Buitenland. Volgens mededeelitg van den inspecteur over het loodswezen in het 3de district, dato 28 Sept. jl., is in het Molengat, zeegat van Texel, in 23 dM. water, ongeveer tusschen stompe ton n° 3 met liggend kruis en de zwarte kogelton met ruit, een wrakton gelegd, op de peiling: Reddingkaap op Onrust O. en op het merk; kogelton met ruit (Molengat) juist beW. de Schuitenkaap. De ton ligt ongeveer 200 M. bew. het 9 dM. boven water uitstekend wrak, dat op 30 M. van de laagwaterlijn van de Onrust is ge zonken. Als een buitengewone zeldzaamheid wordt gemeld, dat in de weesinrichting te Neerbosch op een bevolking van meer dan 1000 bewoners, in de laatste vier maanden geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. De gezondheidstoestand is gunstiger dan ooit te voren, er zijn bijna geen zieken. Een merkwaardig geval van persoonver- wisseling heeft zich onlangs te Gent voorgedaan. Zekere L. P. Matthijs, uit Gent, soldaat in het Nederlandseh-Indisch leger, was idioot geworden en werd, na voorafgaande kennisgeving aan het Gentsch gemeente bestuur, door een Nederlandsch onderofficier teruggebracht. De idioot had by zich alle vereischte papieren van identiteit. Hy was niet alleen idioot, maar ook beroofd van de spraak en het gehoor. Te Gent bleek uit de bevolkingsregisters wie zyn ouders waren. Maar toen deze waren geroepen verklaarden ze dat L-. P. Matthys goed en wel aan zyn werk was. Deze had indertijd wel plan gehad voor de Oost te teekenen, maar was daarvan terug gekomen Z(jn stukken had hij al aan een werl- agent ter hand gesteldmaar deze herinnert zich er niets van. Het schijnt dat de papieren in 't ongereede zijn geraakt en door een toeval in handen van den pseudo Matthijs. Ondertusschen weet men niet wie deze is en wat men met hem moet aanvangen. Vuile stroomatten worden zuiver als men een handvol keukenzout in warm water oplost en door middel van een harden borstel, de stroomat hiermede aiboent. De mat wordt hierdoor wit en schoon. Twee uiterstenEen poelier te Breda had zijne kippen oranje geverfd en liet ze zoo in een hok voor de ramen patrouilleeren. Bij een ingezetene, die geweigerd had iets voor de versiering bij te dragen, zijn des nachts alle ruiten met oranje-verf besmeerd. Bfi het debat over het adres van antwoord op de Troonrede, welke in devorig9 week in de Tweede Kamer werd gehouden, kwamen de maatregelen tegen de heerschende ziekte onder het rundvee als volgt ter sprake: „B(j de paragraaf betrekkelijk den vee-uitvoer bespreekt de heer Pyttersen den ziektetoestand onder het vee. B{) deskundigen bestaat de overtuiging dat de verbodsbepalingen omtrent den uitvoer niet kunnen strekken om de ziekte tegen te gaan, Die overtui ging veroorzaakt onder de boeren eene groote onte vredenheid over de toepassing van de maatregelen die door het staatsgezag worden voorgeschreven, in de eerste plaats over do breede kringen die om het afgezonderd vee worden getrokken, waardoor tal van stallen in den verboden kring worden begrepen, waarin vee dat volstrekt niet in aanraking is geweest met ziek of aangetast vee. H(j wijst meer bepaald op het Noordwestelijk gedeelte van Udingeradeel, waar vele eigenaren geen stuk vee mogen uitvoeren, zoodat deze veehouders met November hunne huur wellicht niet zullen kunnen betalen. Daarom is het dringend noodig den besmetten kring zoo eng mogelijk te trekken en toe te laten dat het zieke vee worde opgestald. Bfi koninklijk besluit of bij wet behoort ook te worden voorgeschreven dat de kosten van opstalling van ziek of verdacht vee gedragen worden door het rijk Overigens herhaalt spreker dat by de boeren de overtuiging bestaat dat geen wettelijke maatregel mogeiyk zal zfln om de heerschende ziekte uit te roeien. Daarom is het althans zaak den veehandel en de veehouders eenigszins tegemoet te komen en de ziekte overigens haar natuuriyk verloop te laten, z. i. het beste middel om te komen tot wederopen- stelling van de grenzen. Doorzieken is het eenig afdoend middel, geiyk de ervaring na 1876 heeft geleerd. De regeering behoort dus te onderzoeken in hoever langs dien weg aan de bezwaren kunnen worden tegemoet gekomen. De heer Ferf erkent dat tegenover het buitenland strenge verbodsbepalingen tot keering van het mond en klauwzeer onder het vee onvermfideiyk zyn. De ten vorigen jare genomen maatregelen hebben dan ook inderdaad gunstig gewerkt. Zy moeten zich regelen naar den stand der ziekte en hare uitbreiding. Afmaking behoort te geschieden waar geïsoleerde gevallen voorkomen; doch waar de ziekte zich uit breidt, is men terecht overgegaan tot het trekken van verboden kringen hetgeen, noodig is om den omtrek tegen besmetting te vry waren. Telkens komen nieuwe gevallen voor. zoodat het juist in het belang van den landbouw is de verboden kringen zoo breed mogeiyk te trekken, omdat daar het gestadig toezicht van den ryksveearts het best verzekerd is. De minister van binnenlandsche zaken (de heer Van Houten) staat in deze op een volmaakt onbevoor oordeeld standpunt. Hy is geroepen geworden de maatregelen toe te passen die de wet hem aan de hand geeft, zonder zich party te stellen omtrent de volkomen doelmatigheid of het afdoende van de maat regelen. Hy is te rade gegaan met hetgeen de ervaring geleerd heeft. Dat echter die maatregelen in het algemeen zooveel afkeuring verdienen als de heer Pyttersen moent, zou de minister niet durven beamen. De afzondering, de opstalling, het beletten van het vervoer zfin in het vorige en het begin van dit jaar doeltreffend bevonden. In Limburg heeft men de uitbreiding der ziekte er door belet. Zoo ook in Maart in de Haarlemmermeer. In Mei en Juni was eene uitbreiding waar te nemen in Gelder land en Noord-Brabant, maar heeft men ze weten te keeren. Alleen in Zuid Holland slaagden de maat regelen minder goed. De groote kringen zyn dan ook juist in het belang van den veehouder getrokken door wien over het trekken van kleins verdachte kringen by de regeering is geklaagd. Nu zyn er in Friesland ook kleine kringen getrokken, die geen last veroorzaken; hoewel de minister niet voorbij ziet dat in de tyden, waarin het vee verkocht moet worden, strikte handhaving van groote kringen nadeel zou kunnen veroorzaken, weshalve men er dan ook op bedacht is tegen dien tyd het toelaten van het vervoer buiten de kringen in overweging te nemen en de maatregelen te beperken tot onmiddellijke opstalling. Wat betreft de verlangde schadeloosstelling, de wet, zooals die daar thans ligt, laat die niet toe by opstalling, maar de reg9ering was altyd van gevoelen, dat, waar de afzondering te onbillyke gevolgen mooht hebben, vergoeding zal kunnen plaats hebben. Dit ligt in het voornemen der regeering, doch zij zal daarvoor suppletoirs aan vragen by de Staten Generaal moeten doen, terwyi eventueele algemeens afmaking natuuriyk ook niet zonder medewerking van de wet zal kunnen geschieden. Te Kimswerd zou onlangs executoriale verkoop van meubelen plaats hebben by een arbeider, die in gebreke was gebleven zyne dokters rekening te betalen. Daar de arbeiders hier vry algemeen tot de „Volksparty" behooren, was men nog al ongerust over den afloop, zoodat er dan ook eene extra ontwikkeling van politiemacht werd ontvouwd. Maar het bleek, dat men iets nieuws had gevonden, om de openbare macht te trotseeren. Toen deurwaarder Roos van Dronrijp een kabinet had gepresenteerd, werd er tot f 80 opgeboden, schoon het voorwerp geen vierde van den prys waard was. Hierop wilde de verkooper eindigen, daar hy verklaarde nu geld genoeg te hebben, om de achterstallige lasten met de kosten te kwyten; doch uit het publiek gingen stemmen op, die riepen„vol gens de conditiën wordt aan den meestbiedende verkocht, en het kabinet is ons nog meer waard." Nu ging h6t aan het opbieden, tot ver over de f 100, en daar de deurwaarder zag, dat de geheele verkoop op dezen voet een gekkenboel was, staakte hy de executie, om die later te hervatten, wanneer hem zyn te volgen gedragsiyn zou zyn aangewezen. - Een bat noodig. Op een der grootste kantoren aan de Keizersgracht te Amsterdam had men sedert eenigen tyd ontdekt, dat muizen of ratten hier meestal nachteiyke rooftochten hielden, zeer tot schade van de aanwezige goederen. Door den eigenaar van de zaak was aan zyn talryk personeel bekend gemaakt, dat hy die een goede kat zou aanbrengen, dat wil zeggen een muizenvanger, zou genieten eene belooning van vyf gulden. Had meneer geweten wat hem te wachten stond, dan had hy zeker die belofte niet gedaan. In de eerste plaats kwamen er den volgenden ochtend zes van zyn gedienstigen, die elk zeer ge heimzinnig in zak of mandje met een miauwenden viervoeter kwamen aandragen, en al spoedig ontspon zich een eenigszins rumoerig debat over de goede eigenschappen van de beestjes, Moeieiyk was daarom de beslissing, maar omdat meneer onpartydig wilde handelen, zou men vier van de zes houden en zien wat ze op het gebied van ratten- of muizenjacht konden uitvoeren, Maar nog leeiyker gevolgen bleven niet uit. Onder hen, die verlokt door de belooning, ergens een kat hadden„gevonden", behoorde ook een looper van het kantoor, die razend veel op meneer zelf ïykt. Terwyi nu gisterenmiddag meneer toezicht stond te houden op het lossen van goederen voor zyn pak huizen, en hy reeds voor een familiédineetje was gekleed behalve dat zyn hoofddeksel nog uit een gryzen kantoorpet bestond, kwam daar ineens een breedgeschouderd persoon de stoep opvliegen, en onder den uitroep „daar heb ik je, kerel, kattendief", werd meneer aangegrepen en voor het personeel er tusschen kon komen, ontving hy zulke goed gerichte stompen, dat zyn oogen weldra allerlei sterk getinte kleuren begonnen te vertoonen, alles behalve ge schikt om de feesteiykheid van een dineetje te verhoogen. Maar de verontwaardiging van meneer steeg ten top, toen de kantoorlooper, die ook kwam toeschieten als de „echte kattendief" werd herkenden de hard handige vriend erg lakoniek verklaarde, dat nu „zjjg gemoed zoo was gekoeld", dat hy het er by latei zou, als hy zyn beestje maar terug kreeg. Ann patroon. Allengs wordt meer licht verspreid ovi den zeeslag by Yaloe en wordt de zegepraa der vloot van Japan begrijpeiyk. De Japanner manoeuvreerden vlug, de Chineezen niet. Zooal reeds in de dagen van de onoverwineiyke vloo en in menigen stryd van Hollandsche schepa tegen sterkeren vyand en ook nog in den sla by Lissa het geval was, vertrouwden de Chineezei op de sterkte hunner pantsersehepen en hun zwaa geschut. Een ooggetuige verhaalt dat de Chineescl admiraal, toen hy den vijand zag opdagen zyne schepen in de vorm van eene V in slagord schaarde, met zyn vlagschip aan den topmi: schien deed hy dit om zyne transportschepen beschermen, maar de Japanners maakten s gebruik van om eerst de eene zyde der slagori aan te vallen, zoodat de andere geen deel ko nemen aan het gevecht. De Japansche kruisen zegt de ooggetuige, waren nu hier, dan daar soms vielen vyf te gelyk een enkel Chineescl schip aan. Door snelheid en zeemanschap stake zy den Chineezen den loef af en havenden i schepen, veel sterker dan zyzelven. Zoo behaalde de Japanners eene beslissende overwinning me betrekkeiyk geringe schade en werden zy meeste van de zee. Uit Barcelona wordt aan de „Frf Ztg, geschreven Van krasse maatregelen houdt men in het dor Perdosidifagu in de ooster Pyreneeën. Voor eenig dagen werd daar de gemeente secretaris doodgf schotenmen moet weten, dat dit in den tii van twee jaar reeds de derde secretaris is die dac vermoord werd. De inwoners hebben het echte hiet uitsluitend op secretarissen gemunt, wan in de laatste acht jaren zyn ook vyf gemeent raadsleden en twee burgemeesters omgebrach Er moeten reeds lang groote onregelmatighedei hebben plaats gehad in het beheer der gemeente de raadsleden, de burgemeester en de secretaii stalen om het hardst. De inwoners besloten daarom, de ontrouw beheerders voorgoed uit den weg te ruimen 6 zoo was er langzamerhand weer orde in de g meente-administratie gekomen. In den laatste tyd had de nieuwe secretaris zich weer aan oneei lykheden schuldig gemaakt en ook hy deelde ii het lot van zijn voorgangers. Nog al kras. Drie muziekgezelschappen waren Zondai avond op de eerste verdieping van een feestgi bouw te Mechelen by'een, om de prijzen van et festival te verloten. Plotseling zakte de vlot in en kwam met de musici, ten getale vanvj en twintig, neer in een stoelenmagazyn geljjl I vloers, waar een vreeseiyke verwoesting wei aangericht. Dadeiyk waren een menigte hul| j vaardigen ter plaatse en ontwarden de slachtoffei1 uit den chaos. De meesten hadden zich slecht licht bezeerd, maar enkelen hadden ernstig wonden ot kneuzingen gekregen en een met levensgevaariyk gewond zyn. Koning Humbert van Italië heeft onlan; een vermakeiyk schrijven ontvangen van de burgemeester van het stadje Rheine Notre-Dam s in Piemont, waar de koning kiesgerechtigde i i omdat hy daar groote bezittingen heeft. D nieuwe Italiaansche kieswet schryft voor, di'i alle kiezers moeten bewyzen te kunnen lezen c schryven en nu vatte de burgemeester va Rheine Notre-Dame deze wetsclausule zoo ernsti op, dat hy ook den koning van dit bewys nii uitzonderde. Evenzoo werd den hertog va Aosta, die in hetzelfde plaatsje goederen bezi verzocht van lees- en schrytkunst proeven f j te leggen. Algemeen bekend is, dat de gouden reg( een gevaariyke plant is; maar dat men ook hui! dieren beletten moet om zyne bloemen en vruchte te eten, heeft een waard te Aurich (Hanovei tot zijn nadeel ondervonden. Reeds eenige male waren enkele zyner hoenders, die vruchten va den gouden regen gepikt hadden, ziek gewordt en de man besloot de boomen te doen vellen. D werklieden wierpen de stammen voorloopig i een hoek der weide, waar de koeien graasde! Den volgenden morgen vond de waard niet slecht vier hoenders dood, maar lagen zyne vyf meli koeien geheel verstyfd in de weide, terwyi a takken van den gouden regen kaal gevreten warei Drie der koeien zyn overleden.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2