Buitenland. Men schrijft uit Noord-Brabant: Terwijl men sedert geruimen tijd over het artikel pulpe niet hoorde spreken en dit ver leden jaar tot f 1.50 tl f 2 per 1000 Kg. werd verhandeld, ontvangen thans de suikerfabri kanten biedingen van slechts f 0.40 a 0.50 per 1000 Kg. voor partijen van drie vier millioen Kg. levering vrijscheep in de wintermaanden. Dit veevoeder-artikel is thans weinig gezocht door den grooten hooioogst en den overvloed van andere voederartikelen. Bij een der kassiers te Leeuwarden is een valsch bankbiljet ad f 100 ontvangen. Na het onderzoek moet zijn gebleken, dat dit biljet in betaling was gegeven door een winke lier, die het Woensdag te voren bij het agent schap der Ned. Bank te Leeuwarden zou hebben ontvangen. Bij de Bank is dus de valschheid zoo min bij de ontvangst als bi; de uitgifte opgemerkt, waaruit is af te leider, dat de namaak met groote nauwkeurigheid heeft plaats gehad. Nader bericht men, dat het biljet zeer waar schijnlijk afkomstig is uit de verzameling Krausse Co. Het publiek zij dus nog voort durend op zijn hoede! Men schrjjft uit Amsterdam, 3 Augustus De tyd om de jonge andjjvie in te leggen is weer daar. Straks wordt weer begonnen met zuurkool, enz. Op de Prinsengracht - op de groentenmarkt is men druk bezig, de jonge andljviestruiken in de vaten te stampen en dat gebeurt met de bloote voeten niet erg smakelijk. Maar wat erger is, op de Keizersgracht was men gistermorgen, vlak by de riool, bezig de in den aanstaanden winter te gebruiken inlegvaten uit te spoelen met grachtwater. Daarna werden de bewuste vaten volgeschept en dat nu gebeurde, om de naden te laten dicht trekken weer met grachtwater. Het grachtwater in onze stad is nog niet besmet verklaard, maar daarmede is nog niet gezegd, dat het geen cholera-bacillen of andere gevaarlijke bestanddeelen bevat. In alle gevallen is en blijft het een vieze en verkeerde maatregel, zegt Het Centrum terecht, vaten, die bestemd zijn om voedsel voor menschen te bewaren, uit te spoelen met water uit de stadsgrachten, vlak bjj een riool, terwijl men met datzelfde water de naden der vaten laat dichttrekken. Uit De Lier wordt geschreven aan de „D. Ct." Voor eenigen tijd maakten wij melding van eene proef van den heer G. Middelburg alhier met het winnen van aardappelen (hoorntjes) uit zaad. Hij heeft van zijn veld ongeveer H.L. aardappeltjes geoogst, waarvan de grootste zoowat de grootte van een kleinen pootaardappel hebbende knolletjes zien er keurig uit. Opmerkelijk is het echter, dat ze alle den vorm van den moederknol hebben behouden en dat dus uit het zaad van hoorntjes ook weder hoorntjes zijn gewonnen, waarover deskundigen hunne verwondering te kennen gaven, daar men tot heden bij het winnen van aardappelen uit zaad steeds allerlei vormen en soorten verkreeg. De heer Middelburg zal zijne knolletjes het volgende jaar weer uitpoten en er dan een aanzienlijke oppervlakte mede kunnen beslaan. De proef wekte in het West- land veel belangstelling daar men voor ver- versching van de aardappelsoorten steeds nieuwe soorten uit het buitenland of poot- aardappelen uit andere streken van ons land laat komen en de proef van den heer Middelburg bij verder welslagen er toe kan leiden, dat voor het Westland een krachtige, jonge aar dappelsoort wordt verkregen. - De Sts.-Crt. van 4 dezer bevat het vol gende Volgens mededeeling van den consul-generaal te Kaapstad, vond op Zaterdag 7 Juli 1.1. op het Stadhuis aldaar eene vergadering van invloedrijke ingezetenen plaats, waar met grooten aandrang gewezen werd op het aantal kantoor- en winkelbedienden, die, van Europa derwaarts gekomen, geen werk kunnen vinden en gebrek lijden. Eene commissie werd benoemd om gelden voor hen in te zamelen en bij het gouvernement de noodige stappen te doen, ten einde zoo mogelijk te voorkomen dat nog meer emigranten van die soort derwaarts komen. Uit de nieuwsbladen blijkt en de consul- generaal kan dit ook uit persoonlijke onder vinding bevestigen, dat het tegenwoordig aldaar ook voor handwerkslieden zeer moeilijk is den kost te verdienen. - In de „Friesche Courant" vestigt dr. P. de Jager de aandacht op het zonderlinge ver schijnsel dat, welken naam van zindelijkheid de Nederlandsche natie ook moge bezitten, zij over het geheel genomen de zorg voor het lichaam verwaarloost. Handen en gezicht worden gewasschen (soms tot zij glimmen als de volle maaD), maar daar blijft het bij. Er zijn ongelukkig, zegt dr. de Jager, nog al te veel huismoeders, die, hoe zindelijk overigens op hun woning, have en verdere omgeving, de oude les van Vader Cats schijnen op te volgen, die men in het volgende rijm vindt Wascht uw handen, Wascht uw tanden, Wascht uw goed Maar wascht zelden uw voet, En wat er immer ook geschiedt, En wascht uw hoofd zijn leven niet." De dokter beweert dat die lessen door zeer velen maar al te getrouw worden nageleefd. Dezer dagen kwam in een paar bladen de volgende advertentie voor.- „Officieel erkende Ridderorden en Adellijke titels. Geld tegen titels. Vooruitbetaling niet vereischt. Brieven in de Fransche taal aan R. De P. 13. Poste Restante, rue d'Amsterdam, Paris." Mutua Confidentia, het orgaan van het handels informatie-bureau van de firma Wijsmuller Co., Singel 299, Amsterdam, deelt thans mede, dat iemand op deze adv. schreef, voorgevende een suikerlord te zjjn, en het volgende antwoord ontving Ridder van de Christusorde van Portugal, roode lint, 6000 frs.kommandeur van de Christusorde van Portugal, roode rozet, 10,000 frs.ridder van de Villa Vicosa orde van Portugal, wit en blauw lint, 4000 frs.adellijke titel van Portugal, met kroontje, 50,000 frs.adellijke titel van burggraaf van Portugal, met kroontje, 75,000 frs aan stelling als vice-consul van Portugal in een stad, waar nog geen vice-consul is, echter eerst ver- leenbaar na gedecoreerd te zijn, 10,000 frs. Doet ge de „bestelling" dadelijk, dan ontvangt ge de brevetten binnen drie weken. Ge kunt de koopsom deponeeren waar ge verkiest en er by bepalen, dat uitbetaling aan my eerst geschiedt na de publicatie in het officieel Regeeringsblad en tegen overgave van het behooriyk gelegaliseerd brevet. Verzoeke op te zenden een certificaat van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester of een andere autoriteit uwer stad, verder opgave van uw naam, voornamen, adres, beroep, enz., ver taald in het Portugeesch door den consul van Portugal, zonder hem te zeggen waarvoor dit dienen moet. Neemt ge deze voorwaarden aan, dan zal ik myn naam u bekend maken. R. de P. Eugene Debs, de bekende voorzitter van den Amerikaanschen Bond van spoorwegbeambten, heeft verklaart dat hy niets meer met werk stakingen te doen wil hebben. De laatste beweging, zeide hy, heeft onder het volk op het platteland een afkeer van werkstakingen gewekt en de Regeering is gereed ze met bajonetten te onder drukken. Hy raadt zyn volgelingen aan, door middel van de stembus te trachten verbetering van hunne positie te verkrygen. De opgewondenheid in China groeit snel aan. De vreemdelingen veroordeelen het barbaarsche gedrag der Japanners en eischen bescherming der vreemde vlaggen. De Engelsche en de Russische gezanten in China hebben verklaard, dat de houding der Chineesche regeering tot dusverre hoogst gematigd is en de algemeene instemming wekt der vreemdelingen in het Oosten. Volgens een bericht uit Tientsin heeft de Chineesche Keizer een manifest aan 't volk uitge vaardigd, waarin hy de Japansche uitdaging aan neemt en zyn Onderkoningen en bevelhebbers gebiedt de „vervloekte Japanners" gezameniyk uit hunne holen te verdrijven. Zyn Majesteit stelt de Japanners aansprakeiyk voor de gevolgen van den onrechtvaardigen oorlog en het bloed vergieten. De belangstelling van den Keizer in de gebeurtenissen biykt zeer groot tez| Majesteit wilde naar Tientsin verhuizen, t( dichter by het oorlogstooneel te zyn. Lj Tsj rng heeft het hem afgeraden. China om de grootste bedryvigheid by zyne krjjj tingen. De keizeriyke tuighuizen werke: nacht door. De Fransche commissie voor de j verdediging, belast met het onderzoek vindingen op militair gebied, krygt zoal dingen te zien. Zoo stelt een uitvindt pestvliegen te gebruiken ter vernietiging vyandeiyke leger. In groote zalen zoudi diertjes in kooien van yzergaas worden b Zy zouden daar honger ïyden, doch allee; dan losgelaten worden om uit de kunsth poppen, in Pruisische uniformen gekleed daaronder aangebracht bloed te zuigen. Een ieder ziet in dat men in tijd van de kooien slechts naar het slagveld zou bs te brengen en ze daar te openen om het; Pruisische leger door eenen zwerm pesli bedekt, den vijand dus weerloos en Fn gered te zien Een vreemd feestje. - Te Longes, Connrieu, Frankryk, heeft men Zondag et kerkhof ingewyd, o. a. met een banket, door een balDe prefect en verscheiden vaardigden en Senatoren schynen aan dit aardig feest te hebben deelgenomen. Dertig jaar geleden kroop een arm s poetser te Havre in het ruim van een Brazilië vertrekkend schip. Verscheidens later keerde hij met 5.000.000 francs terug stierf spoedig, o. a. 150.000 francs verm; aan een juffrouw Mouquet, te Parys, „o trouwdag." Zij is echter tot nog toe geheel niet getrouwd en ging eindeiyk rechtbank uitkeering van het legaat eii maar de rechtbank heeft dit geweigerd - man, geen geld! In vele steden wordt van gemeent eene belooning toegekend aan den persoo een drenkeling redt. Te Parys bedraagt beiooning 25 fr. (pl. m. f 12). Om zich i armzalig sommetje meester te maken, hes man zich niet ontzien byna een moord te k De schurk, een kind op een eenzame kadei wierp het opzetteiyk in het water, toeval een plek, waar het ondiep was, zoodat het jo kon opstaan. De aanvaller greep hem n hield hem zoolang onder water, totdat h(j b teloos was en wilde zich toen als redder m kind naar politiebureau begeven. Een hengelaar aan de overzyde had alles gezien en volgde den man, die nu tot bekentenis gebracht werd, daar zyn inni by gekomen slachtoffer het verhaal van den gelaar bevestigde. Een der lezers van het Engelsche blad 1 stelt in een brief aan den redacteur vooi, beweging uit te lokken ten gunste van et lasting op de voornamenElk kind, i wereld komt, zou recht hebben op één willen de ouders het pand hunner liefde ms tweeden naam opsmukken, dan betalen zy daai aan den fiscus 1 shilling (60 cents), de naam kost 5 shilling, de vierde 25 enz. Op deze wyze zou de pasgeboren zoon vai erfprins, die, zooals men weet, met een e namen begiftigd is, reeds by zyn geboorti voordeeltje van ruim 3000 gld. aan de scha van zijn land bezorgd hebben. Te Parys is een man gestorven, di weldoener der menschheid geweest is en naam toch zeker slechts aan zeer enkelen L. Het is dokter Maillot, een oud-officiei |t dat gezondheid van het Fransche leger die jarigen leeftyd is overleden. Deze was de die in Algiers tegen de moeraskoortsen nine gebruikte. Hy stond aan het hoofd vai hospitaal te Böne, toen hy het middel hete toepaste, en in dit hospitaal verminderde de sta plotseling van 25 tot 5 pCt. Ieder soldaat, ziek werd, verzocht naar het hospitaal te gebracht te worden, maar de geleerden niet zoo gauw overtuigd. Zy beweerden, u» middel van dokter Maillot vergif was en w hem zelfs doen verbieden het toe te passen, gelukte echter niet en langzamerhand, nadat nieuwe middel in één jaar 1400 zieken ia ééne hospitaal had gered, begon men mit sceptisch te worden. Dr. Maillot zegt de „Figs was voor de moeraskoorts, wat Jenner voet pokken geweest is. Eerst in 1888 echter zyne verdiensten door het Fransche gouve: ment erkenttoen kreeg hy een pensioen 6000 francs. De „Figaro" wil dat voor dezen' doener der menschheid te Bóne of te Algiers! een standbeeld worde opgericht. t 's-

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2