Buitenland. Jhr. mr. D. O. Engelen brak dezer dagen in het ,;Handelsblad" eene lans voor de afschaf fing van de algemeene jaarvergadering van het „Nut", met het oog op de financiën. De aan staande wetsherziening geeft daartoe aanleiding. De toestand is niet bloeiend. Het ledental ging sinds het dienstjaar 86/87 ruim 2200 achteruit. Beperking van uitgaven staat voor de deur. De alg. vergad. kost jaarlijks f 5000 ongeveer. Hare afschaffing komt in aanmerking. Het nut toch dier vergaderingen is niet in over eenstemming met de som, die door haar aan den werkkring der Mij. wordt onttrokken. Alles kan evengoed door de departementen geschieden. Wil men niet de geheele afschaffing, dan geeft mr. E. in overweging eene vergadering om de twee jaar, waardoor reeds in het volgeDd 10-jarig tijdperk een t 25,000 meer dan anders beschik baar zou zijn. Ook vraagt hij of het niet mogelijk is om den duur der verg. te bekorten, zoodat alles in één dag afliep? Op vele plaatsen in Friesland isdehooi- broei dit jaar zeer sterk. Vele boeren hebben ter wering van brandgevaar, reeds het hooi in de schuren omgezet, sommigen tweemaal, één zelfs driemaal. Te Grootebroek (N.-H.) is 11. Zondagnacht een persoon, die tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank bewusteloos was, door zijn zeker ook niet nuchtere kameraden aan handen en voeten gebonden en op de trambaan gelegd. Een gezelschap, dat per rijtuig naar Enkhuizen huiswaarts keerde, merkte den man nog bijtijds op, en hielp hem uit zijn gevaarlijken toestand. De politie doet onderzoek. Een Amsterdammer, die in de omstreken van Haarlem met een ingezetene dier stad en een paar vrouwen een rijtoertje maakte, werd door de politie aangehouden, omdat hij eenige overeenkomst had met het signalement van een persoon, die voor de inbraken te Bloemendaal, daar zwervende werd gezien. De vroolijke rit was natuurlijk uit; de heeren reden in gezelschap van de rechercheurs Verkerk en van Halst verder, maar de dames stapten aan het politiebureau af. Langs den Zeilweg reed men naar Overveen en vervolgens naar de huizen, waar was ingebrokeneerst naar den heer Koolhoven, daarna naar Mevrouw Wilson, maar geen hun ner herkende in den aangehoudene den man, die om hun woning had gezworven. Heel netjes reed men toen daarop weer terug naar het politie-bureau te Haarlem en de beide vrienden werden daar aan de beangste vrouwtjes teruggegeven. De echte inbreker loopt nog. Te Gasselternijveen wordt dit jaar reeds veel gebruik gemaakt van de Bertelsmethode in zake het bewaren van groen voedsel voor het vee. In onderscheidene perceelen groen land ziet men de hoopen waar het gras geperst wordt van meer dan tien landbouwers opge stapeld, zoodat men hier met deze behande ling reeds goed terecht kan. Vooral in een tijd als deze, waai in de hooiing door de weersgesteldheid zoo bemoeielijkt wordt, is deze wijze van voederbewaring van groot belang te achten. Met het ernstigste gelaat van de wereld verhaalt men elkaar in den Haag, dat de oud minister Pierson geen raad heeft geweten met de invulling van zijn biljet voor de bedrijfsbe lasting en daarom hulp is gaan vragen b£j een ambtenaar der belastingen. Aan dit curieuse verhaal ontbreekt niets dan dat ook de ambte naar geen advies heeft kunnen geven, en dit gehaald is moeten worden bh den opvolger van den heer Pierson, den tegenwoordigen minister van Financiën. Dat men overigens zeer willekeurig te werk kan gaan bij de invulling dier biljetten en flink naar zich toe kan rekenen, blijkt wel uit het volgende verhaal van de „Zutph. Ct." Een arts uit een groote stad met een flinke praktjjk redeneerde 3ldusVooreerst trek ik af de kosten van onderhoud voor paarden en rijtuig, benevens een zekere som voor rente van het daarin gestoken kapitaal en voor afschrtjvings- waardeverder wat mjjn koetsier m(j kost j daarna een zekere som voor mjjn bibliotheek, aanvulling en onderhoud, alsmede voor aanschaf fing van instrumenten, vermeerderd met de rente van dat kapitaalvoorts de kosten van één dienst meid, daar ik geen geneeskundige practijk uit oefenende, het wel met ééne dienstbode zou kunnen doenverder de helft van mijn huishuur, omdat een huis van de helft minder huurwaarde voor mij en mijn gezin zeker voldoende zou zijn, als ik ging rentenieren, en eindelijk de rente van het kapitaal, dat voor mij als studiekosten is besteed, omdat dit kapitaal voor mijn bedrijf is aangewend. Toen de vindingrijke medicus zoover gekomen was met de opsomming van al die aftrekkingen, had de ontvanger hem gevraagd: Zoudt gij, voor en aleer nog verder te gaan, niet eerst eens uitrekenen, of er nog wel eenig zuiver inkomen overschiet Een jeugdige bengel. Te Goes maakte een elfjarige knaap het op de school by her haling zoo gortig, dat het hoofd daarvan hem ten slotte moest wegzenden. De kwajongen had de brutaliteit den meester een pak slaag te beloven en, wat erger was, hij volvoerde dat plan Zaterdagavond, toen hij den onder wijzer op den Oostersingel tegen kwam. Hij bracht dezen met een dik stuk touw, dat hij bij zich had, verschillende slagen toe, ook in het gelaat. Toen twee vrouwen den aangevallene te hulp schoten, maakte de belhamel zich uit de voeten. De politie zal hem echter wel aan het verstand brengen, dat dergelijke brutaliteiten niet ongestraft blijven. Het aantal van de modejournalen zal weldra met een worden vermeerderd. Bij de uitgevers Nijgh van Ditmar zal namelijk met 4 Aug. a. s. het eerste nummer verschijnen van „De Dameskleeding". De Redactie van dit blad is opgedragen aan mej. Alida Verhoop, de bekwame redactrice van „De Kindermode". De aardappelziekte, begint zich ten gevolge van het natte weder in Zeeland te vertoonen, o. a. te Tholen, doch nog slechts in het loof. In West-Friesland (N.-H.) heeft door het natte weder der laatste dagen de aardappel ziekte, welke tot nu toe alleen in het loof zichtbaar was, thans ook de knollen aange tast. Gelukkig zijn de meeste aardappelen ge rooid en verzonden, want de ziekte veroor zaakte in den prijs een sterke daling. Ook in sommige deelen van Friesland neemt de aardappelziekte door het aanhoudend regen achtig weder zoodanig toe, dat men op enkele akkers nu reeds de helft verloren acht. Er is reeds gerept van een wetsontwerp tot toelating van de lijkverbranding, dat Minister Van Houten bezig zou z(jn in gereedheid te brengen. Naar aanleiding van dat gerucht zegt „Het Centrum Het wil er bjj ons moeielijk in, dat de heer Van Houten zijne ministeriëele loopbaan zou aanvangen met het voorstellen van een maat regel, die slechts door een handvol lieden wordt verlangd, en voor alle andere Nederlanders kren kend zou zjjn. De crematie vindt, dit weet men, in ons land sleohts zeer weinige voorstanders en zelfs schijnt het, dat de belangstelling in dit onchristelijk gebruik gaandeweg eer af- dan toeneemt. Ongetwfjteld zou dan ook de poging tot wetti ging der lijkverbranding op tallooze en krachtige protesten stuiten en eene grievende teleurstelling z(jn voor allen, die van deze Regeering, naar hare eigen toezegging, in de eerste plaats eene regeling van het kiesrecht verwachten. En behalve het kiesrecht zijn daar nog vele andere zaken, die op afdoening wachten en zeker heelwat meer de volksbelangen raken dan eene wettiging der crematie-liefhebberij of eene regeling van het eedsvraagstuk a la Van Houten. Wjj durven daarom vooralsnog de hoop koes teren, dat de Regeering getrouw zal blijven aan de beloften, in de openingsrede van 16 Mei gedaan. Die rede bevatte voor Nederland wel is waar niet de blijde boodschap van alle denkbare heil, maar wettigde althans de verwachting, dat bij de vaststelling der werkzaamheden eene behoor lijke volgorde zou worden in acht genomen, waarbfj bet eerst aan de beurt kwam, wat het meest noodzakelijk iseene nieuwe kieswet en eene wijziging van ons belastingsysteem. Waar komt toch de rijke familie Rot vandaan En wat waren zij oorspronkelijk Si dezes heeft jaren geleden, de vermaarde „j gasse" te Frankfort gezien, een straatje, met zulke armzalige en vuile wot dat menig vreemdeling er heen ging, oi een toonbeeld van menschelijke ellend kennis te maken. Daar woonde omstree derd jaar geleden Meijer Anselm hij hielt winkeltje. Op zijn uithangbord was ee schild geteekend (vandaar de latere famii Rothschild). De nakomelingen van dien digen winkelier in het afzichtelijke Jodeti zijn thans de schatrijke Rothschild's. l|o{ halve bijzondere voorspoed heeft zeker verdienen van hun schatten ook wel meege dat zij trouw bleven aan het woord dat zi wapenschild geschreven hadden„IJver" Er is voor de mijnwerkers in Enge dus schrift men uit Londen een ge besluit genomen. De mijneigenaars wild verlaging der loonen, en dit voorstel is heime zitting acht uren achtereen door zoenings-Raad te Londen besproken. Aan het einde werd men het eens, bepaald, dat op 1 Augustus a.s. de laatstlea verhoogingen van 5 percent zullen ingel worden, en dat de loonen zoo zullen bljji !e 1 Januari 1896, en van 1 Januari tot 1 As u 1896 zal de Verzoenings-Raad de loonen binnen zekere perken vaststellen. Dus vrede voor 2 jaren, een tfjdperk njj verheids-geschiedenis,dat belangrijk kan i Te Petersburg komen thans gei dagelijks 200 ziekte- en 100 sterfgevalle: meerendeels onder de sjouwerlieden havens en de kanaalwerkers. Er zjji 1000 patiënten in de ziekenhuizen voor in behandeling. Velen worden op stras tramwagens door de ziekte overvalle autoriteiten doen alles om de ziekte te s Ir overal zijn op de openbare wegen groots voirs met gekookt water geplaatst; v: voeding der armen wordt zooveel mogelpj en onreine of besmette woningen worden verd en gedesinfecteerd. In de straten van Londen kon mes laatste dagen een jongmensch zien, digd met behendigheid en groote snelheid te van het gewoel voortbewoog op rolscl van een eigenaardig maaksel. In plai kleine houten rollen, had hjj aan zijnes vier wielen met luchtbanden, ter groote flink bord. Een zeer bevalligen indruk hij nu juist niet. De kleermaker Dowe heeft vooreerf kans zijn zoogenaamd kogelvrij pantser Duitsche leger te zien ingevoerd. De con tot het onderzoeken van geweren li Spandau proeven genomen met de uiti van Dowe en daarbij is gebleken, dat de van het Duitsche infanteriegeweer nog meter het pantser doorboren. Een EDgelschman, Pinkert genaamd, Maandagochtend Kaap Griz Nez om i waterdriewieler van zijne vinding het over te steken. Hfi hoopte 's namidd Folkestone te zijn, maar toen onderwi visschersvaartuig hem tegenkwam was ten prooi aan zeeziekte en het stormde was weerloos aan wind en golven prijsgi Men nam hom op en bracht hem naar terug. Hij was echter niet afgeschrikt en n slechts op beter weer om den tocht noi te beproeven. De Engelsche afgevaardigden, wel wetsontwerp tot den bouw van een onder het Kanaal in het Lagerhuis inj hadden, hebben dit ontwerp ingetrokkei goed ingelichte kringen verzekert me de groote kans welke het voorstel he het bouwen van een brug over het om aangenomen te worden, de afgevaai tot dien maatregel heeft doen besluiten Een fameuso president van het Gerei schijnt James Bench, in Minnesota te zijn. heeien gezworenen," zoo begon h(J zijn r „gij hebt uwe conclusie uitgesproken o Blücher hier schuldig is of niet aan dem waarvan men hem beticht heeft. Wane afgaat op 't rapport van den ambtenaar Openbaar Ministerie (den „publieken aankl moet gij den beschuldigde onvoorwaardel oordeelen, want dan is h(j zonder twijfel sc pa

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2