S°. 726. Donderdag 20 September. A®. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL SEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlién Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewtjsnommers 2 Cts. per nummer. BONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD is 0E ROOU, ParkstraatBona op Tixu. SCHIETOEFENINGEN. )e BURGEMEESTER van TEXEL maakt [end, dat er van het fort „Kijkduin", op 24 September a.s. en zoo noodig de volgende jen van die week, telkens des avonds 9 uur, chtelyke schietoefeningen zullen plaats hebben. )e avonden dat gevuurd wordt, zullen worden ïbaar gemaakt, door het ophyschen van twee ren elkander geplaatste lantaarns met rood it op het fort „Kijkduin", texel, 17 September 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. RAADSVERGADERING. Ie BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL ielet op art. 41 der Gemeentewet irengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis i de ingezetenen, dat eene vergadering van i Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 21 it. a. s., des voormiddags 10 uur, in de daar- iibestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 18 September 1894. De Burgemeester, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen Hededeelingen. Ingekomen stukken. Benoeming Hoofd o. 1. school te Zuid-Eierland. Idem onderwijzeres, aldaar. Verzoek onderwijzer S. de Boer om verhooging ran jaarwedde. Bespreking herhalings-onderwjjs. Onderzoek geloofsbrief C Zflm Tz. Praeadvies Burg. en Weth. verzoek vroedvrouw I. Bielig-Hosse om verhooging jaarwedde of [ratificatie. Verzoek adhaesiebetuiging adres Texelsche lisscherö opruiming wrakken. Verzoek afd. Oosterend, vereeniging tot bevor dering Ned. ViSBchert) om pogingen in het werk e stellen tot hot verkrijgen eener provinciale subsidie, inzake haven Oosterend. Voorstel Burg. en Weth., inzake weder verhuring :ost- en telegraafkantoor. TEXEL, 19 September 1894. leMaticée, Zondag jl. de kunstlievende leden het Fanfarecorps aan den Burg door de kende leden aangeboden, trok geen groot Ter bepaalder tijd was het aantal lekers zoo gering, dat het twijfelachtig was Ie Matinée wel zoude doorgaan, iettegenstaande de schrale opkomst gaven eden toch uitvoering aan hetgeen ze zich len voorgenomen en brachten voor het jzamerhand tot een vijftigtal personen aan- 'oeide publiek, verschillende nummers ten »re, zeer ten genoegen der aanwezigen, let Fanfarecorps dat met deze uitvoering s zomeruitvoeringen achter den rug heeft, 1 zich dezen zomer waardig gekweten en ijuist daarom dat eene goede opkomst thans gewenscht zou zijn geweest, ten bewijze men op prijs stelde zulk een corps hier Mzitten en als eene waardeering van de ite welke de Directeur en werkende leden getroosten. aarne zien zeker velen een volgenden zomer het fanfarecorps weder optreden: welnu laat men dan ook zulke belangstelling toonen, dat daardoor de lust bij Directeur en leden wordt aangewakkerd en levendig blijft. Weder veel Wolvee was aangevoerd op de markt van Maandag jl. De handel was echter traag en de prijzen lager dan voorgaan- den marktdag. Voor schapen werd geboden van f 12 tot f 18; voor lammeren van f 7.50 tot f 15. Aangevoerd werden 844 schapen, 257 lam meren, 1 koe, 1 varken, 7 schrammen, 12 biggen, 3 korven kippen. Maandagavond werd eene Huish. verg. door het Nutsdepartement Texel gehouden, ter voorbereiding van de winterbijeenkomsten en tot afdoening van andere zaken. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren F. Keijser en Ds. Kuperus; tot Penningmeester herkozen de heer S. Keijser Pz. De rekening van den Penningm. wees geen ongunstig cijfer aan. Het verslag over de Bibl. getuigde dat van die afdeeling veel gebruik werd gemaakt. Tot Commissarissen daarover werden benoemd de Heeren S. Keijser Pz. en C. Daalder Mz. Op de lijst van sprekers voor de a.s. buiten gewone vergaderingen staan alreeds vermeld de Heeren Dr. P. Jzn. Proost van Koog a/d Zaan, Dr. H. A. van der Meulen te Haastrecht, Ds. Kuperus alhier en Ds. M. van Kleeff, te Leiden. De vergadering besloot om in dezen winter geen introductie-kaartjes aan de leden te ver strekken, doch de toegang voor leden en be gunstigers ingevolge het huish. reglement te doen plaats hebben. Het verslag van den afgev. ter alg. verg. werd als slot der bijeenkomst met genoegen aan gehoord. Op de voordracht voor Hoofd der o. 1. school te Zuid-Eierland komen voor (alphabetisch) de Heeren C. H. Geevers te Anna Paulowna. W. H. Houwen Zuidbroek. G. van der Molen Sommelsdijk. J. G. Schwantje Helder. T. Sterringa Culemborg. A. Westerhof Krewerd, (gem. Bierum). Naar wij vernemen zal de gewone jaar- lijksche oefening met de reddingboot achter de Koog, plaats hebben op Zaterdag 22 Sept., voormiddags 11 uur. Bij die gelegenheid zullen ook weder proeven met het vuurpijltoestel worden genomen. De loting voor de Nationale Militie van de ingeschrevenen in 1894 (lichting 1895) zal voor deze gemeente plaats hebben op Zaterdag 20 October, voormiddags 11 uur in een der schoollokalen aan den Burg. Het getal ingeschrevenen bedraagt 50. OuDESCHiLD, 17 Sept. Zaterdagavond werd hier in de „Zeven Provinciën", eene alge- meene vergadering gehouden der leden van het onderlinge begrafenisfonds „Steunt Elkaar". Uit het jaarverslag bleek, dat sinds September 1893 eene winst was gemaakt van ruim f 301. De bezittingen van het fonds vertegenwoordig den eene effectieve waarde van f 1259,25, welk bedrag gedurende het zeven-jarig bestaan was bijeengebracht. Tot bestuursleden werden herkozende Heeren H. Dogger en J. K. G. Muller. Op voorstel van het bestuur werd besloten om van medio September tot 1 Januari a.s. geene contributie te heffen en de uitkeerin- gen te verhoogen tot f 30, f 40 en f60. Het fonds, aangevangen met ongeveer 50 leden, telde op 15 September 321 leden en mag zich in toenemenden bloei verheugen. De Cooksdorp, 18 Sept. Bij de strand vonderij zijn aangebracht ruim 80 battings van verschillende lengte, gedeeltelijk op de Vliehors en het Horntje gevonden. De langste zijn ongeveer 20 voet. Een tamboer en een soldaat der infan terie die sedert eenige dagen in hun garnizoen te Naarden vermist waren, zijn te Hoorn gearresteerd. Zij hadden hunne uniformen verkocht en werden naar Naarden terugge bracht in gekleede jassen met hooge hoeden (welke beide eenmaal betere dagen gekend hadden) en op klompen. Vandaar werden zij naar Haarlem getransporteerd, om voor den krijgsraad terecht te staan. Bij het departement van Koloniën zijn van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië per telegraaf de volgende mededeelingen ont vangen, omtrent het gebeurde op Lombok en de aldaar thans plaats vindende krijgs-operatiën. Ontevredenheid van Poenggawa's, dat contract het knevelen der Sassaks zou beletten, was de voorname oorzaak van het gepleegde verraad. Gedurende het vuur van den onzichtbaren vijand waren houding en discipline der troepen uitmuntend. Bivak te Ampenan versterkt. Drie batterijen te Aroeng Kaleh en Pegasangan opgesteld, tot hernemen van Mataram met de beste kansen en minste verliezen. Inneming Pegasangan kostte drie gesneu velden en acht gewonden. Stemming der Sassaks goed. Boni (Leen roerige Staat op Celebes) bood hulptroepen aan. Een Regeeringstelegram uit Iudië van 18 dezer behelst het volgende: Gisteren Pasingahan en Pegasangan geheel genomen, na heftigen tegenstand van den vijand, die zware verliezen leed en groote voorraden voedsel achterliet. Wij slechts vier gewonden. Te Vrouwenparochie (Pr.) stond dezer dagen een jonkman met zijn meisje te kijken naar een vuurwerk. Na afloop daarvan ont dekte hij aan een der achterknoopen van zijn jas een blinkend voorwerp, hetwelk bleek te zijn een gouden horloge en ketting 1 De eigenaar daarvan was in het eerst niet te vinden, doch is thans op eene advertentie komen opdagen. Blijkbaar was in het gedrang de ketting om den knoop geslagen en daardoor het horloge uit den zak van den eigenaar gelicht. Zeker wel de onschuldigste vorm van zak kenrollerij. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1