Buitenland. Door den predikant Te Gtempt te Hooge Beintum bij Dokkum, moet een zeer praetisch en hoogst eenvoudig middel gevonden zijn om een vuurschip telephonisch of telegraphisch te verbinden met een telegraafkantoor aan den vasten wal. Wenschelijk is het, dat de heer Te Gempt in de gelegenheid worde gesteld zijne vinding door deskundigen te doen beoor- deelen. Genoemde heer was tegenwoordig bij de treurige ramp te Callantsoog en heeft jarenlang het reddingswezen tot onderwerp van talrijke proeven en studiën gemaakt. Vanwege de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier zal op Woensdag 17 October 1894, op de plaats „Welgelegen" nabij de Kleine Sluis te Anna Paulowna eene wedstrijd met Kunstmeststrooiers worden gehouden, waarvoor prijzen van f 100, f 60 en f 40 worden uit geloofd. De toegang voor het publiek is vrij. Donderdagmorgen kreeg een der nering doenden te Schagen, de manufacturier I., een „beestachtig" onwelkom bezoek in zijn winkel namelijk een jonge stier die zich van zijn geleider had weten los te maken. Gelukkig waren er op dat oogenblik niet veel andere cliënten en spoedig had men het dier weder in handen en op straat zonder dat het in den winkel schade had veroorzaakt, zoodat men er met een kleinen schrik afkwam. Naar aanleiding der berichten omtrent het bezit van repeteergeweren bij deBaliërs, maakt de „Nieuwe IJselbode" de volgende opmerking: De koopmansgeest van de zoogenaamde beschaafde wereld zal het spoedig zoover brengen, dat de koloniën door Europeesche mogendheden niet meer te houden zijn. Als ware het katoentjes voor kabaaitjes, zoo ver- koopen brave kooplieden de doodeljjkste wapenen aan halve of heele wilden, om er de Europeesche kolonisten mee te bestoken. Het schijnt daarom ook slechts een quaestie van tijd te zijn, wanneer er een einde zal komen aan den vrij onmogelijken toestand, dat een klein Westersch volkje van 47, millioen zielen daar in de Oost gebiedt over 80 millioen zielen. De minister van marine heeft kennis gegeven aan het bestuur van den N6derlandschen Slagershond, dat voor het vervolg in de voor waarden van aanbesteding voor de levering van gerookt spek ten behoeve van de zeemacht, de bepaling zal worden opgenomen dat dit artikel zal moeten voorzien zijn van het handelsmerk van den Nederl. Slagerbond. Dezelfde bepalingen werden vóór 2 jaar reeds gemaakt door den min. van koloniën. Wanneer thans nog door de ministers van oorlog en justitie,bij de aanbesteding van spek voorde garnizoenen en rijksgestichten, dezelfde voor waarden worden vastgesteld, dan zoude, naar de „Zutf. Ct." doet opmerken, deze maatregel den Nederlandschen spekslagers en landbouwers zeer ten goede komen. Van tegenspoed in den landbouw weten wf) mee te spreken zegt „Nelis", een Purmer- boer in het Handelsbladons land wordt over stelpt door land bouw producten uit ver verwij derde oorden. Onlangs las ik bijv. de uitvoer van tarwe, uit Argentinië in 1872 bedroeg 470 millioen K.G., in 1893 reeds 4080 millioen, en dat die in 1894 vermoedelijk zal stijgen tot 8000 millioen 1 Waar moet dat heen Bij vele boeren z(jn dan ook de vroeger be spaarde gelden niet alleen verdwenen, maar schulden en hypotheken kwam in de plaats. De openbare registers leveren daarvoor sprekende cijfers; de hypothecaire inschrijvingen bedroegen in ons land in 1873 f 555,757,000 doch in 1893 reeds f 1,162,968,000 In de laatste tien jaren is het bedrag der hypo thecaire schulden in Nederland met 200 millioen vermeerderd en toch is het een feit, dat in hetzelfde tijdperk de waarde der landerijen nog is verminderd. In 1892 alleen werd pl. m. 14 millioen aan hypotheek opgenomen. Berekend tegen 4 pet., moet jaarlijks circa 46 milloen gulden aan interest voor hypotheken worden opgebracht dooi*eigenaars, die deze som moeten betalen, vóór zij zelve nog eenig voordeel uit hun goed getrokken hebben I En hoeveel kleine boertjes zijn daar niet bij Het aantal hypotheken toch beneden f 5000 bedraagt ongeveer 260,000 1 Zie, als men dat alles bedenkt, is er reden om met Vondel „een vast gemoed" gelukkig te noemen. Het kan der maatschappij alleen wel gaan, wanneer het den landbouw goed gaatdie tak toch van den menschelijken arbeid legt den grondslag voor het gebouw van de geheele oecono- mische ontwikkeling. De bloei van ons bedrijf is eene volstrekte voorwaarde voor een gezond volksleven. Als directe gevolgen van den kwjj n6nden landbouw en der voortdurende prijsdaling van de producten beschouwen wi) de zichtbare verarming der plattelandsbevolking, den achteruit gang van alle daarmede in verband staande be drijven, het gebrek aan werk bij eene sterk toe nemende bevolking bitterheid en ontevreden heid in elke richting. Ds. Gispen gispt als volgt den geest des tijds: „Het kapitaal staat voor de glazen, of het wordt aan het lijf gedragen, bestaat in een gemakkelijk rijtuig, een piano, een rijwiel en dergelijke dingen. Zoo is het bij boer en burger, als gevolg van enkele jaren van over vloed, die doorleefd zijn. Ea zoo is het niet alleen in z.g. wereldsche kringen, maar ook bij het geloovig en godsdienstig deel des volks. Gij zoudt u verbazen, als gij nog eens getuige kondet zijn van een trouwplechtigheid in een onzer kerken te Amsterdam. Een aantal, met 2 paarden bespannen rijtuigen, een ge sluierde bruid met een kostbaren boquet in de hand, en een langen sleep aan het bruilofts kleed, is bijna regel, ook voor ambachtslieden kantoorbedienden en allerlei burgermenschen. Verstandige en gunstige uitzonderingen zijn er gelukkig nog. Een enkele maal zag ik, nog in dezen tijd, dat bruidegom en bruid naar en van de kerk te voet gingen. Voor die menschen gevoelde ik oprechte hoogachting." Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is het volgende schrijven aan de Com missarissen der Koningin in de provinciën gezonden De Minister van Financiën deelt mij het vol gende mede.' „Volgens art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22) aangaande de invordering van 's Rijks directe belastingen, moeten de kohieren dier belastingen door het hoofd van het plaatselijk bestuur worden afge kondigd en aan de ontvangers gezonden. Op dezen regel wordt bij de wet van 2 October 1893 (Staatsblad no. 149) voor de bedrijfsbe lasting geene uitzondering gemaakt. Met het oog op de daarbij gevorderde geheimhouding van de aanslagen in deze belasting is het echter noodig, dat de hoofden dier besturen van de hun ter afkondiging gezonden kohieren geen gebruik maken, noch toelaten dat gebruik daarvan kan gemaakt worden, om kennis te erlangen van het bedrag der daarin voorkomende aanslagen." Naar aanleiding van den wensch van mijn genoemden ambtgenoot, heb ik de eer U H.E.G. te verzoeken, de burgemeesters der gemeenten in uwe provincie of die hen vervangen, onder verwijzing naar het bepaalde bij artt. 35 en 47 2 der laatstgemelde wet, uit te noodigen, zich strikt tot de naleving van art. 1 bovenge noemd te bepalen, zonder, voor welk doel ook, inzage, afschrift of uittreksel te nemen, of door anderen te laten nemen van de in de kohieren voorkomende aanslagen. Iu het Maandblad deelt prof. dr. Wefers Bettink mede, dat onder een aantal door hem onderzochte monsters groene zeep er niet een was, dat niet met een belangrijke hoeveelheid aardappelmeel was vervalscht. Een tweede vervalsching betrof het kunst matig bleeken van wankleurig gepelde gerst (gort) door middel van brandende zwavel. En dat alles geschiedt ongestraft 1 Men heeft wel eens beweerd, zegt het „Handelsblad," dat naast het kruiers-gilde in Amsterdam geen plaats was voor een Maatschappij van Dienstverrichting, zooals die te Rotterdam en elders met goed succes werkzaam is. Toch blijkt dat er nu en dan gevallen kunnen voor komen, waarbij het een kruier moeielijk zou vallen een order uit te voeren, en de Amsterdamsche dienstverrichting-maatschappij is in zulke om standigheden vanzelf de aangewezen „persoon." Elk karweitje, hoe zonderling ook, wordt onmid- delijk uitgevoerd. I Dit bleek gisteren, toen van het bestuur eener la Bt ittl in Pr Frankrijk Engeland Nederland Saksen Wurtenberg Beieren Pruisen Rusland Denemarken Italië Belgie Oostenrijk Zwitserland Wij behoeven Onderwijs, f 1,75 1.55 1,60 0,95 0,25 1,30 1,05 n om 2,35 n 0,90 1,15 0,80 2,10 It ir Maatschappij, hetwelk een vergadering uitgeschreven, het verzoek kwameen iCj „aandeelhouders" te leveren. Fluks werden aantal lui, die we nu eens als Chineezen Thomson, dan weder als Sandwich menschen 1 's heeren straten zien kuieren of goederen ii verhuiswagen zien stuwen, gecommanii j „netjes aangedaan" te verschijnen, teneini worden gepromoveerd tot aandeelhouder ei partijdig hun stem uit te brengen, waarvooi gulden vergoeding zou worden betaald. Was het nu zuinigheid of vrees voor talrijke vergaderinggenoeg, het bestuur ki op het laatste oogenblik tot de conclusie één aandeelhouder wel meerdere stemmen uitbrengen en dus een 10 tal dier heeren voldo was. Den niet werkenden aandeelhouders nu 50 cent vergoeding aangeboden, doch waren de poppen aan het dansen. Lieden dfo in staat achtte over het wel en wee eener! schappij te beslissen, achtten het beneden met 50 cent te worden afgescheeptdit natuurlijk een oogenblik van spanning kantoor van den directeur onzer Dienstverrict#® maatsch., die echter eerlijk genoeg was tfli( kennen dat zijn „mannen" niet geheel ongelijk hadden en hun dan ook den beloo gulden uitbetaalde, met de wetenschap dat belanghebbende bestuur zijn nota wel zal voldff Hartverheffende statistiekDe vol tabel is samengesteld door Camille Fiammai betreffende de uitgaven, per hoofd en per voor oorlog en voor onderwijs, in eenige sti van Europa: Oorlog, f 10,- 9,30 5,95 5,95 5,95 v 5,95 5,10 5,10 b 4,40 3,80 3,45 3,40 2,05 niet verlegen te zijn met figuur, zoo tusschen de groote staten van Eun Bij uitgaven voor oorlog zijn wij nummer dri bij die voor onderwijs nummer vier! Bij bei zijn wij heel wat voornamer, kraniger dat Pruisische modelstaat voor oorlog en models! voor „Kultur." Maar die eer drukt ons zwaar. Zoo'n oi scheiding als een der allereerste mogendhede het eerste werelddeel siert, is echter te groo! De bescheidenheid van Rusland bij het on wijs lijkt ons niet zeer verheffend, maar eenvoud van Zwitserland by oorlog achten zeer navolgenswaardig voor ons kleine vaderland, zegt „De Tyd." Aanwending van menscheiyke beende: Naar bericht wordt, hebben onlangs twee gelsche stoomschepen de „Ruby en de Macfloï ladingen menschelijke beenderen, in een Engels haven ingevoerd. Die beenderen waren afkom- van de slagvelden van den laatsten Russi Turkschen oorlog en zyn bestemd voor fabrikatie van chemischen mest. Volgens Russisch blad zou de regeering van Bulgar een Engelsch industrieel, met name Stevens, monopolie gegeven hebben, die beenderen te zamelen en uit te voeren. („M. t. Een waarschuwend voorbeeld voor schippers en zeelieden, die de gewoonte hebt zich armen of borst te tatoueeren, is 't volgei De 18 jarige zoon van schipper Schneider de Rhur, had zich dezer dagen, ondanks't verl zyns vaders, de borst getatoueerd. De daar gebruikte aniline bevatte gif. Spoedig vol| ontsteking en toen geneeskundige hulp ingeroepen, was 't reeds te laat. Na een se teiyk lijden is de jonkman bezweken aan blo vergiftiging. Een gestoorde voorstelling. De vertoom in het Theatre Montparnasse te Parys onlangs plotseling op zonderlinge wyze afgebrob In het stuk kwam nameiyk ook een paard het tooneel, tot vlak voor het voetlicht, dier begon echter achteruit te slaan, waarop tooneelspelers links en rechts uiteenstoven, ruiter hield zich eerst in den zadel, maar to het paard plotseling een onverwachte bewega maakte, vloog hy eensklaps met het hoofd vooü in het hokje van den souffleur onder een uitbuit gelach van de toeschouwers. li U. 'n 81

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2