713. Zondag 5 Augustus. A®. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nbdeklanx» 45 Cts. Naar Ajöbika ea andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Pryjt der Advertentiën Van 1 tot 6 regelB 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 1NNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Bubö op Tizh. TEXEL, 4 Augustus 1894. isdag den 7 Augustus zal de oudste onzer Ibewoners, de heer K. Slot, zijnen 98sten ig vieren. Niettegenstaande dien hoogen d, mag Slot zich nog in een goede gezond- verheugenmeermalen toch ziet men langs de straten wandelen en niemand em ziet zou hem reeds zulk een jarental irijven. Herdenke Slot zijnen jaardag ;enoegen en moge den noch gansch niet smoede man nog eenige zulke dagen dacht zijn. De verjaardag van H. M. de Koningin nes werd hier Donderdag herdacht door itsteken van enkele vlaggen. 3ES0HILD, 2 Aug. Gisteren liep hier met s van de fok binneD, het tjalkschip van per de W. en stormvlaag had de fok doen verdwijnen, I in Amsterdam was dit voorzeil eenvoudig leen of meer brutale dieven weggeroofd. fok was van het stag losgesneden. Aan «olicie werd onverwijld kennis gegeven dit brutale stukje, doch 't zal moeten Sloopen als de schipper het geroofde ooit I terugziet, ralve het ongerief is het geldelijk verlies rlijk ook niet gering. In de onmiddelijke nabijheid der haven iet Nieuwediep, had Vrijdagnamiddag een g ongeval plaats. Een der opvarenden het Urker visschersvaartuig IJ. K. 136, zijnde op het achterschip do kraanlijn, vel dirk genaamd, uit te pikken, verloor venwicht en viel over boord. Aanstonds veen hij in de diepte en werd niet weer gezien. Men heeft later beproefd naar jk te dreggen, en slaagde er eindelijk in p te halen. Te Maastricht blijft het getal cholera- len nog steeds toenemen. In het geheel langetast 26 personen, waarvan 13 zijn eden. De jaar- en veemarkten in Limburg zijn den, tengevolge van het zich meer en uitbreiden van mond- en klauwzeer in dgische provincie Luik. i Heilo is bij het vee van den heer rns een geval van tongblaar voorgekomen. Koldorwolde (Fr.) is de vlekziekte onder irkens uitgebroken. Tengevolge van gevallen van koorts, 1 gepaard gaan met spruw, is de invoer oorvoer in Frankrijk van runderen uit rland verboden. Het verbod voor schapen en varkens duurt voort. Gezellige lui, In de jongste raadsver- ing der gemeente Idaarderadeel werd bij •ehandeling der gemeenterekening door rapporteur de aandacht gevestigd op de nde punten dat door de leden van den Raad in het afgeloopen jaar in de raadsvergaderingen 14 K. G. tabak was opgerookt, en 2o. dat ten behoeve van lieden die in de provoost kwamen f 0.75 verteringskosten per persoon werd uitgegeven. Gevraagd werd, of die per sonen ook soms een biefstukje kregen. Hierop werd door den voorz. geantwoord, dat zij tweemalen een kop koffie en een broodje met kaas kregen. Men schrijft uit Heerenveen Een jongetje van den goudsmidsknecht v. d. Z. had reeds een paar dagen geklaagd over een pijnlijk gevoel even beneden de borst. Zaterdagavond bij het verschoonen ontdekte de moeder er een harden knobbel, waarin zich iefs bewoog. Een geneeskundige werd geraadpleegd en deze haalde uit den knobbel een houtwurm te voorschijn, die reeds geheel in het lichaam van het knaapje was wegge drongen. Sedert geruimen tijd heerscht reeds te Stadskanaal (Gron.) en in de aangrenzende Drentsche monden, de besmettelijke keelziekte (diphtheritis). Gedurende een tijdvak van eenige jaren komt de gevreesde kwaal nu eens spora disch, dan weer epidemisch voor en zijn reeds tal van slachtoffers en daaronder geheele gezinnen bijna gevallen. TeExlcërmond moest reeds driemalen, wegens het heerschen der ziekte, de school gesloten worden en thans weer is die te Musselkanaal, wegens gelijke redenen, gesloten. Maandag werd aan het station Rozendaal door een der treinsmids gevonden eene porte feuille, inhoudende eene waarde van 10,000 francs. Door den vinder werd de portefeuille aan den ontstelden eigenaar ter hand gesteld, die hem tot belooning één franc wilde geven, welke edelmoedigheid de smid echter beleefd van de hand wees. Op de Noorderm&rkt te Amsterdam, de gewone verkoopplaats van afbraak, had Woensdag voormiddag een gerechtelijke verkoop plaats wegens belastingschuld van den inboedel van een tapper op de Baangracht. Een groot deel van den netten inboedel was op last van den deurwaarder, uit het huis van den belastingschuldige vervoerd naar de Noorder- markt, waar, zooals te verwachten was een paar duizend nieuwsgierigen uit alle deelen der stad, maar niet het minst uit de zoo bevolkte buurt, de Jordaan, te zamen gestroomd waren. De markt met hooge en zware boomen leverde een schilderachtig aanzien op. Aan het kerkge bouw, in de boomen, op stapels afbraak, op hier steeds aanwezige oliekoekkraam ware alle denk bare en ondenkbare zit- of staanplaatsen ingeno men. Enkele agenten van politie waren aanwezig om de orde te handhaven. Precies te 11 uur wordt een mahoniehouten biljart queueD-rek in de hoogte gehouden en met het daarbij behoorend biljart dat echter niet ter plaatse aanwezig was door Reens voor één cent, zegge f 0.01 cent, gekocht. En zoo telkens, alstafel met 12 stoelen. Toen echter een fraai mahoniehouten spiegel- tafeltje te koop werd aangeboden, kon de bekende Manus, van de Noordermarkt, koopman in botten en lompen, de verzoeking niet weerstaan om dit kostbaar meubeltje op f 5 in te zetten. Doch dit bekwam hem slecht. Onverwacht werd hem een slag toegediend, waarop een hevig gedrang volgde te midden waarvan Manus uit den kring naar hel naastbijgelegen politiebureau werd gedreven. Dit kleine incident gaf aanleiding, dat uit het bureau een twaalftal agenten onder aanvoering van een inspecteur aanrukten en de orde herstelde. De verkoop had nu geregeld plaats en bracht 12 cts. op, en daarbij had men nu nog de kosten van den verhuiswagen. In denzelfden wagen werden de meubelen naar de Baangracht teruggevoerd, terwijl Reens en de zijnen naar „Constantia" aftrokken. Te Middelharnis is de Van Pallandts- polder, met buitengronden, dijken en wate ringen, te zamen ruim 257 H.A. groot, bjj afslag gemijnd door den heer J. C. Bergeijk, aldaar, voor f 506,008,33. Te Vrijenban (Z.-H.) komen bij het vee van 36 landbouwers gevallen van mond- en klauwzeer voor. Ia Friesland zijn de biggen gedurende de laatste twee weken bijna de helft in prijs gedaald. Dit is een gevolg der sluiting van de grens van Duitschland. Een Arbeidersdagblad. Te Amsterdam, bestaat het plan tot oprichting van een dag blad voor de arbeidende klasse met het doel hare organisatie te bevorderen en het maat schappelijk vraagstuk van haar standpunt te behandelen. Dit plan wordt uitvoerig uiteengezet in een proefnummer dat den naam voert van „De Arbeider". Het natte weder van den laatsten tijd heeft aanleiding gegeven tot de volgende dichterlijke klacht in een onzer bladen. Verwaterd is alles, dat is niet heel mooi. Verwaterd de bloemkool, verwaterd het hooi Een waterig zoodje, waar men ook moog'toeven Waarover zich velen rechtwatrig bedroeven. Verwaterd is sport en verwaterd muziek Verwaterd is zelfs ook al de politiek. En eerstdaags zal men in de krant kunnen lezen Verwaterd is China door de Japanneezen. Met watrige oogen tuurt ieder hier rond, Verwaterd is 't zwijn en de gans en de hond Zelfs eenden en kikkers beginnen te klageD, En kunnen de plasregens niet meer verdragen. De kieswet ligt lang reeds verwaterd in 't slijk, En veel wat verwaterd smijt men aan don dijk. Verwaterd is bier en cognac en jenever; Verwaterd de schapen met bot in den lever. Verwaterd de boter, de melk en de kaas. Een watrig zoodje is alles, helaas 1 Zoo plassen wij rond in verwaterde kleeren, Verwaterd zijn kind'ren, dames en heeren. Verwaterd zijn visschen en vogels daarbij. Verwaterd schier alles, wat of het ook zij. Illusie en hoop, zoo ook moed en vertrouwen, Zjjn worst'lend om 't hoofd boven water te houen. Verwaterd is lang reeds de soliditeit; Verwaterd begrippen van zedelijkheid. Verwaterd is zelfs ook reeds menige Christen Dit blijkt uit zfjn razen en liefdeloos twisten. Verwaterd is 't vrijen en trouwen er bi), Verwaterd de zomer, dat schoon jaargetij. Als lang nog de regen zoo neerplast en klatert, Dan worden nog menschen en dieren verwaterd. Maar duizendmaal liever dan dat dit geschiedt, Verwatre vrij dit zoo waterig lied. COURANT,

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1