ïnT Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten Advertentiën Het HOOIGEWAS en NAGRA Donderdag. Vrijdag en Zc W, J. LAMYÏl Dt PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN. TE KOOP: eene Maaimachine Door den Heer H. Klazinga, zoon van een onzer plaatsgenooten, werd dezer dagen met goed gevolg eindexamen gedaan aan het Sted. gymnasium te Doetinchem. Sommige streken van ons land zijn be zocht door zekeren A. Vermeulen, die voor geeft student te zijn aan de Theol. School te Kampen of dat te willen worden. Om zijne studiën aan te vangen of voort te zetten vraagt hij, bij voorkeur aan leden der Geref. kerken, giften. De „Bazuin" heeft verklaard, dat deze persoon in geen verband staat met de Theol. School en waarschuwde tegen deze oplichterij, wij achten het noodig tegen de practijken van dien pseudo-student te moeten waarschuwen. („N. Prov. Gron. Ct." Een nieuwe manier. Men schrijft uit Nieuwer-Amstel In onze nabuurschap woont een smid, die de kunst verstaat van kiezen-trekken. Dit vernam een grasmaaier, alhier werkzaam, die hevige kiespijn had. „Zou je mij willen helpen," vroeg hij in zijn Duitsch dialect, „Wel zeker vriend, waarom niet," antwoordde de smid, „kom maar hier, buk over deze schroef," daarop nam hij een paar staafjes, plaatste die voor en achter de kies en draaide toen de schroef aan, zoodat de lijder als vastgeklonken zat. Na deze voorbereidende werkzaamheden maakte de smid een stuk ijzer gloeiend, vloog op den grasmaaier toe met de woorden„Als je niet maakt, dat je mijn huis uitkomt, hou ik je dit ondër je neus!" Van schrik gaf de man een ruk, waardoor de kies in de schroef bleef zitten, en de Duitscher aan den haal ging zonder te vragen hoeveel het honorarium bedroeg. Men heeft te Hilversum een rijken bedelaar ontdekt in zekeren Vos; toen bij hem in huis onderzoek gedaan werd, werd f 634 aan zilver geld bij hem gevonden. De bergplaats van dezen spaarpot was een buiten gebruik zijnde wieg. Hij heeft dat aanzienlijk bedrag enkel met bedelen verzameld, maar liet zijne kinderen in de ergste verwaarloozing, haast zonder kleederen en voedsel, rondloopen en wist door zijn erbarmelijk voorkomen en dat zijner kinde ren het medelijden op te wekken. Hij zal nu zijn besten tijd wel gehad hebben! Een stoute jongen. Eenige dagen geleden ontving een der diaconiebesturen te Haarlem het verzoek van een hoogbejaarde vrouw, om in het diaconiehuis op te nemen haren zoon van een en zeventig jaar, omdat hij thuis zoo lastig was! Of diakenen daaraan hebben voldaan weten we niet. 't Is zeker niet heel waarschijnlijk dat er van een stoute jongen van dien leeftijd nog beterschap te hopen is. Omtrent de te Maastricht gearresteerde valsche munters meldt men nader, dat de naam van den aangehoudene is Smeets, geb. te Nuth (L.) Zijne medeplichtige is eene Waalsche vrouw. Toen de politie 's ochtends zich aan hunne woning vervoegde, weigerden zij die te openen, zoodat de toegang door geweld moest worden verkregen. In dien tusschentijd werd door Smeets gebruik ge maakt om enkele vormen te vernietigen. Er blijven er echter nog genoeg over om als bewijsstukken te kunnen dienen. De 10- pfenning- en 1 O-centimestukken zijn meester lijk nagemaakt en niet van de echte te on derscheiden. Slechts enkele verraden zich door den klank. De politie te Maastricht heeft zich met die te Luik in verbinding gesteld, waar, naar wordt vermoed, zich meer dere medeplichtingen bevinden. Sedert onheuglijke jaren voert de firma Tilly, te Haarlem, het wapen der gemeente, als bewijs, dat zij de echte Haarlemmerolie levert. De firma heeft het wapen echter niet gedeponeerd, wat wél is geschied door eene jonge firma, die nu de eerstgenoemde firma in rechten aanspreekt, wegens het voeren van dat wapen, zonder daartoe het recht te hebben. Voor de firma Tilly treedt op mr. Joh. Enschedé en voor de jonge firma de zaak waarnemer Dekker. De zaak komt nog deze maand voor. In de „Weser Zeitung" is als feuilleton opgenomen eene beschrijving van de plannen tot droogmaking der Zuiderzee. Het verslag der Staatscommissie wordt in algemeen e trekken medegedeeld zonder dat eenige critiek wordt uitgeoefend. De droogmaking wordt een grootsch „Culturwerk" genoemd, de groot ste onderneming van dien aard in geheel Europa. Zondagavond omstreeks half tien, toen President Carnot het „Palais de Oommerse" te Lyon verliet, teneinde zich te begeven naar het theater, waar eene Gala-voorstelling tereerevan Bjjn bezoek aan de tentoonstelling zou worden gegeven, sprong plotseling een persoon op den President toe. De man, die gewapend was met een dolk, bracht den President daarmede een steek toe in het hart. De moordenaar is gevat Een correspondent van de „Agenee" Havas" die het rjjtuig vergezelde, zegt, dat hij plotseling het rijtuig van den President zag stilhouden. De heer Oarnot zonk doodsbleek achterover op de kussens. Eenige der toeschouwers wierpen zich terstond op een man, die naar het rijtuig van den President was geloopen. De prefect Rigaud, die naast den heer Carnot zat, had dezen man een zoo hevigen vuistslag toegebracht, dat hij op de straat viel. Van verschillende kanten hoorde men het geroep: „Men heeft een aanslag gepleegd tegen den President." De menigte, die den moordenaar aanhield, wilde hem vermoorden, maar de politieagenten verhinderden dat. Er ontstond een gevecht tusschen de agenten en de menigte, maar de agenten behielden de overhand en konden den moordenaar uit de handen der verontwaardigde toeschouwers redden. De moordenaar is een jonge man, van 22 jaren, gekleed in een zomerpak met een pet op. Hij is Italiaan van afkomst en heet Cesare Giovanni Santo. Hfi woonde sedert 6 maanden te Cette en was Zaterdagochtend te Lyon aangekomen. Zijn geboorteplaats is Monte Visconti, in de provincie Milaan. President Carnot is overleden. De overstroomingen in de vallei der Waag, eene zijrivier van den Donau in Hongarije, zfjn van zoo ernstigen aard als sinds 1813 niet is voorgekomen. Meer dan dertig dorpen staan onder water. De oogst is geheel vernield. Pioniers verrichten het reddingswerk. In andere Hon- gaarsche districten neemt het water reeds af. Vele plaatsen in de streek Mosciska in Polen zijn bezocht door heftige hagelbuien, gevolgd door zware regens, die de rivieren en beken hebben doen overloopen. De brand te Panama. De laatste berichten omtrent de brand in Panama melden, dat een derde gedeelte der stad door de vlammen ver nield is. Alle gebouwen van het spoorwegstation tot het paleis van den Gouverneur en alle straten ten oosten van de Damasstaat liggen in puin. Meer dan 300 gebouwen waaronder dat van den prefect en de huizen in de Chineezenwljk zijn verbrand. Verscheidene duizenden menschen zijn zonder dak en onder de inwoners heerscht de grootste verlegenheid. Een rijk man: Te Parijs wandelt iemand rond met een som van twaalf en een half milioen bij zich. Het is de heer Tuckerman uit Chicago, die te Antwerpen een volledige verzameling van alle mogelijke bankbiljetten, gaat ten toon stellen. Het zfjn allemaal bankbiljetten uitge geven tijdens den oorlog tusschen Noord en Zuid ten bedrage van vfif millioen dollars. Op de ten toonstelling van Chicago trok deze verzameling zeer de aandacht. Langs automatischen weg hebben de Ameri kanen het vraagstuk opgelost, van de huurders van rijwielen do verschuldigde huur te innen. Wanneer nl. de huurder zijne machine in handen krijgt, is er onmogelijk beweging in het voorwiel te krijgen. Dit zit vast. Zoodra hfj dan een dollar in eene daarvoor bestemde gleuf werpt, geraakt het wiel los, hij kan trappen, een uur werkje in een van de stangen tikt gezellig mee, maar nauwelijks is er een uur verloopen, of het wiel staat weder onherroepelijk vast, en de huur der kan z{jn karretje terugdragen, tenzij hij een tweede dollar rijk is en dien wil besteden, om een tweede uur te rijden. M|jnh8er de Redacteur U zoudt mij een grooten dienst bewijzen met het plaatsen van onderstaande regelen. Veel is en wordt gesproken over de scholen te Zd.-Eierland en die te Midden-Eierland, en tot nog toe is er geen enkele stem opgegaan uit den polder zelf. Allicht zou men denken, dat het ons Eier- landers onverschillig was, hoe er in deze gehandeld wordt. Dit is toch het geval niet! De loop der zaken in de schoolkwestie gaat naar mtjne meening verkeerd. Ik zou meenen, en ik denk van velen met mf), dat de school te Midden-Eierland niet moet worden verplaatst, en wel hierom: De school is er gezet omdat de leerlingen er hier behoefte aan hadden. Die behoefte is er nog. De afstanden z0n nog even groot als vroeger, en zfl zullen bij verplaatsing nog grooter worden. W0 kunnen zeggenéen uur loopen is zoo erg niet. Dat -is waarmaar bet is de vraag maar, wie dit uur moeten loopen. Voor kinderen van 5,6 en 7 jaar is hjj toch veel te groot, vooral bü slecht weer. 't Is waar dat sommige ouders hunne kinderen naar school konden brengen met het rjjtuig, maar dit te eischen is zeer onbillijk, te meer daar er in de dorpen alles wordt gedaan om het schoolgaan gemakkelijk te maken. Men praat tegenwoordig veel over leerplicht, maar als die er komt, zal menig een moeten kiezen tusschen boete betalen of z0n kinderen door ruw, bar weer te zenden. Het is zoo gemakkelijk over schoolgaan te praten vooral als men in een dorp zit Maar ieder, die dag aan dag twee maal een uur moet loopen, weet wat dat zeggen wil-T Daarom vind ik het flink van de heeren Dros en Roeper, dat zfi sterk tegen de verplaatsing zijn. Met het onderwijs z0n wij tegen woordig best tevreden, daarom behoeft dus de school niet weg. Wat de koeten betreft, betwijfel ik of ae zooveel zouden verminderen. Iets zou het bate», ik toe, maar zouden die voordeelen wel tegen de nadeelen? En is er geen ander t die groote uitgaven voor het onderwas teven Heeft de school met uitgebreid leerplan i van bestaan in eene gemeente, die erbezw de kosten voor de gewone scholen te betsj6 als de kinderen nat, koud en moe in sch» zouden zfl dan wel gebaat zjjn? Overal roept men tegenwoordig van schol® en onderwijs ontvangen, maar hier is het en dat om een weinig geld. De verplaatst dunkt mij, zonder grond. Er zou bij vei hier niet gelet worden op de belangen der maar alleen op de geldelijke voordeelen gemeente, en toch geloof ik, dat de schol® om de kinderen en niet om de gemeente. Ik hoop dan ook, dat de raad den polder Eie eene volgende vergadering niet zal vergete U dankzeggende, mijnheer de redacteur, ruimte, heb ik de eer achtend te zijn, Uw dienstw. diena W. BAKK - Polder Eierl. Texel, 27 Jun(j 1894. me var au bt n ll Formerend, 26 Juni. Aangevoerd 20 kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 119 nuchl f 7 a 18169 vette Varkens 36 44 ct. 73 magere Varkens f 14 A 22. 241 Bigg f 12; 1180 Schapen en Lammeren; 266 ren en 15 Stieren. Kip-Eieren f2,75 a f 3,25 Vette koeien, hooger in prijs handel vlug a f 0,76 per k.g. Geldekoeien, hooger in prijs handel vlui a f 150 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, a f 190 per stuk. Vette kalveren, lager in prijs handel sti Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel Vette varkens, hooger in prijs, handel vl Magere varkens en biggen, lager handel matig. Vette schapen, prijshoudend, handel 18 a f 26 per stuk. Melkschapen, prijshoudend, handel stug a f 18 per stuk. Overhouders, geen aanvoer. Lammeren, prijshoudend, handel stug f 13 per stuk. Zondag 1 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Sohaici Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Lefï Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam 2 uur Ds. de Mazure, Cocksdorp. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Geen dienst. Burgerlijken stand der Gemeente Tenj van 20 Juni 26 Juni. ONDERTROUWDI GETROUWDj ueene' GEBORENJacob Jan, zoon van Lamb Johannes Weijdt en Martje Daalder. Jotii dochter van Comelis Vlaming en Maria Ko OVERLEDENDirkje Cornelia Bakker, 16j dochter van Dirk Bakker en Saartje B Cornelis Rei), 77 jaren, geh. met Heni Bakker. voor TIER achtereenvolgende, plaatsingen ln de Texelsche Courant ln eens opgegeven, worden slechts Dll| maal Inrekening gebracht. tS Dfil TE KOOP: van een perceel land, genaamd de Ghrie, i_ in den polder de Grie, groot 1.64.— H.A. Te bevragen bi) M. D. WITTE, Weste zoo goed als nieuw, compleet met 3 stel roe voor f 90. Adres te bevragen bureau Tei Courant Warmoesstraat 396. Warmoesstra De ondergeteekende berioht zijnen plaatsgenoten, dat bij gelegenheid van L b, zijn atelier zal geopend zijn op des namiddags van 1 tot 5 U1 Voor de opname van familiegroepen verkiezende met bijlevering van solide 1 hü zich beleefd aanbevolen en is hij ooi te ontbieden. De Photogi 9

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2