OFFICIEEL GEDEELTE. Donderdag 7 Juni. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. 0. 696. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor pan Buna SO Cts. Franco per post door ge- boel Nkdbbland 45 Cts. Naar Amerika en andtr e landen met verhooging der porto's. Ad verten tien vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BQNNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bg de Uitgevers LANGEYELD DE ROOIJ, ParkstraatBubo op Texel eruk van maten en gewichten. JRGEMEESTER en WETHOUDERS van 'EL brengen ter openbare kennis, dat voor Gemeente de herijk van maten en gewichten laats hebben te idesehlld, bi) Wed. J. BIJL, op 11 Juni 1894, 's nam. 12 tot 3 uur; Burg, bi) J. B.RUIJN, op 12 Juni 1894, 's voorm. 8 tot 's nam. 2 uur en bi) J. BRUIJN, op 13 Juni 1894, 's voorm. 8 tot 's nam. 2 uur mede voor de bewoners der dorpen Koog, Hoorn en Waal; 8terend, bi) W. KOPPEN, op 14 Juni 1894, 's voorm. 8 tot 12 uur; icksdorp, bi) Jb. BUIJS, op 14 Juni 1894, 's nam. 3'/s tot 5 uur. erts worden belanghebbenden er op gewezen: at zt) verplicht zijn hunne maten en ichten, behoorlijk schoongemaakt, bij den :er, tijdens zijn verblijf in de Gemeente, tot it ondergaan van den herijk te bezorgen lat zij, die zulks verzuimen of daarin ver- derd worden, voormelde maten en gewichten iöt den I September a.s. nog aan den IJker standplaats van het IJkkantoor, waaronder ine Gemeente behoort, ter herijking moeten bieden at, na het eindigen van den termijn van herijk, het gebruiken of voorhanden hebben maten en gewichten, niet voorzien van de eischte stempelmerken, volgens art. 29 |er wet van den 7 April 1869 (Staatsblad i. 57) verboden en strafbaar is; lat volgens beschikking van den Minister W. H. en N. van den 28 October 1892, t goedkeuringsmerk gedurende dit jaar te sigen bij den ijk en herijk der maten en wichten zal zijn de letter f in den gewonen irjjfvorm. orts worden de belanghebbenden er nog der op gewezen, dat de maten en gewichten ;evaar van straf, voorzien moeten blijven de vereischta stempelmerken, en dat dus laatst geplaatste goedkeuringsmerk voortaan rende twee jaren ongeschonden moet worden ard. Texel, den 1 Juni 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linsohoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 6 Juni 1894. D. H. de bisschop van Haarlem heeft pastoor te Burg op Texel benoemd de rw. Heer A. A. Verbeek. Der markt van Maandag waren nog weder poerd 2961 lammeren. Hoewel de prijzen eter, zoo mogelijk nog lager waren dan oorgaanden marktdag, was de handel j. De prijzen liepen zeer uiteen; Is hoogste prijs voor een klein partijtje besteed, voor een ander werd slechts betaald. Voor het grootste deel werd eht van f 7.00 tot f 8.50. Voor enkele in werd iets meer, nl. f 9.00, f 9.50 en f 10.00 bedongen. Er bleef weder niet veel onverkocht. Verder werden nog aangevoerd 47 schapen, 7 n. kalveren, 36 schrammen en 45 biggen. Schrammen en biggen waren nog steeds goed in prijs. Naar men ons mededeelt zijn de leden van het fanfare-corps alhier voornemens Zondag a.s. een rijtoer te maken naar den Hoorn, vandaar naar Oudeschild en vervolgens over de Waal weder naar den Burg. De tocht zal aanvangen 's middags 2 uur. De bedoeling moet zijn om de muziekin strumenten mede te nemen ten einde op elk der genoemde dorpen eenige muzieknummertjes ten beste te geven. Wij twijfelen er niet aan of dit plannetje zal de bewoners der bedoelde dorpen zeker tot genoegen wezen. Moge goed weder dit uitstapje begunstigen. Volgens mededeeling van den inspecteur over het Loodswezen in het 2de district, do. 1 Juni jl., zijn de West- en Noordkaap op het Griend, vaarwater naar Harlingen weder opge richt; zij kunnen weder als dwarsmerk bij het bevaren van de Blauwe Slenk gebezigd worden. Ligging ongeveer: Westkaap. 53° 15' 15" NB. en 0° 21' 39" OL. Noordkaap. - 53° 15' 23" NB. en 0° 21' 49" OL. Van den Helder en Terschelling ver trokken in de vorige week vele jeugdige per sonen naar Vlaardingen, om daar op de haring vloot aan te monsteren. Zulke jonge visschers van den zeekant zijn aan boord der haring schepen zeer gewild, en hebben de voorkeur boven de arbeiders uit Duitschland en Friesland, met wie men soms het personeel aan boord der haringvloot aanvult. De zuinige uitkomst der kustvisscherij drijft er vele jonge visschers toe, om 6lders een beter bestaan te zoeken. Naar de zandbank „Onrust" is een met stroo beladen vaartuig vertrokken, om, onder leiding van een ambtenaar van 's Rijks Waterstaat, stroo te pooten rondom de reddings baak aldaar. Men wil trachten op die wijze een duintje te doen opstuiven, dat aan de baak meer be scherming zou bieden bij hooge stormvloeden. Eene Vereeniging tot Opvoeding in het Huisgezin van verlaten of verwaarloosde Kinderen is in wording. Die Vereeniging wil voor genoemde paria's zijn, wat de „Maatschappij tot opvoeding van Weezen in 't Huisgezin" werkt voor de hulp behoevende weezen. De commissie van voorbereiding is reeds met haar arbeid aangevangen en heeft op zich genomen binnen korten tijd tot de definitieve stichting der Vereeniging over te gaan. Het voornemen is een zelfstandig werkende Vereeniging te stichten. Het bestuur zal worden bijgestaan door een raad van toezicht, vooral met het oog op de flnancièn der Vereeniging. De landerijen te Dalen, Schoonebeek en Zuid-Barge, zoomede op meer andere plaatsen, worden erg door de rups geteisterd. Een wandeling door de hooi- en weilanden zoo schrijft men van daar geeft voor de land bouwers alhier weinig stof tot blijdschap. Ter wijl het vee telkens weer naar andere „stuk ken" moet worden gebracht om behoorlijk aan den kost te kunnen komen, geeft de „made" al heel weinig kans op een goed gevulde hooischuur. Kale of slechts dood gras ver- toonende plekken zijn in sommige perceelen helaas I al te talrijk en door de bijna geheel ontbrekende graswortels is er dit jaar geen kans op verbetering. Eenige honderden Duitschers zijn te Rotterdam aangekomen, allen met het doel om zich te Vlaardingen voor de haringvisscherij aan te monsteren. Door de politie te 's Gravenhage is een kind van 12 jaar aangehouden, datin kenne- lijken staat van dronkenschap op straat liep. Met twee kameraadjes, van welke de oudste 15 jaar was, is hij uit geweest. Hij had een fooitje gekregen en daarvoor werd voor 24 cent jenever (ongeveer 8 glaasjes) gekocht, die door den 12-jarigen knaap het is bijna ongeloof lijk nagenoeg alleen werden uitgedronken. In de vorige week werd bfj zekeren M. in de Kerkstraat bij den Amstel te Amsterdam een gerechtelijke verkooping gehouden, wegens het in gebreke blijven van het afdoen der belasting. Om kwart voor elven verscheen de deurwaarder en werd het beste gedeelte van den inboedel naar buiten geheschen. Al dadelijk bleek, dat verschei dene sociaal democraten waren opgekomen om M., hunne geestverwant, te helpen. Het eerst werd ten verkoop aangeboden een prachtige linnenkast, waarop Reens 10 ct. bood. Een oude heer bood hooger, doch het werd hem zoo lastig gemaakt, dat hi) het beter oordeelde maar heen te gaan. Inmiddels verschenen om streeks 30 politieagenten om de orde te be waren. Reens verzekerde hun, dat hij en zijne parttjgenooten zich kalm zouden gedragen, maar dat zij niet hooger wilden bieden dan 10 ct. per stuk. De verkooping had nu verder een ordelijk afloop. Een tafel bracht op 10 ct., waarna algemeen de kreet „Leve het socialismewerd aange heven. Een eikenhouten linnenkast deed 7 ct., een velvet tafelkleed 1 ct., zes stoelen 5 cent, een prachtige spiegel 5 cent, 4 schilderijen 5 cent, een vloerkleed 1 cent, een tafeltje 1 cent, een complete hanglamp 1 cent, zes rieten stoe len 5 cent, een linnenkast S cent, een mooie kinderwagen 1 cent, enz. Alles bij elkaar bracht de verkooping de somma op van 78 cent. Door een opkooper, wonende aan de Gedempte Gracht in den Haag, was een partij patroonhulzen, van La Faucheux ge weren afkomstig, opgekocht. Daaronder be vonden zich echter nog een paar onafge- schoten patronen, die in handen van kinderen kwamen. Deze gingen er mee speleneen ontplofte en een der kleinen werd daardocr zoodanig in het gelaat en aan de handen verwond, dat het kind naar het Ziekenhuis moest worden overgebracht. TEXEISCHE COURAHT. icr de

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1