702. Donderdag 28 Juni. A°. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. IB au d ■m ;en fIJ gej •aai SONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, ParkstraatBürg op Tkxel gbs ïlvi a tri per Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor Dan Burg 30 Cts. - Franco per post door ga- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en ar.de: e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Pr\js der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. öroota letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per ntunmer. TEXEL, 27 Juni 1894. idagmorgen, terwij! de bewoners van het B noemen perceel tor kerk waren, is, 2i men mededeelt, ingebroken in de boeren- arti ig Vreclelust van den heer Witte, rijz ar wij vernemen zou men toegang hebben ht door verbreking van een ruit. Het t evenwel dat er niets is ontvreemd Ti ;den; wel was eene linnenkast openge- -*"!■% en daarbij deerlijk gehavend, doch het en zilver daarin aanwezig heeft men staan. Mogelijk is het te doen geweest led ontant geld machtig te worden, hetwelk eta doelde kast echter niet geborgen was. dader schijnt nog niet bekend. Ter markt, Maandag jl., waren aange- 160 Schapen, 304 Lammeren, 7 Koeien, Kalveren, 1 Paard, 9 Schrammen en 4 in. handel in Wolvee was vlug: voor en werd van f 14 tot f 22 besteed N Lammeren van f 7,50 tot f9.— De uitgeschreven vergadering van de üexel der Holl. M. v. L. werd Maandag- vinl ju in het logement van den heer Broekkamp ■dta|den. belangstelling was niet groot, mogelijk volge van de markt of om andere redenen, een half uur wachtens, (omdat men toch niet zonder leden de vergadering konde in) waren we met ons tienen bijeen en de vergadering geopend. nGi n de orde kwam de benoeming van een ïaaijaardigde naar de Alg, verg., in Juli te a te houden. en der aanwezigen scheen dit mandaat dijk te vinden, waarom maar werd besloten afd. zich niet zal doen vertegenwoordigen. iem' rvolgens werd nog mededeeling gedaan een cireulaire van het Hoofdbestuur, en dem van de Vereeniging Holl. Noorder- n0|tier, beide van gelijke strekking, betref- de oprichting van wintercursussen voor andbouw. Daarin worden de besturen emeenten aangespoord, voor dat doel des een verwarmd en verlicht lokaal beschik te stellen en te zorgen dat er onder de wijzers aan de gemeentelijke scholen zijn, ene acte voor landbouwonderwijs bezitten, ijk vergoed voor dergelijke cursussen f 1 isuur en eene bijdrage voor administratie, de gemeentekas wordt dus slechts voor oei eene geringe opoffering gevergd, vergadering besloot dat de afd. zich tot |0'^gemeentebestuur zal wenden, (met over- g van bedoelde circulaires) met het verzoek ldei lij eene eventueele vacature, een onder wijl r met acte landbouwonderwijs te trachten [«rijgen. ergadering liep hiermede ten einde, de gehouden aanbesteding door het .ur van den polder Eierland, op 23 Juni, o.m. de afloop als volgt De leverantie van 100 M3 gnnt, laagste ijver de Heer P. Dros Az. u* De leverantie van 150 M3 schelpen, ureiste inschrijver de Heer A. Dros Albz. lige. Het transport per as van grint en jfie'fpen, laagste inschrijver de Keer J. Reuvers. I Oudeschild, 26 Juni. Ook hier is een vat ivre carbol aangebracht, hetwelk door schipper 'i. Boon, in zee was opgevischt. a Oosteeend, 26 Juni. Eene deputatie uit de 1fd. Oosterend van de Vereeniging tot bevor- ring van de visscherij, bestaande uit de "eren P. Burger en C. Mossel, heeft voor 'migen tijd bezoeken afgelegd bij verschillende voegde autoriteiten in den Haag, Haarlem en Amsterdam, met het doel om het aanleggen eener haven bij de Oostkaap te bespoedigen. Uit het verslag dezer reis, jl. Zaterdag in eene Vergadering van leden der Afd. voor noemd door den heer Mossel uitgebracht, bleek dat van vele zijden medewerking is te ver wachten en dat uit de onvermoeide pogingen van het Bestuur der Afdeeling Oosterend stellig eenmaal het spreekwoord: „de aan houder wint", opnieuw zal bewaarheid worden. De Cocksdorp, 26 Juni. Nu de visschers na afloop der overige werkzaamheden zich met het visschen naar schelpen onledig moeten houden, daar er thans niets anders te ver dienen valt, is het zeer te betreuren, dat er zoo weinig hiervan te vinden zijn. Komt er some al eens een enkel schuitje met eenige kubieke meters schelpen aan, vaak gebeurt het daarentegen, dat de visschers niet meer dan eenige hectoliters machtig kunnen worden. Zeer waarschijnlijk is het evenwel, dat er hier of daar wel eene schelpenbank verborgen ligt; gemeenschappelijk overleg, nl. door ge zamenlijk naar eene goede vischplaats te zoeken, zou tot gunstige resultaten kunnen leiden. Te Alkmaar meldde zich dezer dagen iemand aan, om een nieuw geval van pokziekte aan te geven. „Zoo N.N.".... werd hem gevraagd, „woon je nog altijd in de P..straat, en hoe is het nu met je vader, is het bedenkelijk?" „Ja mijnheer," zegt de man, „ik woon nog in de P..straat, maar het is niet mijn vader, die ziek is; ik ben het zelf." Inderdaad was de mar, die zich ongesteld gevoelde, bij een geneesheer geweest, euwas het toen gebleken, dat hij pokziekte onder de leden had, of die bij hem kon worden gevreesd. Alvorens naar huis te gaan, achtte hij zich nog wel genoeg, om eerst zelf aan het ge meentehuis mededeeling te gaan doen. Er had zich anders juist in geruimen tijd geen geval van pokken meer voorgedaan, zoodat die ziekte reeds voor goed als geheel verdwe nen werd beschouwd. (Telegraaf.) De heer A. L. Deden te Diemerbrug, beweert een toestel te hebben uitgevonden, waardoor elke botsing van spoortreinen kan voorkomen worden. De werking van het toestel is zeer eenvoudig en dit moet zoowel op de lijn als aan de machine worden bevestigd, hetgeen met een weinig kosten kan geschieden. De uitvinder stelt zooveel vertrouwen in zijn vinding, dat hij zich bij een te nemen proef tusschen twee op elkander inkomende treinen, waaraan zijn vinding is toegepast, wil plaatsen, overtuigd zijnde, dat hem geen letsel zal geschieden, daar beide treinen op een bepaalden afstand, zonder de hulp van de machinisten zullen blijven staan. De couranten hebben dezer dagen het bond met de gelden van den Bond, deze met onwaarschijnlijk een belangrijk nadeel zal lijden. Voor de menschen, die daarvan de dupe zuilen worden, is het verlies verschrikkelijk, omdat ztf voor het meerendeel van hun geringe bezoldigingen met moeite iets hebben bespaard om te kunnen deelnemen aan de verschillende fondsen en spaar kassen van den Politiebond. Zou er in gewone omstandigheden reden zyn om den medemensch te helpen zijn verlies te dragen, - nu het den politieman geldt, die in ziin moeilijke betrekking, voor een dikwerf kang loon, zich zoo vaak in de bres stelt voor anderen en wiens bestaan en werken voor de maatschappij van zoo groote beteekenis is, zal een beroep op de hulpvaardigheid van anderen zeker niette V6Het ligt zoo voor de hand te veronderstellen, dat de Politiebond, al mocht er nog iets terecht komen van de gelden, die op 't oogenbllk vermist worden, er niet zonder groot verlies zal afkomen. Nu laat artikel 8 van het Bondsreglement toe om door een storting in ééns donateur te worden van den Bond. Welnu thans is er eene geheel ongezochte aanleiding voor het Nederlandsche volk om zich „in massa" als donateur van den Bond te doen inschrijven. Men zou er een goed werk mede doen en het ver trouwen in de menschen, dat bfj velen wellicht is ondergegaan, weder doen herleven. De heer Wfjnoldy Daniëls, secretaris der ge meente Veisen, die lid van den Bond is om dezen te steunen, maar zonder deelgerechtigd te zijn tot eenig fonds, wil gaarne de trechter zijn, waardoor wat men beschikbaar wil stellen aan het hoofdbestuur wordt afgedragen ook stelt hij zich bereid tot de ontvangst van veel of weinig dat later zal worden verantwoord. Met spoe dige en afdoende hulp wordt menig eerlijk politie beambte, althans voor een deel een pak van hart genomen. Belangrijke vermindering. EenetePur- merland, gemeente Ilpendam, gelegen boeren plaats met 27 bunders weiland, welke voor 15 jaren gekocht was voor ongeveer f 42000 is thans verkocht voor f 11180. Positief kan de Prov. G-ron. meedeelen, dat geen der dieren van de twee waggon- ladingen j. 1. Maandag teruggezonden uit Weenen naar Nieuwe Schans lijdende is aan mond- en klauwzeer. Naar het blad verder uit vertrouwbare bron verneemt zijn dezerzijds met gunstig succes pogingen aangewend om de Duitsche autoriteit te overtuigen van het niet bestaan dier be smettelijke veeziekte. Woensdag had aan het spoorwegdok te Dordrecht een ernstig ongeluk kunnen plaats hebben, maar dat thans door krachtig optreden voorkomen werd. Aan den spoorwegdijk tegen over de kraan was men bezig met het lossen van vaten petroleum, zoodat de grond aldaar met die gevaarlijke vloeistof doorweekt was. Voorde aardigheid stak een jeugdig kantoorbediende van de firma voor wie de petroleum bestemd was, een krul aan en wierp die op den grond. Onmid- delijk vatte de op den grond liggende petroleum vlamde vlammen, die zich over circa tien meters uitstrekten, gingen zóó hoog, dat men ze over den spoorwegdijk heen zien kon. Vlak in de nabijheid stond een waggon, ge laden met vaten petroleum. Gelukkig waren op het terrein een aantal werkkrachten tegenwoordig en nam de chef van het dok oogenblikkelijk doeltreffende maatre gelen (hij liet den waggon wegreden en de vaten met een groot zeil overdekken), anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Geheele ladingen afgekeurde kleeding en equipementstukken van het Nederlandsch leger worden over Rotterdam naar Engeland verzonden. Bij de verkoopingen, door hit Rijk gehouden, koopen handelaars die op, om ze met een goede winst over te doen aan Engelsche hand»*»*1»'"»" Ulo ziin die kleurige pakjes bij de dorpshoofden zeer in trek. Het is dus geenszins zonder ling als een Afrikareiziger eens een zwarten natuurgenoot in het mouwvest van een groenen jaeer of in den roodgetresten wapenrok van een Hollandschen huzaar aantreft, al is het nieuwste snufje er dan ook lang af. („Maasb. Evenals thans van stroopapier kan ge- sproken worden zal wellicht ook spoedig sprake ziin van turfmolm karton. Uit Drente toch wordt tegenwoordig turfstrooisel overgebracht naar de fabrieken van den heer Scholten, te Sappemeer, om te beproeven of uit die stof ook papier kan vervaardigd warton. Gelukt de proef, dan is dit niet van belang ontbloot, vooral voor de turfstrooiselfabrieken, die, daar het getal voortdurend toeneemt, al scherper begiunen te coucuxreeren. iu irui PEXELSCHE COURANT. VO treurige nieuwe vermeld, dat, door de verdwUmmr van den president van den Nederlandeonen rttttttST

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1