Buitenland. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3 de district, dato 24 Sept. is de kleur van den lichtopstand (ijzeren raamwerk met lantaarn en bol) van Dirkoomsduin, zeegat van Texel, veranderd van donker-bruin in blauw-grijs. De president der commissie tot onder steuning der nagelaten betrekkingen van Indische strijders, de heer Van Zijll de Jongh, ontving van de Koningin f 10,000, van de Koningin-Regentes f 5000, met begeleidend sohrijven namens de Regentes, waarin HH. MM. Hare zeer groote ingenomenheid met het doel der commissie te kennen geven en de hoop uitspreken, dat alle andere commissies en comités zich in deze ééne commissie zullen oplossen. Als een bewijs, hoe schadelijk het is, dat de Pruissische grens voor den uitvoer van vette varkens uit ons land gesloten is, zoo schrijft men uit Roswinkel, kan dienen, dat de vette varkens in Pruissen, een uurtje van hier, met graagte verkocht worden voor f 25 de 50 k. g., terwijl men hier voor f 17 de 50 k. g. nog moeielijk een kooper vindt. Opmerkingen over de Troonrede. De Troonrede leert in ieder geval, dat de Regeering werken wil, zegt de „Maasbode." Dat mankeerde er maar aan, dat deRegeering „niet" werken wilde, zegt de „Arnh. Ct." Door enkele landbouwers te Oosterwolde wordt dezen herfst een proef genomen met het zaaien van z. g. „boterzaad," hier een onbekende vrucht. Dit gewas moet dienen voor groen- voeder in plaats van het vanouds bekende knollengroen, dat bij geregelde voedering ongun stig op het zuivel werkt. Men hoopt nu in het „boterzaad" een betere fourage te hebben gevonden. Aanvankelijk staat thans de plant goed. Men vreest dat het laat genoeg is gezaaid en te kort blijft. Veel hangt van het weder na af. De veulens zijn dit jaar bijzonder hoog in prijs, schrijft men uit Zuidwolde. Goede hengstveulens kosten 60 a 70 gulden; merrie veulens, eerste soort, f 100 a f120. Jammer voor den boer, dat hij nu juist dit jaar zoo weinig veulens heeft aangefokt. Verleden jaar toch en vroeger ook al golden ze nauwe lijks de helft en dan gingen de zware hengst veulens van de markt regelrecht naar de slachtbank. Erg ontmoedigend voor den fokker en voor allen, die door keuring en stamboek zich beijveren het paardenras te veredelen. Vier goede beenen en twee goede oogen, dus „van zessen klaar", dat kwam er niet op aan. Het soort kwam niet in aanmerking; alleen het gewicht van 't jonge dier. Men draafde niet; men zag spat nog gal. Hazenhakken en overhoeven, waar b.b. landbouwleeraars steeds op wijzen, deden geen kwaad. Het verheugt ons, èn om den fokker èn om het edelste onzer huisdieren, dat nu de najaars- markten in dezen eene gunstige verandering brengen. Men schrijft uit Leeuwarden De maatregelen, welke de Regeering neemt nu het mond- en klauwzeer is uitgebroken, gaven bij het hoofdbestuur der Fr. Mij. van Landbouw aanleiding tot uitvoerige en belang rijke discussies, vooral omdat het opstallen van het vee zoovele bezwaren meebrengt, daar de boer doorgaans meer vee in het land heeft loopen dan er plaatsruimte op den stal is, en omdat dit honderden guldens kosten veroorzaak t voor aankoop van voer. Ten slotte is de vol gende motie aangenomen „Het Hoofdbestuur der Fr. Mij. van Land bouw, van oordeel, dat tot bestrijding van den voortgang van het mond- en klauwzeer eene opstalling van het vee niet kan worden ver meden en dit is een maatregel, die strekt in het belang van den veestapel, meent de vrijheid te hebben bij Uwe Excellentie aan te dringen op het verleenen van eene billijke tegemoet koming in de kosten, die door betrokkenen bij die opstalling worden gemaakt." Uit Grolle schrijft men Het ontginnen van heideveld op de wijze, zooals dat hier door O. Talens begonnen is, waarvan wij in het vorige jaar melding maakten heeft hier in dit jaar navolging gevonden. Eene groote uitgestrektheid laag heideveld is door den arbeider A. Harders aangekocht en ten deele omgewerkt, waarna deze grond met kunstmest bemest en met boekweit bezaaid werd. De opbrengst daarvan is zoodanig, dat het gewas eene lengte bekwam, die de boekweit op de esch niet bereikte, terwijl ook de zaadop brengst goed is, doch veel schade leed door wind en nachtvorst. Thans wordt de grond ten deele bemest en zal deels met winterrogge, deels met zomervruchten worden bezaaid en bepoot. Bij zoodanige uitkomsten is het te voorzien, dat er in het vervolg meer heide in cultuur zal worden gebracht, waardoor de arbeiders toestanden verbeteren en de ontginning van heidevelden hier nadert. Een oolijke boer. Een wetsontduiking kan soms aardig zjjn, en als Reens b. v. zijn optreden tot éénmaal had bepaald, dan zou men er zeker algemeen om hebben gelachen, evenals men nu lacht om de grap van een boer aan den Amsteldijk. De man heeft danig het land aan het groote bord met het opschrift Besmettelijke veeziekte" dat op hoog bevel op zijn land is geplaatst. Maar wat te doen Het bord wegnemen of het opschrift onzichtbaar maken is strafbaar. Maar de man wist raad. Een paar dagen geleden kwamen eenige werklieden met planken en palen; er werd vlak achter het gehate bord nog een bord opgericht, ook met een opschrift, en de voorbijgangers lazen sedert eenige dagen hier is geen Besmettelijke veeziekte. De man heeft het van overheidswege geplaatste bord volkomen geëerbiedigd, en lacht zelfs de buitengewone veldwachter uit. Men schrijft aan de „Amst." Te Vucht kan men op het Roomsch-katho- lieke kerkhof een treurwilg zien, beladen met peren. De boom levert'een aardig gezicht op. De geheele kroon bestaat uit wilgetakken en wilgebladeren en daartusschen groeien peren, die ongeveer de groote van een okkernoot hebben. Op een perestam werden wilgetakjes geënt en deze schijnen dus uit dien stam eigen schappen te hebben overgenomen, die hen in staat stelden bloesems en vruchten te dragen eigen aan den moederstam, terwijl de bladeren niets van vorm veranderen. Dinsdag-avond sloeg te Vimmen, tijdens een hevig onweder, de bliksem in den toren bij de kerk der Herv. Gemeente. Al de leien werden er afgeslagen, alsmede stukken hout, gelukkig zonder brand te veroorzaken. De kerk en de pastorie, die er aan grenzen, bleven onbeschadigd. De toren heeft geen bliksemafleider. Aan de andere zijde van het dorp sloeg de bliksem in eene woning, kwam door den muur, verwondde een meisje aan den voet en sloeg op den stal eene koe dood. Ook hier ontstond geen brand. Dinsdag-avond sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer P. De Smet, gelegen aan de Oudelandsche straat, gemeente Biervliet. Behalve de levende have is alles verbrand, wat zich daarin bevond. Alles was verzekerd. Bloeiend bjjgeloof. In het nummer van 25 September van Nieuwsblad voor Nederland komen niet minder dan zeven advertenties voor, onder elkander, van personen die zich uitgeven voor waarzeggers en planeetlezers. Van die zeven behoort maar één tot het mannelijk geslacht een „stucadoor," die zich ook „onderwijzer" noemt, beoefenaar is van „de groote kunst om elks hart (Oost of West. Noord of Zuid) te doorgronden," en „met eerbied," aan zijn geëerde begunstigers te kennen geeft dat hy „uit den sterrenhemel het verleden zoo goed als het toekomende kan blootleggen." Al de andere zijn dames, die evenals de stucadoor zeer nauwkeurig hare adressen opgeven, en ver klaren dagelijks te spreken te z(jn „voor alle wetenschappelijke zaken," anders uitgedrukt „voor wetenschappelijke onderzoekingen." Eene van haar noemt zich bescheiden „van ouds de beroemd ste planeetlezeres," en verklaart te werken „met haar oude boeken en Amerikaansche wereldkaarten voor alle standen." Z(j geven opheldering in duistere zaken," meestal van 10 tot 12 uur of „raad in alle geheime zaken," en oefenen het bedrjjf uit van „planeet-" of „handljjnkundig Voor de matige som van 50 cent kan mem consult bekomen. Zelfs z(jn er, die het op accoordje gooien en zich voor 30 cent beschikt stellen. De meesten zjjn ook „aan huis teo bieden." Het wordt dus het publiek gemakkei genoeg gemaakt, de orakeltaal dezer modei Pythia's op te vangen. Zeker zal van die legenheid een ruim gebruik worden gemaa ofschoon het niet te ontkennen valt, dat de vroegi waarzegsters met hare geheimzinnige vertooninj in spelonken en afgelegen krotten veel rom tischer te werk gingen en dus veel meer in vlo oefenden op de verbeelding. Hoe lang kan een paard honger en do verdragen'? Door proeven is bewezen dats paard veel beter het voeder ontberen kan, het water. Krijgt een paard geregeld noodige water om te drinken, dan kan 25 dagen zonder vast voeder leven, ten het maar 5 dagen leven kan als het vast vos krijgt, maar aan water gebrek lijdt. Woi een paard geregeld gevoederd, maar krijgt) j slechts nu en dan water, dus in onvoldoeif hoeveelheid, dan sterft het, omdat van de nu te veel wordt gevergd. Heeft een paart 3 dagen geen water gehad dan is zijn dt^a zoo groot, dat het dikwijls 90 Liter watei 3 minuten kan opdrinken. Uit deze proevl6 die men vooral nam om te zien, waarop q in oorlogstijd moest letten, is gebleken, in gevallen van nood water het noodzakeli is, om paarden in 't leven te behouden, ze natuurlijk ook wel ten koste hun ti krachten veel beter het voeder een tijdï si kunnen ontberen. Een der "Woensdagavond verschei bladen behelst het volgende bericht Bergen-op-Zoom is een geval van mond" klauwzeer geconstateerd bij den lato bouwer Francken". Als „sprankel" zeker niet onaardig rs Uit New York spreekt men van een cycl« die negen steden en dorpen in Amerika vernield; ongeveer zestig personen z0n ei omgekomen. Eene vrouw van Gilly, bij Charleroi, zich gereed maakte om naar de markt te g had in haren koif een bankbriefje gelegd van ïwfce Terwijl z(j haren mantel aandeed, kwam geit binnen en het dier, misschien gewoon de marktkorf eenig6 lekkernij te krijgen, licl het deksel op en hapte het bankbiljet in omzien op. De vrouw bemerkte den diefstal en, niet greep zij de geit bij de keel en worgde h#" In een ommezien werd het dier opengesnedei men vond het kostbare papier terug in voldoen staat, om het bij de Bank ter inwisseling te bieden. Een proces om een been is thans voor Rechbank te Brooklyn aanhangig. Dr. Hawtb aldaar heeft den millionair Bridges het rect^, been afgezet 6n dat lichaamsdeel op sterk wi in zijn wachtkamer gezet, met het opschn „Dit been behoorde eens aan den Heer Dlos Bridges, Ik heb het hem 14 Aug. 1894 goed gevolg afgezet." De heer Bridges wil echter niet dat zijn te kijk staat, en hij heeft tegen den dokter, het hem niet teruggeven en ook niet nemen wil, een aanklacht wegens diefstal gediend. In Galicie is de cholera vrfj ernstig treden. De gevreesde ziekte heeft ook aanleiding gegeven tot een treurige uitbarst van volkshartstocht. Het oude praatje, dat. neeskundigen en overheidspersonen samenspan om de lijders te vergiftigen, heeft inhetplar Ottynia, waar de ziekte sedert enkele weken woedt, een wilde volksmenigte tot een aai op het cholera hospitaal verleid. Twee vrouwen werden met geweld ontvoerd en personeel van verplegers werd mishandeld, onlusten hebben er zich volgens een Lembei op telegram herhaald en het gemeentebestuur, geen gewapende macht ter beschikking had, gedwongen toe te laten, dat ook de ove: patiënten werden weggebracht en naar hun n woningen vervoerd. Dit heelt de verbreiding ar ziekte natuurlijk bevorderd. Bovendien is in nacht 't huis van den burgemeester in bi gestoken. Er is nu een regeeringscomnaisi X I ?e; b i li fe< ij 5 ia :ti 1' 95 «f SU

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2