1 £em Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. adyertentiënT Op Zondag 7 October 1894, PREDIKBEURTEN. In het „Dagblad" voor Helder en Holland's Noorderkwartier wordt door den heer J. Hendrik van Balen te Helder de wenschelijkheid betoogd, om, uit een oogpunt van billijkheid, ook iets te doen voor de niet wettig erkende kinderen van gesneuvelde Indische officieren. Reeds kwamen daarvoor van een paar dames giften in en de schrijver hoopt, dat of de commissie te 's-Gravenhage geconstitueerd, ook voor deze kinderen iets zal willen doen, of dat anders anderen met hem zullen willen medewerken om tot het doel te geraken. Tot steun voor zijn denkbeeld haalt hij uit de levensschets van Toontje Poland een passage aan, waaruit blijkt, hoe trouw en zelfopofferend diens Indische huishoudster hem tijdens den opstand der Padries ter zijde stond. Op dit en op andere voorbeelden van trouw en gehechtheid der Indische vrouwen wijzend, doet de heer v. B. een beroep op allen, die iets voor zijn plan gevoelen. Hij wil in verschillende plaatsen commissiën gevormd zien, en daarna een hoofd bestuur kiezen en verklaart zich inmiddels voor het ontvangen van giften beschikbaar te stellen. De graanoogst in den polder Waard en Groet, moge dit jaar niet best zijn, stroo is er ontzettend veel. Lang stroo en geen erwten; dit gezegde wordt thans wel eenigszins bewaarheid. Was het stroo nu maar zoo duur als het vorig jaar, 'maar granen zijn spot goedkoop en ook het stroo verkoopt men voor nagenoeg de helft van verleden jaar't ziet er voor de boeren bedroefd uit. Het Haagsche Dagblad heeft vernomen dat zeer onlangs onder de leiding van den heer Collette, hoofd-ingenieur, chef van den technischen dienst der Rijks- telegraaf, op de telegraafkabels tusschen Nederland en Engeland proeven zijn genomen, die duidelijk hebben aangetoond, dat op onderzeesche kabels van die lengte kan worden getelephoneerd. Totnogtoe hield men dit voor onmogelijk. De vrees voor een slechten aardappel oogst in den noordoosthoek van Friesland blijkt meer en meer zich te bevestigen. De kwaliteit is slecht en de oogst gering. Enkele velden loonen de moeite van delven niet. Met het oog hierop wenscht iemand in die streken een proef te nemen met hetdroogen van aardappelen. Iets voor boeren, die met hun tijd meegaan Een groot bezwaar voor den landbouwer is het, dat 's zomers de paarden in de weide loopen dikwijls meer dan een half uur van huis. Een landbouwer te Beest, die tevens goed wielrijder is, ging daarom op zijn stalen ros zijn ander paard uit de weide halen en bond dit vast ach ter het rijwiel. Met eenige moeite ging 't best, maar nog beter ging 't, toen ons boerke het paard vóór de vélocipéde zette. Eerst in stap toen in korten draf, ging 't allengs sneller, en nu kan men het merkwaardig verschijnsel zien, dat de rijder, op de viets gezeten, het stuur in de rechterhand, met de linkerhand den ouden bruine regeert en zich heel kalm naar huis laat rijden. 't Is waarlijk een aardig idee om het paard zoo te dresseeren, en zeer zeker is't een goed middel om bij 't halen en brengen van paarden naar de weide veel tijd te besparen. N.w.s. Men moet tot het jaar 1600 teruggegaan, zegt „The Economist", om zoo lage tarweprfjzen genoteerd te vinden als de vorige week. De oorzaak ligt eensdeels in de slechte qualiteit van den natten oogst in dit jaar en anderdeels in de enorme hoeveelheden, die in 1891-93 aan de markt werden gebracht. Zy bedroegen in die 3 jaren gemiddeld 300 miliioen quartes ot 25 millioen meer dan in 't vorig driejarig tijdvak. Het verbruik is echter slechts 285 millioen volgens de hoogste raming. En voor 1894 rekent men op een oogst van 302 a 305 millioen, waartoe Argentinië vooral heeft bijgedragen, welke uitvoer van tarwe met reuzenschreden vooruitgaat. Toch is in Noord Amerika het tarweland 15 pet. minder in omvang dan het in 1884 was. De opbrengst was dus buitengewoon groot. Er is echter bfj mals een groot tekort en daarom zal vermoede lijk veel tarwe voor veevoeder gebruikt worden, ook omdat er veel is, dat voor meel ongeschikt is. Als er geene magere jaren komen, zegt „The Economist", is eene belangrijke inkrimping van den tarwebpuw onvermijdelijk. In Oostenrijk heeft het op vele plaatsen reeds zwaar gesneeuwd. Te Ischl viel de sneeuw Maandag onafgebroken van 's morgens 10 tot 's avonds 6 uren, en in het district Salzburg lag de sneeuw 10 centimeter hoog. In de woning van een bedelaar, die te Barcelona overleden is, heeft men, in stroo- zakken eu sardineblikjes verborgen, een kapitaal van 2,500,000 peseta's gevonden. Een deurwaarder te Franfort moest onlangs zoo verhaalt de „Frankf. Ztg" een inboedel in beslag nemenhi) vond de door het vonnis ge* troffene, een juffertje, ziek in haar woning, bed legerig en moest er zich toe bepalen alles wat hij in 't huisje vond, aan te teekenen. Toen vertrok hjj, maar hij struikelde en viel in den kelder. Door het geraas verschrikt sprong de juffer uit haar bed en kwam gekleed en gezond als een visch in allerijl zien wat er gaande was. De deurwaarder begreep dat hij was beet genomen, snelde naar boven en vond nu in 't bed een groote verzameling van kleinodiën en andere waarden, die de „zieke" op haar manier tegen het beslag had willen beveiligen. Op het congres der natuuronderzoekers te Weenen is eene motie aangenomen, waarin ver klaard wordt dat het noodzakelijk ia gestichten in het leven te roepen voor teringlijders. Professor Von Schrotter heeft reeds 400,000 fl. voor een dergelijk gesticht bijeengebracht en een stuk grond nabjj Weenen aangekocht. In Duitsch- land zijn een aantal commissies gevormd om gelden te verzamelen voor hetzelfde doel. De Amerikanen verzinnen alles. Nu willen zij huizen maken die bi) het uitbreken van een hunner geweldige wervelstormen meedraaien, in plaats van omgeblazen te worden en tevens voorzien zijn van een geladen kanon, dat terstond afgaat, zoodra het huis in beweging komt en aldus de kracht van den wind breekt. Een inwoner van Weenen heeft 20.000 fl. gegeven voor de bereiding van prof. Behring's geneesmiddel tegen diptheritis, ten einde dit ook binnen het bereik van onvermogenden te brengen. De gemeenteraad der hoofdstad heeft onder levendigen bijval besloten een aanzienlijke som beschikbaar te stellen voor hetzelfde en de „Neue Freie Presse" heeft daarvoor 11,800 fl. bijeen gebracht. De „Figaro" ontvangt steeds meer bijdragen voor het middel tegen de kroep. Het totaal der inschrijvingen bedraagt nu reeds 110,000 fr. De particuliere berichten over den toestand van den Czaar luiden heel weinig opbeurend. In het gunstigste geval, heet het, kan de kwaal maanden lang slepend blijven, maar het gebeurt zeer zelden dat ze geheel geneest. Lichte aan vallen van beroerte moeten zich opnieuw hebben voorgedaan. Hoewel de professoren Von Leyden en Zacharjin de verplaatsing van den zieke naar de Krim voor strikt noodzakelijk houden, daar hij in een gunstiger klimaat moet komen, zien ze toch de reis en de naaste toekomst met bezorgheid tegemoet. Professor Von Leyden was zelfs alleen ontboden om te helpen beoordeelen of de patient het vervoer nog wel zou kunnen verdragen. De zieke lijdt veel, ook aan benauwd heden. Zijn krachten nemen blijkbaar sterk af. De Czaritsa verdraagt haar hard lot met mannen moed en verpleegt haar man voortreffelijk. De Czaar is zeer neerslachtig en heeft slechts weinig hoop op herstel. In de buskruitfabriek te Schlüsselburg by St. Petersburg heeft eene geweldige ontploffing plaats gehad. Des nachts om 2 uren werd de bevolking der stad door een vreeselijken slag uit den slaap gewekt; eenige oogenblikkenlater volgden nog twee slagen van oorverdoovend geweld. De aarde dreunde, men dacht niet anders of de geheele stad verging, en in korten tijd was de gansche bevolking op de been. Het tooneel der ramp vertoonde een warklomp van balken en planken, ijzeren raderen, machinedeelen en ontwortelde boomen. Dikke balken van 10 meter lengte waren door de kracht der ontplof fing op een afstand van 100 meter als lansen in den grond geschoten, en hadden geheeleryen boomen nedergeworpen. Van de nachtploeg van 200 menschen was op het oogenblik der ontploffing gelukkig slechts één werkman aanwezig, die het slachtoffer werd van zyne eigen onvoorzichtigheid, althans men vermoedt dat de ramp daaraan te wyten is. De schade bedraagt 50,000 roebel. Voor ons vorig nummer ie laai ontvangen). Gisteren avond den 2» October was het weer een van die gezellige en leerzame Vergaderingen van de R. K. Volksbond te Helder. De net gedecoreerde zaal van „Musis Sacrum" was stamp vol en geen wonder, de Zeer Eerwaarde Heer P. Wouterlood, Pastoor te Oudeschild op Texel, trad dien avond als spreker voor de afdeeling op. De roep van Z. Eerw.'s welbespraaktheid en humaniteit was tot hier door gedrongen en hadden ons de vrijmoedigheid gegeven om Z.Eerw. beleefd daartoe uit te noodigen. De gewijde spreker betrad na een hartelijk woord van inleiding door den Voorzitter, het spreekgestoelte en hield eene boeiende rede die ongeveer l'/s uur duurde en welke meermalen enthousiastisch werd toegejuicht. Z. Eerw. begon met te zeggen dat het in zyne bedoeling lag niet als Geesteiyke op te treden en had als onderwerp gekozen, dat gelooven ons aan geboren is, dat het noodzakelijk is en dat het Geloof ons gelukkig maakt voor tijd en eeuwigheid. Het glashelder betoog werd in enkele stadiums van het leven zeer duidelijk verklaard en met beelden uit het leven toegelicht b. v. waar Z. Eerwaarde sprak van het kind op des moeders schoot, waar het reeds leert van de moeder, later op de school, van de onderwijzer welke zegt 2 maal 2 is vier, best meester zegt het kind, dus in casu gelooven zy het dan ook op gezag, later op de Gymnasium of Academie waar dan het meer gerypte verstand soms in strfid komt met de theorie enz.een groote nood- zakelykheid is en blyft het gelooven. En dat wy met ons kleine verstand niet in staat zyn de ordonnantiën Gods aan de Theoriën te toetsen bewees Z.Eerw. zonneklaar door te vragen ot de onmeteiyke oceaan dan kon ledig maken deze over te scheppen in een meer of beek, im, de boek of het meer zouden daartoe te klein z(j Het zoude van uwe welwillendheid mtjnheei Redacteur te veel gevergd zyn, de rede van Z, waarde in zyn geheel in uwe courant op te net Pastoor Wouterlood heeft hier vele harten gewon en de afdeeling Helder ten zeerste aan hem verpli De geachte Adviseur Pastoor W. Hufig wan ook de tolk van ons aller gevoelen toen hy Pas Wouterlood in goed gekozen woorden dank zeidi Pastoor Wouterlood scheidde met een tot wederzi Mochten onze Texelsche kameraden, waarvan by deze vergadering tegenwoordig waren, ooit gevoelen eene vergadering te Helder by te wot dan zullen ze ons zeer welkom zyn. Een lid van de R. K. Volksbond te Heldei Leiden, 5 Oct. Ter markt werden t aangevoerdOssen stuks f 118 af 10 Stieren f 52 a f 146; Veulens 10 stu f 60 a f 110; 170 kalfkoeien f 114 a f 2 Melkkoeien f 114 a f 254; 94 Varekoeien f a 208; 221 Vette koeien f 118 a f 260; Vette kalveren f 37 a f 82, 9 Magere veren f 6,50 af 18; 86Graskalveren f 14a 1058 Vette Schapen f 18 a f 32. 180 Scha; weide) f 12, a f 22,— Paarden f a f 106 Magere Lammeren f 8. a f 16, "Vt jarige 92 Magere Varkens f 16 a f Vette Varkens a. 354 Biggen f4, a f 11 Zondag 7 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. van Sohaick, Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef, Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazübe. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaiok. Cocksdorp. Nam. 2 uur Ds. Leffef. (Doopbediening DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kumtus. (Avondmaal I hopen onze geliefde Ouders A. DE WIJN en G. THOMASSEN, hunne 26-jarigb Echtverikniging te her denken. Uit mam hunner dankbare Kinderen S. DE WIJN. G. DE WIJN. Helder, 6 October 1894. Heden overleed, zacht en kalm, tydig voorzien van de H. H. Sacramenten, onze dierbare Vader J. B. H. KRÜSE, in den ouderdom van 60 jaar. Uit aller naam, L. KRüSE. Texel, 4 October 1894. c Heden overleed na een lang doch geduldig ïyden, myne geliefde Echtgenoote HARRETJE ABBENES, in den nog jeugdigen leeftyd van ruim 24 jaar. Nament de familie, CORS SAR1S. Burg, Texel, 5 October 1894. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving Getrouwd: JAN DAALDER Hz, en CATHARINA SCHIPPER, die tevens mede namens wederzydsche famili hunnen kartelyken dank betuigen, voor de biyken van belangstelling by hun huweiyktejke vonden. Alkmaar, 30 September 1894. 1 Gei wolle Getrouwd; Jn. KIKKERT Nz. en C. BOON. Burg op Texel, 5 Oct. 1894. Ook betuigen wy onzen hartelijken da <jr_a de vele biyken van belangstelling ons 1 g' tïartelijk dank aan allen, die by c*®*™ 4 jarige Echtvereeniging hunne belang hebben doen biyken. meer W. BAKKER Kzi A. BAKKER—DB Oosterend, 6 Oot. 1894, i Ga

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2