703. Zondag 1 Juli. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. FFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Buna 80 Cts. - Franco per post door ge heel Nkdbbland 46 Cts. - Naar Ambka an ander e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 0 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. NNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bübq op Tihl GEVONDEN VOORWERPEN. koperen knop van het wiel van een ragen, gevonden in het Park. TEXEL, 30 Juni 1894. mis. Juist zoo als wij dachten, betee- le kermis in het begin der week zeer de afwezigheid in de eerste dagen, draaimolen, (het onmisbaar artikel voor jrmis) de late aankomst van andere als het Theatre Hart en de Hippodrome oanege, was daarvan wel eenigszins Doch toen eindelijk de kermis compleet cheen de kermisgeest bij het volk nog wel e zijn. insdagavond opende het theater Hart voorstellingen; die eerste voorstelling irf veler lof; er werd goed gewerkt en zeischap komt net voorde verschillende getuigen van groote bedrevenheid; een aan dat theater kan wel worden aan- n. t tooneelgezelschap in „de Vergulde t" gaf Donderdagavond de eerste der ingekondigde voorstellingen; het bezoek ivond was toen reeds zeer bevredigend bezoekers konden wel voldaan zijn. uitvoerders kweten zich verdienstelijk urne resp. rollen en maakten een goed Ook de keuze der stukken voor de oorstellingen, is, voor een klein tooneel er, zeer gelukkig; beminnaars van het il zullen met genoegen de avonden bij izelschap doorbrengen, de rijmanege weder velen zou aantrekken p verwachten, dit vermaak heeft nog eenige i van nieuwheid al is het dan ook reeds iets ir dan het vorig jaar. Jr de kermisvermaken is anders zeker van toepassing het gezegde „wij leven want eene nieuwigheid is o zoo spoedig, oud. In onzen tijd zullen de onder- s van vermaken er dan ook steeds op t moeten zijn, om door nieuwheid van ment de belangstelling van het volk te houden, of anders loopt de kermis evaar het aantrekkelijke te verliezen. eschild, 29 Juni. Een zeer gezelligen brachten de leden van het mannenkoor itia", met hunne genoodigden gisteren Zeven Provinciën" door. liederen van het programma werden, Directie van den Heer Klazinga, vrij uitgevoerd. Enkels nummers werden Jijzonder toegejuicht. Een viertal nieuwe werd het publiek te koop aangeboden. jn werden tooneelstukjes en zangspel en leed ?erd en voordrachten gehouden, denken f vond veel bijval. danspartijtje later nog velen bijeen- Vihi SP wel niet vermeld te worden, debrj jopers van het onbekende schip in ?er 1, vingen onlangs een jonge zeehond. bQij 3 ig nu zoo tam, dat het naar de dfityï^gkeert a^s het gefloten wordt. Uren ideCfcieft het soms in open zee, doch keert ?a' veer naar boord terug. Van eenen 3 's ra op het wrak nog niets gevonden. i koperen bouten waren gemerkt '&#A-100. nd, 29 Juni. Woensdag jl. viel ten den Logementhouder Duinker „een voor, waarbij diens vrouw zoodanig adrang geraakte, dat zij haren arm r6 D enkelgewricht brak. De heer Stam De lig aanwezig om heelkundige hulp en. De heer J. M. Lammers, zoon van den heer Lammers te de Cocksdorp, deed in het begin dezer week met gunstigen uitslag eind examen aan het Sted. gymnasium teDoetinchem. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 2de district, dato 28 Juni is in de N.-Meep, zeegat van Terschelling, stompe ton no. 6 ongeveer 600 M. om de WNW verplaatst, in 50 dM. water, op 58° 19' 56" NB. en 0» 27' 26" OL. en is van deze ton het topteeken (liggend kruis) veranderd in een afgeknotten kegel. In de 0-.Meep is bijgelegd: een stompe ton no. 7 met liggend kruis in 39 dM. water op 53» 19" 26" NB. en 0« 29' 15" OL. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3de district, dato 25 Juni jl., zal het lichtschip Haaks, Noordzee in den loop dezer week, bij gunstig weer, voor korten tijd worden binnengehaald. Kr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wil- helmina" heeft, gelijk uit een door duikers ingesteld onderzoek is gebleken, door de stranding op de „Harsens geen schade geleden. Naar aanleiding van het ongeval merkt de Zw. Ct. op: „Over dit dure oorlogsschip zal ongetwijfeld in de Kamer nog wel eens een hartig woordje gesproken worden. Van wel onderrichte zijde wordt ons gemeld, dat de inrichting voor het electrisch licht aanvankelijk geheel vergeten is. Men is, om dit verzuim te herstellen in het schip aan het losbreken moeten gaan, hetgeen natuurlijk geldverlies veroorzaakt heeft en ook de aanleiding is geweest, dat de bezichtiging van den bodem door de Koninginnen, waarop vóór haar vertrek plan bestond, achterwege gebleven is. Nu schijnt het, en dit is erger, dat het schip slecht te besturen is. Het spijt de Zw. Ctdat de tegenstanders van 's lands werf van aanbouw, in deze zeer onbevredigende feiten argumenten moeten vinden om tegen de handhaving der werf op te komen. De invoer van rundvee naar Duitschland wordt heden (30 Juni) gesloten. Bij den veehouder A. Kool te Schiedam is op een stal met 81 runderen mond- en klauwzeer uitgebroken. De gewone maatregelen van afsluiting worden toegepast. De kleine Raamstraat te 's-Gravenhage waar in den laatsten tijd herhaaldelijk vecht partijen voorkwamen, was Maandagavond het tooneel van de grootste verwarring. Twee bij de politie bekende sujetten, bestookten van uit een der vele kroegen, een talrijke politie macht. Zij wierpen uit de bovenverdieping met alles wat hun voor de hand kwam. Potten, dakpannen, een theeblad, een petroleum-toestel. Ja zelfs eenhalf ijzeren ledikant werd den agenten naar het hoofd geslingerd, zoodat de straat vol scherven lag. De agenten stonden tegenover de kerels machteloos, omdat zij het huis, waarvan de deur gegrendeld was, niet mochten binnen komen, en de ruziemakers er we! voor zorgden dat zij niet op straat kwamen. Wederom is dd. een verkoop bij executie door den socialist Reens en een honderdtal zijner geestverwanten verijdeld; thans in de Watergraafsmeer bij het Rechthuis. De ge- heele verkoop bracht 35 centen opvoor ieder stuk werd door Reens het bedrag van één cent geboden. Toen de deurwaarder hem vroeg „met wien hij het genoegen had", ant woordde Reens„Ik ben A. M. Reens, onbezoldigd deurwaarder bij de belastingen." Langer dan een kwartier duurde de verkoop niet. Na afloop ging er voor den echten deur waarder een hoeraatje op en werd het Vrijheids lied gezongen, terwijl de gefingeerde „onbe zoldigd deurwaarder" op een tafeltje van een in de buurt zijnde herberg de menigte in socialistischen geest nog even toesprak. - Had een landbouwer te Zwammerdam tot nu toe gemeend alleen tweevoetige melkers in zijn dienst te hebben, verbaasd zag hij deze week op, toen een viervoeter zijn dienst presenteerde om de gezwollen uiers der koeien te ontlasten. Wat toch was het geval Eene big zette zich zoo gemakkelijk mogelijk onder de koe, die ze bereiken kon en dronk haar zoo ze niet verdreven werd, geheel leeg. Sedert de boer dit merkte, is knor knor, onder bijzonder toezicht gesteld. Voor de warme dagen. Kamerstortbad. De spreekwoordelijke Holland- sche zindelijkheid, die zich helaas vaak tot de glazen en de stoep bepaalde, begint meer en meer door te dringen tot de vertrekken, waarin wij de zoo hoog noodige zorg aan ons lichaam wijdenwij bedoelen de slaapvertrekken of bad kamers. In vroegere jaren bevond men, zelfs bij zeer gegoede menschen, slechts een waskom en kan van hoogstens 2 L. inhoud, waarmede vader, moeder en 1 of meer spruiten hun dage- lijksch wasschen verrichtten, terwijl hoogstens éénmaal per week een houten bak of tobbe de verfrissching voor 4 of meerdere voeten bood. Thans, nu het groote nut van ruim wasschen of baden van ons lichaam algemeen erkend is, worden op vele plaatsen in ons land reeds goed koops volks- of schoolbaden aangetroffen. In menig gezin is een hoekje opgezocht, waar een badkuip, aangesloten aan de waterleiding opge steld kan worden. Voor hen, die van een ol ander middel geen gebruik willen of kunnen maken, is de navolgende inrichting zeer aan te bevelen. In den bodem van een gewonen emmer laat men bij den blikslager een gieterdop soldeeren en hierop aan de binnenzijde van den emmer een lagen trechter. Vervolgens zoekt men een dunnen ongeverfden elastieken kinderspeelbal, maakt hierin een gat en vult den bal met zand. Aan het koperen oogje van een beenen of glazen knoop, die iets grooter is dan het gemaakte gat bevestigt men een touwtje en drukt daarna den knoop door het elastische gat in den bal boven op het zand. Het touwtje wordt door het oog van het hengsel van den emmer gehaald, terwijl door een tweede dikker touw de emmer aan de zoldering opgehaald kan worden. Wil men nu een regenbad, dan drukt men den bal in den trechter, vult daarna den emmer met koud of lauw water, hijscht dezen op tot op pl.m. 2 M. boven den grond, maakt het dikke touw vast, plaatst zich in een bak, tobbe of teil onder den emmer en trekt maar aan het touwtje en het stortbad dat zal gaan. Volgens opgaaf van de Amerikaansche stoomvaartmaatschappijen gaan er tegenwoordig meer landverhuizers van Amerika naar Europa dan omgekeerd. De ongunstige toestand van de arbeidsmarkt in de Vereenigde Staten is de oorzaak van dit verschijnsel. Men schrijft uit Uiterburen van 26 Juni: Heden zou hier een gerechtelijke verkoop worden gehouden en wel bij den sociaal-demo craat J. Hartman. Deze, hoewel daartoe zeer goed bij machte, had geweigerd zijn personeele belasting te betalen en nu zou de inboedel verkocht worden. Een twintig socialisten uit Sappemeer waren opgekomen, kennelijk met het doel om 't gewone spelletje te drijven, andere koopers af te schrikken en voor enkele centen den inboedel weer aan te koopen. Maar hier gelukte dit niet. Er waren op het terrein zeven marechaussée's te paard, benevens de wachtmeester aanwezig, terwijl ook nog vijf rijksveldwachters uit Nieuwolda, Sappemeer, Stadskanaal en Zuidbroek de politiemacht ver sterkten. De socialisten schenen in te zien, dat zij hier hun doel niet op de gewone wijze zouden bereiken. Zij betaalden daarom maar spoedig de 21 gulden, die Hartman schuldig was en daarmee liep de zaak af. COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1