Buitenland. nog geen werk van de bedoelde visseherij werd gemaakt. Het geeptrekken vangt anders ook hier, gewoonlijk voor het begin van Mei aan. Nu is hier een geepzouter van Nieuwediep geweest om met de trekkers onderhandelingen aan te knoopen. Dinsdag avond omstreeks 9'/j uur is op het spoorwegterrein te Barendrecht een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De Parijsche snel trein, te kwart vóór 1 uur uit Parijs vertrokken, kwam op genoemd terrein in botsing met een trein, uit petroleumtanks samengesteld en die bezig was te rangeeren. Onmiddellijk na de botsing stonden beide treinen, die op elkander liepen, in brand. Aan blusschen viel niet te denken. Van den Parijschen trein zijn alle waggons op 3 na geheel verbrand, en ook de petroleumtrein is geheel door het vuur vernield. Van de talrijke passagiers zijn velen ge kwetst. Van de beambten der beide treinen hebben sommige zeer ernstige brandwonden bekomen. Er heerschte op het terrein van de ramp de grootste verwarring. De passagiers, naar Rotterdam bestemd, zijn eerst te 1 uur in den nacht aldaar aangekomen. De machinist Pigge en de stoker Albrechts, z0n gewond in het ziekenhuis te Rotterdam binnengedragen. Van de gewonden kwam de heer C. Stuke te Amsterdam aan, die licht gewond was aan het hoofd, doordien hij in botsing kwam met den tegenover hem zittenden passagier. Geen der conducteurs werd gewond. De brand was zoo hevig doordien de goederen trein een groot aantal petroleumwagens bevatte die in een oogwenk vuur vatten. Te Jardinga, onder Oosterwolde, heeft een groote heidebrand gewoed. De boeren woningen te Jardinga liepen gevaar door het vuur te worden aangetast. Met groote moeite en inspanning is men er in geslaagd den brand, welke reeds tot het bosch was genaderd, te blusschen. Ruim 4 H.A. heideveld zijn afgebrand. Een leuk heer. De gegijzelde timmer man W. v. d. E„ uit Deurne, die in den nacht van Zondag op Maandag uit de gevan genis te Roermond ontvlucht is, heeft een briefje aan den directeur achtergelaten, waarin hij dezen bedankte voor de goede zorgen en verder meldt, dat, zoo het hem in de vrijheid niet mocht bevallen, hij terugkomt. Men schrijft uit Amsterdam d. d. 30 April aan 't „Utrechtsche Dgbld." Den geheelen dag staan honderden menschen voor het huis in de Kerkstraat, dat thans deels door eene schutting is omgeven. Nog steeds zijn de bewoners zeer verbitterd op de Bussi- sche Israëlieten. Zij, die er wonen in de buurt, durven hunne huizen niet verlaten. De soc.- dem. vereeniging „Het Centrum" heeft onmiddelijk party getrokken van de ramp, om in de wijk der Israëlieten propaganda te maken. Zij heeft bi) duizenden strooibiljetten verspreid, gericht aan de bewoners der Kerkstraat: „Een vreeselijke ramp zoo o. a. zeggen zij heeft thans binnen enkele weken voor de tweede maal uwe straat getroffen. „Wederom zijn verschillende menschen ver brand „Vier jeugdige schepseltjes, arme kinderen, die toch zeker nog niemand ooit kwaad hebben gedaan. „En aan wie ligt nu de schuld? Aan het ge meentebestuur, want: Bedenkt thans, diepbe droefde ouders! hoe gemakkelijk uwe kinderen gered hadden kunnen worden, indien uwe woning beter gebouwd ware. Aanschouwt daarnaast de woningen der rijken I Enz. enz." Gefopt. Een veehandelaar, in een stadje van ons vaderland, had voor den laatsten winter, op zekeren dag goede zaken gedaan. Ia de stad had hij veel bankpapier ontvangen. Uit een sigarenwinkel nam hij een kistje sigaren mee, op welke sigaren een nagemaakt bankbiljet, „De Nederlandsche Bank betaalt 25 sigaren enz." was neergelegd. Te huis ge komen, doet hij dat valsche biljet bij de echte bankjes, en telt een en ander nog eens over. Daar hoort hij zijn knecht en besluit een grapje met den hals te hebben. „Jan", roept de baas en reikt, toen de knecht binnenkomt hem de sigarenbanknoot over, met de woorden: „daar kerel, ik heb een goeden dag gehad; jij hebt nooit een buitenkansje, hier pak aan!" Jan dankte duizendmaal en ging verheugd heen. Toen de veehandelaar den volgenden dag in de stad was, en eenige betalingen moest doen, was het eerste wat uit zijne portefeuille te voorschijn kwam, het valsche banknootje. Bij vergissing had hij zijn knecht een echt present gedaan. In verband met hetgeen vermeld is om trent het mes, dat, met twee krammen bevestigd, sinds eeuwen tegen den muur van het stadhuis te Bolsward zat, deelt men nu de legende mede, daaraan verbonden. Twee jongens zien het slachten van een var ken. Zij spreken af dit spel ook eens te spelen. Een zal de slager, de ander het varken zijn. Het varken wordt gedood, maar de slager is oen moordenaar geworden Wat zal de magis traat doen Er zal onderzocht worden, of de jongens tot jaren des onderscheidszijn gekomen. Men houdt den knaap een goudstuk voor en een prachtigen appel en vraagt wat hij van deze beide kiest. Hij grijpt naar de schoone vrucht, die hem meer dan het goudstuk bekoort en de magistraat spreekt hem vrij, maar bepaalt dat het mes tot waarschuwing tegen den muur zal geplaatst worden. Nu het heft van de verflaag is ontdaan en een naam op het zilveren plaatje is ontdekt, is het niet onmogelijk dat in de sententieboeken of elders in het archief nog iets ontdekt wordt tot verklaring dezer legende. Men schrfjft aan Het Nieuws van den Dag uit Londen In den laatsten tijd worden in Engeland groote hoeveelheden zoogenaamde kaas ingevoerd in den vorm van Goudschen Edammer kaas. Bij de bereiding dier kaas wordt margarine gebruikt: vandaar dat zij in den Engelschen handel bekend staat als „Margarine cheese" of „Filled-cheese." Zij komt voornamentlijk uit de Vereenigde Staten en Duitschland (Hamburg). Ongelukkig valt die invoer samen met den invoer van Edammer kaas, die van magere melk gemaakt wordt en soms van zeer slechte hoedanigheid is. Zoo kan het publiek niet meer onderscheiden. Maar de handel in het echte artikel lijdt ernstige schade. De „Home and Foreign Produce Exchange" te Londen, waarschuwt den handel daarom in eene circulaire tegen het koopen van dit artikel. Wel mag deze kaas niet als echte verkocht worden en is iedereen, die zulks doet, dan ook strafbaar volgens de Engelsche wet; maar daarvoor is iemand noodig, die de vervolging op zich neemt. De invoerders verkoopen het artikel zonder eenigen waarborg van echtheid, de kleinhandelaars en winkeliers weten dus zeer goed wat zy koopen, maar vinden er waarschijniyk voordeel by. In elk geval zyn de boeten onvoldoende om dezen handel te onderdrukken. Indien er geen middel gevonden wordt om den handel in deze vervalschte waar tegen te gaan, zal aan de Hollandsche kaas weder een gevoeligen slag toegebracht worden. Zal zij het overleven In Spanje is het bedrog eveneens doorgedrongen. Over de laatste verkiezing schryft men uit Amsterdam Wat ook de uitslag mocht zyn, zeker zoo dacht men zou er veel drukker gestemd en daarmee althans een grooter bewijs van belang stelling in het gewichtig kiesrechtvraagstuk gegeven worden. Aan beide partyen had men zich krachtig in gespannen om de loome kiezers in het geweer te brengen. Wat is het resultaat? Een goede duizend zyn er wakker geschud. En ten koste van hoeveel geld, hoeveel moeite en hoeveel ondank Wy durven zoo schryft de Amsterdamsche Ct. het niet schatten, doch als men de kosten, door de verschillende kiesvereenigingen gemaakt byeentelt, en den regel van drieën gaat toepassen, dan overschatten wy niet indien wy beweren, dat elke kiezer, die ditmaal uit zyn winterslaap ge wekt is, minstens f 10 gekost heeft. Of hy dat waard is Door de eene party zal hy op pari, door de andere als waardeloos papier genoteerd worden. Maar in elk geval is hy te duur en behoort hy buiten noteering te vallen. En daar is maar een middel voor: een groot aantal nieuwe kiezers. Dan zullen de anderen vanzelf komen, zot, e als de nieuwe kiezers. E De kiezers van thans hebben op het eisht geroep van zoovelen „ga toch ter stembus jei geantwoord met een regel uit het bekende Be potliedwij doen het lekker nietv Dat is tragi comisch maar in ieder geva moedigend. Afdoende zou waarschyniy k zy n dat het „kis is kiesplicht" ook wetteiyk in vervulling Een vergelijking tusschen den man i vrouw. De man ia de slaaf van zöne gewet Ói De vrouw schikt zich naar de omstandighede: b Een man probeert nooit ergens een spykeijje slaan, voordat hy een hamer heeft gevondelfa vrouw neemt zonder zich lang te bedenken d»t den hak van haar laars of den rug van deni0 borstel. De man meent zonder kurketrekker geen k8 te kunnen open trekken. De vrouw probes'^ kurk er uit te krögen met een schaar, ml mes of met een knoophaakje; gelukt dat nielj, duwt ze de kurk eenvoudig naar binnen, Ei hoofdzaak is toch dat men de vloeiBtof uit deft? schenken kan. De man meent, dat het scheermes slechts om zich er mee te scheren. De vrouw hes betere meening van dat voorwerp en gebruii om potlooden aan te scherpen en haar ekster, te snijden. Wanneer een man schryft, moet alles inori penhouder, inkt en papier moeten precies zoo zyn, en de heele familie wordt het zwygen op» De vrouw schommelt ergens een nog onbescfe stuk papier op, een blad uit haar huishoudbe den achterkant van een gebruikt couvert. Ze in haar bezigheden niet gestoord door de kioi die de tafel van twee opzeggen of de toonls studeeren. Hy bromt en vloekt, wanneer m een stuk vloei te vinden is. Zy blaast lang papier, zwaait het een paar malen in de lucht en weer, houdt het ten slotte boven de lamp,t het een bruine tint heeft en naar brand riekt beweert dat het hem onmogelyk is met zulke vuile inkt te schrijven. Zjj roert er in met pen en haalt uit de hoekjes nog zóóveel, dat een heel epistel mee op het papier smeert. De man stopt zyn brief zonder bedenken bus. De vrouw leest het adres eerst een maal over. kykt of ze hem wel goed dicht ge heeft en laat hem dan „met nadruk" in d' vallen. De vrouw past de stukken van een gebroken werp nog dikwyis aan elkaar om te kyken he vroeger gezeten heeft. De man legt het terzfy zegtwat gebeurd is, is gebeurd. De vrouw leest van een boek altyd eerst het en schryft in haar schrijfboekje op alle mog plaatsen wat. De man begint by het begin. De brief van een man eindigt met zyn ondi kening. Die van de vrouw met een postcri[ De man beschrijft slechts éénmaal een zydja vrouw kruist eenige malen er overheen. De man gebruikt een lucifer slechts eenmaal vrouw beproeft die telkens weder te doen ontvlat boven de lamp of aan de kachel, en verbrandt de vingertoppen. Te Wetteren is eene werkstaking wevers begonnen. In de fabriek van Beerns welke circa 1000 arbeiders gebruikt, kat volwassen wever 3 a 4 stukken per week afmi Daarvoor ontvangt hy 3 fr. per stuk, dus i 12 fr. in de week, ongerekend de boet® aDdere afhoudingen, welke zy'n weekloon s nog met 1 of 2 fr. en meer komen vermindi De werklieden vroegen verhooging van 1 een per meter, maar de patroon antwoordde ds voortaan 50 centiemen per stuk zouden vei derd worden. De houding der werkstakfi zeer kalmzy wekken algemeen medelijder Zaterdag is het proces van Emile Bi den bommenwerper in het café „Terminus1 in de rue des Bons Enfants, voortgezet voo hof van Assises te Parys. Er werden 12 geti charge en 10 k décharge gehoord. De rechter van instructie, Meyer, getuigde ti Henry vooral ten opzichte van zyn vroeger ie Uit zy'n mededeelingen bleek, dat de besehuld vroeger vooral van diefstallen en van op at wy ze onrechtvaardig verkregen goed moet he! geleefd. Zoo werd aangetoond, dat Hemj hand heeft gehad in een diefstal in het t van 1893 te Frichflein in Normandië gepleeg de weduwe Postel. Vier gemaskerden hai toen de bedienden met. chloroform bedwelm! daarna de brandkast opengebroken en er een som van 800.000 francs uit gestolen, besta: uit bewyzen van deposito's, voor hen echter geene waarde. Later ontving de weduwe P( van de schelmen een brief met de mededee dat zy terug zouden komen, en haar vermooi als zy dan geen geld vonden. Onder die gemas den moet ook Henry hebben behoord. Gunstig getuigden voor den anarchist ee vroegere onderwyzers van hem, zjj zeiden.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2