Buitenland. Marktberichten. Zondagavond is te Bussum een moord gepleegd op een jong meisje, in de ouderlijke woning. De gruweldaad moet des avonds te 9 uren zijn geschied, vermoedelijk door ver wurging. Aan een kast waarin geld was geborgen werden sporen van braak ontdekt, Zware vermoedens waren gerezen tegen de dienstmaagd en haar vrijer (een militair.) Volgens de laatste berichten moet de dienst bode hebben verklaard dat haar vrijer de misdaad heeft gepleegd; de militair bleef echter ontkennen doch verklaarde later dat de meid het kind had geworgd. Ook elders ter behartiging waardig. De burgemeester van Haarlem heeft bi in ruimen getale aangeplakte kennisgeving, na bespreking met den geneeskundigen inspec teur in Noord-Holland, de ingezetenen gewezen op de wenschelijkheid, om in deze dagen reeds bij eerste verschijnselen van aandoening door diarrhee geneeskundige hulp in te roepen en zulks om erger te voorkomen. De gemeente Spanbroek mag bogen op een ijskelder, die een paar jaar geleden voor rekening der afdeeling West-Friesland van de Noordhollandsche vereeniging ,,'t Witte Kruis" gebouwd is. Maar meer dan den kelder bezit zij echter niet. Hoewel deze verleden jaar nog geheel met zooden belegd is geworden, is er thans geen korreltje ijs meer in te vinden Door de verbazende warmte kan het toch zeker niet komen! HaarlDagblad.) Omtrent den moord te Schagen zijn nog geene nadere bijzonderheden bekend, in een uitgegeven bulletin wordt opgave gedaan van eenige goederen en zilveren voorwerpen welke vermist worden. Tevens wordt door den officier van justitie te Alkmaar draadbericht verzocht van de adressen van twee mannen, welke personen in den avond van 11 Aug. te Uitgeest waren gezeten in een waggon 3de klasse van trein 121, vertrekkende van Uitgeest 9,6 uur 'snam middags en te Schagen (aankomst 10,10 uur 's namid.) zijn uitgestapt. De eene persoon was ongeveer 45 jaren oud, donkere bakke baarden, bovenlip en kin gladgeschoren, gewone gelaatskleur, helder uit groote oogen ziende, zwarte zijden pet opde andere was van jeugdiger uiterlijk. Na dien meld men nog van Schagen dat Maandag aldaar de rechercheurs Panhorst en Verbeek waren aangekomen. Het verhoor der getuigen werd opnieuw begonnende in den beginne verdachte personen werd weer geruimen tijd ondervraagd. Om 12 uur kwam het geheele parket uit Alkmaar. Een bevel tot inhechtenisneming wordt elkoogen- blik verwacht. Bij een door den burgemeester van Aalsmeer ingesteld onderzoek is gebleken, dat de schade aan bijna alle ingezetenen zijner gemeente toegebracht, door den hagelslag van 6 Aug. j.l., ruim f 12,000 bedraagt alleen aan glazen van broeibakken en kassendat de schade aan bloemen, planten en veldgewassen geleden, onschatbaar is. Een gebouw, bekend bij een groot deel van Noord-Hollands bewoners, de wijd en zijd bekende „Beschuits-toren" te Wormer, zal, wegens den bouwvalligen toestand, in handen van sloopers vallen. Opgericht in een tijd, toen er te Wormer voor de talrijke haringbuizen 150 beschuitbakkerijen bestonden en er f 170.000 aan gemaalbelasting betaald werd, diende deze toren om, wegens het brandgevaar, aan te kondigen wanneer de bakkers de ovens mochten stoken en wanneer ze hun vuren moesten dooven. Ofschoon deze toren, in welks gevel het beeld van Prins Maurits is gehouwen, geen architecto nische waarde bezit, maakt hij in dit gedeelte van het dorp een schilderachtigen indruk, terwijl hij door zijn hoogte in den geheelen omtrek ieders aandacht trekt en ieder zijn geschiedenis kent. Omtrent den hagelslag op 6 Augustus, die ook aan den hortus te Leiden zeer groote schade toebraoht, onder anderen werden 2500 ruiten verbrijzeld, schrijft de horti- culanus, de heer H. Witte: Zeer opmerkelijk is hot, dat er tweeërlei stukken ijs vielen. Het meerendeel bestond uit zuiver eivormige stukken, van zeer ver schillende grootte. Deze waren kristalhelder en men zag er duidelijk een mat-witten grooten hagelkorrel binnen in liggenuitwendig waren deze glad en zeer regelmatig van vorm. De andere waren ruwe stukken tfs, zooals men verkrijgt wanneer men een groot ijsblok stuk slaat, dus met zeer onregelmatige hoeken en punten. Deze hebben zeer zeker het meeste kwaad gedaan. Het heeft er allen schijn van, dat een wolk in haar geheel plotseling in ijs veranderd, neergevallen en door de groote snel heid van haren val onderweg vergruizeld is. Te Bathmen by Deventer werd Donderdag middag in een zaadberg van de wed. Jansen door haren zoon een stem gehoord, zonder dat hy iemand kon vinden. Later merkte hy, dat de Btem kwam uit de in dien berg op 8 Augustus geborgen rogge. Hij gooide de rogge er uit en toen kwam er een flinke man voor den dag, die verklaarde van 8 tot 16 Aug. onder de rogge begraven te zijn geweest. Omtrent dit vroemd geval wordt aan de „Z w. Ct." het volgende gemeld Een Duitsch landlooper, volgens opgave ge naamd Joh. Biebers, had zich vóór 8 dagen te slapen gelegd in den zaadberg van O. Jansen. Of door het in diepe rust zfjn óf door opzet merkte genoemde persoon niet, dat men den volgenden ochtend rogge in den berg bracht en evenmin bespeurde de boer er iets van, totdat men voor een paar dagen een weenend geluid hoorde. Men nam daar eerst geen nota van, maar toen men Vrijdag-ochtend weder dat vreemde geluid hoorde, meenden de in den berg aanwezige ar beiders, dat het er spookte. Fluks werd de politie gehaald en, daar het geluid aanhield, besloot men een nader onderzoek in te stellen. En ziet wat bleek het geval. Men vond e6n bjjna geheel uitgeput mensch, bedolven, sedert 8 dagen, onder ongeveer 20 vimmen rogge. Hy had zich gevoed met de aren der rogge. De man was betrekkelijk in goeden staat, dat wil zeggen, na het gebruik van goed voedsel en drinken. - Uit Groningen meldt de „N. G. Ct." Het is de laatste avonden zeer woelig ge weest in het Noorderpark. Wij hebben er tot nu toe niet van gesproken, omdat het be richt, dat hier of daar iets te doen is, licht aanleiding geeft, dat er nog meer te doen komt. Maar thans is het kleine standje een formeel relletje geworden, waarvan iedereen spreekt en het kan zijn nut hebben de nieuws gierigen, die geneigd mochten zijn een kijkje te nemen, ernstig te waarschuwen. Er liep een zot praatje, dat in het park zoo iets als een „spook" was gezieneene witte of eene roode juffrouw de geestenzieners waren het er niet eens over die met dreigende gebaren zich vertoond om te ver dwijnen in eene der mijnen die nog van de vestingwerken zijn overgebleven. Dat moest men natuurlijk zien, en nu heeft deze dwaze ge schiedenis zulk een uitbreiding gekregen, dat zij der politie vrij wat te doen geeft. In den staat Ohio is onlangs een man tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, omdat hy drie kippen gestolen had. Er bestaat daar n. 1. een wet, volgens welke een misdadiger van beroep, als hy voor de derde maal in het tuchthuis komt, levenslang wordt opgesloten; deze wet is gemaakt om aan de hand over hand toenemende misdrijven paal en perk te stellen, De genoemde misdadiger was de eerste maal veroordeeld wegens roof, de tweede maal wegens helery, en nu ten laatste wegens kip pendiefstal. Met een thermometer op de vischvangst. Een geneeskundige, dr. Eduard Dupouy, die langen tyd op de eilanden St.-Pierre en Miquelon heeft vertoefd en toen vaak in de gelegenheid was om de kabeljauwvisschers in hun werk gade te slaan, heeft ontdekt, dat de kabeljauwen slechts voorkomen in een waterlaag van 7' tot 9° C. In water boven of beneden die temperatuur bevond hy, dat geen enkele visch dier soort meer voor kwam. Ge proefnemingen van den heer Dufrouy moeten om werkeiyk met een allerbemoedigendsten uitó bekroond zyn geworden. Omgekeerd bleek ki ook, dat de visschers, die een goede vangst hadi gedaan, het net hadden uitgeworpen op plaats waar de temperatuur van 7° tot 9° C. afwissel HU wil thans de geheele methode, die door visschers gevolgd wordt om het kostelyk t banket te verschalken, gewyzigd zien. Vóór visscher de lyn of het net uitwerpt, peile zoolang met een thermometer, tot de boven; noemde warmtetoestand gevonden isindien dan in die waterlaag zyn vischtuig uitwerpt; hy een goede vangst doen. Te land verdronken. By een wervelsto; die dezer dagen te Pastrana in de Spaansi provincie Lugo woedde, zyn drie vrouwen ins waterhoos verdronken. De olyfboom- en gaarden in den omtrek werden geheel vernis Belasting-objecten te vinden is in tyd nog al moeielyk. De „Barmer Ztg." den Duitschen Minister van Financiën wat nieii aan de hand gedaaneen belasting op de lyken en geboorten. Elk echtpaar zou b( trouwen 20 Mark voor den fiscus moeten en elke vader van een pasgeboren kind 5 terwyi echtparen, die na 8 jaren nog kinder!: waren, 150 M. boete zouden moeten betal Vrystelling van deze belasting zou aan lukkige vaders van tweelingen worden toegeks Een origineel huweiyksaanzoek. Eei actrices van „Surrey-theater" te Londen, Nethersole, heeft, natuuriyk uit Amerika, volgenden brief ontvangen en voor decuriosil in den foyer van den schouwburg opgehangi «Mejuffrouw. Ik heb uw portret in een coun gezien. Schoon, zeer schoon. Wanneer werkeiykheid er zoo uitziet, dan wil ik u trouw Zulk een meisje, zulk een voorhoofd, zulke oog zulk haar al was het ook een pruik niemand weerstaan. Daarom bemin ik u, wordt «miss" genoemd. Dus is het mogeiyk, gy ongetrouwd zyt. By tooneelspeelsters men daarvan nooit zeker zyn. Zjjt gy echter ti getrouwd, dan stuur ik u geld om te scheid Ik ben een ryk landeigenaar te West-Virgii en stel elke som ter uwer beschikking. Na gy myn voorstel aan op voorwaarde dat portret natuurgetrouw is dan betaal voor uwe moeite een schadeloosstelling 50.000 dollars." Een zonderling. Te Urspringen in Beie is de kleedermaker Goldberg, een man, die vermogen van meer dan 50,000 Mk. bezat, hongersdood gestorven. Goldberg leidde eens zonderling leven. Bedelend trok hjj van plu tot plaats, zich voedende met brood en aardi pelen. Eenigen tyd geleden werd hy te Mannhe wegens bedelary gevangen genomen. De pol vond toen by hem 20000 Mk. aan bankpap Nadat by navraag gebleken was, dat dit p hem rechtens toekwam, wilde men den zonl lingen bedelaar op vrye voeten stellen. Hij zocht evenwel gedurende den nacht te moj biyven, om daardoor de kosten van een log uit te winnen. Dezer dagen zonk hy op den van Würzburg naar Urspringen uitgeput uk den volgenden morgen stierf hy. Een dok! had hy niet willen hebben, want dokterskost geld. Uit een onderzoek is gebleken, dat de verhongerd was. Alkmaar, 17 Aug. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 576 Hectoliters, als; f 7,12 5, oude f 26 Tarwe nieuwe 75 Rogge nieuwe Gerst id. chev. 205 Haver Paardenboonen Bruine Boonen 1 Oitroen Witte 1 Kanariezaad 8 Rood Mosterdzaad 3 Koolzaad 202 Karweizaad 55 Groene Erwten grauwe Vale Erwten 7,50 Formerend, 21 Aug. Aangevoerd kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 124 nucht. f 8 a 20; 160 vette Varkens 88 44 ct. perl 112 magere Varkens f 14 25.-; 261 Biggen f10; 2201 Schapen en Lammeren; 487 Runs ren en 33 Stieren. Kip-Eieren f 3,26 a f 3,76 p. 1' Vette koeien, lager in prys, handel stug, fOJ a f 0,74 per k.g. Gelde koeien, lager in prys, handel stug, 1 a t 150 per stuk. 3^25 12, 11, 5,87 18,25 7,50 t 'h .U 197 vel hi 1

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2