686. Donderdag 3 Mei. A°. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor db» Bubo SO Cts. Franco per potl door ge heel Nedbbland 45 Cts. Naar Amebtka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Pr\js der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte beregend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel KENNISGEVING. Inschrijving voor de Schutterij. JRQEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente cel noodigen bfl deze uit: I, alle mannelijke ingezetenen, geboren in het 869; alle mannelijke ingezetenen, geboren in de 1860 tot en met 1868, die, ofschoon ln andere eenten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving het vorig jaar in deze Gemeente zijn komen ien; alle vreemdelingen, die sedert de laatste hrijving in de termen z{jn gevallen, om als inge- nen te worden beschouwd; n, met overlegging van een extract-geboorte acte, zjj elders geboren zijn, zich ter inschrijving voor Schutterij aan te melden ter Gemeente Secretarie chen den 15den en den 31sten Mei e.k.terwijl ts wordt medegedeeld, dat voor die inschrijving r bepaaldelijk zitting zal worden gehouden op ndag, den 21 Mei 1894, des voormiddags ten jre. fordende hierbij, ter voldoening aan artikel 8 van koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828, itsblad No. 6, nog medegedeeld eenige bepalingen, gesteld bi) het 2de hoofdstuk der Schutterij-wet, ekkeljjk de inschrijving voor de Schutterij, ende: 6, Elk jaar, voor den eersten Juni, zullen de ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitge stotenen te behooren, verplicht zijn, zich bij het bestuur der Gemeente, in welke z(j wonen, voor de Schutterij te doen inschrijven. 7, ZQ, die in meer dan eene Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de in schrijving verplicht zijn, binnen die Gemeente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutte rijen bestaan, zullen zjj zieh doen inschrijven in de Gemeente, alwaar z{j voor de personeele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die Gemeente alwaar zij ambtshalve verplicht ztln hun verblijf te houden, ft. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den inge schrevene, om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken: i 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór 1 Juni te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden ver wezen tot eene geldboete, terwijl z)j daarenboven, zonder loting b(j de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Texel, den 30 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN, Burgemeester. J. A. WESSTRA, Secretaris. TEXEL, 2 Mei 1894. De heer "W. Flens, H. d. S. te Zuid-Eierland, mt voor als No. 1 van het drietal voor ijke betrekking aan de school No. 2 te tgensplaat. Ter markt waren Maandag aangevoerd 5 Koeien, 4 n. Kalveren, 1 Schaap. Bij deze mededeeling meenen wij het te kunnen laten, een aanvoer als genoemd geeft tot prijsnoteering niet veel basisdaarvoor zijn trouwens beter dienende de marktberichten van Purmerend, Schagen en Leiden, welke wij geregeld opnemen. Hebben de voorgeschreven keuringen van paarden voor den militairen dienst, zoo hier en daar, een weinig bevredigend succes, bij de keuring, welke hier Dinsdag plaats had, was het resultaat niet schitterender. Yan de 44 aangelote paarden, waarvan 39 ter keuring werden aangeboden, werden niet minder dan 38 ongeschikt verklaard; 1 der aangeboden dieren (van den Heer A. Dros Az.) genoot de eer „genade" te vinden in de oogen der heeren. Ter behaling van dit mager succes waren in functie1 districtveearts, 2 officieren, 1 onderofficier en 2 minderen van het corps huzaren, welke 6 personen voor dat doel naar hier waren gekomen. Yan gemeentewege waren het Hoofd der Gemeente, plus eenige agenten van politie, bij deze gelegenheid werkzaam. Dat beteekent dus nog al. Waarlijk, 't is wel te wenschen dat Nederland in de eerste tijden niet aan oorlogsgevaar zal bloot staan, want de vijand zou ons gewis onvoorbereid vinden. En dan Och, misschien zou hij wel medelij met onzen toestand hebben. Naar wij vernemen was het contingent, door onze gemeente te leveren, bepaald op 11 paarden. Of we nu wederom eene keuring van de paarden aan welke hoogere nummers ten deel vielen, zijn te wachten, wagen wij niet te beslissen. Een gewoon menschenverstand zou mogelijk meenen dat 't zoo „al welletjes" was, doch st, laten we de besluiten van onze hoogeren niet bedillen. Oudesohild, 1 Mei. In de bewaarschool alhier zal Vrijdagnamiddag de eerste openbare les worden gegeven, waarbij de donateurs en de moeders der schoolkinderen worden uitge- noodigd. 't Is nu ongeveer een jaar geleden, dat de Koningin- Wilhelmina- Bewaarschool geopend werd. Bijna dagelijks wordt de inrichting door meer dan vijftig kinderen bezocht. Dit feit zegt meer dan alle woorden, dat door de oprichting in eene groote behoefte werd voorzien. Oostekend, 1 Mei. De Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij zal op Donderdag 10 Mei a. s. eene vergadering houden in het American Hötel te Amsterdam. Tot Afgevaardigden van de Afdeeling „Oos terend (Texel)" zijn benoemd de heeren C. Mossel en P. Bakker, beiden alhier. Zeker tengevolge de nieuwe samenstel ling van de Kamer van Honderd, heeft het Kabinet Zaterdag jl. collectief H. M. de Koningin-Regentes zijn ontslag gevraagd. De Voorzitter van de Eerste Kamer en oud-Tweede Kamer, zoomede de Vice-])res. van den Raad van State, moeten d&arna door de Kon.-Regentes zjju gehoord. Vanwege het Rijk is een begin gemaakt met het dichten van de doorbraak van den Merwedekanaaldijk in den Overdiemerpolder. Men hoopt binnen een tiental dagen boven boezempeil te zijn, dan kan in den polder met het watermalen begonnen worden. In de gemeente Sloten (N.-H.) waar in den laatsten tijd nogal gevallen van miltvuur bij het vee voorkwamen, circuleert een adres aan den Min. van Binnenlandsche Zaken, inhoudende verzoek tot het verkrijgen van schadevergoeding, waar vee, dat aan verdacht of werkelijk miltvuur stierf, onteigend en ver brand wordt. Het bankbiljet van f 100, dat, zooals reeds vroeger vermeld werd, door een milicien te Leeuwarden is gevonden in een schoenzakje dat hem uit het garnizoens-kleedingmagazijn aldaar was verstrekt, is bij onderzoek gebleken afkomstig te zijn van een diefstal, ongeveer een jaar geleden gepleegd ten nadeele van den majoor-directeur van het centraal-magaziju van militaire kleeding en uitrusting, te Amsterdam. De dief heeft destijds blijkbaar het biljet verborgen in een der in dat magazijn in voor raad aanwezige schoenzakjes en het later niet meer kunnen terugvinden. Het bankbiljet is aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven, die aan den eerlijken vinder eene flinke, gelde lijke belooning heeft doen toekomeD. Eene ontzettende ramp, welke aan 4ionge kinderen het leven heeft gekost, greep Vrijdag avond in de Nieuwe Kerkstraat plaats. Omstreeks 9 uur ontstond er brand in de woning van den schoenmaker Similauw, een Rus, die met zijne vrouw het benedenhuis van pei ceel 63 bewoonde. Beiden verlieten onmiddellijk het huis zonder de bovenbewoners voldoende te waarschuwen, en verdwenen. Op de le verdieping huisde de diamantslijper Mulder met vrouw en twee kinde ren en eene tante, eene wed. van 74 jaar, en op de 2e verdieping woonde Abraham Cardozo, sjouwerman van beroep, met vrouw en 7 kinderen. De vier jongsten, Rafaöl, Salomon, Hendrika en Israël, onderscheidenlijk 6, 4, 2 en 1 jaar oud, lagen te bed, terwijl de brand uitbrak. Door het oudste dochtertje van Cardozo, dat beneden den Rus de voordeur openwerpen en achter hem de vlammen zag, gewaarschuwd, vlogen de bewoners in den schrik van het oogen- blik, slechts aan zichz6lven denkende, naar beneden, en zóó filings verbreidde de brand zich over de beide bovenverdiepingen, dat van terug- keeren geen sprake meer kon zijn. De volwas senen en de 3 oudste kinderen van Cardozo die nog niet te bed waren bevonden zich in veiligheid. De twee kinderen van Mulder werden door een der buren nog met moeite uit het brandende huis gehaald. Toen men diens tante, de oude weduwe, te voorschijn bracht, bleek deze reeds bfina gestikt en volslagen bewusteloos te zfin. Zfi werd onmiddellijk naar het Israëlitisch ziekenhuis in de buurt gebracht. De vier te bed liggende kinderen van Cardozo kon men niet meer redden. Weinige oogen- blikken later, toen de brandweer het vuur geheel had gebluscht, vond men hunne lfikjes. In doeken gewikkeld werden de jeugdige slachtoffers mede naar het Isr. ziekenhuis overgebracht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1