Buitenland. Telegrammen omtrent Lombok, na Woensdag gepubliceerd „N. v. d. D.". „De kolonne onder commando van den tweeden bevelhebber, generaal Segao, trekt naar Rembega en beschiet den vijand, die witte vlaggen vertoont. Te Mataram is 't rustig. Hevige branding maakt de ontscheping van het geschut gevaarlijk." De correspondent der N. R. Gt. te Batavia seint onder dagteekening van 14 dezer: Pasangahan, waar volk uit Mataram zich verzameld had, werd gisteren genomen en bezet na een geheelen dag vechtens. Het verlies aan onze zijde was gering. Heden wordt de actie voortgezet. De vijand versterkt de kampongs voor Mataram. De Sasaks verbranden het paleis te Goenoeng Sari en vielen de Baliërs hevig aan. De staf denkt Mataram binnen eene week te nemen. Te Gennep zijn de peren zoo overvloedig dat ze tegen f 1,10 a f 1,25 per Hectoliter nog moeielijk te verkoopen zijn. Aan de Kleine Ct. van Rott., welk blad steeda ijvert voor invoerrechten, ontleenen wij aan een der artikelen het volgende: Het land is in gevaar. Niet door gebrekkige verdedigingsmiddelen, doch door onvoldoende voorraad van broodstoffen. Bevoegde staathuishoudkundigen hebben steeds beweerd, dat wanneer aangrenzende Rijken invoer rechten gingen heffen, en hier de vrije handel werd gehandhaafd, Nederland de voorraadschuur van stapelproducten voor Westelijk Europa zou worden en wij zijn daarop rustig ingeslapen. Doch wat blijkt nu uit de statistiek. Dat er op den eersten Mei van dit jaar te Amsterdam en Zaandam slechts in voorraad was 111270 Hectoliter granen, zijnde minder dan bijna ooit te voren, dat in 1891 in Nederland meer is in- dan uitgevoerd circa 13 millioen Hectoliter granen (meel als graan gerekend) tegen circa 2'/i millioen Hectoliter in 1860. Dat wy dus thans dagelyks van het buitenland behoeven c.a. 35000 Hectoliter granen, tegen 7000 Hectoliter in 1860. Dat wanneer in genoemde steden evenveel meel als graan in voorraad is, die geheele voorraad in 7 dagen verbruikt zou zjjn. In Rotterdam en Schiedam zal er waarschijn lijk eer minder dan meer zijn. Door den grooten toeloop der werving bij het Kol. Werfdepot is de kazerne te Harder wijk reeds overvol. De laatste dagen komen zich bij dat korps gemiddeld 20 30 personen waaronder veel miliciens om gedetacheerd te worden, ter dienstneming by het Indische leger aanmelden. Voegt men daarbij nog het dage lijks aankomend aantal militairen, die van de korpsen van het leger h. t. 1. bij het Indische overgaan, en de in de andere garnizoensplaatsen voorloopig aangenomen recruten, die allen ook op Harderwijk worden gedirigeerd, dan is het te begrijpen, welke verbazende drukte het aannemen van al die personen bij het Kol. Werfdepot veroorzaakt. Op een te 'sGravenhage gehouden verga dering ter bespreking van de oprichting eener kwartguldensvereeniging in het belang der heide- ontginning deelde de heer de Brujjn mede, dat hjj bezig was in Amsterdam eene Maatschappij tot stand te brengen, uitsluitend bestemd tot uitvoering van de ontginningsplannen, zooals die door Ericus voorgestaan worden, dus het stichten van een gansche kolonie. Het plan tot oprichting der kwartguldensver eeniging vond veel by val, waarom tot oprichting werd besloten. Een vry groot bedrag aan giften was reeds ingekomen. Het plan is dat door middel van eene hypotheek van f 1000 een heet. heidegrond van f 100 kan gekocht worden, daarop een gebouw gezet van f 750, terwyi uit het overbiy vende de kosten van zaaigoed, meststoffen, gereedschappen, enz., en de overmydeiyke kosten van notaris, enz., kunnen voldaan worden. Het fruit is in Limburg zoo overvloedig als men het ooit gezien heeft. Dientengevolge zijn de prijzen dan ook zoo laag mogelijk. Voor f 1 koopt men een HL. schoone peren, voor f 1,25 a f 1,50 een HL. goede appelen. Geen wonder dat vele landbouwers daarom van het verkoopen afzien en er eenvoudig stroop van laten persen. Het is dus te voor zien, dat appel- en perestroop bijzonder goedkoop zullen worden. DDelvemar hangt een meewarig tafereel op van den overlast, de moeite en de schade, die onze landbouwers te lijden hebben door de maatregelen tegen het mond- en klauwzeer. Vooral dat die maatregelen slag op slag veranderen, maakt den last zoo zwaar om te dragendat geeft er een zeer hinderlijken bijsmaak van willekeur aan. De heeren vee artsen, die op dit terrein de lakens uitdeelen, schijnen onuitputtelijk in het vinden van allerlei middelen tegen het kwaaden die moeten dan maar tot eiken prijs worden toegepast. In het „Haarl. Dagbl." leest men het volgende „De officier van justitie uit Amsterdam heeft bij een tweetal landbouwers in den IJ polder een onderzoek in loco ingesteld naar een zich thans in hechtenis bevindend arbeider, die voorgeeft een slagersmes, dat bij hem is be vonden, aldaar te hebben gekochthij is in den IJpolder echter onbekend. „Een en ander staat in verband met den moord aan de Ceintuurbaan te Amsterdam". De door den Heer F. B. van Ditmar te Rotterdam ontworpen uitgave, in den vorm van een „Geïllustreerd Gedenkblad", ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen der ge sneuvelden op Lombok, mag zich reeds nu in de grootste belangstelling verheugen. Uit alle deelen des lands komen brieven van sympathie met de onderneming en bijdragen. Het werk, dat binnen zeer korten tijd zal verschijnen, belooft een Kunstwerk te worden in den vollen zin des woords. In eene vergadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is besloten een adres te richten aan H. M. de Koningin-Regentes, waarin aangestipt wordt, hoezeer niet slechts de vrouwen, maar ook het algemeen welzijn gebaat zal worden door niet langer de grootste helft van het menschelijk geslacht te onthou den, wat haar in alle billijkheid toekomt. Aan den president der Nederlandschen Bank, mr. N. P. van den Berg, is het volgend telegram gezonden uit Batavia „Een Lombok-commissie is hier gevormd tot het geven van onderstand aan verminkten en aan de nagelaten betrekkingen van gesneuvelden. „Tracht in Nederland medewerking daartoe op te wekken." Het telegram was den 6den September ver zonden, doch kwam d.d. eerst in handen van den heer Van den Berg, by zyn terugkeer uit Marien- bad in Bohemen. Naar aanleiding van dit verzoek der Bataviasche commissie wfist het „Hbld." nog eens op de wenscheiykheid van het vormen van eene centrale of hoofdcommissie, welke alle krachten ten goede vereenigen kan. Verder zegt het blad: Vooral voor het doel om verminkten te helpen gevoelen wy veel. Met het geven van liefdegaven aan weduwen en weezen hebben wy echter minder op. Zy mogen, dunkt ons, niet afhangen van de liefdadigheid, zy moeten „recht" hebben op een voldoende verzorging. Weduwen en weezen van gesneuvelden krfigen pensioen van den Staat. Als dat pensioen onvol doende is, waarom stellen Kamerleden, die hart hebben voor het Indische leger, dan niet voor het te veihoogen? Door „Het Roode Kruis" te steunen en een centrale commissie in staat te stellen verminkten en voor den dienst ongeschikten een steunende hand toe te reiken, doet men thans, meenen wy, het meeste nut. In het „Dag. Groningsch Advertentieblad" leest men de volgende zonderlinge advertentie „De ondergeteekende verklaart dat hij niet behoort tot de middernacht's zendelingen en verzoekt bij deze zijn persoon niet te verwar ren met den middernacht zendeling B. N. Sik- kema, wonende in de Houtzagersteeg, voor wien het pak ransel bestemd was, dat aan ondergeteekende op 1.1. Zondag geheel onschuldig is ten deel gevallen. E. H. Sikkema, schoorsteenveger en Rook verdrijver, Poelestraat, onder den heer Singer." De bosebbranden in de Vereenigde Staten woeden nog voort. Biykens een telegram uit St. Paul, van Maandag, wakkerde een fellet denwind het vuur aan en joeg het over noot; Minnesota voort. De steden Mora, Kerrie! Barnum zyn door brandende bosschen om en de bewoners in gevaar. Men werkt met kracht tegen het geweld der vlammen. In Frankrijk beginnen stierengevec meer en meer in trek te komen en het der beschaving", Parijs, onthaalt zyn bezoé op het bloedige schouwspel, uit Spatje als i vermaak ingevoerd. Langzamerhand komt barbaarsche spel uit het zuiden nader. Te Ba; werd dezer dagen voor de élite der Parj groote wereld, zoowel dames als heeren, stierengevecht gehouden, waarby zes stiera vfiftien paarden werden gedood op één mii Zaterdag jl. onthaalde een Parysch millioi een paar honderd vrienden op een stierengej in eene arena, welke hij daarvoor speciaal ingericht in zyn villa nabij Parys. Hierby v?f eenige stieren gedood en toreadors gewond, Slimme politiemannen. Sedert eet tyd hield de politie te Birmingham het oo een herberg, waar op de wedrennen gewed hetgeen verboden is. Zij kon er echter i niet in siagen, de spelers te betrappen, daat beambten bekend waren. Ten slotte kwa dezen in de herberg, als bidders vermom! een ledigen ïykwagen volgden. Onder deze momming kwamen zy de herberg binnen, i de spelers, die juist druk bezig waren, hei herkenden. In een oogwenk was nu de ge! bende geknipt. Het rapport van de Noorder-Spoor Maatschappy geeft op, dat er by het spoor ongeluk te Apilly vfif dooden en negentiet kwetsten zfin. Volgens de lysten der dagb! is er geen Nederlander by. De mijnwerkersstad Scotch Valley, in kwana County (Ver. Staten), is in den g weggezakt, ten gevolge van het instortei mynwerken. De inwoners werden intyds ge waarschuw konden zich redden. Vijftig mijnwerkers krt nauweiyks ontsnappen. De rfikste Engelsche dame is overle Het is mevrouw Lyne Stephens, eertyds d- roemdste danseres, onder den naam van e frouw Duvernay. Zy is gestorven op een I buitens in het graafschap Norfolk. Zy bezat eene prachtige verzameling histori tapyten, oud Chineesch porselein en bovensl en nieuw Sèvres-porselein. Een trouw kath: zynde, was zy het, die aan de stad Cambridgr kathedraal schonk, welke haar ongeveer t millioen gulden kostte. Men schat de jaariyksche inkomsten, well alleen van hare landerijen te Rochampton gei op een kwart millioen. De grootste man ter wereld, voor zo men weet, is de 19 jarige kellner Paul Gre te Nordhausen (Duitschland). Hy meet 2,21 en is 10 cm. langer dan de reus van het Duit leger, grenadier Peitschau. In het laatste is Grebbin nog 2 cm. gegroeid. Te Potsdam zijn Vrydag drie ringe eene brievenbus gevondende eene is met lanten versierd, de tweede is een dames zege! met blauwe steen, waarin een wapen gegrat is, en de derde is van wit metaal met een blau steen. Hoe die ringen daar zyn gekomen,' niemand; van waar ze afkomstig zyn1 ook niemand, met hoeveel moed de politie aan 't werk is getogen. Een talrijk kroost. De Transvaal Volkstem van 15 Aug. meldt„Onze li zullen in deze uitgave het doodsbericht vii van den heer Jan Albertus Loolman, dist. I kerstroom, die, behalve door talrijke vriei door niet minder dan 132 kinderen en kinderen betreurd wordt. De dagen der aartsvs behooren biykbaar nog niet tot het gryze verlei De macht van het kleine, De Grajds verhaalt een vermakeiyk ongeval, dat onli een passagierstrein naby Kiew overkwam. 1 trein werd opgehouden door een leger ru[ dat den spoorweg overtrok. Nadat de trein er ontelbare had verplet! begon hy achteruit te giyden en kon de loco® hem niet meer vooruit brengen. Tenslotte! men met hulp van een tweede locomotief ds moeten voortzetten, De post van concierge aan het stad te Brussel is een vet baantje. Het pract gebouw wordt jaarlyks door zooveel vree: lingen bezocht, dat de concierge gemid 25,000 francs per jaar aan entrées en f« opstrykt. De post is nu vacant; honds dingen er naar, en onder hen 83 advocates ingenieurs, 17 geneesheeren, 1 sterrenkundij scheikundigen, enz.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2