Buitenland. Marktberichten. Zaterdag 23 Juni PREDIKBEURTEN ADVEBTENTIËN. Indien het plan, door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen op het touw gezet, werkelijkheid wordt, zal Nederland met Engeland telephonisch verbonden worden. De verbinding zou grootendeels over land moeten gaan. Langs de bestaande telephoon- lijn Londen—Calais zoude eene tweede lijn worden gespannen in een onderzeeschen kabel; te Calais geland, zou die lijn rechtstreeks, over Fransch en Belgisch grondgebied, naar Gelder- malsen loopen, en zich daar in tweeën splitsen Eén draad zou naar Rotterdam, de tweede naar Amsterdam loopen, zoodat de twee groote koopsteden des Rijks gelijktijdig bediend zouden kunnen worden. Elke lijn zou uit vier draden samengesteld zijn, loopende te land over 345 Engelsche mijlen en op den bodem der zee over 23 Engelsche mijlen. Eene maatschappij neemt aan, deze telephoonverbinding in zes maanden tot stand te brengen voor 110,000 pd. st. Te Groningen is het eerste geheelonthou ders-koffiehuis in de provincie Groningen inge wijd. Het is een eenvoudig, net ingericht gebouw. In de z. g. jachtweide, waarin een 70 personen plaats kunnen vinden, staat een zeer net buffet met het karakteristieke op schrift „zijt nuchter en waakt 1" Verder behoort er een veestalling bij voor ongeveer 20 koeieD, terwijl bij eventueels noodzakelijk heid daaraan nog een tweede kan worden toegevoegd, die ruimte zal krijgen voor 30 koeien. Verder komt er ook gelegenheid voor nachtverblijf. In een voor de arrondissements-rechtbank in Den Haag aanhangig proces werden Vrijdag de pleidooien bepaald op 12 Maart 1895. Het is te hopen, dat partijen en hare raads leden deze gebeurtenis mogen beleven, zegt het „H. Dagbl," Tot waarschuwing voor anderen. Een dienstbode uit Mijdrecht, die geschreven had op eene advertentie, kwam met de Mijdrechtsche boot te Amsterdam aan om haren dienst te betrekken. De steller der advertentie was zoo beleefd geweest, haar van haar woonplaats af te halen. Op de boot bevonden zich een tweetal visschers, wien het uiterlijk van den nieuwen patroon eenigs- zins verdacht voorkwam. Zij vroegen het meisje, hoe zij in zijn gezelschap was gekomen, en hoorden nu, dat zij bij hem in dienst zou treden op den N. Z. Voorburgwal. Die aan wijzingen waren voldoende om een veldwachter van het geval in kennis te stellen. Bij aankomst te Amsterdam noodigde deze den man en zijne nieuwe dienstbode uit, zich met hem naar het politiebureau te begeven. Daar gaf hij als zijn beroep op slaapsteehouder. Het meisje wist nu genoeg. Door den veld wachter vergezeld haalde zij haar vooruitge zonden kist met kleeren uit haar nieuwen dienst en keerde zoo spoedig mogelijk naar Mijdrecht terug. Van een trouwpartij in Amsterdam weet de .Telegraaf" het volgende te verhalen: Eergistermorgen waren zij door den wet houder in den echt verbonden, hij in een ge huurd zwart pak, met een grooten hoogen hoed op, style Louis XV, zij in een wijd zijden kleed m6t een sluier van wit gaas, en beiden hadden een traan voelen opwellen in ieder oog. En langzaam wandelden zij samen huis waarts, gehuld in een gezellige rookwolk, die de bruigom uit zijn sigaar blies. Daarachter volgden vaders en moeders, ooms en tantes, neven en nichten, en die processie van geluk kige menschen had veel bekijks. En van de eene herberg wipten zjj in de andere om het heuglijke feit te vieren. De stemming werd steeds meer opgewonden, de gezichten straalden voortdurend rooder en ge lukkiger op een gezicht na, dat bleeker en bleeker en bcozer en boozer werd. 't Was 't gezicht van den vader der bruid. „Hij heit een njjdigen dronk," fluisterden de feestvierenden elkaar toe. Dat hoorde hij. En woedend stoof hjj op. 't Was in de Anjelierstraat. Hjj sloeg als een razende met zijn vuist in 't rond, de mooie hoed van den bruigom zakte in elkaar als een gibus, de andere vader kreeg een stomp tegen zijn neus Dat was het sein tot den alge- meenen aanval. De familie van de bruid, en 't jonge vrouwtje zelf, schaarden zich tegen den bruigom met zjjn staf. Haarspelden werden getrokken, parapluies gezwaaid, hoeden vlogen af, de vlechten der vrouwen zakten los, en zelfs de gehuurde kleeren hadden heel wat te lijden. Plotseling vluchtte de bruid club naar huis „En ik -wil 'm nooit meer zien," zwoer de bruid, terwijl zij haar sluier afwierp met den bouquet oranjebloesem. Te Panama is een grooten brand uitge broken. Toen het bericht afgezonden werd woedde het vuur nog altijd voort en reeds waren 225 gebouwen in de asch gelegd en bedroeg de schade 1,500,000 dollars. Er is gebrek aan water. Te Pema, een dorpje nabij Tikari, ontstond onlangs brand in een huis, waarin elf vrouwen wonen. Een der vrouwen, een pas gehuwd bruidje, wilde zich niet aan het volk vertoonen (overeenkomstig de zeden der Hindoes) en wei gerde de plaats te verlaten. De overigen, door haar voorbeeld aangemoedigd, besloten bjj haar te bljjven. Het gevolg was, dat zy allen ernstige brandwonden bekwamen; zeven harer zijn spoedig daarna overleden. Een tocht per rijwiel over het Kanaal zal den 27en dezer ondernomen worden door G-. Pinker t, uitvinder van de land- en water- velocipède. Hy zal daarmee 's morgens half acht van Kaap Gris-Nez, bij Calais vertrekken en hoopt tegen 12 uur te Folkestone aan te komen. In een lucifersfabriek te Napels hebben twee werklieden, die twist gekregen hadden, brand veroorzaakt. Zij wierpen elkander met doosjes lucifers, welke vlamvatten. Het vuur deelde zich aan het gebouw mede. Ongeveer 200 werksters sprongen, door een panischen schrik bevangen, uit de ramen velen bekwamen ernstige verwondingen. Na vijf uren arbeids was de brandweer het vuur meester. De schade wordt op 25,000 lire geschat. In de Kaapkolonie legt men zich sinds 30 jaren toe op de struisvogelteelt. Er zijn daar op de hoeven ruim 180 000 struisen, en er wordt jaarlijks voor een bedrag van 17 A 18 millioen gulden aan veeren uitgevoerd. Om concurrentie van andere landen tegen te gaan, worden er zeer hooge rechten geheven van uitgevoerde struis vogels en eieren ff 1250 voor een volwassen struis en f 62 voor een ei.) Het bediendenpersoneel van den Hertog van Coburg heeft een aardig duitje aan verval te goed. De vorsten en andere aanzienlijke personen, die onlangs het huwelijk van den Hertog bijwoonden, hebben te zamen 35,000 Mark f 21,000 aan fooien gegeven. Dat geld zal verdeeld worden, als de Hertog, die thans op het Kasteel Greinburg vertoeft, terug is. Natuurlijk wordt er zeer naar de terugkomst van Z. H. verlangd. Formerend, 19 Juni. Aangevoerd 212 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 135 nucht. kalv. f 8 a 18250 vette Varken? 36 A 44 ct. per kg. 66 magere Varkens f 15A20.-; 226 Biggenf8a f 13; 912 Schapen en 260 Lammeren; 283 Runde ren en 12 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 3,25 p. 100. Vette koeien, prijshoudend handel vlug, f0.60 a f 0,74 per k.g. Geldekoeien, prijshoudend, handel matig, f 80 a f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f 120 a f 200 per stuk. Vette kalveren, prijshoudend, handel matig. Nuchtere kalveren, hooger in prijs, handel vlug. Vette varkens, prijshoudend, handel matig. Magere varkens en biggen, prijshoudend, handel matig. Vette schapen, hooger in prijs, handel stug, f 18 a f 25 per stuk. Melkschapen, prijshoudend, handel stug, f 12 a f 18 per stuk. Overhouders, prijshoudend, handel stug, f 16 A f 24 per stuk. Lammeren, prijshoudend, handel stug, f 6 a f 12 per stuk. OPGAVE VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden in de 2e helft der maand Mei. Van Oosterend: E. Ekhart, Amsterdam Zondag 24 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaici Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazurs, Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Lefi Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazd: Oosterend. Nam 3 uur Ds. van Schaii Cocksdorp. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Geene. Burgerlijken stand der Gemeente Teit van 13 Juni 19 Juni. ONDERTROUWD GETROUWD GEBORENHendrika Eva, dochter van Joh: Anthonius Spigt en Anna Halsema dochter van Jan Brouwer en Diem Koning. Cornells, zoon van Johannes B; en Dieuwertje Buis. Johanna Maria, de van Louis Johan Kikkert en Grietje Cornells Jan, zoon van Teunis de "Wi Trijntje Zwanenburg. OVERLEDEN Teunis Koopman, 6 weken, van Trijntje Koopman. Gerrit Daalda jaren, (ongehuwd). Pietje Pio, 43 jaret huwd met Hendrik Visser. Maria Log 73 jaien, gehuwd met Constantinus Ant Broekkamp. hopen onze geliefde ouders, C. S A K I S en 91. DE BOER, hunne 35 jarige echtvereeniging te herdenk Uit naam hunner dankbare kindere Driehuizen, den Burg, Texel, 20 Juni 1894. V Geboren Johanna 91ar ia, dochter i L. J. KIKKERT en G. RAB. Texel, 16 Juni 1894. V Bevallen van een Zoon, D. BAKKER—Buis, Texel, 18 Juni 1894. Heden overleed zacht en kalm, na f veeljarige ongesteldheid, tijdig voorzien r de H. H. Sacramenten der Stervende, oi geliefde vrouw en moeder 9IARIALOG9IAN, in den ouderdom van ruim 73 jaren. C. A. BROEKKAMP en Kinder Texel, den Burg, 17 Juni 1894. Heden overleed, voorzien van de laati H. H. Sacramenten der stervende o: geliefde Echtgenoot, vader, behuwd- grootvader de Heer CORNELIS REIJ, in den ouderdom van b(jna 78 jaar. Uit aller mam, W. C. REIJ Texel, 19 Juni 1894. Heden werd ons ouderhart diep getrof door het overlijden van ons innig geli eenig kind, DIRKJE CORNELIA, in den jeugdigen leeftijd van bijna 17 jar Eene langdurige ziekte maakte eeneii aan haar voor ons zoo dierbaar leven. D. C. BAKKER. S. BAKKER—Blom Texel, Oudeschild, 19 Juni 1894. «■«WTTTTanrrrrfaan

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2