Buitenland. Brandgevaar door hooibroeien. De commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën hebben de burgemeesters dier pro vinciën gewezen op het feit, dat het afwisselend weder der laatste weken niet zonder invloed is gebleven op het gewonnen hooi en nu meer dan anders groote werkzaamheid noodig is ter voorkoming van het brandgevaar, dat door het broeien van het hooi kan ontstaan, met uit- noodiging alle maatregelen te nomen die dat brandgevaar kunnen voorkomen. Zij achten het tevens van belang, dat de ingezetenen bij vernieuwing worden gewezen op den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld tegen hen aan wier schuld wegens nalatig heid, onvoorzichtigheid, enz. brand is te wijten. Domela Nieuwenhuis trad Dinsdagavond te Haarlem als spreker op voor de aldaar bestaande „anarcbistengroep", ter inleiding van een protest tegen hetgeen hij noemde „de toenemende brutaliteit van de regeerende klasse." Hij eindigde zijne rede met te betoogen, dat, daar tegenwoordig de anarchisten het meest worden verdrukt, zij zich spoedig moeten aan sluiten aan de sociaal-democratendan zou gelukken wat tot nu toe mislukt was. Ook spoorde hij de spoorwegbeambten aan zich te verstaan met hunne buitenlandsche collega's. In een adres door het hoofdbestuur der Nederl. Onderwijzers-propagandaclub aan den minister van binnenl. zaken gericht, wordt gewezen op de roeping, die de school heeft te vervullen op het gebied van drankbestrijding en verzocht het opzettelijk onderwijs over den invloed van den alcohol op het menschelijk organisme en op de maatschappij verplichtte stellen voor de kweekscholen en de normaal lessen en tevens te willen bepalen, dat in het leerplan voor de opvoedkunde worde opgenomen de methodiek voor de drankbestrijding op de lagere school. Men schrijft uit Woudenberg aan het ü.D.: Bij een ingezetene alhier zijn de voorgaande en deze week in ééne kamer 181 vleermuizen gevangen, die z?ch achter het behang hadden schuil gehouden. Dit is vreemd, daar het huis goed onderhouden en net bewoond wordt, terwijl men genoemde dieren toch meer in oude en onbewoonde huizen aantreft. Droevig in de hoogste mate is een geval op 13 Juli te Akkerwoude bij Dokkum voorge vallen. De vader koopman-fabrikant was naar de weekmarkt te Leeuwarden. In zijne afwezig heid valt een kindje van hem in de cichorei- wasch, zijnde een gegraven vierkante kolk, om cichorei schoon te wasschen. In radeloosheid springt de moeder het driejarig dochtertje na, maar vergeefs en nadat den drenkelingen langen tijd de beste geneeskundige hulp was ten deel gevallen, bleef er nog slechts de troostelooze zekerheid, dat bij moeder en kind beiden de dood ingetreden was. De heer J. M. Koen, hoofd der burgerschool voor jongens te 's Gravenhage (Raamstraat 27) heeft zich gewend tot alle onderwijzers in Neder land, met het doel een logeervereeniging voor kinderen van onderwijzers op te richten. „Laten wy, zoo zegt h|), coöperatief te werk gaan. A. stuurt b|jv, zjjn twee kinderen 10 dagen naar B.B. stuurt zyn jongen 14 dagen naar C.; C. stuurt 8 van z|jn telgen naar A. Zoo betalen we elkander met toebeur'zen. Omdat de aantallen dagen en kinderen in dit geval wel niet altijd precies zullen uitkomen, nemen we aan, dat degene, die één kind een dag uit logeeren stuurt, één gulden betaalt, maar eveneens een gulden krijgt voor elk kind, dat hij één dag te logeeren heeft." Om dit behoorlijk te organiseeren, wordt er verzocht, dat ieder, die mee wil doen, den ont werper eene opgave zende, inhoudende: a.naam van den aanvragerb. hoeveel kinderen zjjn gezin telt; c. naam en leeftijd der kinderen, voor welke plaats gevraagd wordt by anderen; d. of deze kinderen intellectueel, moreel oflichameiyk bizondere zorg vereischene. in welke streek men ze het liefst zag geplaatstf. voor hoelang; g. van toth. voor hoeveel logeergastjes (jongens en meisjes) nog plaats is; voor hoelang; j. van totk. wat or in de omgeving te zien is. Komen al die opgaven op één plaats, dan kan misschien aan alle verzoeken worden voldaan en de vacanties worden daardoor aangenaam, nuttig en vol afwisseling, wat ze nu veelal niet zyn. De kinderen maken op aangename wijze met menschen en plaatsen kennis, de ouders komen met elkander in aanraking, enz. De heeren van Holkema en Warendorff berichten, dat binnen enkele dagen by hen ver- schy'nen zal het nagelaten werk van ds. C. E. van Koetsveld„Losse bladen uit zyn pastoraal boek," dat beschouwd kan worden als een ver volg op „De Pastory van Mastland," persklaar gemaakt door ds, Koetsveld te Goes. Uit de inleiding van den overledene stippen wy aan „Een oud mensch, zoo by ten minste de gave van opmerken bezit, vertelt graag en wordt wel eens vervelend door dezelfde verhalen wat dikwyis te repeteeren. Daardoor krygen zy een zekeren staanden vorm, evenals de overleveringen der Oosterlingen, die veel minder schreven dan wy. En nu ik zoo na aan het einde sta, wilde ik ze toch nog eens opschryven, gelijk ze mij in het geheugen en op de lippen liggen en ik ze in den huiselyken kring dikwyis vertelde. Er is niets by wat ik niet zelf waarnam of ondervond en ik heb die eerste indrukken zoojuist mogelyk zeeken weer te geven. Der fantasie liet ik slechts enkele malen vorm en kleur over, maar toch veel minder dan menigeen denken zou, want de waarheid is dikwyis het meest onwaarschijnhjk. En nu vinde ook dit werk (zal het 't laatste zyn zyn weg tot hoofd en hart. Ook wie zich met myne beschouwingen niet kan vereenigen, doe zyn voordeel met mijne veeljarige onder vinding. En beleef ik de uitgaaf niet, dan zy het eene vriendelijke stem uit het graf." De fabricage van haringnetten. By de groote uitbreiding, die de Nederlandsche visschersvloot in de laatste kwarteeuw heeft ondergaan, is nevens den bouw van schepen, de fabricage van het vischtuig eene van de belangrijkste zaken, die de reederö ter harte gaat; vooreerst omdat de vleet als een vry kostbare post voorkomt onder de uitrusting van een vaartuig, en verder, omdat haar samenstel van grooten invlood is op de resultaten van de visschery. Eene vleet toch vertegenwoordigt eene waarde van f 2000 tot f 3000 en is na gebruik van drie jaren versleten. Even als zoovele andere takken van bedryt, is de fabricage van netten en in het byzonder die van haringnetten eeuwenlang uitsluitend handwerk ge weest. Zy werden nameiyk geknoopt, zooals by ons men nog pleegt te doen by het boeten of herstellen van netten. Eerst tegen het einde der vorige eeuw is een man opgestaan, die op de gedachte kwam, de netten machinaal te vervaardigen. Die man nu was geen visscher, zooals men allicht denken zou, maar een kuiper. Hy heette James Paterson en woonde te Musselburgh in Schotland. Met aandacht volgde Paterson, in zyne vrye uren het breien der netten door het visschersvolk. Jaren lang peinsde hy op een toestel, dat vlugger en goed- kooper hetzelfde werk zou verrichten dan de menschen hand. Hy streed in Egypte en Waterloo, maar ver loor nooit zyn levensdoel uit het oog. Zoodra hy den dienst verlaten had, keerde hy te Musselburgh terug, associeerde zich met een bekwaam werktuig kundige en na elkaar geheimhouding beloofd te hebben, toog men aan het werk. Met gespannen verwachting werd de uitslag van de eerste proef verbeid. En ziet, de primitieve machine werkte voorbeeldig, maar voor korten duur. Na eenigen tyd stond zy stil en was niet meer in beweging te brengen. Paterson gaf den moed op, maar de werktuigkundige hield vol. Deze riep op zyn beurt de hulp in van een smid, die betrekkeiyk vlug het gebrek opspoorde en wegnam. Men zegt, dat de werktuigkundige in den nacht naar Paterson snelde, om hem het heugiyk nieuws van de overwinning mede te deelen. Paterson vroeg in 1813 octrooi voor zyn uitvinding en na zyn dood riohtte men te zyner eere een monument op. De rechten, by dit octrooi toegekend, gingen nog by het leven van Paterson over op de heeren J. en W. Stuart. Sedert is de fabriek dier heeren eene wereldberoemde geworden. Hoewel Nederland ook zyne nettenfabrieken te Goor, te Apeldoorn en te Scheveningen heeft, blyven de netten van de fabriek Stuart by onze Hollandsche roeders op alle visscherplaatsen nog zeer gewild. Eene groote omkeering had eenige jaren geleden in de fabricatie plaats; toen de hennep als grondstof by het vervaardigen van haringnetten werd vervangen door katoen. De fabriek Stuart houdt thans 800 tot 1000 werk lieden bezig- Het katoen wordt daar in ruwen staat ontvangen, en ondergaat niet minder dan vyt verschillende behandelingen eer het geschikt is voor spinnen. Thans staan de heeren William en Robert aan het hoofd der inrichting, die ook een hennepfabriek bezit met 3000 spillen voor het vervaardigen van touw, Eene belangryke afdt eling is ook de wevery met niet minder dan 300 getouwen: De machinale nettenfabricatie is geiyk de u uitvindingen langzamerhand gemeen goed gem Het was een Hollander, een man van zeeri breidde kennis van visschery zaken, die zich uitliet: Frankryk bouwt de beste visscher» tuigen, Schotland bezorgt de beste haringni en Nederlandlevert het beste conti visschers. (N. R. I Te Chicago heeft de nu geëindigde» staking aan 17 personen het leven gekost: oproerlingen wachten in de gevangenis t welverdiende straf af. Men berekent dat a daar ter plaatse voor een bedrag van 4,00: dollars aan spoorweg-materiëel is verbrai vernield. De spoorwegdirectiën te Chicago weigerej Debbs te onderhandelen of het verbond spoorwegbeambten, aan welks hoofd hy sta erkennende werkstaking is geëindigd, zt zyen de werkstakers hebben zich on voor waan over te geven. De maatschappyen zijn ongeneigd, de werkstakers weer in dien» nemen, op voorwaarde dat zy eerst uit het vei tredenmen verwacht dat dit nu geheel in di zal vallen. Ook de andere werklieden-vereenigi te Chicago hebben haar prestige verloren ei het ledental aanmerkelijk slinken. Het „Amerikaansche Arbeidsverbond" 10,000 dollars beschikbaar gesteld om Debt de overige leiders voor het gerecht te verdei De regeering heeft by het congres een vullingskrediet van 255,000 dollars aangevi tot bestryding van de gerechteiyke onkoste de werkstaking voortvloeiende. De handel herleeft weer; te Chicago hs de stock yards het werk hervat, en Zat» werden reeds groote aanvoeren runderen, sch en varkens ontvangen; in de packinghouse de slacht en de verzending van vleeschopi begonnen. De rechtbank van gezworenen te Kt heeft een daglooner, die zijn zoon heeft ge door hem in drift een voetbank naar het I te werpen, vrijgesproken. Uit verscheiden getuigenissen bleek, da vader een braaf oppassend man en de knaaj deugniet was, en verder, dat de toegebn wond niet doodeiyk zou zyn geweest, al terstond geopereerd was. Te Weenen heeft de politie eene 1 ontdekt, die op groote schaal valsch bankp vervaardigde en in omloop bracht. Zy overal in het land vertakkingen hebben; in steden van Oostenryk Hongarye zyn reeds a tatiën geschied. De fabricatie van kunsttanden is ii laatste tijden in Amerika een zeer belang industrie. Een der fabrieken in New-York i het vorige jaar acht millioen tanden verl Die tanden zyn van porselein, bedekt met e waarvan de samenstelling zóó ingewikkeld is het bijna onmogelijk is tanden van dezelfdel voortte brengen. Men maakt ze daarent in verschillende tinten, om te voldoen as tallooze grillen der natuur; men dryft namaken zelfs zoo ver, dat men den tandt de gebreken geeft, die men by natuurlyke ta vindt. De prijs van dergelyke kunstta: varieert van 75 cent tot 80 cents, en toch lt die industrie zeer groote winsten op. Uit Munchen komen nadere berichteni den storm, die in de Beiersche districten E berg, Dorfen en Haag zulke groote verwoesti heeft aangericht. De orkaan heerschte ovei gebied, dat 4Va uur lang en '/a uur breed is deze geheele streek werden alle woningen, op meer dan 400 worden geschat, beschadi vernield, zoodat de schade zeer aanzieniyk De grootste verwoesting werd aangericht een windhoos, die zich vertoonde tydens den storm, welke gepaard ging met het om Van de woningen, gelegen in den weg, die hoos nam, is niet veel overgebleven. Eis daar werden ook menschen door den windt nomen, maar, voor zoover tot nu bekend.l slechts één jongen het leven verloren. Dat' werden gewond, is begrijpeiyk, maar overi eischte deze ramp geene menschenlevens. Nader wordt gemeld dat door de cyclot Beieren niet minder dan 12 dorpen en 200 bt> woningen verwoest zijn. Ofschoon er geen sprake is van een beps overeenkomst, staat er tusschen de verschil mogendheden toch een regeling getroffs worden ter bestryding van het anarchisme, zal hierop neerkomen, dat er gemeenschapps politiemaatregelen worden genomen, o.a. oi verhinderen, dat men het spoor verliest

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2