r. 72i. Zondag 2 September. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. wider 1 espn reven iteld van d dat onto gat, Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buna SO Cts. Franco per potl door ge heel Nkdhbland 45 Cta. Naar Amobiza en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Pryt der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewtjsnnmmers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB BE ROOU, Parkstraat, Bubg op Tizn. i echt 1 op| ht,n an da TEXEL, 1 September 1894. )e raad dezer gemeente benoemde in zijne igadering van 30 dezer tot Vader en Moeder het Gesticht van Weldadigheid alhier, jlke betrekking met 1° October komt te Meren) de echtelieden Arie Burger en Trijntje jn, van Oudeschild. De aanbesteding, op 28 dezer, van het leren der benoodigde brandstoffen voor de jschillende openbare lagere scholen in de jmeente en voor het Raadhuis, had tot uitslag de levering van al het benoodigde werd nd aan den Heer D. Vos te Oudeschild !ht,"i»r f 495. let mede dien dag aanbesteedde driejarig ögpj erhoud van schoolkachels enz., werd gegund volgt E. Slaman, voor f 217.— Qocksdorp. v. d. Kloot Co. - 60. en Z.Eierland. dezelfde, - 42.— aai Hoorn. J. Kiljan, - 30.— ir Ti «gen Waal. B. F. v. d. Berg - 43.80 ii,i] ts/en Oosterend. G. Breman - 65.— mschild. L. Veldhuis, - 50.— - De verjaardag der Koningin werd hier jdag herdacht door het uitsteken der vlaggen eenige gebouwen. Aangezien niet werd racht dat deze dag zich van andere gewone irkdagen zou onderscheiden, besloot het irekorps zich dien dag niet te doen hooren, !h op Zondag 2 Sept. een Volksconcert te iron, in het Park wanneer dit geschikt zou ju om er te wandelen, bij mindere geschikt- sid daartoe op het Marktplein. Het concert aanvangen te half vier. Het volgende programma zal alsdan worden ;evoerd 6. Salut la Reine. 7. La Ruche. 8. Au Printemps. 9. Feuilles d' Automme. 10. Souvenirs dü Voyage. I. Le Touriste. La Printania. I Amour Fraternel. I. Bonne Humeur. I. Leopold 13. Waal, 31 Augustus. Het aangekondigde ingsteken kon heden niet plaats hebben wegens i geringe deelneming. Slechts 7 mededingers i zich aangemeld. Het schoone weêr zeer zeker de oorzaak geweest zijn, dat weinigen waren opgekomen: men gaf de orkeur aan het nuttige hooien boven het ngename ringsteken. _Oüdeschild, 31 Aug. De verjaardag van "i M. de Koningin, werd hier heden herdacht »r 't uitsteken der vlaggen van de beide srkgebouwen en eenige particuliere woningen. Aan de kinderen der Kon. Wilhelmina- |5ewaarschool, was eene kleine verrassing doordien het jonge volkje werd onthaald lp koek en daarbij een eenvoudig stuk speel lied ontving. Van feestelijkheden was overigens ljsen sprake, wat hoofdzakelijk wel een gevolg |ïas van de gedrukte tijdsomstandigheden. - Tengevolge van het sluiten vanDuitschland W vee uit Nederland wordt langs de geheele 'éns een zeer levendige smokkelhandel gedre- en. Bij ons te lande zijn de veeprijzen, vooral oor varkens, aanzienlijk lager dan over de grenzen, zoodat de smokkelarij tegenwoordig een zeer winstgevend bedrijf is. Met verdubbelde waakzaamheid wordt daarom door de Pruisische grensbeambten toegezien, en nu hier, dan daar een smokkelaar gesnapt en zijn transport in beslag genomen. Vooral in varkens wordt veel gesmokkeld. - De heer C. Nobel Wz. te Sijbekarspel zoo schrijft men die reeds ongeveer zeven jaren het boerenbedrijf heeft uitgeoefend en vader is van 5 kinderen, zal nu de boerderij verlaten, om weer op de schoolbanken plaats te nemen. Hij heeft namelijk te Wageningen eene woning gehuurd en gaat daar wonen, om zelf de ÏUjkslandbouwsehool te bezoeken en daar te studeeren, om mettertijd eene be trekking te krijgen als landbouwkundige, waardoor de heer Nobel zich een beter bestaan meent te verzekeren, dan hij in het beheeren eener boerderij ziet weggelegd. Hij is 26 jaar oud en heeft als jongeling de Rijks hoogere burgerschool doorloopen. In de veenderijen is tegenwoordig ongewoon veel vraag naar droge turf, waardoor de prijs van de voorjarige turf, die kurkdroog is, dagelijks stijgt. Vooral voor de kleine veenbazen is dit een buitenkansje, waaropzij volstrekt niet gerekend hadden. Dagelijks komen er tal van schippers, vooral uit Holland, opvaren om droge brandstof. Met de nieuwe turf staat het ongunstig, omdat ze nog nat is. De hoop der veenbazen is nu gevestigd op de maand September, die na een natten voor- wel eens een drogen nazomer geelt. Uit Harlingen wordt gemeldEen allertreurigst geval is het onderwerp aller gesprekken. In de nabijheid der gemeente geraakte een kind te water in de Bolswarder vaart. Een onzer ingezetenen, J. Houtsma, in eene weide aan het hooien en een flink zwemmer, begeeft zich te water en heeft spoedig het kind te pakken, maar laat het ook dadelijk weder los en zakt in de diepte. Door het werk verhit, heeft ongetwijfeld de koude van het water hem bevangen; eerst in den nacht heeft men zijn lijk gevonden. Het kind, door den stroom naar den kant gedreven, werd door andere hooiers gered. Het onweder, dat Maandagmiddag over Gelderland trok, is heviger geweest dan deze aan onweders zoo rijke zomer tot nu toe te zien gaf. Over een twintigtal Pruisische grensplaat sen bij Venloo hebben storm en hagelslag de grootste verwoestingen aangericht. De zwaarste boomen werden verbroken en ontworteld en telegraafpalen in massa omgeslingerd. De hagel verbrijzelde een berichtgever schrijft millioenen ruiten en vernietigde alle te veld staande vruchten, terwijl tal van huizen van hunne daken beroofd werden. Yenloo werd voor een tijd laDg geheel onder water gezet, doch ondervond daardoor geene verdere schade. Overal ging het onweer met duisternis ge paard, zoodat men in de woningen het licht moest ontsteken. Tusschen Kleef en Emmerik werden twee personen door den bliksem gedood. Zij waren op eene open kar gezeten en reden van een uitstapje huiswaarts. Omtrent de treurige gebeurtenis op Lombok is b^ het Dep. van Koloniën het volgende tele gram ontvangen „Generaal Vetter meldt: 25 dezer elf uur avonds Tjakra (Negara) overvallen. Beschieting duurde ook volgenden dag. Verliezen in loop 26 dezer reeds 14 dooden en 85 gewonden. Geen water, fourageering onmogelijk, verliezen toe nemend; drie uur middags teruggetrokken naar Mataram. Goederen achtergelaten omgewonden in wagens te kunnen vervoeren. Onderweg hevige verliezen. Mataram toestand nog slechter. Bivak prijsgegeven. Avonds acht uur kwam koionne- Bjjlevelt uit binnenland; ook zware verliezen. Vivres ontbraken, bivak niet te bereiken, gemeen schap met Ampenan verbroken, ingesloten tus schen Tjakra en Mataram was offensief optreden onmogelijk. Toestand door vele gewonden onhoud baar, werd 27 dezer 's morgens zes uur door omtrekking zuidwaarts teruggetrokken op Ampe nan verliezen toen betrekkelijk gering. Gesneu veld 4 officieren," 63 minderen; gewond 12 officieren, 153 minderen; vermist 6 officieren, 148 minderen. Vier veldkanonnen achtergelaten te Mataram. Een volgend telegram meldt „Colonne Lawick van Pabst, die evenals colonne BiJlevelt, in binnenland was ter verzekering gemaakte regelingen, opruimen versterkingenen terugkeer tnenschen naar dessa's raakte op terug weg bij overgangen Babak en Narmada met Baliërs slaags, bereikte met verlies, een licht gewonde, grooten weg naar Tjakra. By binnen komen aldaar geen schot gelost, doch nauweiyks binnen, troepen uit doorboorde muren allerhevigst beschoten. Verder voortgaan evenals terug on mogelijk. In loop en morgen 28 dezer bereikten eenige detachementen Ampenan. Twee bergstukken verloren; sluitstukken meegenomen." Bij het telegram werden opgegeven als Gesneuveld3 officieren en 5 minderen. Gewond3 officieren en 18 minderen. Vermist4 officieren en 95 minderen. Een volgend telegram meldt dat de laatste der vermiste officieren is teruggekomen, zoomede 34 Europeesche minderen. Aan de Marine is opge dragen Mataram te bombardeeren. Naar Lombok zouden vertrekken vyf stoom schepen de Carpentier met een battery veld-artt. en een sectie bergartilleriede Coen met een bat. infanteriede Tambora met 200 man infanterie en de Japara met veld- en vesting artillerie. De Maetsuycker brengt voorts een sterke troepenaanvulling over. Ged. Staten van Drente hebben zich in betrekking gesteld met hun ambtgenooten in Friesland en Groningen, ten einde gemeen schappelijk pogingen te doen bij de Regeering om voor de drie Noordelijke provinciën op- heifing te verkrijgen van het verbod van Duitschland en België tot invoer van run deren en varkens. Liefhebbers van een vast baantje. De lust bij Jan en Alleman, om in het bezit van „vast" geld te komen, met een of ander ambt of ambtje dus begiftigd te worden, is groot, ofschoon al even zeer in den mond van het volk de uitdrukking leeft: „vast geld, vast armoede." Tengevolge der uit breiding van het tramwegnet der Eerste Gron. Tr. Maatschappij (Veendam) is tevens een geringe uitbreiding van personeel noodig. Voor koetsier en conducteur hebben zich niet minder dan omstreeks driehonderd liefhebbers aangemeld. In het Venloosch Weekblad bepleit de heer Haffmans de invoering van een goedkoope 4de klasse op de spoorwegen, zoodat voor enkele centen de onvermogenden terecht kunnen, die nu, vaak zwaar beladen, groote afstanden te voet moeten afleggen. De tegenwerping tegen de 4de klasse zooals die in Duitschland bestaat gemaakt, als ware het „beneden de waardigheid van den mensch de lui als vee in de 4de klasse te drijven" beantwoordt bi) met de opmerking„En daarom laat men ze, nota bene gebukt onder lasten, te voet loopen Mooie philanthropie Komt er geen 4de klasse, dan verlagemen den prijs der 3de met de helft. Hij acht dit billijk tegenover de lste-klas-reizigers, die nu slechts het dubbel betalen van de vracht 8de klasse, ofschoon de 1ste klas wel driemaal zoo duur komt als de 3de en dus de 3de klasse reizigers ten deele voor de 1ste klasse betalen. Dus öf een 4de klasse öf een veel goed- kooper. De nieuwste uitvinding op het gebied der papierfabrikage zyn papieren telegraafpalen. By eene bewerking met verschillende stoffen wordt de dikke bry in cylinders geperst. De papieren telegraafpalen zyn lichter en moeten bestand zyn tegen den invloed van de lucht. Te Zeelst is Maandagmiddag de bliksem geslagen in een vertrek, waar acht personen aan den maaltijd zaten. Het eten was on- middelijk zwart, de borden werden aan stukken geslagen. Niemand werd echter gedeerd. De bliksem baande zich door den schoorsteen, waarvan nog een stuk werd afge slagen, een uitweg. Bij een ander landbouwer aldaar werd de knecht, aan het broodkneden in een trog, door den bliksem getroffen en bewusteloos neergeslagen. Zjjn toestand is eenigssina Verbeterd. iet ocht dat iaat TEXELSCHE COURANT. om liet fvordi ali even e os wg. zet

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1