derdag bedroeg de vangst van 6 tot 19 end stuks per vaartuig. De vangst van Ansjovis schijnt zeer ngrijk te wezen, volgens de „Heldersche ant" werden eenige honderdduizenden van vischjes in de laatste dagen aldaar aan- acht. Ter voorlichting van hen die daarbij belang |ben, brengen wij in herinnering eenige schriften omtrent de aangifte van dienst- >or alle vrouwelijke dienstboden, die op len Mei den leeftijd van 15 jaren hebben kt, is, behoudens de vrijstellingen (hier- r vermeld) belasting verschuldigd, onver- lig ot de dienstboden in- of uitwonen en al of niet nachtverblijf hebben in huis, zij dienen. oor zoogenaamde dagmeisjes is menevetzoo iting verschuldigd, zelfs al zou men ze maar één uur per dag in dienst hebben, iet doen van boodschappen. Is zaak het woord „dienstbode" niet te op te vatten, wijl, volgens de wet op lersoneele belasting, ook huishoudsters, erjuffrouwen enz. daaronder vallen, odra men eene dienstbode of een dag meisje in dienst heeft genomen, moet daarvan aangifte worden gedaan bij den rijks-ontvanger. Van een zoogenaamden proeftijd of andere uitzonderingen weet de wet niets. Geen belasting is o.a. verschuldigd voor Uitwonende naaisters en schoonmaaksters, wanneer ze namelijk doorgaans niet meer dan drie dagen per week bij denzelfden persoon werkzaam zijn. Dienst- of dagmeisjes beneden den leeftijd van 15 jaar, alsmede alle dienstboden ouder dan 65 jaar. De eenige vrouwelijke dienstbode, indien men vier of meer inwonende kinderen, klein kinderen of pupillen heeft, die op den lsten Mei des jaars waarover de belasting loopt, jonger zijn dan 21 jaar (niet 23 jaar zooals velen meenen, Door de afd. Helder van de Holl. M. v. Landb. is besloten in vereeniging met „Floralia" dit jaar aldaar eene tentoonstelling te houden van paarden, rund- en wolvee, pluimgedierte, landbouw- en zuivelproducten, landbouwwerktuigen, planten en kunstbloemen. Bij genoegzame deelneming zullen twee hard draverijen worden gehouden, muziekuitvoe ringen zullen het feest opluisteren dat met een vuurwerk zal worden besloten. Eene verloting van voorwerpen uit de tentoonstelling aange kocht, zal hieraan worden toegevoegd. Gered tegen wil en dank. Er was Woensdagavond te ruim 10 uren heelwat drukte op den Singel te Amsterdam. Een man, ijlings vluchtende en achtervolgd door een aantal menschen, die riepen„Houdt hem 1" Plotseling, toen men den vluchteling bijna had, springt hij in het water. Teleurstelling bij de achtervolgers. Ontzetting bij de nieuwsgierigen. De menigte groeide aan. Er kwam politie. Maar men durfde zich niet te water begeven, wegens de duisternis. Daarom werden de dreggen ter hulp genomen. Beet! De drenkeling wordt even boven het water gelicht. Maar dat was tegen zijn bedoeling. Fluks haalt hij een mes uit den zak en snijdt het touw door. Opnieuw duikt de geheimzinnige onder. Een andere dreg wordt gebruikt, en ten tweedenmale slaagt men er in de haken in de kleeren van den zonderling te doen grijpen. Maar hij had nog het mes in de hand en poef! daar valt hij weer. Eindelijk mocht men er in slagen hem op het droge te brengen. Toen zjjn mes geen dienst meer kon doen om de touwen door te snijden, keerde hij het tegen zichzelf. Tweemaal drong het staal in het vleesch van den moedwilligen eigenaar. Toen viel hij neer. Per brancard werd de ongelukkige naar het gasthuis gebracht. En niemand wist eigenlijk wat van dit kleine drama de oorzaak was. (Tel.) Een bekend sociaal-democraat te Amster dam had een muurvlakte gehuurd in de Jac. v. Lennepstraat bij de Da Costastraat en daar liet hij aanbrengen een groote reclame voor „Recht voor Allen", met een opwekking aan de arbeiders om deel te nemen aan het 1 Mei feest, een en ander versierd met eenige spreuken en met een reizende vrijheidsengel. Het was geschilderd op een lap zeildoek en ge* spannen zooals gebruikelijk is op vier latten. Toen dezer dagen de socialist het schilder werk kwam bekijken vernam hij dat de politie het had afgescheurd. Aan het politiebureau deelde een inspecteur hem mede, dat hij had gehandeld op last van den officier van justitie, 1. omdat door gemeld opschrift volksverzame lingen konden worden veroorzaakt; 2.omdat bij B. en W. geen vergunning was aangevraagd voor dit getimmerte aan den openbaren weg. Van wege de Vereeniging tot ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier, zal op Woensdag 9 Mei a. s. te Abbekerk eene wedstrijd worden gehouden met Karns voor handgebruik en met Gierkarren. Voor beide rubrieken worden prijzen uitgeloofd voor de eerste f 50, 25 en f 10, voor de tweede rubriek f 100 en f 50. Te Krimpen a/d Lek werd dezer dagen door een heer uit Rotterdam aan W. M. Den Ouden en zijne vrouw aldaar, het zeld zame - aanbod gedaan om afstand van hun kind te doen, een allerliefst knaapje van ongeveer VI, jaar. Niettegenstaande hun f 13.000 werd aan geboden en de menschen tot de arme werkende klasse behooren, besloten zij toch het knaapje niet af te staan. Als eene zeldzaamheid deelt men mede, dat op een land onder het Friesche dorp Luxwolde door een ingezetene van dat dorp, met name Jan Brouwer, een nest is gevonden met drie jonge leeuweriken. Het volgende bericht wordt ons toege zonden „Terwijl de onderhandelingen nog hangende waren tusschen het bestuur van het „Jack- sonpark" te Chicago, waar binnen zooals men weet de tentoonstellings-terreinen lagen, en de firma Blooker te Amsterdam betreffende het ter opluistering van het park laten staan van den Holjandschen wind-cacaomolen, die zoo algemeen in den smaak viel, hebben handige dieven deze kwestie kort beslecht door den geheelen molen met woonhuis erbij, af te breken en per as van de terreinen te verwijderen. Daaraan moet dagen lang zijn gewerkt, zoodat het verdwijnen van zulk een kolossaal gebouw, bij aanwezigheid der tentoonstellings- politie en der commiezen van de belastingen, gerust een stout Amerikaansch stukje mag heeten." Bij een kort, doch hevig onweder, dat d. d. in den omtrek van Tietjerk woedde, werd de groote watermolen van den heer J. S. Hoekstra door het hemelvuur getroffen en letterlijk uit elkander geslagen, zonder dat zulks brand veroorzaakte. De slag was zóó hevig, dat op 200 meter afstands van den molen stukken hout in den grondwaren gedrongen. Dat een molen door den blik sem dermate kan vernield worden, zonder eenig spoor van vuur na te laten, is een op merkelijk feit, dat zeer zeker slechts zelden zal voorkomen. EXELSCHE COURANT. D.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1