719. Zondag 26 Augustus. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. IfHCIEEl 8E8EELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Boes 80 Cts. - Franco per post door ge heel Nbdkbland 46 Cts. Naar Ambhjxa en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nltgave. Pr{js der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD BE ROOU, Parkstraat, Bübg op Tbxm. PERSONEEL E BELASTING. BURGEMEESTER van TEXEL maakt nd, dat door hem heden is afgekondigd en den Heer Rijksontvanger ter invordering is ireikt het voljaarsch kohier No. 2 voor de iting op het personeel voor het dienstjaar (95 en dat ieder daarop voorkomende belas- ichuldige verplicht is, zijn aanslag op den wet bepaalden voet te voldoen, iel, 28 Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 25 Augustus 1894. 'ij herinneren er aan dat Maandag a.s. de temming zal plaats hebben ter verkiezing een lid voor den Gemeenteraad, et stembureau zal dien dag geopend zijn s voormiddags 9 tot des namiddags herstemming zijn de heeren W. C. Reij Zijm Tz. Ter benoeming van een Vader en Moeder 3t Gesticht van Weldadigheid alhier, is het Burg. Armbestuur de volgende voor- ht opgemaakt rie Burger en Trijntje Krijnen van Oude- IdJan Krijnen en Aafje Koorn van erend; Pieter Huisman en Grietje Ras Burger-Nieuwland. De heer C. Thomassen, onderwijzer te p, (onze vroegere plaatsgenoot) deed erdag met gunstig gevolg examen als ionderwijzer. Het toelatings-examen voor de bijzondere naaischool alhier had Woensdag ji. plaats, serlingen werden toegelaten, waarvan vier waardelijk, in dier voege, dat zij tot '95 de lessen kunnen volgenalsdan beslist worden of verder voortgaan al dan wenschelijk is. de eerste klasse zullen de lessen volgen: Dalmeijer, M. Witte, J. Rab, R. Vlessing, jangeveld, allen te den Burg en Th. de jh te Waal. oor de voorbereidende klasse zijn geslaagd: 1. Boon, S. Frederiks, G. Keijser, A. Slot, te den BurgG. Duinker en D. Boon m HoornW. Dalmeijer en Je. Henkes 'al en D. van der Werf van de Koog. Heer de Jongh zal optreden als Direc- on onderwijzer inlezen, Ned. taal en schrijven, zang en geschiedenisde Heer ap zal onderwijs geven inrekenen, wis- le, teekenen, natuurkunde en gymnastiek j.), terwijl de Heer de Boer voor Fransch, taal en stijl, aardrijkskunde en natuur- ïis is aangewezen. shoudens nadere goedkeuring zuilen de to aanvangen op Dinsdag 4 September a.s. Op verzoek zal nog een tweede toelatingsexamen afgenomen, waaraan drie leerlingen zullen lemen. Oüdeschild, 24 Aug. Op initiatief van het bestuur van den Texelschen Schippers en Visschersbond alhier, is besloten tot de oprich ting van een ondersteunings- en pensioenfonds Het doel dezer nuttige instelling is te trachten een kapitaal bijeen te brengen, om daaruit oude en gebrekkige visschers, zeelieden, schip pers en werklieden op vijf-en-zestig-jarigen leeftijd eene wekelijksche toelage te kunnen verstrekker. Bij de oprichting werden de reglementen van het ondersteuningsfonds te Ameland en van het Willem-Barendsfonds op Terschelling geraadpleegd. De leden moeten wekelijks eene contributie voldoen. Aangezien onze groote vlootvoogd Michiel Adriaanz. de Ruijter hier meermalen lang achtereen vertoefde en 't logement „De Zeven Provinciën, volgens de overlevering, naar 't schip van dien vermaarden zeevaarder werd genoemd, meende men ook aan 't nieuwe fonds wel den naam van dien vlootvoogd te mogen verbinden. 't Spreekt van zelve, dat het doel nooit te bereiken is alleen uit de opbrengst der con- tributiën en men derhalve, even als te Ter schelling en elders, vol vertrouwen op de medewerking van donateurs, donatrices, enz. rekent. Zij die 't leven onzer kustvisschers van nabij kennen en weten, dat deze menschen voortdurend dat leven in gevaar moeten stellen om een sober stuk brood te winnen, zullen zeker krachtig willen medewerken om de uitvoering van het goede doel mogelijk te maken. De ramp, die dezer dagen een onzer kloeke visschers het leven ontnam, waardoor eene jeugdige vrouw haren broodwinner moest verliezen, is een der treurige voorbeelden van de gevaren die aan het visschersbedrijf zijn verbonden. Dat kloeke volkje een handje te helpen, opdat het althans zonder te groote zorg den ouden dag te gemoet kan gaan, is een plicht voor ieder weldenkende wien een beter lot werd geschonken. De Cocksdorp, 24 Aug. Het visschen naar schelpen voor de kalkbranderijen, hetgeen vroeger uitsluitend met schuiten geschiedde, wordt hier thans ook met booten uitgeoefend. De aard van het visschen is dan ook geheel veranderd. Yischte men voorheen in het vaarwater met eenen beugel, die doormiddel van eene lier omhoog werd gedraaid, nu schept men de schelpen, vermengd met zand, langs het strand op en werpt ze in eene groote zeef of wel in een net, dat aan eenen beugel is bevestigd. Na in het water uitgespoeld te zijn, worden ze in boot of schuit geworpen. Daar deze booten weinig laadvermogen bezitten, keeren zij bij eene goede vangst diepgeladen huiswaarts en gebeurt het niet zelden, dat ze bij eenigszins ruw weder zinken. De lading is dan doorgaans verloren en de visschers zijn niet buiten gevaar. De prys der schelpen "is zoo laag, dat er met deze werkzaamheden een sober dagloon wordt verdiend. In hoe groote mate de gemeenten in Friesland door de kosten van het Armwezen worden gedrukt, kan blijken uit het verslag van den toestand dier provincie over het afge- loopen jaar. Op de gemeente-begrootingen was voor subsidiën aan de algemeene armbe sturen uitgetrokken het aanzienlijk bedrag van f 677,290,04 of 2,01 per hoofd naar de geheele bevolking. In het begin dezer week heeft de aanbe steding plaats gehad van de tramlijn Purme- rend-Alkmaar via Midden-Beemster. De hoogste inschrijving was f 116,000, de laagste f 80,873. Te Hoorn zijn in een algemeene vergadering van deelnemers in de onderneming stoomtram Wognum—Schagen, de statuten vastgesteld. De bedrijvers van de dubbele moord te Schagen zijn gevat, en zeker ontsnapte bij het vernemen van die tijding aan velen, inzonderheid aan de bewoners van het dorp Schagen en deszelfs omstreken een zucht van verlichting. De beschuldigden zijn Simon Alot, timmer mansknecht oud 29 jaren en Klaas Boes, meubelmakersleerling oud 17 jaren, beiden in woners van Schagen. Laatstgenoemde heeft bekend medeplichtig te zijn, eerstgenoemde bleef echter ontkennen. Beiden werden Donderdagmorgen, zwaar geboeid per rijtuig naar Alkmaar overgebracht. In den tuin van het huis waar Boes woonde, zijn de vermiste lijfsieraden gevonden zoomede een pakje met gouden tientjes, ter waarde van f 1000. Omtrent de medeplichtige Boes vermeld men dat hij nog als drager was bij de begrafenis van het jonge meisje en hij een der vier personen was welke het lijk in de groeve liet dalen. Zondag heeft hij nog met twee kame raden de bégraafplaats bezocht om de kransen te bezichtigen en uitte toen de ergste bedrei gingen en verwenschingen tegen de moordenaars. Den dag na den moord heeft hij andere kleederen aangetrokken en de kleeren gedu rende den moord aangehad zijn niet meer te vinden. Hieruit wil men opmaken dat de moeder ook niet vreemd is aan deze zaak. Over Alot schrijft men dat deze zeer ongun stig bekend stondhij woonde tot voor korten tijd te Haarlem en stond bij zijne buren aldaar bekend als een gevaarlijk sujet. Naar men uit Amsterdam aan de „N. R. Ct." mededeelt zou Alot, in zake de moord te Haarlem, toentertijd meermalen zijn verhoord geweest, doch kon men geen gronden vinden om hem in hechtenis te nemen. Later wordt nog gemeld dat de moeder van den gearresteerden Klaas Boes zich van het leven heeft beroofd. De bezoekers in een koffiehuis zouden tegen haar hebben gezegd: „Je weet er wel meer van." Daarop zei ze: „Alot kan wel onschuldig zijnmisschien heeft Klaas het alleen gedaan. Als jelui dat van me denken, dan wordt het mijn tijd!" Terstond daarop volvoerde zij de vreeseltjke daad door met een scheermes zich van het leven te berooven. lEXELSCHE courant.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1