730. Donderdag 4 October. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. IONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bil de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Btjbq op Tuil TEXEL, 3 October 1894. sr markt waren Maandag aangevoerd 180 ipen, 73 Lammeren, 38 Koeien, 1 Paard, feulens, 23 Biggen, 6 Schrammen en 2 en Kippen. 3 handel in "Wolvee was matig, de prijzen wel gelijk aan den vorigen marktdag. Koeien, hoewel de aanvoer groot was, weinig om, zoodat daarvan moeieltjk prijs b vermelden. 't Was Maandag, gelijk onze lezers zich Bn herinnoren, een feestdag voor de Moeder Bt „Gesticht van Weldadigheid," en waarlijk heeft de feestvierende niet ontbroken aan ijzen van belangstelling, ondag bevorens hield het B. A.eene expresse [adering om afscheid te nemen van Moeder in. Hartelijk en waardeerend waren de rden welke haar alstoen in bijzijn van bevolking der inrichting werden toege- iken. Aan dat afscheidswoord werd toege- jd een beteekenend cadeau, (hetwelk de iieidenheid ons verbiedt te noemen), p den feestdag zeiven, hadden de geburen jrgd voor eene nette versiering aan den van het erf voor het gebouw, terwijl van vlaggen in de buurt ontplooid, getuigden belangstelling voor de feestvierende, elen onzer medeburgers kwamen Moeder in dien dag hunne gelukwenschen aan- 90, terwijl vele anderen door toezending felicitatiekaartjes of op andere wijze hunne ngstelling toonden. la leden van het Fanfarecorps hadden de ikkige gedachte om de feestvierende des uds eene ovatie te brengen. Te 8 uren imen zij daar aan 6n eerst voor de aange- ibte versiering, (toen verlicht), ver ens voor bet gebouw, deden zij eenige lieknummertjes hooren, waaronder ook „lang zal zij leven". lat de oude vrouw ten zeerste geroerd was al die bewijzen van belangstelling en rdcering zal ieder kunnen begrijpen: hare voudige woorden „heb ik arme oude vrouw, zooveel eer verdiend?" zeggen meer dan e lange rede. iaar toch, 't is goed, dat ook iemand die nederige betrekking geplaatst is en die ekking met eere vervuld heeft, eene ilijke hulde wordt gebracht. afloop van de ovatie door de muziek de groote menigte menschen hierbij nwoordig, mede naar de Steenenplaats, ir het Fanfarekorps nog eenige nummertjes ziek ten gehoore bracht, en huize van de feestvierende, waarheen thans de gebuurtjes hadden begeven om bunne gelukwensch Moeder Bruin tevens geschenk te vereeren, bleef men ige uurtjes genoegelijk bijeen, te menigte welke op dezen schoonen ober-avond zich op straat bewoog, trok [zamerhand huiswaarts, een ieder naar zijne ling, velen naar wij mogen verwachten ommende met de bewezen hulde, doch ook zeker evenzoo velen met de wensch dat ons Fanfarekorps, bij dergelijke gelegenheden zoo onmisbaar, nog laDge zal mogen bestaan. Jl. Zaterdag hield de Afdeeling „Texel" van het N. O. G. eene flink bezette vergadering in „de Zwaan". Na opening werden de aanteekeningen der Mei-vergadering, alsmede die der buitengewone vergadering ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Afdeeling, gehouden den 14den Juli jl., gelezen en goedgekeurd. Door de afgevaardigden ter Gew. en Alg. vergaderingen, gehouden te Wijk aan Zee en te Deventer, resp. de Hoeren C. Schaap en H. Groenewold, werden verslagen van de hande lingen dier vergaderingen uitgebracht. Het onderwerp „iets over ons rekenonder wijs", ingeleid door den Heer H. Groenewold, lokte nog al eenig debat uit. Door den Heer J. de Jongh werd als bijdrage gegeven „De Bevestiging" van Dr. Laurillard. De volgende vergadering zal gehouden worden den 22sten December in hetzelfde lokaal. De jongelingen W. J. Mets, te Oudeschild en A. J. KlaziDga, te den Burg, zijn aangesteld als geagreöerde klerken aan het Postkantoor alhier. Waal, 2 Oct. Heden had alhier de aange kondigde wedstrijd plaats in het ringrijden. Vele bezoekers, vooral jongelui, waren opgekomen om van het schouwspel getuige te zijn. Als overwinnaar trad uit den kamp te voorschijn de heer M. Kooiman, terwijl de HH. D. Keijser Hz. en H. Raven respectievelijk de eerste en tweede premie behaalden. De „Purm. Ct." deelt mede dat het Kamerlid, de heer Zijp, van den Minister de verzekering heeft ontvangen dat uiterlijk 15 October de verboden kringen (in zake de vee ziekte) zullen worden opgeheven. Volgens een telegram van den corres pondent der „N. R. Ct." uit Batavia is Zaterdag 29 dezer Mataram veroverd na een hevig gevecht. Alle paleizen zijn nu in ons bezit, seint de corr., wij heroverden een stuk geschut." Een telegram bij het Dep. van Kol. ontvangen meldt, dat vier poeris te Mataram na heftigen tegenstand zijn genomen. Een telegram aan het „N. v. d. D." luidt als volgt Te 4 uur begon de aanvalhet 2e bataljon ten Noorden, het 6e ten Zuidwesten, het 9e ten Zuiden van Mataram optrekkend. Het 6e en 2e bataljon vonden heftigen tegenstand. Aan beide zijden werd onversaagd gevochten; muur na muur moest genomen worden. Te 12 uur gelukte het aan de 4e compagnie van het 9e bataljon, onder den overste Scheuer en kapitein W. G. A. C. Christan, de eerste poeri (vorstenwoning) binnen te dringen. De Amboineezen van het zesde hadden de zwaarste verliezen. In het geheelnegen dooden, waaronder de 2e-luit. A. Valkenburg. Zwaar gewond vijf en dertig, waarbij de majoor A. A. Blom- menstein in den voet, de 2e-luit. H. G. E. Granpré Molière in de zijde, de le-luit. W. P. Broekman ernstig in den ruggegraat. De verliezen des vijands zijn enorm. De vijand heeft de sterkten heldhaftig verdedigd na vrouwen en kinderen omgebracht te hebben. De 6e compagnie blijft als bezetting. Morgen volgt de aanval op de oostzijde van Mataram." De ontvangen telegrammen zijn niet eens luidend, zegt de „N. R. Ct." Blijkbaar heeft het telegram, dat wij van onzen correspondent te Batavia ontvingen, de zaak te gunstig voorgesteld. Niet geheel Mataram is reeds door ons genomenhet regeeringstelegram spreekt slechts van 4 poeris en het telegram van het „Nieuws van den Dag" zegt uitdrukkelijk, dat de aanval op de Oostzijde van Mataram nog moest ge schieden. Het „N. v. d. D." ontving nog het volgende telegram uit Batavia „Door een valsch spionnenbericht, als zou er een verborgen kruitmagazijn zijn gevonden, is (een detachement) in hinderlaag gevallen. Gesneuveldkapt. K. van Erpecum en le luit. W. van Oppen. Gewondkapitein C. J. van Griethuysen en 9 soldaten. Door eenige veehandelaars te Loosdrecht, onder wier runderen zich enkele gevallen van mond- en klauwzeer voordeden, worden pogingen aangewend om de besmetting op hunne niet-aangetaste dieren over te brengen. Zij beweren, dat het verloop der ziekte bij zulk kunstmatig besmet vee minder hevig is, en geven er bovendien de voorkeur aan den koppel in de kortst mogelijken tijd te doen uitzieken, liever dan slepend telkens na 8 of 14 dagen een ander rund aangetast te zien en op die wijze maanden achtereen hun stal in de war te hebben. Of de uitkomsten dezer pogingen aan de daar aan gestelde verwachting zullen beantwoorden, zal nader moeten blijken. Een zeer menschlievende bepaling is door den Minister van Oorlog vastgesteld, die zeker algemeen zal worden gewaardeerd. Hij heeft nl. bepaald, dat wanneer minder gegoede ouders, voogden of echtgenooten van in militaire ziekeninrichtingen verpleegde zieke militairen, die zich in verplichten krijgsdienst bevinden, kennis krijgeD, dat er gevaar voor het leven van den verpleegde bestaat, deze op hun verlangen, schadeloos zullen worden gesteld voor de kosten van de reis met open bare middelen van vervoer van hun woon-of verblijfplaats binnenslands naar de plaats waar de zieken-inrichting, waarin hun verwanten worden verpleegd, gevestigd is, en terug. De vergoeding zal alleen aan bedoelde be trekkingen van den zieken militair worden toegekend naar de tarieven, vastgesteld voor de laagste klasse van genoemde vervoer middelen. Deze maatregel zal niet gelden voor militairen, die een vrijwillige dienstverbintenis hebben aangegaan, noch voor plaatsvervangers of nummer ver wisselaars. (DagbladJ TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bubs SO Cts. Franco per post door ga- heel Nbdsbland 45 Cts. Naar Axkbika en aaif e landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentiin Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewtjsntunmera 2 Cti. per nummer.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1