Buitenland. r Den Hoorn, 13 Juni. Zondag hadden wij het genoegen dat het fanfarecorps van den Burg, zich alhier liet hooren. Dat zulks hier veel belangstelling verwekte bleek uit de menigte van volk welke zich op straat bevond, terwijl de orde en stilte welke bij ieder num mer heerschte, bewees, dat hetgeen ten gehoore gebracht werd, zeer in den smaak viel. Na een drietal nummers te hebben gespeeld ver trok het gezelschap wederdoch zeker was de wensch van velen onzer„tot weerziens." Volgens „Sempervirens" belooft, in tegen stelling van dien der kersen, de pluk der aardbeien dit jaar bijzonder groot te zullen zijn. Te Aalsmeer is het plukken reeds be gonnen, evenals in het West-land. Het weder is tot nu toe bijzonder gunstig voor aardbeien: telkens wat regen en, laat de zon zich nu een beetje gelden, dan rijpen de geurige vruchten verbazend snel. De buitenzijde van den zeedijk van den nieuwen polder in den Braakman te Bervliet is thans herschapen in een onafzienbaar rogge veld, zoo welig gewassen, als niet één landman op zijn akker aanwijzen kan. Die zeezijde is in het najaar met roggestroo bekrammat en de korrels, in de aren achter gebleven, ontkiemden, alsof zij met dubbele handen gezaaid schenen. Door den ontvanger der registratie is de oogst rogge en gras, in perceelen geveild en de verkoop bracht ruim driehonderd gulden op. De politie te Loosdrecht maakte dd. proces-verbaal op tegen een brillenkoopman uit Amsterdam, die tevens handelde in genees middelen voor alle denkbare kwalen. Hoe lichtgeloovig het publiek ten plattelande nog is en lichtvaardig, waar het eene zoo teere zaak geldt als de gezondheid, bleek opnieuw bij die gelegenheid. Een volkomen waardeloos vocht in smeerige fleschjes, die blijkens het opschrift vroeger gediend hadden voor witte port, pommade, haarolie, tandwater, mondspoeling enz. enz., werd betaald met twee tot drie gulden per fleschje. Op één morgen werd voor ruim twintig gulden verkocht. Een aantal ingezetenen der gemeente Oud-Beierland, aangeslagen in de laagste klasse van den hoofdelijken omslag of in de honden belasting, waren in gebreke gebleven om die belasting te voldoen. Dezer dagen werden zij vanwege het ge meentebestuur verrast met de inkwartiering van soldaten. Dit dwangmiddel hielp uitstekend, want allen liepen om het hardst naar den ontvanger om te betalen. Naar men verzekert zullen thans eenige leveranciers van de gemeente aan Burgemeester en Wethouders soldaten ter inkwartiering zenden, omdat hunne rekeningen over 1893 nog niet zijn betaald. Te Wemeldinge (Zeeland) is thans in aanbouw een bewaarplaats voor appels en peren. Het is een gebouw van twee verdiepingen met dikke muren, waartoe het zonlicht alleen toegang heeft door kleine cirkelvormige vensters die door gelijkvormige luiken kunnen gesloten worden en door de dikte der muren ruimte genoeg laten, om ze op te vullen met stoffen, welke het binnendringen der koude verhinderen. Alzoo meent men genoemde fruitsoorten langer dan anders te kunnen beveiligen tegen den schadelijken invloed van te veel licht en strenge koude. De Arnh. Ct. bevat het volgende: De heer Huetink zal in den Haag eene voor dracht houden voor hen, die niet wija kunnen worden uit hun inschrijvingsbiljet voor de bedrjjfs belasting. Als de heer Huetink meenen mocht, dat alleen in den Haag zulke personen wonen, dan vergist hfj zich; men treft ze aan het gansche land door en in zeer grooten getale. Van ernstige mannen, in zaken te huis en die geen bezwaar hebben tegen het beginsel der wet, hoorden wfj verklaren dat zf) het biljet niet begrepen. Ook elders verkeeren velen in hetzelfde geval, Een inzender in het Handelsblad schrift o.a.: „Ik heb dezer dagen door een zeer begaafd man hier ter stede, die eerstens groot, knap koopman is, en die verder in allerhande stedelijke en andere betrekkingen is werkzaam geweest en nog is, en dien men gerust een der knapste mannen onzer stad kan noemen, hooren verklaren: „ik zie geene kans mijn biljet in te vullen." En nu vraag ik, als zulk een man die verklaring moet afleggen, hoe moet het dan gaan met de vele meer gewone alledaagsche stervelingen, die op geen vademen na de ontwikkeling hebben van den persoon in quaestie De biljetten voor de bedrijfsbelasting zijn voor een gewone menschenhand niet in te vullen. De schrijver meent dat wanneer er een degelijk protest tegen deze uitvoering van de wet uitging, velen dat zouden onderteekenen. Zoodanige uitvoering brengt de bestendigheid eener wet in gevaar. Want hoe moet over de werking eener wet geoordeeld worden, als zoovele verstandigen in het land erkennen, dat zij niet weten hoe zij haar moeten nakomen, waartoe dan toch de belastingbiljetten moeten dienen. Daar het geval zich reeds eenige malen heeft voorgedaan, dat geadresseerden van pak ketten de frankeerzegels van adreskaarten verwijderen, en weigerden deze terug te geven, heeft het hoofdbestuur der posterijen, post directeuren en brievengaarders gemachtigd, de paketten eerst dèu te doen uitreiken, nadat de adreskaart ongeschonden is teruggeven. Een levende reclame voor het huwelijk is iemand in 't Nd.-Hollandsch Akersloot, die, 81 jaar oud, in ondertrouw is opgenomen met zijn 31-jarige dienstbode. De man is wonder in zijn nopjes, want zijn aanstaande hoopt hem heel binnenkort met een erfgenaam te verrassen In een onzer bladen lezen wij: In den laatsten tijd worden door de Holland- sche Stoomboot Maatschappij aan de Handelskade te Amsterdam tal van paarden uit de kolen mijnen in Engeland naar hier overgebracht. De dieren hebben alle een of ander gebrek gekregen, dat hen ongeschikt maakt om langer in de mijnen te werken en worden door den heer Sinck alhier opgekocht en voor den slager bestemd. De jl. gehouden aanbesteding van het spek voor het garnizoen te 's-Hage heeft ons wederom doen zien, hoezeer de prijzen van het Holl. spek (dus ook van Holl. varkens) worden gedrukt door de overstelpende concur rentie van het Amerikaansche spek. De prijzen, waarvoor werd ingeschreven, be droegen van 45—49 ets. per kilo; de hoogste inschrijver was dus 7 ets, per kgr. lager dan de laagste inschr. in het vorig half jaar. Door den heer F. Damen werd ingeschreven voor 49 ct. met aanbieding van uitsluitend Holl. spek. gewaarborgd door het handelsmerk van den Nederl. Slagerbond. Wij willen hopen dat de minister van oorlog de voorkeur geve het Haagsche garnizoen te voeden met 1ste qualiteit Holl. spek, vooral bij dezen lagen prijs, in het belang van den Holl. soldaat, Holl. slager en Holl. landbouwer, en zien met belangstelling de beslissing van Z. Exc. in deze tegemoet. Nederl.'Slagersb Hoe komt het dat vele menschen, die het goed konden hebben in de wereld, verarmen? Op die vraag geeft een vrouwenblad het volgende antwoord Omdat zfj den room zuur laten worden; omdat zilveren lepels worden gebruikt om ketels uit te schrappen; de boenders bljjven in het waterde bezems worden niet opgehangen messen met fraaie heften worden in warm water gestoken; het gebruikte tafelgoed wordt op eene plaats neergeworpen, waar muizen er aan kunnen knagenkuipen en vaten liggen in de zon, waar zfj bedervende kleeren hangen aan de lijn, waar de wind ze scheurt. Het overschot van vleesch en groente bederft in de provisiekamerin het meel laat men wormen komenhet deksel is niet op de stroopkan en de wormen slaan er hun kwartier in op. Koffie, thee, peper en andere kruiden verliezen hun geur, omdat zij openstaan. Het pekelvleesch bederft omdat er geen zout genoeg op is, of omdat het in de pekel drijft enz. enz. Armoede is zeker geen schande, maar wie op zulk een wijze arm wordt, moet zich wèl schamen. De „Deutsche Wochenzeitung in den Nie- deilanden" komt op tegen den wensch van Rolf Hardenberg in „Das Neue Blatt," dat Nederland deel mocht uitmaken van Duitschland. In den toekomstigen oorlog is, behalve voor Engeland, ieders rol van te voren aangewezen. Zoodra de oorlog begint, worden de koopvaardij vloten ohmiddel(jk overbodig, en berust de buiten- landsehe handel uitsluitend in handen van de neutrale staten, welke over een vloot ku beschikken en havens bezitten, vanwaar ds zendingen naar het achterland kunnen geschj Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen k dan in de eerste plaats in aanmerking, Duitschland nu de dwaasheid beging de l landen te annexeeren, dan zou het zich slagaders afsneden, want de vijandelijke kn zouden dan natuurlijk ook de beide Nederlaa havens blokkeeren. De gevolgen daarvan jjjj voor de hand: Duitschland, Oostenrijk en kunnen niet voorzien in den noodigen voo vee, graan, enz., zoodat de legers spoedigg zouden lijden. De invoer over Antwerp® enkele kleine havens van de Middellan Zee zou evenmin voldoende zijn. Daarom schrijft de Heer Prell zal Dui land er stellig niet aan denken een du fout te begaanzich een verzekerde verbii met de zee af te snijden en zich bove: eenige millioenen stijfhoofdige onderdam den hals te halen, die nooit geleerd hebb: buigen. ren a toil! de ■66 ite< In de Vereenigde Staten blijft de in de mijnstreken aanhouden. De werkati gaan overal voort met hunne poginget kolentreinen te doen ontsporen en spoot bruggen te vernielen. Het ernstigste blijft de toestand te Cripple Creek, in Colorado, de strijd tusschen de troepen en de werksts die zich in hun kamp verschanst hebben, i D een aanvang heeft genomen. De werkstakers en de politie te Cripple nl. beschieten elkander uit hunne veral stellingen. De uitslag van den strijd is nog| bekend. Toppunt van gierigheid. Er zijn menscht zich, door armoede gedreven, van het leven i ven, anderen doen het uit minnesmart of anderen om gemoedsredenen, maar dat iei zich wilde dooden omdat de levensmiddel duur worden, is zeker iets geheel nieuws, als zeer gierig bekend staande juffrouw tel begaf zich dezer dagen naar haar groentejui om provisie in te slaan. Tot haar verb; waren de eieren opgeslagen. „Wat?" zei ze, „heb je geen eieren meei 4 voor een dubbeltje? Is het mogelijk? lieve tijd waar moet dat heen? geen 4 meer voor een dubbeltje, o jé, o jé nu weet ik wat me te doen staat Ze verliet rood van woede en verontwaardi den winkel, ging naar huis, begoot daar met petroleum, stak er de vlam in en wai op een leunstoel gezeten, den dood af. De buren kwamen op de brandlucht af, dot de vlammen, die ook haar kleederen reeds ha aangetast en droegen haar meer dood dan le naar een naastbijzjjnde apotheek. Toen ze bijkwam, was haar eerste kreet, geld, mijn waarden, ze zitten inmijnleunsi Gelukkig kon men haar den stoel, waarva zitting vol goud en bankpapier zat, onbescta toonen. Daarna liet ze zich naar een zieker brengen. De politie maakte tegen de stichster proces verbaal op. Een wedloop op stelten van Parijs Trouville is het nieuwste op het gebied der s mode. Hij zal eerstdaags gehouden wordea Maandagavond kwamen twintig steltloope steltloopsters uit de Landas, die zich voor wedstrijd oefenden, „op hooge beenen" te aan, waar zij door de lanterfanters der bouler als gewenschte nieuwigheid zeer werden to juicht. In een koffiehuis te Chicago is een geworpen die ontplofte, toen zij met den in aanraking kwam; de geheele voorgevel het gebouw viel in; de eigenaar en dekast werden ernstig gewond. De dader en de bev redenen tot de misdaad zjjn teneenemale onbeï Een Engelschman, die Parijs bezocht li verhaalt ten dienste van landgenooten welke neiging tot smokkelen hebben, in de „Tin dat hij bij zijn aankomst te Parijs 500 cigarel die hij by zich had, aangaf, waarop de douane" vriendeiyk tot hem zeide„Daar m: uit eigen beweging deze cigaretten aangeg heeft, hebben wij hem slechts de helft der* gestelde invoerrechten laten betalen." De alvernielende hagelbui, die Dondei morgen op het vroolfjke Weenen nederda biykt thans slechts één kwartier uurs ged: te hebbenwelk onheil en welke vernis echter in die spanne tyds door de hagelstes werden aangericht laat zich nauweiyks begr{ Om half zeven in den ochtend werd dere hemel plotseling zwart met een weerschijn en eensklaps kwam met zulk r# ihei aen vei 6 6 bi „chi

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2