Buitenland. Gemeenteraad te Tezel. De granen in den polder Waard en Groet blijken dit jaar veel lichter te zijn dan andere jaren. Blijft het weder thans droog, dan zal het met het spruiten wel gaandit valt zeer mede. Alleen de erwten, waarvan nog veel te velde ligt, hebben veel van hunne waarde verloren en zijn in het algemeen zeer zuinig; suikerbieten daarentegen staan bij een ieder bijzonder goed. Van de meeste arbeiders te Kolhorn zijn de aardappelvelden door ziekte aangetast; de niet-aangetaste knollen zijn bovendien slecht. Van besproeiingen heeft men dit jaar aldaar niet gehoord, wat te betreuren is, nu het juist een geschikt jaar zou zijn, om er de waarde van te beoordeelen. In een viertal gezinnen te Sappemeer is de typhus uitgebroken. In al die gezinnen werd melk gebruikt van éónzelfden melkboer en deze op zijn beurt kreeg weder de melk van een landbouwer aan het Achterdiep, bij wien reeds de besmettelijke ziekte heerschte. Alweder eene waarschuwing, om toch vooral in tijden van epidemiën de melk te koken! Na het eindigen der zomervacantie zouden d.d. in de school voor uitgebreid lager onderwijs (hoofd de heer Groustra) te Sliedrecht de iessen worden hervat, maar het bleek onmogelijk de leerlingen hunne plaatsen te doen innemen: men had verzuimd na de schoonmaak de banken kasten enz. tot de zoldering op elkander ge stapeld, weder op hunne plaats t6 zetten. Borden, kaarten en gordijnen op te hangen was eveneens verzuimd (of vergeten?) Na kort beraad werd de vacantie tot nader verlengd, in de hoop dat spoedig een en ander op zijne oude plaats zou zijn teruggebracht. Weldra zag men de gansche schooljeugd, gevolgd door het onderwijzend personeel, in optocht door het dorp trekken. (N. Rott. Gt.) De commissaris van politie te Wageningen raadt een ieder aan, die handelsrelatiën wil aanknoopen met Frederik Pronk, wonende en kantoor houdende Adrianastraat no 29 Rotter dam, om eerst informatiën omtrent dien per soon in te winnen. Hij adverteert in verschillende bladen en vraagt dan voor firma Pronk en Co., fruit handelaren, export-Londen-Convent Garden Mar ket, prijsopgave van puike aardappelen, fruit kippen, ganzen, eenden enz., voor export. Het „Leidsch Dagblad" ontving uit Haar lemmermeer het volgende landbouwbericht Treurig ziet het er buiten uit. Wat was het veelbelovend in Junil De hondsdagen hebben alles bedorvende velden zijn doorweekt van den regen. De oogst was haast gereed, doch de maaier werd in zfjn arbeid door de nat heid opgehouden, en de boer kon wegens den regen nog maar weinig graan binnenhalen. In Juni werd de karwfj gesneden en aan hoopen gezet en die staan er nog. Op het land werd maar weinig gedorscht; slechts zij, die gelegen heid hadden dit onder een dak te doen, konden van het gewas marktwaar maken. De hagelslag van 6 Augustus trof eene tamelijk breede strook gronds in het Oostelijk en Zuidelijk deel van Haarlemmermeer. De sporen van vernieling bleven achter op een veld, dat zich uitstrekt van Amsterdam tot den Hoek van Holland. Was het nu na de verwoesting kalm en helder weer geworden, dan had zich de schade tot deze vernieling bepaald, maar nu heeft het water het nog veel erger gemaakt. Nu is er verrotting; schimmel en paddenstoelen of andere woeker planten vinden volop gelegenheid tot ontwikkeling. De droogte laat nog steeds op zich wachten en hadden onze krachtige stoomgemalen ons niet beschermd, de gemeente Haarlemmermeer zou weer een groote plas geworden zijn. Verleden week arriveerde te Southampton het Amerikaansche stoomschip «Paris" met 6716 colli ooft uit Californië, waaronder peren, perziken, druiven, pruimen. Deze bezending vertrok den 8n Augustus uit Sacramento in een bijzonderen trein van koelwagens. Den 15e ging het ooft aan boord van de «Paris," waar het weder in koelwagens geplaatst werd. Den 23n Augustus kwam het te Southampton en 5 uren later op de Convent Gardenmarkt te Londen aan. Dit is een proefzending die, als zfj slaagt en de vruchten waren in den besten toestand tot groote ontwikkeling van dezen tak van handel leiden zal. Ziet men de snelheid en de doeltreffendheid waarmede alle3 geregeld wordt, dan is het om er van te watertanden. In Nederland loont het de moeite niet het ooft zelfs te plukken en in Californië loont het de moeite wel het ooft op zulk een dure wyze te verzenden. Waar is de schuld Men schijnt in Nederland nog niet door drongen van de voordeelen der coöperatie. Aldus schrijft de Londensche correspondent van Eet N. v. d. D. Dat de handel in bevoren schapenvleesch van uit Nieuw-Zeeland nog al van beteekenis is, blfjkt uit de aanwezigheid aldaar van 32 groote inrichtingen, welke zich met het slachten en bevriezen der schapen bezig houden en die te zamen in staat zijn dagelijks 12 13,000 dezer dieren te bevriezen. Groot Brittanje ontvangt de meeste dezer dierende schepen voor het vervoer bestemd, zjjn meest alle voorzien van toestellen ter verkrijging van koude lucht. Zoo ergens dan staat de politie te New-York al heel slecht bekend. Zoo slecht zelfs, dat de Duitsch-Amerikanen in die stad eene vereeniging hebben gesticht, die ten doel heeft den politie beambten te hinderen in de roofzuchtige aanvallen op de beurzen der inwoners van New-York. De vereeniging heeft dit jaar een vlugschrift over deze zaak uitgegeven, waarin zQ bewijs op bewijs levert van de schandelijkheid, waarmede de New- Yorksche politie zich gedraagt. «Volgens voorzichtige schattingen," zegt de brochure, «berustende op bezworen verklaringen, heeft de New-Yorksche politie de reusachtige som van gemiddeld 15.000.000 dollars elk jaar ontvangen voor de bescherming, die zij verleent aan de misdadigers in eiken vorm. In de oude wereld zal men zulk een beweging misschien hoofdschuddend aanhooren, haar voor Amerikaansche overdrijving houden. Maar aan het hoofd onzer vereeniging staan mannen van grooten naam, hoog verheven boven leugen en verlangen om sensatie te wekken. Bovendien geven wi) bewijzen." Een maatregel, waarop reeds sedert jaren wordt aangedrongen, zal thans waarschijnlijk op de vergadering der postunie, van Duitsche zjjde worden voorgesteld. Het betreft hetj invoeren van internationale postzegels van 12'/2 cent. Zoodoende zou men bijv. kleine sommen ook naar het buitenland in postzegels kunnen verzenden. Het naturalisme weet zich ook in de kerk binnen te smokkelen. Natuurlijk maakt Amerika daarmee een begin. In een kerk te Cincinnatie hield de predikant eene rede. Rondom langs de wanden der kerk waren vogelkooien opgehangen, maar verborgen achter zwarte doeken, zoodat niemand wist, wat er achter was. Toen de predikant nu de tekst uitsprak„De vogels ver vullen met hun gezang de wereld, en lofzingen den Heere I" vielen ineens al de doeken weg, en het gezang en gefluit der vogels klonk door de kerk. Een buitengewoon groote ijsberg is door het Duitsche schip Aeolus" den 19en Juni op zijn reis naar Adelaide ontmoet, ter hoogte van den meridiaan der kaap de Goede Hoop. Het schip voer zoo dicht langs den ijsberg, dat de kapitein die kon meten. Volgens die metingen was hij 1560 Meter lang en 189 Meter hoog. In den Jardin des Plantes te Parijs hebben dezer dagen jongens aan de bevolking van de apenkooi sigaretten leeren rooken, met het gevolg dat de vierhandige afkijkers al heel spoedig in een dikken damp gehuld zaten te smooken. De jongens waren verdwenen toen de oppassers het geval bemerkten; echter slaagden dezen er nog in de daders op te sporen, die van den commissaris van politie een geducht standje opliepen. De apen hebben geene schadelijke gevolgen van hun uitstapje in het rijk der beschaving ondervonden. Een zeemans-jubilaeum. Aan den gezag voerder Karl Pohle van het stoomschip „Werra" van de „Nord Deutscher Lloyd," die zjjn honderdste Oceaanreis als zoodanig volbracht, is door Z.M. den Keizer van Duitschland de Kroonorde ver leend. De directie der maatschappij zond hem naar Genua, alwaar het stoomschip thans ligt, eene vereering van 5000 mark toe. Vergissing. Een Amerikaansche redacteur heeft door eigen schuld twee trouwe abonné's verloren, en wel op de volgende wijzeDe beide abonné's schreven en verzochten een antwoord op hun vraag. No. 1, een gelukkig vader van twee lingen, wenschte te weten, hoe deze 't beste de periode van 't tanden krijgen doorstaan konden en No. 2, verzocht om raad, hoe hij zjjn tuin van miliioenen sprinkhanen zuiveren kon. De redacteur zette zjjne inlichtingen in de rubiek briefwisseling, doch toevalligerwijze werden de namen der om raad vragenden verwisseld. Zoo ontving No. 1, de gezegende eigenaar der tweelingen, 't antwoord: «Bedekt hen meteen dikke laag stroo en steek dat aan gij zult van de kleine plaaggeesten, die nog een paar se conden in de vlammen rondkruipen, weldra ont slagen zijn." De door sprinkhanen geplaagde No. 2 ontving den raadWrijf hun gezicht met slaolie in en bestrijk 't kakebeen met een ivoren staafje." Een deel van België is zwaar geteisterd door den hagel. De oogst werd bijna geheel vernield. Te Pourmies bedraagt de schade bijna 400,000 frs. Op de plaats van een der spinneryen werden meer dan 500 kilo aan hagelsteenen op geruimd, groot als duiveneieren. Te Couvin vond men er een, waarvan de grootste middellijn 66, de kleinste 43 millimeter was. Men vond ruiten bi) duizenden stuk en vogels bij honderden dood, o. a. te Quiévrian. Te Mons viel een hoos, vergezeld van bliksem; bijna alle kelders liepen onder. Te Luik viel zooveel regen dat de meeste straten en pleinen in poelen werden herschapen. Komma-bacillen. De meeste menschen die van komma bacillen hooren, denken terstond aan cholera. Begrijpelijk is dit, want de bacil der cholera heeft een komma-vorm en is zelfs de eerste bacil van dezen vorm, die ontdekt is (door Koch in 1884), doch geheel juist is het toch niet. De cholera-bacil is sinds lang niet de eenige komma-bacil meer, die men kent. Men heeft niet alleen in menscheiyke organen, maar bijv. ook in het water, andere komma-bacillen ontde en thans is zelfs in het hygiënisch laboratoria te Berlijn door den privaat-docent dr. atlntb in de aarde een komma-bacil gevonden. Ma deze bacil heeft met de cholera niets uit te atas Vergadering Donderdag 30 Aug. voorm. 10 ut Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeeji Tegenwoordig 10 leden, de Heeren Westenlé F. Keöser, C. Keijser Pz., Dros, Roeper, Koorn, Kom Bakker, Mets en Lap. Een vacature. Na opening der vergadering wordt eerst overgegi tot beëediging van den waamemenden Secretarij afloop waarvan wordt goedgevonden dat de i' deze thans afgelegde belofte geldig zal zijn voor el tijdelijke waarneming van de genoemde betrekkit Vervolgens worden gelezen de notulen der vor vergadering, welke worden goedgekeurd. DeV® maakte bevorens de opmerking dat van de door i Heer Dros gemaakte opmerkingen op de notiï der vorige vergadering, in deze notulen aanteekeuj is gedaan. Daarna wordt door den Voorz. mededeeling gertj van de volgende ingekomen mededeelingen a. een schrijven van den Heer G. A. Witte, beft tende de aanneming zijner benoeming tot Regs van het Alg. Weeshuis. Schreven van Ged. Staten, houdende goedkeurt van het raadsbesluit tot vaststelling van het try ment voor eene onderwijzeres in Z.-Eierland. Betreffende de uitslag van de oproeping van aolli tanten voor de betrekking van onderwtjzerei Z.-Eierland, zoomede van die voor onderwar Oudeschild, zegt de Voorz. nog geene mededeeliii te kunnen doen, aangezien de töd van Inleva van sollicitatiën (5 Sept.) nog niet is verstreken. b. een schrijven van den districts-schoolopili dat van de 26 sollicitatiën naar de betrekking) H. d. S. te Zuid-Eierland, 2 sollicitatiën z(jn i schreven, nl. van den onderwijzer Jansen, welkt vereisohte stukken niet heeft overgelegd en vani onderwijzer S. de Boer, die tengevolge het rat besluit om eene onderwijzeres in plaats vani onderwijzer aan bedoelde school te benoemen, i sollicitatie heeft ingetrokken. In de volgende vergadering zal vermoedelijk li Raad eene voordracht ter benoeming worden: B| geboden. t| Wordt voor kennisgeving aangenomen, 1 Adres van Mej, K. Boelig-Hesse, vroedvrouu de Cocksdorp, verzoekende op grond van tengevi verschillende omstandigheden vermindering hi practijk, eene tegemoetkoming van wege de gemet r door verhooging van haar salaris of door eenej Hjksche gratificatie. 11 De Voorz. zegt dat dit adres is ingekomen m 8! de convocatiën voor de raadszitting reeds w, 1 verzonden: h(j stelt voor dit adres te renvoyee aan B. en W. om praeadvies. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekc: J Voorloopige vaststelling gemeenterekening en goei ring rek. alg. Armbestuur, alg. Weeshuis en B van Leening, allen over 1893. y De Voorz. doet voorlezing van de ter deze i )e ingekomen rapporten van de oommissiën met t j onderzoek belast; waaruit blijkt dat de rekenii geene aanleiding hebben gegeven tot aanmerkiui L en voor allen tot goedkeuring wordt geadviseei De Voorz. zegt de commissieleden dank vooi je] gedaan onderzoek. Tot bespreking geven de rekeningen geen aanleii v Ten opzichte van de gemeente-rekening merki je heer C. Keijser Pz. echter op dat voor de post d! ]D werken aan den heer Samson een grooter ba ,0( is uitbetaald dan aan de hier gevestigde druki jjH Spr. herinnert den Voorz. aan zijne ten vorigs ,8 gedane promissie (belofte) om de hier bestal e drukkerij te zullen steunen. rjf| De verschillende rekeningen worden daarop [ov algemeene stemmen vastgesteld of goedgekeurd m Bfl de gemeente-rekening onthielden de Wethou 8rjj zich van stemming; bij die van het Burg. armbe! de heer C. Keijzer Pz. als lid van dat coliep bfi die van het Alg: Weeshuis de heer A. P.Kt als regent over die Inrichting, Benoeming vader en moeder in het gesticht Weldadigheid. De Voorz. doet voorlezing van de ingeko a sollicitatiën voor deze betrekking, zoomede vai door het Burg. armbestuur opgemaakte voordn 0 luidende Arie Burger en Trijntje Krijnen, Oudeschildi,ei Jan Krjjnen en Aafje Koorn, Oosterend; Li Pieter Huisman en Grietje Ras, Burger-Nieuw a Voor dat tot stemming wordt overgegaan vi lig de heer Westenberg aan den heer C. Keöser (Voorz. van het B. Aof uit de voordracht, v niet alphabetiscb is gesteld, moet worden opgem fq dat de wensch is dat de eerste der daarop vol a mende zal benoemd worden. De heer C Keösi )|,j( geeft hierop ten antwoord dat de sollicitanten f verg. van het B. A. nauwkeurig zön besprokej daarna bij stemming met briefjes deze voord is opgemaakt. Bö stemming worden daarna Arie Burgeren Til Krijnen met algemeene stemmen benoemd als v| en Moeder in het Gesticht van Weldadigheid. Voor-stel B. en W, inzake verbetering en onderh f Waalderweg. Vel Ten einde de leden zich deze zaak goe/feide) herinneren doet de Voorz.' nog eens voorlqao Ma het schrijven van het bestuur van de SO Ge ,-ari„0 waarbö wordt gevraagd in de kosten (begroot door den Hoofdingenieur op f het bestuur van de 30 gem. polders op rnndi voor in het verder onderhoud van dennee onderhoud, volgens een later ingekomen Tc,, wordt begroot op f 600 per jaar. 45 kalv Door B. en W. wordt alsnu, op grond c°i35 C is een particulier belang en de fin. van kalverec niet gunstig zfin, voorgesteld: dat de gemeente tot verbetering van de bijdragenin de kosten, tot een maximum OPGAV de helft in het onderhoud, tot een max f 300 's jaars onder voorwaarde: dat de bödrage in de kosten van verbete zal uitgekeerd worden wanneer door het Provincie elk bet een derde gedeelte of onb mai

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2