Buitenland. Het onweder van Maandagavond dat hier zonder onheil afliep, heeft op verschillende plaatsen nog al ongelukken veroorzaakt. Nabij Loosduinen werd eene boerderij door den blik sem in vlam gezetonder Leidschendam een molente Terborg sloeg de bliksem in den toren van het kasteel Wisch, waardoor een begin van brand ontstondte Oosterhout brandden drie arbeiders woningen af; te Dieven een woonhuiste Prinsland een groote schuur onder Roozendaal ontstond brand in een herberg op vele andere plaatsen richtte het onweder zonder brand te veroorzaken groote schade aan te Wageningen was de wind zoo hevig dat groote boomen als stokjes afknapten. Op het eiland Ameland is de paardenfokker^ een der voornaamste middelen van bestaan. Vooral in den laatsten tijd, nu men op het eiland een paar hengsten, ter waarde van eenige duizenden, ter dekking heeft aangeschaft, beginnen de veulens van het eiland in trek te komen. Om te verhinderen, dat aan den vasten wal andere veulens dan de echte worden verhandeld als afstammelingen van de genoemde hengsten, worden zij sinds eenigen tyd voorzien van een handmerk, als bewijs van echtheid. Thans komen er klachten, dat, naar aanleiding hiervan, op het eiland zelf kwade praktijken worden uitgeoefend. Het gebeurt namelijk, dat ook andere veulens van een handmerk worden voorzien, dat bflna gelijk moet zijn aan dat der vereeniging, aan welke de hengsten behooren. Te betreuren is het, dat de eilandbewoners, juist nu hunne veulens naam beginnen te maken, hun eigen belang niet beter inzien, en, in de hoop op eenig tijdelijk voordeel, hun eigen markt op die wijze bederven. Op de volgende leuke manier heeft men te Apeldoorn een kippendief gevat. Gedurende de geheele vorige week werden te Apeldoorn aan de Brinklaan en Eendracht steeds kippen vermist. Er werd besloten door een paar flinke lui om op den loer te gaan liggen. Zaterdagnacht kwam de kippendief weer. Zij lieten hem stil begaan tot hij in het hok zat en sloten hem toen op. De eene der wachters, een slager, hield met een hakmes de wacht voor het hok, terwijl de andere de marechaussees ging halen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zwolle heeft, naar de „Zw. Crt." verneemt, antwoord ontvangen van den Minister van Buitenlandsche Zaken nopens haar verzoek ter zake de sluiting der grenzen van Duitschland voor ons vee en haar klacht over de late ver spreiding der hieromtrent door onze Regeering ontvangen berichten. De Minister geeft daarin o.a. te kennen, dat hij volkomen doordrongen is van het belang eener spoedige heropening der Duitsche grenzen voor ons fokvee en dat hij het mogelijke zal doen om die heropening te verkrijgen. Voorts geeft hij de verzekering, dat hij ver dere berichten, van belang voor onzen veehandel in het vervolg gaarne aan de provinciale autoriteiten zal seinen, voor zoover de mede- deelingen daarvoor vatbaar zijn. Nu de groententeelt te Broek op Langedijk in vollen gang begint te komen, is het niet oneigenaardig te weten, hoe groot het aantal kleine vaartuigen is, voor het landbouwbedrijf in deze streek benoodigd. Landbouwers die het kunnen weten, begrooten dit aantal op om streeks 2000 (twee duizend) stuks. Rekent men hier nog een belangrijk getal groote vaar tuigen bij voor het vervoer der groenten naar Amsterdam en andere plaatsen, dan behoeft het niemand te verwonderen, dat een negental sohuitenmakers in den zomer druk werk hebben met het maken en herstellen dier vaartuigen. Ofschoon in verscheidene dagen geen vuur of licht in het gebouw was geweest en geen menseh er zich in bevond, brak er Woensdagvoormiddag, tusschen 11 en 12 uur, brand uit in de behuizing van den arbeider H. van der Laan, in het veen achter Boven buren te Winschoten. Het gebouw werd geheel door het vuur vernield en van den inboedel werd niets gered. Hetzelfde huis was voor twee jaar ook afgebrand, en in het geheel is het Van der Laan nu al vier of vijfmaal overkomen, dat zijn huis een prooi der vlammen werd. Het huis was voor f 800 en de losse goederen voor f 500 verzekerd. De marechaus see heeft in verband met dezen brand den eigenaar van het verbrande perceel in voor- loopige hechtenis genomeD. Te Diesen (N.-Br.) is de bliksem geslagen in de herberg van de weduwe Timmermans. Toevallig was daar een gildefeest, en daardoor veel volk bijeen, zoodat men in het begin het onweer niet had opgemerkt. Eensklaps vulde een zware damp de gelagkamer, en toen die in een oogwenk tyds was opgetrokken, vond men een jongmensch dood bij het biljart. De dochter des huizes lag op den grond; zij had eene niet levensgevaarlijke wond aan het hoofd. Er is geen brand ontstaan. Terwijl een boerenknecht te Wierden Zondagavond zijn meisje huiswaarts bracht en bij het afscheidnemen haar voor de zooveelste maal eeuwige liefde en trouw zwoer, maakte zij van die gelegenheid gebruik de portemon- naie uit den zak van haar geliefde te halen, waarin zich, zooals zij wist, ongeveer f 10 bevond. Na lang en vergeefs zoeken deed de jonge ling aangifte bij de politie en het mocht den veldwachters gelukken, haar, de geliefde, tot bekentenis te brengen. Zij had de beurs met het bedrag nog in haar bezit, uitgezonderd fl, dien zij haar moeder had ter hand gesteld om daarvoor een nieuwen rok te koopen. Wie op mooi zomerweer hoopt en troost zoekt by professor Falb, den weerprofeet, komt bedrogen uit. Zijn voorspellingen betreffende de eerstvolgende weken luiden zeer treurig: het is bijna alles regen en onweders, onweders en regen. Het slechte weder, dat wij al in Juli gehad hebben, en o.a. ook de windhoos in Beieren, had hij in zijn „Wetterprognosen voorspeld, en dat het zoo uitkwam als hij voorspelde, maakt zijn profetiën nog treuriger. Tot 20 Juli zou het regenen, voorspelde hij. Dan verminderen de regenbuien wat, maar in het algemeen blijft het weder slecht; vooral de 21e en 22e zullen hier en daar onstuimig zijn. Van 25 tot 31 Juli worden de regenbuien steeds minder. Het wordt warm, maar dan komen er weer onweders. Van 1 tot 10 Augustus zullen wij een hooge temperatuur hebben, met vrij hoogen luchtdruk, veelvuldige onweders en wolk breuken, vooral den 2en Augustus. Om dien tijd kunnen ook aardbevingen gevoeld worden. Van 6 tot 9 Augustus worden de regenbuien minder, maar ook dan komen er nog verscheidene onweders, vooral den 7en en in het Zuiden. Den SO Juli en volgende dagen zal ook het gevaar voor mangas ontploffingen groot zijn. De vorige week vervoegde zich op het raadhuis te Ginneken een paartje om te trouwen. Aangezien de „stukken" niet in orde waren, kon daar echter niets van komen. Donderdag kwamen bruid en bruidegom, en familieleden, terug, doch daar de aanstaande huis vader Diet bij machte was de kosten te betalen, moest het paar andermaal ongehuwd vertrek ken. Nadat op het marktplein de loopende kwestie eenigen tijd besproken was, werd be sloten de volgende week voor den derden keer terug te komen. Wij hebben de treurige weervoorspel lingen van Prof. Falb medegedeeld. Nu willen wij ook de voorspellingen van een optimistischer weerprofeet niet aan onze lezers onthouden al is zfln naam niet zoo bekend als die van den eerstgenoemden meterioloog. De Heer Hugh Clements, te Londen, zendt ons een weervoorspelling, waarin verklaard wordt, dat wij een zeer mooie Augustusmaand zullen hebben. In Nederland zal het alleen den 6n, den 15n en den 26en Aug. wat regenen. Met uitzondering van die dagen zal het de geheele maand mooi weer zijn. Ook in Noord-Duitsch- land, Denemarken, Noorwegen en Zweden zal het, volgens dezen Engelschen profeet, in Augustus mooi weer zijn, met uitzondering van enkele regendagen. Het is haast te mooi om waar te wezen. Maar wij zullen zien! (N. v. d. 1).) Caaerio zal nu hoogstwaarschijnlijk 27 Juli terechtstaan voor de assises du Rhóne. Tenzjj zich iets bijzonders voordoet op de zitting zelve, zal de zaak wel in één dag afloopen. Sleet een tiental getuigen zal worden gehoord; getuigenis van den maire van Lyon, die a Carnot in het rijtuig zat en dus over den zeiven alles kan verklaren, maakt het onnooi een der officieren te hooren, die den presidi vergezelden. Het parket schijnt opgegeven te hebben k medeplichtigen te zoekenmen gelooft dat Case ze niet gehad heeft. Alleen de aanslag zelf en de vraag of di met voorbedachten rade is gepleegd, zullen worden besproken. Men zal zeer voorzichtig zfjn met hettoelal van het publiek in de rechtzaal, en in en het gebouw zullen alle maatregelen van veiligh worden genomen. Ook hoopt men er voor te wal dat het proces, wat de publiciteit betreft, niet i geruchtmakend zal zfjn als andere processen? den laatsten tyd. Dezer dagen werd het Ministerie van Binn landsche Zaken in Frankrijk verrast door aanmaning van de Italiaansche regeering om i de Italiaansche burgers te Lyon de schade vergoeden, welke zij geleden hebben by onlusten na de vermoording van president Can De schade rekening, welke volgens de Fransi wet door de regeering voldaan moet won bedraagt niet minder dan 2,000,000 francs, regeering heeft een commissie benoemd om verschillende posten te onderzoeken. Het Russische stoomschip „Wladimir" in botsing gekomen met de Italiaansche stoomt „Columbia." De „Wladimir" was met 140 reizigers op van Sebastopol naar Odessa en bemerkte i 12 Juli tegen middernacht een zwak wit lil dat, naar de kapitein vermoedde, als naar woonte aan den achtersteven van een st was bevestigd, in welks kielzog men zich bevo Plotseling bemerkte de wachthebbende offii evenwel de roode seinlantaarn van den stooi en kwam hfj tot de verschrikkelijke ontdekki dat het schip regelrecht op de „Wladimir kwam. Er werden noodseinen gegeven, m het was te laat. In het volgend oogenblik dn de voorsteven van de „Columbia" diep in de z der „Wladimir." Een onbeschrijfelijke paniek volgde aan bw Twee booten waren geheel vernield, de ka] beval de beide anderen uit te zetten, maar konden slechts een tiende der opvarenden bevat Daar bemerkte de kapitein tot z(jn groote zetting, dat de bevelhebber van de „Columbia plaats het in nood verkeerende schip ter hi te snellen, tegenstoom gaf met het doel zich de „Wladimir" vrfj te maken. De wachthebbe officier sprong met eenige manschappen op „Columbia" over om den kapitein van het Italü schip te beletten zich te verwijderen en te dwii hulp te zenden. Hfj beval zijn mannen de gn boot van de „Columbia" uit te zetten. Na verwoeden strijd tegen de Italianen, die daartegen verzetten, werd het bevel opgevo De boot kon echter slechts weinig reizigers redi daar zij haar roer verloor en van de „Wladi: weggeslagen werd. Intusschen was op hetl sische schip het water de machinekamer bim gedrongen en ten gevolge daarvan het electrii licht uitgegaan. De schrik bracht de ongelukti bijna tot razernij. De booten waren uitgezet werden overvol naar de „Columbia" geroeid, zich echter op grooten afstand van hetzinki schip hield en zich langzaam verwijderde. Op dit oogenblik kwam een boot uit Ode die de noodseinen gezien had, op de plaats onheils en deze redde 60 opvarenden der Wladin 44 anderen hadden reeds den dood in de go' gevonden. De meeste geredden zjjn tenger van den angst ziek geworden. De bevelhe en de bemanning van de „Columbia" zjjn by komst te Odessa in hechtenis genomen. Noodlottige donderslag. By een onwe dat in een der laatste nachten boven La Viest i. (Frankrjjk) woedde, sloeg de bliksem in een 1 bewoond door de echtgenooten Guillot en zoon. De slag wierp de huisvrouw aan voeteneinde van haar bed. Zy stond op en haren echtgenoot. Geen antwoord ontvange schudde zy hem en bemerkte toen eerst, ii tr' door den bliksem doodgeslagen was. Buiten: zelve liep zy haastig de trap af naar de bene verdieping, haren zoon toeroepende,1 spoedig, je vader is dood." Maar ook deze geen teeken van leven meer de bliksem, den vloer slaande, had hem tegeiykertijd geó n Een liefhebber van wandelen, Renngs t) genaamd, is, naar „le Journal de Saint Pe' L bourg" bericht, een voetreis rondom de W begonnen. Hy gaat van Riga naar den Caucs je van daar door Perzië naar Aral, in Siberië k c

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2